Προς το περιεχόμενο

Poia glwssa programmatismou ?


Drikst

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 φορές πιο αργή η Lua από την C δεν είναι μεγάλη διαφορά; Καλές οι interpreted γλώσσες και εύκολες (δεν μπλέκεις με compilation και ιστορίες) και ίσως να είναι καλή αρχή - εγώ είχα ξεκινήσει με Logo/Basic.

 

Παρόλα αυτά, ακόμα πρέπει να δούμε ο OP τι θέλει να κάνει με τη γλώσσα.

 

@Hatman: το ότι πολλοί επαγγελματίες πηγαίνουν σε C# δεν είναι και πολύ καλό επιχείρημα.

 

1) Κανείς δεν είπε ότι οι επαγγελματίες προγραμματιστές είναι απαραίτητα καλοί ή/και ειδικοί.

2) Συνήθως ασχολούνται με προγράμματα που δεν τους ενδιαφέρουν και μια managed γλώσσα τους αφαιρεί έναν πονοκέφαλο - το memory management.

3) Όταν η προθεσμία τρέχει, δεν έχεις καιρό να ασχοληθείς με την βέλτιστη υλοποίηση - απλά με κάτι που να τρέχει.

 

Βασικά η Lua είναι γραμμένη σε C οπότε δεν είναι παρά θέμα λογικής..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Απο: http://zamples.com/JspExplorer/index.jsp

>kitty_toys = [
  {:shape => 'sock', :fabric => 'cashmere'},
  {:shape => 'mouse', :fabric => 'calico'},
  {:shape => 'eggroll', :fabric => 'chenille'}
]

kitty_toys.sort_by { |toy| toy[:shape] }.each do |toy|
  puts "Blixy has a #{ toy[:shape] } made of #{ toy[:fabric] }" 
end

Εμένα αυτό που έχω συνηθήσει C* και Java δεν μου φαίνεται αρκετά εύκολο.

ΜΠΟΡΕΙ όμως και να είναι αν δεν έχεις κάποια προηγούμενη εμπειρία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν θα προτείνω κάποια από τις Delphi/....(αν και υπάρχει το mono) καθώς σε εγκλωβίζουν σε μία πλατφόρμα (x86 με Windows). Και αν δεν φαίνεται τώρα σημαντικό, αύριο ίσως είναι.

 

 

για KYLIX (Linuxόβια Delphi) έχεις ακουστά ?

για VCL και CLX βιβλιοθήκες μηπως?

Η γλώσσα είναι μια και ο μπακλαβάς γωνία.

DELPHI και πάλι DELPHI. Μεγάλες εταιρίες την χρησιμοποιούν (oπως Singular) κερδίζοντας χρόνο και απόδοση , αυτό λεει πολλά νομίζω.

Κάνεις ότι θες , ευκολα , γρηγορα κ αποδοτικά χωρίς να σε περιορίζει τιποτα.

Δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από άλλες πιο δυνατές γλώσσες οπως C++.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλες εταιρίες την χρησιμοποιούν (oπως Singular)

 

Στην Ελλάδα χρησιμοποιούν και visual basic. Στην Ελλάδα όμως...Τώρα γιατί η ibm έχει βασίσει τα προγράμματα της σε java και γιατί η oracle έχει βγάλει IDE για τη Java αποδεικνύει πως τα παίρνουν από τη Sun

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Kylix πέθανε εδώ και χρόνια μαζί με τη CLX.

Καλή η Pascal και το Delphi, αλλά έχει πολύ μικρή κοινότητα σε σχέση με τη C/MFC/C# και γενικότερα C-based. Επομένως δεν βρίσκεις πολύ έτοιμο κώδικα (π.χ. ας πούμε ότι ψάχνεις για big num libraries, πόσες βρίσκεις για Delphi?).

