Προς το περιεχόμενο

Eurobasket 2007 - Madrid


Chrisxxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 795
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Σιγά ρε παιδιά, μπάσκετ είναι, δεν είναι πυρηνική φυσική. Ποιός επιτρέπεται δηλαδή να εκφέρει γνώμη;

 

Έπαψε να είναι εκπρόσωπος τύπου της Εθνικής, πριν το Ευρωπαϊκό. Αντί να κοιτάζουμε αν έχει δίκιο σε αυτά που λέει, ασχολούμαστε με το αν έχει το δικαίωμα να τα πει(!).

΄

Δεν είναι εκέι το πρόβλημα , εκφερε γνώμη για τους παίχτες και μάλιστα με σχεδόν απαξιωτικό τρόπο ενώ ήταν ακόμα εκπρόσωπος ΄τυπου, και μόνο που το σκέφτομαι ενισχύει την αντιπαθειά μου απέναντι σε όλους αυτους τους δημοσιογράφους που εκφράζονται λες και είναι προπονοτητές ....και ως δια μαγείας πάντα έχουν με το μέρος τους τις λαικές ετυμηγορίες

 

...και φίλε izerman ο αθλητισμός στην τεχνική του διαδικασία είναι "πυρηνική φυσική", πλέον .... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fidelio, θα αστειεύεσαι, έτσι; Δεν είπε του Γιαννάκη πώς να κάνει προπόνηση στην ομάδα και τι συστήματα να παίζει. Ο άνθρωπος κάνει ρεπορτάζ ειδικά για μπάσκετ 30 χρόνια τώρα, ε, όσο να 'ναι κάτι θα έχει μάθει. Εδώ θεωρώ εαυτόν, που παρακολουθώ μπάσκετ τακτικά από 10 χρονών, και έπαιζα και σε ομάδα για 10 χρόνια, αρκετά γνώστη - και σε τεχνικά θέματα - ε, δε νομίζω ότι ο Συρίγος και ο κάθε Συρίγος δεν μπορεί να δει αν δουλεύουν τα πικ εν ρολ ή όχι, και αν ο Παπαδόπουλος είναι τροχοπέδη ή ο νέος Πατ Γιούιν.

 

φερε λίγο στο μυαλό σου τότε αφου έχεις κάνει αθλητισμό όλους εκείνους που σε έκριναν απο το επιτελειο της ομάδας πέρα απο τον προπονητή σου ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

΄

Δεν είναι εκέι το πρόβλημα , εκφερε γνώμη για τους παίχτες και μάλιστα με σχεδόν απαξιωτικό τρόπο ενώ ήταν ακόμα εκπρόσωπος ΄τυπου, και μόνο που το σκέφτομαι ενισχύει την αντιπαθειά μου απέναντι σε όλους αυτους τους δημοσιογράφους που εκφράζονται λες και είναι προπονοτητές ....και ως δια μαγείας πάντα έχουν με το μέρος τους τις λαικές ετυμηγορίες

 

Που στο καλό απαξιώνει τους παίκτες στο πρώτο άρθρο (αυτό που παρέθεσα, που αναφέρεται στα συνδικαλιστικά);!;

 

(Ελπίζω να τα διάβασες πριν απαντήσεις, έτσι; Αλλιώς δεν έχει νόημα να συζητάμε, από αυτά που έχουμε ακούσει, από αυτά που λένε, κτλ.).

 

...και φίλε izerman ο αθλητισμός στην τεχνική του διαδικασία είναι "πυρηνική φυσική", πλέον .... :P

 

Σιγά ρε φίλε, οκ, ήμαρτον πια. Δεν μιλάμε για τα εργομετρικά τεστ, μιλάμε για το αν ο Παπαδόπουλος θέλει να δώσει πάσα ή όχι, και το αν μπορεί να πηδήξει μια εφημερίδα ή όχι. Θυμίζω εδώ ότι ο Διαμαντίδης ήταν πρώτος ριμπάουντερ της εθνικής. Μάλιστα. Να χαρώ εγώ τον (ψηλό μας) Παπαδόπουλο...Εκτός αν θεωρείς ότι η εθνική έπαιζε χάλια επειδή δεν πέτυχε η σχάση των πυρήνων. Για όνομα του Θεού δηλαδή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..μισο λεπτο , συμφωνεις λοιπον ο εκπροσωπος τύπου να επεμβαίνει με πρωτοβουλεία σε ολα οσα αοφορούν το τεχνικό κομμάτι , προετοιμασίες, προπονησεις , τελική αποδοση κτλ

 

..επαναλαμβάνω , ...με προσωπική πρωτοβουλία ; ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φερε λίγο στο μυαλό σου τότε αφου έχεις κάνει αθλητισμό όλους εκείνους που σε έκριναν απο το επιτελειο της ομάδας πέρα απο τον προπονητή σου ...

