Προς το περιεχόμενο

Σκεψεις ενος πυροσβεστη


FireJim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Τελικα υπαρχουν και ανθρωποι που δεν ειναι να τους λυπασε αμα τους καει το σπιτι....

 

Εγώ λυπάμαι που κάηκαν όλες οι παραγωγές τους :neutral:

...

..

.

Εννοώ (φυσικά) τις ελιές :neutral:

Βγάζανε τόσο ωραίο "λάδι" :roll:

Απο τα καλύτερα στον κόσμο.

Η μεγαλύτερη πηγή εισοδήματος σε όλα αυτά τα χωριά που κάηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεγονοτα :

1) Αν οι οργανικες θεσεις στην πυροσβεστικη ειναι 12000 και υπαρχουν 4000 κενες.... μπλα..μπλα μπλα..μπλα μπλα..μπλα μπλα..μπλα μπλα..μπλα μπλα..μπλα μπλα..μπλα μπλα..μπλα μπλα..μπλα μπλα..μπλα μπλα..μπλα μπλα..μπλα μπλα..μπλα

 

Δυστυχώς απ ότι βλέπω τις τελευταίες μέρες το forum έχει γεμίσει από κάτι περίεργους «κομήτες» με περίεργες απόψεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεγονοτα :

1) Αν οι οργανικες θεσεις στην πυροσβεστικη ειναι 12000 και υπαρχουν 4000 κενες θεσεις , τοτε μενουν 8000 πυροσβεστες. Ποσοι απο αυτους σβηνουν φωτιες και ποσοι "υποστηριζουν διοικητικα" τους "μαχιμους" ?

Εγω σε ΚΑΘΕ μετωπο της αρκαδιας ειδα απο κανεναν εως 5 πυροσβεστες.

2)Ολοι κρινομαστε απο το αποτελεσμα : ποσες φωτιες σβησατε φετος και ποσα εκατομυρια καμενα στρεματα υπαρχουν ?

3)Ειναι διαχυτη η αισθηση οτι δεν μπαινετε ποτε σε δασος και επεμβενετε μονο οταν οι φλογες φτασουν κοντα στις ψηφους.

4)Καποιοι απο εσας χρηματιζονται στον τοπο της πυρκαγιας για να προτιμησουν το ενα φλεγομενο σπιτι απο το αλλο (προσωπικη μαρτυρια).

5) Αν τολμας ελα στην πελοπονησο να μας πεις τα παραπονα σου αυτη την εποχη.

 

Ντροπή, δεν ψάχνεις να δεις καλύτερα ποιος σου έβαλε την φωτιά;Απο προσωπική αντιπυρική προστασία είχατε εκει κάτω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω πατερα πυροσβεστη (πηρε συνταξη προσφατα)....Λοιπον

Τα ωραρια ειναι μια μερα μεσα μια εξω αλλα σε επιφυλακη κ μια free...Θα μου πεις 1 στις 3 δουλευουν?ναι αλλα με το παραμικρο σε καλουν (επιφυλακη)κ πρεπει να εισαι εκει κοντα....

Παλαιοτερα (πριν 1,5 χρονο..) ηταν 3 8ωρα την ημερα κ για 4 μερες πηγαινε πρωι,απογευμα,βραδυ,ρεπο(οχι με αυτη τη σειρα) + καποια 8ωρα επιφυλακη.

Δλδ παλαιοτερα στις 8 μερες δουλευαν 48 ωρες κ τωρα δουλευουν 72....

Κ αυτο εγινε γιατι δεν ειχαν ανδρες...ειχε καταντησει καθε βαρδια να εχει 5 ατομα (οπου 2 οδηγοι,1 τηλεφωνητης αρα ουτε 2 αυτοκινητα....) κ χωρις καμια μεταβολη του μισθου.

Το χειμωνα συμφωνω κυριως "τα ξυνουν" ομως οπως εχει αναφερθει αυτοι τρεχουν για τα παντα.αλλα μονο κ μονο το ενα που μπορει να τους τυχει αρκει για 100 φωτιες(τρακαρισμα μοτοσυκλετας με αυτοκινητο κ να μου λεει ο πατερας μου οτι μαζευαν τα μυαλα του παιδιου απο το μπαρμπριζ...κ πολλα αλλα χειροτερα..τι να λεμε τωρα....soz για την περιγραφη...αλλα δεν θα καταλαβουν καποιοι αλλιως...).

Οσο για τους Δασοπυροσβεστες εγω ξερω οτι η πυροσβεστικη τις εσβηνε κ τοτε τις φωτιες....

Οσο για το γιατι δεν πανε μεσα στο δασος μονο αμα εισαι εντελως ασχετος το ρωτας.Σε φωτια σε δασος με δεντρα ψηλα κ φλογες στα 20-30 μετρα κ θερμοκρασιες 200 βαθμους δεν μπορεις να πλησιασεις αλλα κ να πας δεν μπορεις να κανεις κατι με την μανικα....Η πυροσβεστικη το μονο που μπορει να κανει ειναι να "κρατησει" την φωτια μεχρι να ερθει το αεροπλανο να την σβησει.τιποτε αλλο κ αυτο απο τον δρομο που υποτιθεται εχει λιγοτερα δεντρα κ κενο κτλ.

