Προς το περιεχόμενο

Απορια με τις κλησεις Δημοτικης Αστυνομιας


tolis_01

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
[...]

Ωραίος νόμος. Τότε ποιός ο λόγος να βγάζουμε διπλώματα αφού μπορούμε να τα βγάλουμε εκ των υστέρων όταν (και αν) μας γράψουν; :roll:

 

Δεν είναι ο νόμος, είναι η πρακτική των δικαστηρίων. Και, κατά τη γνώμη μου, είναι ορθή. Το ratio legis (ο σκοπός του νόμου) ποιό είναι; Ο κάθε οδηγός να έχει δίπλωμα.

 

Το θέμα δεν είναι να επιβάλλονται ποινές αλλά να υπάρχει η, έστω και εκ των υστέρων, συμμόρφωση στο νόμο. Ποιός κερδίζει κάτι αν λερωθεί το ποινικό μητρώο ενός 17χρονου με μια καταδίκη για έλλεψη διπλώματος; Σίγουρα όχι ο 17χρονος και σίγουρα όχι η κοινωνία.

 

Η επιείκεια δεν πρέπει να είναι σχήμα λόγου - πρέπει να είναι γίνεται πράξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Δεν είν

Το θέμα δεν είναι να επιβάλλονται ποινές αλλά να υπάρχει η, έστω και εκ των υστέρων, συμμόρφωση στο νόμο. Ποιός κερδίζει κάτι αν λερωθεί το ποινικό μητρώο ενός 17χρονου με μια καταδίκη για έλλεψη διπλώματος; Σίγουρα όχι ο 17χρονος και σίγουρα όχι η κοινωνία.

 

Η επιείκεια δεν πρέπει να είναι σχήμα λόγου - πρέπει να είναι γίνεται πράξη.

 

Το ζήτημα είναι οτι ο 17-χρονος χωρίς το δίπλωμα θα μπορούσε να είχε προκαλέσει ατύχημα.

 

Η έλλειψη διπλώματος επηρεάζει το ποινικό μητρώο? Δεν επιφέρει χρηματική ποινή και μόνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Το ζήτημα είναι οτι ο 17-χρονος χωρίς το δίπλωμα θα μπορούσε να είχε προκαλέσει ατύχημα.

 

Η έλλειψη διπλώματος επηρεάζει το ποινικό μητρώο? Δεν επιφέρει χρηματική ποινή και μόνο?

 

Ατύχημα μπορεί να προκαλέσει ο οποιοσδήποτε. Μην ξεχνάμε ότι το δίπλωμα ουσιαστικά τι είναι; Είναι τεκμήριο ότι κάποιος υποτίθεται ότι ξέρει να οδηγεί. Αλλά όπως λέμε στα νομικά, είναι μαχητό τεκμήριο. Δηλάδη το ότι κάποιος έχει δίπλωμα δεν σημαίνει ότι όντως ξέρει να οδηγεί - ούτε, από την άλλη, επειδή κάποιος δεν έχει δίπλωμα, σημαίνει ότι δεν ξέρει να οδηγεί.

 

Απλό παράδειγμα από τη δικαστηριακή πρακτική: αν παραβιάσω STOP και σε χτυπήσω (ενώ έχεις προτεραιότητα) δεν μπορώ να επικαλεστώ ως λόγο απαλλαγής μου το γεγονός ότι εσύ δεν έχεις δίπλωμα. Η έλλειψη του διπλώματος στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν επηρεάζει τη δική μου υπαιτιότητα. ;)

 

Η έλλειψη του διπλώματος τιμωρείται με φυλάκιση από 1 έως 12 μήνες και με χρηματική ποινή (άρθρο 94 του ΚΟΚ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ατύχημα μπορεί να προκαλέσει ο οποιοσδήποτε. Μην ξεχνάμε ότι το δίπλωμα ουσιαστικά τι είναι; Είναι τεκμήριο ότι κάποιος υποτίθεται ότι ξέρει να οδηγεί. Αλλά όπως λέμε στα νομικά, είναι μαχητό τεκμήριο. Δηλάδη το ότι κάποιος έχει δίπλωμα δεν σημαίνει ότι όντως ξέρει να οδηγεί - ούτε, από την άλλη, επειδή κάποιος δεν έχει δίπλωμα, σημαίνει ότι δεν ξέρει να οδηγεί.

