Προς το περιεχόμενο

olympus sp 510 uz


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοίτα, η SP510 έχει πολύ καλό φακό καθότι δεν παρουσιάζει φαινόμενα που εμφανίζονται πιο έντονα σε κάποια άλλα μοντέλα με μεγάλο ζουμ όπως chromatic aberration,purple fringing kai barrel distortion. Είναι λίγο ηλικιωμένος ο φακός αφού υπάρχει από την 750ultra zoom (νομίζω και λιγο πιο πίσω) αλλά είναι καλός... Το μεγαλύτερο μειον της μηχανής είναι οτι δεν έχει οπτικό σταθεροποιητή που είναι απαραίτητος πιστεύω και οτι το focus της είναι αργό. Απ'οτι ξέρω είναι αρκετά φθηνή για οτι προσφέρει αλλά να σου υπενθυμίσω οτι υπάρχει η panasonic lumix fz8 στα 312 ευρώ. Ειναι πιο ακριβή αλλά αν βάλεις 2γιγαντες μνήμη θα γλυτώσεις κάποια διαφορά λόγω του οτι οι μνήμες της είναι φθηνότερες ( η olympus παίρνει τις xD που είναι λίγο τσιμπημένες). Τέλος για το θέμα της μπαταρίας είναι καλύτερο να έχεις 4ΑΑ παρά εξειδικευμένες για κάθε μηχανή. Εγώ είχα τη Sony DSC H1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, η SP510 έχει πολύ καλό φακό καθότι δεν παρουσιάζει φαινόμενα που εμφανίζονται πιο έντονα σε κάποια άλλα μοντέλα με μεγάλο ζουμ όπως chromatic aberration,purple fringing kai barrel distortion. Είναι λίγο ηλικιωμένος ο φακός αφού υπάρχει από την 750ultra zoom (νομίζω και λιγο πιο πίσω) αλλά είναι καλός... Το μεγαλύτερο μειον της μηχανής είναι οτι δεν έχει οπτικό σταθεροποιητή που είναι απαραίτητος πιστεύω και οτι το focus της είναι αργό. Απ'οτι ξέρω είναι αρκετά φθηνή για οτι προσφέρει αλλά να σου υπενθυμίσω οτι υπάρχει η panasonic lumix fz8 στα 312 ευρώ. Ειναι πιο ακριβή αλλά αν βάλεις 2γιγαντες μνήμη θα γλυτώσεις κάποια διαφορά λόγω του οτι οι μνήμες της είναι φθηνότερες ( η olympus παίρνει τις xD που είναι λίγο τσιμπημένες). Τέλος για το θέμα της μπαταρίας είναι καλύτερο να έχεις 4ΑΑ παρά εξειδικευμένες για κάθε μηχανή. Εγώ είχα τη Sony DSC H1 που έπαιρνε 2ΑΑ και μαζί μου είχα άλλες 6 επαναφορτιζόμενες οι οποίες είναι πιο προσιτές και βρίσκονται ευκολότερα σε ποσότητα.Στην τελική ακομα και αν δεν εχεις μπαταριες πετάγεσαι σε ενα περίπτερο και αγοράζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνεις επαναφορτιζόμενες και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Εγώ έχω την SP550 UZ που παίρνει 4 μπαταρίες ΑΑ. Τις έχω πάρει και επαναφορτιζόμενες και ησύχασα. Άσε που οι απλές αλκαλικές δεν προειδοποιούν ότι θα τελειώσουν.

Πάντως κατάφερα σε μια μέρα να τελειώσω δύο τετράδες και παραλίγο και τρίτη. Εξαρτάται πως χρησιμοποιείς την μηχανή. :mrgreen:

Και φυσικά οι ΑΑ έχουν το καταπληκτικό προτέρημα ότι όπου και να μείνεις θα βρείς σε οποιοδήποτε κατάστημα.

