Προς το περιεχόμενο

WEB Server at home


arni

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι καλησπέρα

 

Αγοράζοντας έναν μεταχειρισμένο IBM Netfinity και μια Static IP από τον ΟΤΕ, έχω στήσει πάνω του Windows 2003 Server για να εξυπηρετήσει σαν web server από το σπίτι μου.

 

Μέχρι τώρα είχα ένα hosting σε μια εταιρεία και είχα κατοχυρώσει το domain μου.

 

Μετά από αυτό έχω στήσει κατά τέτοιο τρόπο τον server ώστε να απαντάει στις εξωτερικές κλήσεις με το IP. Αν δηλαδή πληκτρολογήσει κάποιος το IP από έξω, τότε τον οδηγεί στην αρχική μου σελίδα ή στις σελίδες μου.

 

Σε ποιόν θα απευθυνθώ έτσι ώστε το domain να απαντά στις κλήσεις αντί για το IP;;

 

Επίσης έχει στήσει κανείς Mail Server σε windows 2003 server?

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Arni

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να στήσεις και έναν name server στο σπίτι σου για να γίνει αυτό που λες με το domain. Δυστυχώς από windows δεν ξέρω για να σε βοηθήσω.

 

Πάντως πώς θέλεις να στήσεις web-server στο σπίτι σου; Μόνο και μόνο το ρεύμα που θα καίει θα είναι κάμποσα λεφτά κάθε μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι καλησπέρα

 

Αγοράζοντας έναν μεταχειρισμένο IBM Netfinity και μια Static IP από τον ΟΤΕ, έχω στήσει πάνω του Windows 2003 Server για να εξυπηρετήσει σαν web server από το σπίτι μου.

 

Μέχρι τώρα είχα ένα hosting σε μια εταιρεία και είχα κατοχυρώσει το domain μου.

 

Μετά από αυτό έχω στήσει κατά τέτοιο τρόπο τον server ώστε να απαντάει στις εξωτερικές κλήσεις με το IP. Αν δηλαδή πληκτρολογήσει κάποιος το IP από έξω, τότε τον οδηγεί στην αρχική μου σελίδα ή στις σελίδες μου.

 

Σε ποιόν θα απευθυνθώ έτσι ώστε το domain να απαντά στις κλήσεις αντί για το IP;;

 

Επίσης έχει στήσει κανείς Mail Server σε windows 2003 server?

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Arni

 

mporeis an thes mia aneksodi lysh na kaneis ena register sto http://www.no-ip.com kai na pareis ena domain tis areskias sou ala me kataliksi pou mporeis na epilekseis esy apo to no-ip ala me tin proipothesh oti to hostname/kataliksi den einai piasmena.

oso gia ton mail server-logika thes enan SMTP server. ena search sto google tha sou vrei arketa programmata gia free smtp servers. apo tin alh thelo na se rotiso kati to opio mporeis an ksereis na apantiseis se auto to post. mias kai exeis sitsei web kai asxolise opos eipes des to pliz kai pes mou http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=208455

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά ευχαριστώ όλους τούς φίλους γιά τις απαντήσεις τους.

 

Η κατανάλωση δεν ενδιαφέρει, ειναι γιά την εταιρεια πού έργάζομαι.

 

Το domain ήδη υπάρχει και είναι registered. Μπορεί να γίνει τίποτα έτσι ή πρέπει νά βρώ άλλο?

 

Ευχαριστώ

Αρνι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι να ειδοποιήσεις αυτόν που σου πούλησε το domain name να κάνει forward όλες τις κλίσεις στην static ip σου.

Αφού όλο το project σου έχει στηριχθεί σε εφαρμογές της Microsoft τότε για mail server προτίμησε τον EXCHANGE (της Microsoft). Υπάρχουν βέβαια και πολλές άλλες λύσεις αλλά δεν ενσωματώνονται στο active directory της Microsoft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...