 

Απλό παράδειγμα από τη δικαστηριακή πρακτική: αν παραβιάσω STOP και σε χτυπήσω (ενώ έχεις προτεραιότητα) δεν μπορώ να επικαλεστώ ως λόγο απαλλαγής μου το γεγονός ότι εσύ δεν έχεις δίπλωμα. Η έλλειψη του διπλώματος στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν επηρεάζει τη δική μου υπαιτιότητα. ;)

 

Η έλλειψη του διπλώματος τιμωρείται με φυλάκιση από 1 έως 12 μήνες και με χρηματική ποινή (άρθρο 94 του ΚΟΚ).

 

Aυτό μου κάνει εντύπωση. Νόμιζα οτι ισχύει η λογική: αφού δεν έχεις δίπλωμα δε θα πρεπε να οδηγείς. Οπότε αν γίνει ατύχημα φταίει πρώτα αυτός που οδηγεί χωρίς δίπλωμα για το λόγο οτι οδηγεί.

 

Πχ: Φρενάρεις, σε χτυπώ από πίσω και δεν έχεις δίπλωμα. Σε πληρώνω?

Πετάγομαι πεζός στο δρόμο και με χτυπάς. Δεν έχεις δίπλωμα. Τι γίνεται?

Στο παράδειγμα που λες με το stop... δε μπορώ να επικαλεστώ την απαλλαγή μου αλλά πληρώνω τη ζημιά που σου κάνω?

 

Το δίπλωμα δεν εχει θεσπιστεί από το κράτος σαν αποδεικτικό οτι ο άλλος ξέρει να οδηγεί? (Θεωρητικά μιλώντας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως ειπε και ο paredwse το διπλωμα δεν σημαινει οτι καποιος ξερει να οδηγει(ποσο ειναι η ταριφα στους εξεταστες?200 ευρω?)οπως επισης τι αντανακλαστικα μπορει να εχει ενας παππους που οδηγει το ξεχασμενο "τανκ" του 1980?ξερετε ποσα παιδια χωρις διπλωμα οδηγουν ΠΟΛΥ καλυτερα απο αλλους "νομιμους οδηγους?"Το θεμα δεν ειναι αν το παλλικαρι θα πληρωσει η οχι την κληση...Το θεμα ειναι να ΜΗΝ εισαι υποχρεωμενος να σκασεις 700 ευρω σε μια σχολη οδηγων για κατι το οποιο μπορει να γνωριζεις!Εγω πιο πολυ ανησυχω οταν βλεπω ενα χαρο εεε παππου με το αμαξι του να κυκλοφορει εχοντας αφησει τα αντανακλαστικα σπιτι παρα το 15χρονο με το "φτιαγμενο" παπακι που εχει δουλεψει παρα πολυ για να το αγορασει,να το φτιαξει και να μαθει να το πηγαινει γρηγορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που εχει δουλεψει παρα πολυ για να το αγορασει,να το φτιαξει και να μαθει να το πηγαινει γρηγορα...

 

μέχρι αυτή την υδρογονοβόμβα πήγαιναν όλα πολύ καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(ποσο ειναι η ταριφα στους εξεταστες?200 ευρω?)

 

200??? Εκεί έφτασε το λάδωμα; Εγώ με ένα 20αχίλιαρο το είχα πάρει! :P

 

15χρονο με το "φτιαγμενο" παπακι που εχει δουλεψει παρα πολυ για να το αγορασει,να το φτιαξει και να μαθει να το πηγαινει γρηγορα...