 

Το άλλο "επομένως" είναι ότι υπάρχει μικρό αγοραστικό κοινό, και έτσι τα εργαλεία (IDE) είναι χειρότερα από της C, και εξαρτώμαστε και από τις ορέξεις τις Borland, αφού δεν υπάρχει κάτι άλλο ουσιαστικό. Έτσι π.χ. δεν μπορείς να κάνεις Unicode εφαρμογή σε Delphi, αφού η Borland δεν έδωσε ακόμα αυτή τη δυνατότητα. Και μιλάμε ότι το Unicode θα έπρεπε να το είχε υποστηρίξει από όταν είχαν βγει τα Windows 2000.

 

...χρησιμοποιώ Delphi από την έκδοση 1.0, μετανιωμένος είμαι, δεν τα λέω στον αέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν φυσικά και μπορούν να γραφούν πολύ καλά και ισχυρά λογισμικά, ευρέου φάσματος, σε Delphi καθώς εξακολουθεί να είναι ένα θαυμάσιο RAD εργαλείο -πχ. ο Διερμηνευτής του Alkisg είναι ένα πολύ όμορφο παράδειγμα των δυνατοτήτων της Delphi ;)

 

Το Unicode Support έχει αργήσει πάρα πολύ, από όσο γνωρίζω το road-map της CodeGear το τοποθετεί στην επόμενη έκδοση των CodeGear IDEs.

 

Εγώ χρησιμοποιώ τον C/C++ Builder από την έκδοση 4 και μετά, μετανοιωμένος βλέποντας τα προγράμματα που έγραψα και γράφω μαζί του δεν θα έλεγα πως είμαι (θυμάμαι το MFC και τρέχω μακριά).

 

Ενδεχομένως εδώ να παίζει ρόλο πως ο C/C++ Builder πέραν της VCL, η οποία είναι μια εξαιρετική βιβλιοθήκη (φιλική και ισχυρή), προσφέρει ικανή συμβατότητα με C και C++ (STL, Boost κ.α.) κώδικα οπότε όπου νιώθω πως η VCL υστερεί (σε ελάχιστα πράγματα ομολογώ) γυρίζω σε καθαρή C, C++ STL ή Windows API -ότι με εξυπηρετεί καλύτερα.

 

Τώρα όσον αφορά την Delphi, δυστυχώς η Borland το 1995 επέλεξε να κυκλοφορήσει ένα οπτικό εργαλείο προγραμματισμού βασισμένο σε μια, όπως και να το κάνουμε ήδη από τότε, νεκρή γλώσσα για τους νεώτερους προγραμματιστές -βέβαια ο "κρυφός" στόχος της Borland τότε ήταν η μερίδα των Visual BASIC προγραμματιστών που σίγουρα θα βρίσκαν αυτή την "Visual" Pascal πολύ ισχυρότερη από την BASIC στην ανάπτυξη εφαρμογών και πιο φιλική από τις C/C++.

 

Λέω νεκρή γλώσσα την Pascal όχι από άποψη δυνατοτήτων αλλά δημοτικότητας, οπότε η Borland είχε την δυνατότητα να μετατρέψει αυτή την αδιάφορη τότε γλώσσα όπως ακριβώς επιθυμούσε (το έκανε άλλωστε αυτό από την εποχή της Turbo PASCAL) ώστε να καλύψει την φιλοσοφία του εργαλείου της (Delphi) δίχως να λαμβάνει υπόψη της κάποιο ισχυρό standard (όπως στην περίπτωση της C/C++) που θα περιέπλεκε τα πράγματα και ενδεχομένως θα κόστιζε χρόνο στην ανάπτυξη του Delphi Project -Το ίδιο σενάριο θα επαναλάμβανε χρόνια μετά η Microsoft με την κατασκευή της C# για προγραμματισμό σε .NET!

 

Εδώ δυστυχώς παρουσιάζεται το μεγάλο σφάλμα της Borland καθώς περιόρισε ολόκληρη την τεχνολογία της Delphi για καιρό στους προγραμματιστές Pascal, που φυσικά ήταν από τότε μειοψηφία -αν και η Delphi πούλησε εξαιρετικά και αρκετοί Visual BASIC προγραμματιστές πράγματι μεταπήδησαν στο νέο εργαλείο! ;)

 

Και τώρα η δικιά μου πικρία..