 

Η 550 είναι με το 18αρι έτσι δεν είναι;Είσαι ικανοποιημένος;Παρατηρείς παραμόρφωση στις φωτογραφίες σου όταν τραβάς στη wide θέση του ζουμ; Έχει καλό σταθεροποιητή;Οι φωτογραφίες της σου φαίνονται λίγο soft; Με ενδιαφέρει η συγκεκριμένη αλλά είμαι και μεταξύ της lumix fz18 με παρόμοια χαρακτηριστικά.Μου αρέσει το μεγάλο ζουμ (είχα c750uz olympus, kai sony dsc h1 με 10 και 12Χ οπτικό αντιστοίχως) και θέλω να πάω ένα βήμα παραπάνω αλλά έχω κάποιους ενδοιασμούς γιατί φοβάμαι οτι το ζουμ αυτό θα παραείναι μεγάλο για το μέγεθος του φακού και νομίζω οτι αυτό θα σημαίνει και παραχωρήσεις στην ποιότητα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η sp510 εχει σταθεροποιητη την εχω δει και επο κοντα και μαλιστα μου φανηκε αρκετα καλος.Οσο για αλλες επιλογες απλα δεν υπαρχουν σε αυτο το επιπεδο zoom θελω μεχρι 200? τοσο την εχω βρει αυτη.Με προβληματιζει το οτι υποστηριζει μεχρι 1 γιγα.Λετε να εχει προβλημα με τα 2 αν της βαλω?και αν βαλω 2 γιγα απλα δεν θα την βλεπει καθολου την καρτα η απλα θα βλεπει μονο το 1 γιγα?(και κοστος καρτας δεν με πολυ νοιαζει θα την παραγγειλω απο ebay )οποτε η τιμη της θα ειναι παραπλησια με των αλλων τυπων καρτων μνημης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν μπορείς να δοκιμάσεις κάποια κάρτα 2GB πριν την αγοράσεις, μην το κάνεις. Η φίλη που ανέφερα με την SP510 είχε μια παλιά compact Olympus που υποστήριζε μέχρι 256ΜΒ αλλά στο site ανέφερε ότι με αναβάθμιση δεχόταν και 512ΜΒ. Αφού αγοράσαμε την κάρτα από το ebay (στη μισή τιμή απ'ότι την πουλούσαν εδώ) και δεν την αναγνώριζε καθόλου, ανακαλύψαμε ότι αναβάθμιση δεν γίνεται όπως στις άλλες μηχανές από την χρήστη, αλλά πρέπει να την πας στην αντιπροσωπεία, να την στείλουν στο Βέλγιο (πρέπει να είναι πολύ δύσκολο να το κάνουν μόνοι τους) και τελικά να σε χρεώσουν 80-100? αν είσαι εκτός εγγύησης ή αν είσαι εντός εγγύησης να μην πληρώσεις τίποτα, αλλά να μείνεις αρκετό καιρό χωρίς την κάμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού θα την πάρεις από e-bay και δεν θέλεις να έχεις πρόβλημα, τότε πάρε 2 μνήμες του 1γβ και θα είσαι εντάξει.Ίσως να σου βγει λίγο παραπάνω αλλά δεν σε πειράζει όπως είπες. Η 510 δεν έχει οπτικό σταθεροποιητή. Εφαρμόζει μια μέθοδο ψηφιακης ας πούμε σταθεροποίησης που είναι εις βάρος της ποιότητας καθότι χρησιμοποιεί μεγάλο iso (μέχρι 1600) έτσι ώστε να μπορεί να χρησιμοποιεί μικρή ταχύτητα κλείστρου. Αυτό στην ουσία οδηγεί σε 'ακούνητες' σχετικά φωτογραφίες αλλά με πολύ θόρυβο.Ενδεικτικά να ξέρεις οτι σε τέτοιου είδους μηχανές iso μεγαλύτερο από 200 παράγει έντονο θόρυβο. Η 550 αντίθετα έχει οπτικό σταθεροποιητή (έχει και ψηφιακό βέβαια) που μετακινεί ελαφρά εσωτερικά τμήματα του φακού για να αντισταθμίσει την κίνηση-τρέμουλο του χεριού. Κατά τη γνώμη μου ο σταθεροποιητής της 510 είναι περισσότερο διαφημιστικό τρικ,κάτι σαν το ψηφιακό ζουμ. Αλλά για να μην τα ισοπεδώνουμε όλα στην τιμή που προσφέρεται παρέχει πάρα πολλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα,ευχαριστω για τις πληροφοριες,σε λιγες μερες που θα την παρω και μολις ερθουν και οι καρτες απο βελγιο θα ξαναστειλω για να σας πω εντυπωσεις.Και παλι ευχαριστω παιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 550 είναι με το 18αρι έτσι δεν είναι;

Είσαι ικανοποιημένος;

Παρατηρείς παραμόρφωση στις φωτογραφίες σου όταν τραβάς στη wide θέση του ζουμ;

Έχει καλό σταθεροποιητή;