Αυτα δεν ξερω αν παρελειψα κατι...ηταν κ πολλα αυτα που γραφτηκαν

Υ.Γ.εχουν οργανα γυμναστικης στα τμηματα...(τουλαχιστον της Λευκαδας..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ταν μονο 200 βαθμοι θα ηταν καλα. δοκιμασε 550 κα ετλαχιστον οπου εινα η μικροτερη δυνατη θερμοκρασια για να υπαρχει φλογα (οχι καυση). Ποτε δεν μου ετυχε να με χρηματισουν. μονο μετα απο φωτια και καλα σαν χαρτζιλικη που μονο που δεν τους εβρισα και τους τα τριψα στη μουρη. 12000 οργανικες 8εσεις, 4500 ειναι κενες. Αν βαλεις οτι αλλοι 1000 περιπου ειναι σε αεροδρομια και λιμανια μενουν 6500. Βαλε οτι 2000 εινια σε γραφεια, αξιωματικοι κλπ και ρωτας που ειναι οι πυροσβεστες;σκεψου οτι γερνανε γιατι ειναι ανθρωποι (ναι δεν εινα υπερηρωες απο το city of villains οι πυροσβεστες)! Και επειδη γερνανε φευγουν περιπου 800 στην συνταξη (και απο γρφαεια και απο μαχιμους και απο αεροδρομια και λιμανια) οποτε η δυναμη η ουσιαστικη πεφτει στα 6000 ατομα. διαιρεσε το τωερα δια 3 και θα βρεις ποσοι πυροσβεστες ειναι για ολην την Ελλαδα χονδρικα. Ο μικροτερος αριθμος στην Ευρωπη. Εμεις χεστηκαμε για τις ψηφους. Δεν πληρωνοματσε με ψηφους ουτε με ψηφους ειμαστε ασφαλεις απεναντι σε φωτια. Οι πολιτικοι νοιαζονται μονο για ψηφους Μια αλλη παρατηρηση. Νομιζεις οι καμερες πανε εκει που πανε και οι πυροσβεστες; αγορακι μου ειναι πολυ επικινδυνα και κανεις απο τους δημοσιογραφισκους δεν νοιαζεται να βγαλει σωστη ειδηση. Εξαλλου αν εδειχνε το τι τραβανε οι πυροσβεστες πως θα μπορουσαν τα τηλεπαραθυροδικαστηρια να ενεργησουν και να κατακρινουν τα παντα μεσα απο δροσερα δωματια και γραβατες με φρεσκοπλυμενους και φρεσκοπλυμενους και φρεσκοφαγωμενους τυπους; Και παλι φετος σβησαμε απιστευτα πολλες φωτιες. Αλλα πλεον οταν παρατας ενω σωμα ασφαλειας και δεν κανεις προσληψεις για 7 και 8 χρονια δεν περιμενεις να ειναι αξιομαχο οπως ηταν. Και μην ακουσω οτι δνε φωναζουμε. Φωναζουμε πορειες κλπ αλλα τα καναλια δεν τα δειχνουν γιατι δεν πουλαει. Και απεργια δεν μπορουμε να κανουμε γιατι θα μας πανε μεσα αμεσως καθοτι ειμαστε σωμα ασφαλειας. Και στην τελικη λεγε οτι σου καεβει. εγω ξερω πως μονο αν παρει φωτια το σπιτι σου θα με εκτιμησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου απαντας με την λεβεντια ενος δημοσιου υπαλληλου, συνηθισμενου απο χρονια στη ατιμωρησια και στην ασυδοσια και εχοντας διασφαλισει δια βιου το βιοπορισμο σου ειτε δουλεψεις ειτε οχι. Και αφου σφουγγισες δεκαδες οπισθια προκειμενου να διοριστεις, τωρα σαν κλασσικος λεβεντης , βγαινεις στα φορα για να διαμαρτυρηθεις σε παιδακια που σκαλιζουν pc που τους αγορασε ο μπαμπας τους, αγορακι μου λεβεντικο. Αφου εισαι ανικανος να απαντησεις γιατι η πολυπληθεστερη πυροσβεστικη υπηρεσια της ευρωπης ηταν ανικανη να σταματησει μια ολοκληρωτικη καταστροφη ,σου επαναλαμβανω οτι εφτασε η εποχη που η ανικανοτητα θα τιμωρειται πλεον αμεσα απο τους ιδιους τους πολιτες. Αν αισθανεσαι τοσο βεβαιος για την επιχειρηματολογια σου, ελα να σε φιλοξενησω, να παμε σ'ενα πυροπληκτο χωριο και να μας αναλυσεις τις ενδιαφερουσες αποψεις σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυπληθεστερη πυροσβεστικη υπηρεσια της ευρωπης????απο ποτε???αναλογια κατοικων ανα πυροσβεστη ειναι χαμηλοτερος και απο χωρες τις αφρικης. και ψαξτο αν δεν με πιστευεις. και δεν μπηκα με βυσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

RESPECT στο σωμα αυτο!!!! ευτυχως υπαρχετε κ εσυς παλικαρια!!! γιατι ποιος ξερει τι αλλο θα μπορουσε να εχει συμβει!!!!

