Προς το περιεχόμενο

Μεταφορά τηλεφωνικής γραμμής και adsl


FilipposMD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα! Η αδερφή μου πρόκειται να μετακομίσει και θέλει να μεταφέρει την τηλεφωνική της γραμμή στο νέο σπίτι. Στο παλιό έχει βάλει adsl-in-a-box και έχει ακόμα μερικούς μήνες. Με τη μεταφορά της γραμμής, θα μεταφερθεί και το adsl μαζί ή θα πρέπει να κάνει απ'την αρχή όλες τις διαδικασίες; Επίσης, μήπως μπορεί να κρατήσει το νούμερο, αλλά να βάλει κατευθείαν γραμμή Forthnet; Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Η αδερφή μου πρόκειται να μετακομίσει και θέλει να μεταφέρει την τηλεφωνική της γραμμή στο νέο σπίτι. Στο παλιό έχει βάλει adsl-in-a-box και έχει ακόμα μερικούς μήνες. Με τη μεταφορά της γραμμής, θα μεταφερθεί και το adsl μαζί ή θα πρέπει να κάνει απ'την αρχή όλες τις διαδικασίες; Επίσης, μήπως μπορεί να κρατήσει το νούμερο, αλλά να βάλει κατευθείαν γραμμή Forthnet; Ευχαριστώ!

 

ρε φιλε συγνωμη κι ολλας, αυτη ειναι ερωτηση για τεχνικο του οτε, οχι για το site.:-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί νομίζεις ο τεχνικός του ΟΤΕ μπορεί να απαντήσει σ' αυτό το ερώτημα;

πρόσφατα και για πιο απλό πράγμα που ρωτήσαμε όχι απλά δεν γινόταν, πρώτα κάναν σύσκεψη μερικές μέρες να βρούνε άκρη και μετά μας απάντησαν. !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το adsl-in-a-box ειναι πακέτο της Forthnet. Aγορασες σε ενα πακετο τη συνδρομη isp, το modem, και το δικαιωμα χρησης της γραμμης adsl (του ΟΤΕ). Η γραμμη ειναι μεν του ΟΤΕ αλλα την εχει δωσει στη forthnet.

και η forthnet στην παραχωρει οσο διαρκει η συνδρομη σου. για τον οτε δεν εχεις dsl. αν ληξει η συνδρομη σου με τη 4νετ δεν θα εχεις dsl.

ετσι νομιζω εχουν τα πραγματα εφοσον εχεις adsl-in-a-box over OTE και οχι οπως το δινουν τωρά (over ιδιοκτητο 4νετ αν εχεις καλυψη, over οτε αν δεν εχεις καλυψη).

αν εχω δικιο, μαλλον στη 4νετ πρεπει να το ρωτησεις (για επιβεβαιωση), παρα σε τεχνικους ΟΤΕ

 

αρα, με τη μεταφορα γραμμης απο οτε, μαλλον θα χασεις το dsl.

 

για τους υπολοιπους μηνες που εχεις, λεω να μιλησεις με το τμημα πωλησεων της 4νετ, να πεις οτι θα κανεις μεταφορα, και στο νεο σου σπιτι θα σε ενδιεφερε να βαλεις 2play. Γινεται να σου κοψουν ενα πιστωτικο απο το υπολοιπο του adsl-in-a-box που δεν θα χρησιμοποιησεις, και να στο δωσουν σαν εκπτωση απο τον 1ο λογαριασμο 2play ? αυτο ρωτα.

 

Απευθειας forthnet 2play, χωρις να εχεις τηλεφωνο απο οτε, δεν σου δινουν, προς το παρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Loipon se periptosi pou milame gia metafora grammis sto idio kentro kai me diatirisi tou arithmou tote tha exeis adsl kai sto neo spiti.