 

Αργότερα, στα 1997 βλέποντας την ανάγκη για ένα εργαλείο παρόμοιο της Delphi για τις δημοφιλέστατες C/C++ (πολλοί MFC προγραμματιστές θέλανε Delphi αλλά δεν μπορούσαν να γράψουν σε Pascal και ούτε θέλανε να μάθουν OWL) αποφάσισε να κυκλοφορήσει την πρώτη έκδοση του C/C++ Builder αλλά δυστυχώς πάντα δίδοντας περισσότερη βάση στην Pascal τεχνολογία της (Delphi) αφήνοντας την τεχνολογία του C/C++ Builder σχεδόν να πεθάνει μέχρι την έλευση της CodeGear που ευτυχώς έδωσε νέα πνοή στο εργαλείο και γενικότερα αναζωογονεί τον ξεχασμένο από την ανίκανη και άχρηστη Borland κόσμο της Delphi (VCL) -Η Borland πια ασχολείται με εργαλεία ALM.

 

Υ.Γ.

Πολλοί αναλυτές αναρωτιούνται πως θα ήταν ο κόσμος της πληροφορικής αν τότε, το 1995 η Borland επέλεγε την C/C++ ως γλώσσα προγραμματισμού για την Delphi αντί της Pascal.. δεν θα το μάθουμε δυστυχώς ποτέ! :(

 

Το Kylix/CLX ήταν μια καλή σκέψη αλλά ο κόσμος του Linux είναι πολύ διαφορετικός από εκείνον των MS-Windows, δεν υπήρχε ουσιαστικό εμπορικό ενδιαφέρον οπότε το Project απλά πέθανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

>kitty_toys = [
  {:shape => 'sock', :fabric => 'cashmere'},
  {:shape => 'mouse', :fabric => 'calico'},
  {:shape => 'eggroll', :fabric => 'chenille'}
]

kitty_toys.sort_by { |toy| toy[:shape] }.each do |toy|
  puts "Blixy has a #{ toy[:shape] } made of #{ toy[:fabric] }" 
end

Εμένα αυτό που έχω συνηθίσει C* και Java δεν μου φαίνεται αρκετά εύκολο.

ΜΠΟΡΕΙ όμως και να είναι αν δεν έχεις κάποια προηγούμενη εμπειρία...

 

Αυτό που βλέπεις είναι προηγμένη χρήση της Ruby και αν παρακολουθήσεις ένα - δυο tutorials που βρίσκονται σε αφθονία στο web τότε καταλαβαίνεις ότι αυτή η γλώσσα παρέχει τρομερές δυνατότητες ακόμη και σε advanced χρήστες. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί από αρχάριους και έμπειρους χωρίς να δυσανασχετήσει κανένας από τους δύο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο: http://zamples.com/JspExplorer/index.jsp

>kitty_toys = [
  {:shape => 'sock', :fabric => 'cashmere'},
  {:shape => 'mouse', :fabric => 'calico'},
  {:shape => 'eggroll', :fabric => 'chenille'}
]

kitty_toys.sort_by { |toy| toy[:shape] }.each do |toy|
  puts "Blixy has a #{ toy[:shape] } made of #{ toy[:fabric] }" 
end

Εμένα αυτό που έχω συνηθήσει C* και Java δεν μου φαίνεται αρκετά εύκολο.

ΜΠΟΡΕΙ όμως και να είναι αν δεν έχεις κάποια προηγούμενη εμπειρία...

 

Βασικά αν καταλάβεις την έννοια του block ({}) στη ruby και συνηθίσεις το (υποδειγματικό) OO μοντέλο της, τότε μπορείς να γράψεις αρκετά πολύπλοκα προγράμματα με πολύ λίγο - και όμορφο - κώδικα.

 

Κάθε γλώσσα βέβαια έχει τη χρήση της: προφανώς δε θα γράψεις HPC εφαρμογή σε Ruby, όπως επίσης δεν έχει νόημα να γράφεις system administration tasks και cgi/web applications σε C ;-)

 

Η Ruby διαθέτει επίσης ένα καταπληκτικό web application framework με MVC design, το Ruby on Rails.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για KYLIX (Linuxόβια Delphi) έχεις ακουστά ?