 

εχμ.. σε μία πρόταση, 3 πέναλτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια δεν εννοω οτι συγχαιρω το 15χρονο!χαλαρωστε λιγο...το ξερω οτι και αυτοι δολοφονοι ειναι!εννοω οτι ο 15χρονος εχει καλυτερα αντανακλαστικα απο εναν παππου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

ναι οντως αλλη κοτσανια και αυτη .Γεννιεμε χωρης δικαιωματα και παρανομος ,και για να οδηγησω και να αποκτησω το δικαιωμα και και την νομιμοτητα του να οδηγω πρεπει να ξεβρακωθεις για να αποκτησεις το διπλωμα ,το εχουν κανει σαν το μεγαλο αποκτημα σε λιγο θα το κορνιζαρουμε η θα το βαζουμε στην σιφινιερα της μαμας μαζι με τα ασημενια κουταλια γιατι το πληρωσαμε ακριβα.Καναν και το δικαιωμα εμορο-παζαρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημερίζοντας όλους τους χρήστες του Forum έχω να σας αναφέρω και εγώ την δική μου περίπτωση.

Την Παρασκευή 30 Μαϊου 2008 έλαβα στο σπίτι μου ένα έγγραφο από τον Δήμο Πειραιά στο οποίο αναφέρεται ότι στις 29 / 3 / 2004 στάθμευσα παράνομα στην Γούναρη , το ποσό είναι 65.5 Ευρώ , σε μία υποσημείωση αναφέρεται ότι η παράβαση διαπιστώθηκε από Αστυνομικά Όργανα και ότι τα χρέη δεν παραγράφονται νωρίτερα της εικοσαετίας.

Το Ερώτημα είναι τι να κάνω τώρα αφού ποτέ δεν κατεβαίνω στον Πειραιά, ποτέ μα ποτέ δεν θα άφηνα το αυτοκίνητό μου στην Γούναρη (κεντρικότατος δρόμος), δεν μου έχει έρθει άλλη ειδοποίηση ;

 

Στις κλήσεις που δίνουν εκτός από τον αριθμό στο στέλεχος γράφουν και τίποτε άλλο (Μάρκα αυτοκινήτου, μοντέλλο, χρώμα , ασφαλιστήριο κλπ)

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν 4 χρόνια;;;;

αμα θέλεις να παίξεις το παιχνίδάκι τους, βρες 2 μαρτυρες που να δέχονται να ορκιστούν οτι τη συγκεκριμένη μέρα είσουν ολη μέρα με το ΙΧ σου στο... Ζεφύρι. κάπου τελως πάντωn μακρύα του λιμανιού.

 

αλλιώς, περίμενε αλλα 16 χρόνια

υπέγραψες την παραλαβή του εγγράφου; αν όχι, δεν το έλαβες ποτέ.

αν ναι, goto Zefiri

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κλησεις γραφουν αριθμο,πινακιδας ,μαρκα αυτοκινητου,χρωμα ,τα παντα. Αντε λοιπον στο δημο για να λυθει η παρεξηγηση αν οντως ειναι παρεξηγηση. (εσυ δεν πας ποτε πειραια,μηπως περνει το αυτκινητο και καποιος αλλος ομως; γυναικα,αδερφος,παιδι,πατερας;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους,

 

έχω μια απορία. Έφαγα μια κλήση 250 ? τις προάλλες από δημοτική αστυνομία. Ξέρει κανείς αν πάω να την πληρώσω άμεσα θα πληρώσω τα μισά όπως στην Τροχαία ή δεν ισχύει αυτό για τα πρόστιμα από δημοτική αστυνομία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κληση 250 ευρω;;;; λιγο περιεργο αυτο,δε μουρχεται στο μυαλο παραβαση με τετοιο ποσο. για τι πραγμα ηταν η κληση;

και ναι ισχυει το μισο για τις πρωτες 10 μερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...