Προς το περιεχόμενο

Opteron 175 IHS remove


Gaou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά δουλειά δεν έχεις .

 

Εχω αλλά 58c load σε λίγο δεν θα έχω.

 

Διαβάζω για ανθρώπους που έχουν αφαιρέσει το ihs απο τους επεξεργαστές τους.

 

Αυτό που με φοβίζει λίγο είναι το πάτημα της ψύκτρας πάνω στην cpu . Καθότι στο παρελθόν τοποθετόντας μία xp 90 πάνω σε ένα Newark chip ( mobile athlon 3700+ ) μου έμεινε το chip στα χέρια .

 

Φυσικά με έιχαν ενημερώσει ότι τα Newark ήταν ευαίσθητα στην πλαινή πίεση, αλλά εγώ τα κατάφερα και τον έσπασα .

 

Αυτος ο Opteron λέτε να είναι επίσης ευαισθητούλης ή δεν μασάει απο πίεση.

 

Να το κάνω ρε παίδες γιατί με την Ninja δεν βελτιώθηκε τίποτα ..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

an einai omws stravo to IHS kai den pataei kala panw h psyktra den ginetai douleia para mono me lapping...pantws egw den synistw na to vgaleis...

 

 

 

μα το Θεό δεν κατάλαβα τον Θεό μου :mrgreen:

 

kanonika eprepe na peis "ma to 8eo den katalava to Xristo mou" :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκεύτηκα αλλά λέω μπα :D

 

BTW αφου το παιδί έχει σκοπό να χάσει το warranty ας κάνει την αρχή με lapping όπως ορθά λέει ο ThReSh και αν δεν πάρει αυτό που θέλει τότε του βγάζει και το καπάκι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα το Θεό δεν κατάλαβα τον Θεό μου :mrgreen:

 

πέ μου εμένα . θα σου εξηγήσω ότι θέλεις .

 

δεν νομίζω ότι έχουν θέμα lapping οι opteron .

 

βρε παιδιά το θέμα δεν είναι να το βγάλεις . το θέμα είναι όταν το βγάλεις και του βάλεις πάνω την ψύκτρα άν θα επιζήσει της πίεσης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σκεφτω οτι εγω στα 2600Mhz 1.4Vcore με stock cooler εχω 46-47 load οι 58 μου κανουν λιγο ψηλα.(Οχι τραγικη θερμοκρασια ομως)

Σε καμια περιπτωση ομως δε θα του εβγαζα το IHS εστω κι αν ειχα 60oC

 

Σε μερικες scythe που ειδα το lapping που εχουν περασει δεν ειναι και οτι καλυτερο(mirror) ,ήταν αρκετα θαμπες...

Μηπως θα ηταν καλυτερο να κανεις ενα lapping τη ψυκτρα πρωτα και αν δε δεις βελτιωση να προχωρησεις σε κατι πιο hardcore

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως λέει και ο phovos, νομίζω πως δεν αξίζει για λίγους βαθμούς πιο κάτω να προχωρήσεις σε lapping της cpu ... Για τρίψε λίγο την επιφάνεια της Scythe, να την κάνεις smooth και μετά τα λέμε για την cpu :wink: (Αν και δεν νομίζω να χρειάζεται lapping η cpu ... :???:, μάλλον η ψύκτρα είναι ο φταίχτης :wink:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά προχώρησα χθές σε lapping της scythe.

 

Αυτό που μου έκανε εντύπωση όταν την έβγαλα απο την cpu ήταν ότι έδειχνει ( απο τα ίχνη της πάστας ) ότι δεν πατούσε καλά, και επιβεβαιώθηκε η αποψη μου ότι η επιφανεια της δεν ήταν επίπεδη.

 

Το lapping Που έκανα ήταν πολύ πρόχειρο με 400 -600 -1200 -2000 και τέλος γυαλιστικό μετάλλων, καθότι τριγυρνούσε και το παιδί στο δωμάτιο και δυσκολευόμουνα όσο αφορούσε στους χρόνους.

 

Το αποτελέσμα όμως μου φάνηκε εντυπωσιακό . Είχα χθές απο 2-4 idle και load κάτω .

 

edit : να και το αποτέλεσμα.

 

lapping1rp9.jpg

 

lapping2ez5.jpg

 

τέλος αναζητώντας τα γυαλόχαρτα βρήκα σε ένα μαγαζί conductive pen ( άν το λέω σωστά ) της εταιρίας bison .

 

Επειδή μου φαίνεται ότι κάποια στιγμή κάποιος έψαχνε εδω μέσα το έβαλα να υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι τέτοιο περίμενα και εγώ κανε ένα καλύτερο lapping και θα δεις και περισσότερη μείωση της θερμοκρασίας

 

εγώ πχ με τον δικό μου και νερό είχα σχεδόν 10 βαθμούς πάνω από την θερμοκρασία δωματίου από τον καιρό που του έκανα lapping και εφιαξα και τo airfloaw στο κουτί μου τώρα έχω ένα βαθμό χαμηλότερα από την θερμοκρασία δωματίου και 10 βαθμούς πάνω από idle σε load

 

για να την lappaρεις καλύτερα πήγαινε σε όσο πιο μεγάλα νούμερα γυαλόχαρτα βρείς και αν βρείς νερού θα είναι ακόμα καλύτερα ;)

 

και τo γυάλισμα καλο είναι να γίνει με τα ντουκόχαρτα και όχι με αλοιφές μιας και θα σου αφήσει μια στρώση πάνω στην ψύκτρα σου η αλοιφή που δεν βοη8άει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

File to exo kanei kai ego se ena amd 3000+ s939 kai meta apo tin aferesi tou oi diafores itan arketa megales.... se full load eixa 10-12 vathmous kato apoti thimame kai se idle to poli 3. Na ksereis apla an to epixiriseis afto prosekse poli kala pos tha to vgaleis... xrisimophise lepides apo ksirafakia (aftes pou kovoun tis fleves tous... lol) einai oti pio lepto kai koftero iparxei. Otan tha ksekiniseis na koveis apo ta plagia i lepida na min mpei perisotero apo 0.5cm mesa apo to IHS giati meta apo tin silikoni pou to krataei ksekinane oi piknotes (piknotes den einai ekina ta mikra pou einai san chip?) kai pistepse me ena agkigma apo tin lepida kai tha ksekolisoun. http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=139795 mpes se afto to thread pou eixa kanei pio palia na deis ti epatha ego pou den prosexa kai poli....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ locos.

 

στα Μελλίσια καθώς ανεβαίνεις λίγο πρίν την Ναυτική Βάση στο αριστερό χέρι ένα μεγάλο χρωματοπολείο - εργαλεία.

 

Επειδή οι πωλητές εκεί είναι λίγο.... αυτό είναι στο σημείο που είναι οι ξυλόβιδες είναι μάρκας bison, δίπλα σε κάτι κόλλες Bison και για να ακριβολογώ, ήταν βαζάκι με πινελάκι.

 

25,9? άν θυμάμαι καλά.

 

Αλλά επειδή ήταν 1 άμα το πάρεις θα έρθω να σου ζητιανέψω λίγο....:-D:-D:-D:-D.

 

το επόμενο βήμα θα είναι το ξεκόλημα του ihs.

 

edit : αυτό που ουσιαστικά με ενδιαφέρει είναι άν τροποποίησες την ψύκτρα σου, άν τροποποίησες το backplate , και άν αισθάνθηκες :roll: ότι στον πυρήνα της cpu ασκούταν επικίνδυνη πίεση .

 

αυγά σια σήμερα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...