Οι φωτογραφίες της σου φαίνονται λίγο soft;

Με ενδιαφέρει η συγκεκριμένη αλλά είμαι και μεταξύ της lumix fz18 με παρόμοια χαρακτηριστικά.Μου αρέσει το μεγάλο ζουμ (είχα c750uz olympus, kai sony dsc h1 με 10 και 12Χ οπτικό αντιστοίχως) και θέλω να πάω ένα βήμα παραπάνω αλλά έχω κάποιους ενδοιασμούς γιατί φοβάμαι οτι το ζουμ αυτό θα παραείναι μεγάλο για το μέγεθος του φακού και νομίζω οτι αυτό θα σημαίνει και παραχωρήσεις στην ποιότητα....

1) Ναι !

2) Ναι !

3) Όχι !

4) Ναι ! Αλλά μην περιμένεις να χοροπηδάς και να βγάλεις και ακούνητη φωτογραφία :razz:

Ενας φίλος μου πάντος έπαθε πλάκα όταν με είδε και έβγαζα το φεγγάρι έτσι απλά στο χέρι. :mrgreen:

5) Οι φωτογραφίες τώρα μια χαρά τις βλέπω. Τραβάει και σε raw αν τυχόν και έχει κάποιος ιδιαίτερες απαιτήσεις. Μέχρι και 200 iso δεν έχουν πρόβλημα σε θόρυβο. Απο εκεί και πέρα τα πράγματα θα τα χαρακτήριζα τραγικά. Αν και δεν βρίσκω το λόγο να ανέβει το iso παραπάνω. Εγώ τραβάω φωτογραφίες συνεχώς στο 50 και σπάνια βάζω το 100.

Την πήρα γιατί και το ζουμ ήθελα που δεν είχα αλλά και γιατί η παλιά μου δεν έλεγε άλλο πλέον.

Είμαι ικανοποιημένος μεν αλλά και γνώστης ότι η μηχανή δεν παύει να είναι μια compact με ότι αυτό συνεπάγεται αν έχετε ασχοληθεί.

Φίλε mihalakis θα σου πρότεινα το εξής αν έχεις κάποιες απαιτήσεις από την φωτογραφία. Αυτό το δρόμο θα ακολουθήσω και εγώ άλλωστε σε λίγο καιρό. Να αρχίσεις να κοιτάς για καμιά dslr. Τετραπλάσια θα έλεγα τα φράγκα αλλά και πολαπλάσια τα οφέλη στη φωτογραφία.

Λίγο με δόσεις ο θεωδόσης και λίγο να τρώμε καμιά φωτογραφία από αυτές που θα βγάζουμε θα περάσει ο καιρός και θα έχουμε και εργαλείο στα χέρια μας. :mrgreen: Ενοείται με φακό στα 300 για να ζουμάρουμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ αγόρασα προσφάτως την SP550 UZ, τρομερή μηχανή, απ όσο έψαξα και δοκίμασα τελικά μου φάνηκε η καλύτερη της κατηγορίας της. Πράγματι, το μόνο "αρνητικό" που είδα ήταν οι άχρηστες μεγάλες τιμές στο ISO. Από κει και πέρα όπως είπε και το παιδί παραπάνω, αν έχεις την οικονομική δυνατότητα και πιστεύεις ότι σε κάποιο καιρό μπορεί να έχεις περισσότερες απαιτήσεις, καλύτερα να κοιτάξεις κατευθείαν για dslr. Αν πάλι δε θες, εγώ τη βρίσκω μια πολύ καλή επιλογή :)

 

ps επίσης, στην αρχή δε του έδωσα και πολύ σημασία, αλλά τελικά είναι μεγάλο πλεονέκτημα μια τέτοια μηχανή να μπορεί να τραβάει και RAW :)

 

ps2 ένα άλλο, κάπως "περίεργο" μειονέκτημα που πρόσεξα σε αυτή τη μηχανή, είναι ότι δεν έχει πολύ καλό καπάκι για το φακό της και φεύγει εύκολα, με αποτέλεσμα να θέλει αρκετή προσοχή ώστε να μένει προστατευμένος :/ Αναιρεί εν μέρη το πλεονέκτημα του μεγέθους της που την κάνει να χωρά εύκολα σε μια τσάντα και να μεταφέρεται, σε αντίθεση με τις περισσότερες dslr που λόγω του βάρους και του μεγέθους των φακών απαιτούν να κουβαλάς συνήθως ξεχωριστή τσάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...