An allakseis kentro tote de tha exeis giati allazei kai to dslam

 

Ακριβως ετσι. Δηλαδη αν δεν αλαξει ο αυτοματος μπροστα απο το νουμερο που θας (δηλαδη πεφτης παλι στο ιδιο κεντρο) πας στο ΟΤΕ και ζητας μεταφορα του τηλεφωνου στη νεα διευθηνση και δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα αλλο για το adsl (μεσα σε 2 μερες θα εχει γινει)

 

Αν ομως αλαζει κεντρεο τοτε κανεις την μεταφορα του τηλεφωνου στον ΟΤΕ αλλα μετα για το adsl θα πρεπει να το ζητησης απο τη forthnet πραγμα το οποιο θα αργιση περισσοτερο το adsl (κανα 10ημερο-αναλογα το ποτε θα θημηθη η forthnet να στηλει την αιτηση μεταφορας στον OTE)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι στην ίδια πόλη, ίδιος κωδικός. Απλώς δεν ξέρω τι γίνεται με τα dslam, μήοως αλλάζει. Αν και είναι μικρή πόλη, πιθανώς να μένει ίδιο. Ευχαριστώ παιδιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αν δεν το χεις κάνει ήδη, πήγαινε εδώ κ βάλε τον (παλιό) αριθμό σου για να δεις σε ποιο DSLAM ανήκεις,

μετά βάλε κ τον αριθμό ενός γείτονα στην νέα διεύθυνση να δεις σε ποιο DSLAM θα πας,

πάντως δεν νομίζω να γίνεται γιατί με την μεταφορά η νέα γραμμή σου δεν θα ναι ενεργοποιημένη (DSL).

 

Ειδικά αν έχεις forthnet internet στο ιδιόκτητό της,

θα πρέπει να διακόψεις την σύνδεσή σου (θα χάσεις το υπόλοιπο που έχεις προπληρώσει - τουλάχιστον εμένα έτσι μου είπαν όταν τους πήρα τηλ κ ας είναι το ίδιο το DSLAM) κ θα πρέπει να κάνεις καινούρια σύνδεση),

 

anyway πες μας τι έγινε στην περίπτωσή σου γιατί ενδιαφέρει κι άλλους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Παιδια το ιδιο πραγμα θα κανω και εγω..αλλα εγω εχω αοριστου χρονου πακετο απο την Forthnet και γραμμη τηλεφωνου απο τον Οτε... Εγω πιθανοτατα πεφτω στο ιδιο DSLAM... Θα χρειαστει να ενημερωσω και τους 2 παροχους μου(Οτε & Forthnet) για την μεταφορα? Μηπως ξερει κανεις ποσο καιρο περιπου θα κανει να μεταφερθει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μιλας και με τις 2 εταιριες.Κανεις αιτηση μεταφορας τηλεφωνικα στο 134 καλωντας απο το ιδιο το τηλεφωνο σου.Τοτε μαθαινεις αν αλλαζεις κεντρο, αρα και DSLAM.Αν αλλαζεις ενημερωνεις και την αλλη εταιρια για την ADSL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και απο μενα παιδια. Θα ηθελα καποιος να με βοηθησει αν μπορει. Εχω adsl το conx και σταθερο τηλεφωνο στην Tellas. Πληρωνω δηλαδη τις κλησεις μου στην Tellas, και adsl και παγιο στον ΟΤΕ. Θα επιθυμουσα να φυγω και να παω σε μια εταιρεια ολοκληρωτικα. Δηλαδη να ειμαι σε μια εταιρεια και με τηλεφωνο αλλα και με adsl και να μην πληρωνω παγιο στον ΟΤΕ. Τι με συμβουλευετε παιδια? Να παω στον ΟΤΕ? ,στην Tellas? στην Ηellas on Line? , στη Vivodi? σε καποια άλλη? Και αν ναι, ποια ειναι αξιοπιστη με καλες τιμες? Οποιος μπορει ας απαντησει (ενοειτε πως θα ελεγξω πρωτα αν μπορω να μπω στο ιδιοκτητο δικτυο τους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...