 

με αυτα τα μεσα που σας παρεχει το κρατος κανετε αριστα την δουλεια σας κ με κοστος της ιδια σας της ζωη οριμενες φορες!!!!

μεγαλο σεβασμο θελουν αυτοι οι "δημοσιοι υπαλληλοι" που ειναι απο τους λιγους του ειδους που δουλευουν με σωμα κ ψυχη!!!!

 

 

φιλικα προς ολους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυπληθεστερη πυροσβεστικη υπηρεσια της ευρωπης????απο ποτε???αναλογια κατοικων ανα πυροσβεστη ειναι χαμηλοτερος και απο χωρες τις αφρικης. και ψαξτο αν δεν με πιστευεις. και δεν μπηκα με βυσμα.

 

Μη περιμένεις απάντηση FireJim.

καθαρά χρυσαυγήτικη άποψη απο έναν γυρολόγο των forum και των blogs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι τα καναλια δεν θα θελαν να δουν πυροσβεστες μεσα στην φωτια κ εβαζαν τους κατοικους π ηταν μαυρισμενοι σε αντιθεση με πολλους πυροσβεστες π ειδα, να σβηνουν με κλαδια μεσα στον καπνο κ μαντεψε...δεν υπηρχε πουθενα πυροσβεστικο.

ναι σβησανε πολλα απο τα 2 μυρια στρεμματα...την 4η μερα π επεσε ο αερας κ εσβηναν μονα τους.

<<Σήμερα το Πυροσβεστικό Σώμα έχει 2500 πυροσβεστικά οχήματα (1500 υδροφόρα, 800 βοηθητικά και 200 ειδικά), 44 πυροσβεστικά αεροσκάφη, 20 ελικόπτερα αεροπυρόσβεσης (5 που ανήκουν στο Σώμα και 15 μισθωμένα) και 10 πυροσβεστικά πλοιάρια.1>> http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CF%85%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%B2%CE%B5%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%CE%A3%CF%8E%CE%BC%CE%B1

 

οι αστυνομοι,ειδ.φρουροι,εμακ μια χαρα κανουν πορειες κ αν θυμαμαι καλα καναν κ οι πυροσβεστες ξεχωριστα.

προσωπικη γνωμη γινατε σαν τους αστυνομικους π τους πληρωνουμε χωρις να νιωθουμε ασφαλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@FireJim…και όλους τους φιλόσοφους του καναπέ, συμπεριλαμβανομένης και της αφεντιάς μου βέβαια)

 

Προσωπικά δεν είμαι από αυτούς που θα κατηγορήσουν την πυροσβεστική για όλα…

 

Όχι γιατί πιστεύω ότι δεν έχει και η πυροσβεστική μερίδιο ευθύνης, κυρίως στα υψηλότερα κλιμάκια αλλά….

 

Γιατί δεν είμαι εθελοντής πυροσβέστης όπως 7000 άλλοι έλληνες (μόνο οι 1500 όμως αναφέρονται ως ενεργοί την στιγμή που στην Γερμανία το 98,2% είναι εθελοντές…περίπου 900.000)

Γιατί δεν έτρεξα ποτέ να κάνω αναδάσωση

Γιατί δεν έτρεξα ποτέ να βοηθήσω να γίνουν ζώνες πυρόσβεσης

Γιατί δεν έχω πάει ούτε σε κάτι χωράφια με ελιές που έχω, να κόψω το χόρτα

Γιατί όταν καιγόταν το Σοφικό…εγώ το έβλεπα από το bar και έλεγα….”ρε γαμώτο το έκαψαν….φέρε άλλη μια μπύρα”

Για όλα αυτά και πολλά άλλα που δεν έκανα…δεν έχω δικαίωμα να κρίνω ούτε εσένα ούτε κανέναν άλλο που πάλεψε και παλεύει ακόμα στις φωτιές.

 

Ας αρχίσουμε να κοιτάμε πρώτα τι κάναμε εμείς για τον τόπο μας αντί να κοιτάμε τι δεν έκαναν οι άλλοι για μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FireJim επειδή έχεις inside information θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι και να μου απαντήσεις ειλικρινά. Από τους συναδέλφους σου (βάλε και τον εαυτό σου μέσα) πόσοι είναι ικανοί να τρέξουν στα βουνά να πολεμήσουν τη φωτιά; Πόσοι μπορούν να τρέξουν έστω για 1 χιλιόμετρο και να συνεχίσουν να είναι μάχιμοι; Τέλος, πόσοι από τους συναδέλφους σου δεν είναι αλκοολικοί; Με συγχωρείς δηλαδή αλλά ακόμα να χωνέψω αυτό που συνάντησα στον Ταΰγετο γι' αυτό σε ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...