για VCL και CLX βιβλιοθήκες μηπως?

Η γλώσσα είναι μια και ο μπακλαβάς γωνία.

DELPHI και πάλι DELPHI. Μεγάλες εταιρίες την χρησιμοποιούν (oπως Singular) κερδίζοντας χρόνο και απόδοση , αυτό λεει πολλά νομίζω.

Κάνεις ότι θες , ευκολα , γρηγορα κ αποδοτικά χωρίς να σε περιορίζει τιποτα.

Δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από άλλες πιο δυνατές γλώσσες οπως C++.

 

Θα συμφωνήσω στο 100%.

Σαφώς και το Delphi δεν αποτελεί μονόδρομο κατα την προσωπική μου εκτίμηση πάντα αποτελεί εναν πολύ καλο συνδυασμό "δύναμης",ταχυτήτας και σταθερότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικά πράγματα δεν θέλεις να μάθεις το πως λειτουργούν αλλά απλά θες να λειτουργούν ;)

 

Και αυτό δεν ισχύει μόνο για την Delphi αλλά μπορεί να επεκταθεί σε κάθε high level βιβλιοθήκη που διευκολύνει την ζωή μας.

Για παράδειγμα τις προάλλες χρειάσθηκε μια εφαρμογή μου να διαβάσει ένα αρχείο από το Internet, μπορούσα να κάνω την δουλεία αυτή με δυο τρόπους.

Ο πρώτος ήταν να κάτσω και να μάθω προγραμματισμό σε Windows Sockets (WinSock) ώστε να συνομιλήσω με τον Server, πράγμα δύσκολο, χρονοβόρο και για εμένα εντελώς αδιάφορο.

Ο δεύτερος τρόπος ήταν να διαβάσω το αρχείο με την βοήθεια της Windows API βιβλιοθήκης “Windows Internet” (γνωστή και ως WinINet) η οποία με ελάχιστες και απλές κλήσεις μου έλυσε μέσα σε λίγα λεπτά το πρόβλημα δίχως να σπαταλήσω χρόνο με τον δύστροπο WinSocket προγραμματισμό.

Θα μου πεις έχασα την ευκαιρία να εμπλουτίσω τις γνώσεις μου στα Sockets που μπορεί κάποτε να χρειαστώ σε κάποιο άλλο λειτουργικό σύστημα (όπου η WinINet δεν θα υπάρχει), έχεις δίκιο όμως για το “τώρα”, το “αύριο” και ενδεχομένως το “μεθαύριο” των λογισμικών μου, η WinINet είναι υπεραρκετή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω και με τον DirectX.

Αυτη ακριβώς είναι η θεωρία του μαυρου κουτιου ενα αντικείμενο,ρουτινα οπως θέλετε πεστε το στο οποιο περνας πληροφορίες και παίρνεις το αποτέλεσμα που θέλεις χωρίς να σε απασχολεί το παραχθηκε το αποτέλεσμα...

Ο καθένας φυσικα έχει τις προτιμήσεις του και δυσκόλα κάποιος θα μεταπηδησει απο κάποιο εργαλείο το οποιο γνωρίζει καλα...σε κάποιο για αυτο και πολλοι υποστήριζουν θερμα το εργαλείο που χρησιμοποιούν...διαβάζοντας τα post....

Σε κάθε περίπτωση ο στόχος πρέπει να ειναι το αποτέλεσμα και οχι το μέσο.

Η σωστή επιλογή του μέσου είναι αυτη που πρέπει να γινει για να φτάσεις οσο το δυνατο γρηγορότερα στο αποτέλεσμα.

Αυτα φυσικά ισχύουν στην περίπτωση που μιλάμε για επαγγελματικα.

Εαν η περίπτωση είναι εκπαιδευτικη μάθε τα ολα αν μπορείς....

Εγω πάντως ξεκίνησα με C & Pascal και χρησιμοποιώ το Delphi απο την έκδοση 5 και μετα....

Εργαλείο το ανταποκρίθηκε 100% στις απαιτήσεις μου.

Αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...