 

Διαφωνώ. Η δουλειά του Παπαδόπουλου είναι να παίζει μπάσκετ. Η δουλειά του Συρίγου είναι να γράφει αναλύσεις. Και οι δύο γι' αυτό πληρώνονται, είναι επαγγελματίες, και ο παίκτης και ο δημοσιογράφος. Αν κάποιος είχε εκφέρει για μένα γνώμη εκτός του επιτελείου, θα προσπαθούσα να του αποδείξω ότι έσφαλε μέσα στο γήπεδο, δεν θα έβγαζα ανακοίνωση "Μου φάγαν το μπιφτέκι μου".

 

Εκτός αν είσαι υπερ της εθνικολαγνείας και της προπαγάνδας των κρατικών καναλιών σε κάθε διοργάνωση που εμφανίζεται αντιπροσωπευτικό συγκρότημα. Πράγμα που εμένα με αηδιάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..μισο λεπτο , συμφωνεις λοιπον ο εκπροσωπος τύπου να επεμβαίνει με πρωτοβουλεία σε ολα οσα αοφορούν το τεχνικό κομμάτι , προετοιμασίες, προπονησεις , τελική αποδοση κτλ

 

..επαναλαμβάνω , ...με προσωπική πρωτοβουλία ; ?

 

Και εγώ σου ξαναλέω. Πότε (και θέλω συγκεκριμένη παράθεση από άρθρο του), ο Συρίγος επενέβη (με προσωπική πρωτοβουλία) σε όλα όσα αφορούσαν το τεχνικό κομμάτι, προετοιμασίες, προπονήσεις, κτλ;

 

Η τελική απόδοση δεν έχει σχέση με τα υπόλοιπα, πιστεύω να το καταλαβαίνεις, έτσι; Προφανώς και θα κρίνει την τελική απόδοση, δεν κατάλαβα, δεν θα γράψει την ανάλυσή του για ένα παιχνίδι, αφού αυτό τελειώσει; Και τι επιτρέπεται να κάνει δηλαδή; Να πλέκει;

 

EDIT: Σε περίπτωση που αυτό δεν ήταν προφανές, φυσικά και διαφωνώ στο επεμβαίνει σε όσα ανέφερες εκτός από το να κρίνει αυτά που βλέπει, και να λέει αυτά που πιστεύει ότι φταίνε γι' αυτό. Και ο καθένας που θα τον διαβάσει θα κρίνει τα λεγόμενά του. Φαντάζομαι συμφωνούμε τουλάχιστον ότι ψέμματα (για τα γεγονότα) δεν λέει, έτσι; Γιατί άλλωστε να κάνει κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ σου ξαναλέω. Πότε (και θέλω συγκεκριμένη παράθεση από άρθρο του), ο Συρίγος επενέβη (με προσωπική πρωτοβουλία) σε όλα όσα αφορούσαν το τεχνικό κομμάτι, προετοιμασίες, προπονήσεις, κτλ;

 

Ο καθένας έχει την αποψή του στο θέμα , απο την στιγμή που εσύ θεωρείς οτι ο καθε δημοσιογράφος και ταυτόχρονα εκπροσωπος τύπου και μάλιστα σε μια εθνική ομάδα μπορεί να εκφέρει άποψη τεχνικά , το ζήτημα πάει άλλου και όχι στο πως απέδωσε ο παπαδόπουλος .

 

Εχει να κάνει με άλλο γνωστικό χώρο του αθλητισμού , αν θες το συζητάμε .

 

απο την άλλη υπάρχει και η αντίθετη άποψη απο την μεριά των ..."συνδικαλιστών" :

http://basketblog.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=5167&Itemid=1

 

εδώ θα βρεις όλες τις απαντήσεις στα ερωτήματα που μου έθεσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, κατάλαβα περίπου τι λες, απλά θεωρώ ότι οι κριτικές του Συρίγου δεν ήταν τόσο στο τεχνικό κομμάτι, αλλά στο ότι είχαν το μυαλό τους στα συνδικαλιστικά και όχι στο να προετοιμαστούν κατάλληλα, τόσο ψυχολογικά όσο και σωματικά, για μια επερχόμενη σημαντική διοργάνωση. Αν διαβάσεις τα άρθρα που μάζεψα στο προηγούμενο ποστ θα το παρατηρήσεις και εσύ.

 

EDIT: ΟΚ, διάβασα το "ένα κάρο μπούρδες" του Λάζου και, ΟΚ, τόσο επιλεκτικό quote ούτε ο omnislash δεν κάνει! Ας έπαιζες λίγο μπάσκετ και ας μην περίμενες να του την πεις μέσα από το blog Παπαδόπουλε. Ο Συρίγος είχε τουλάχιστον την μαγκιά να τα πει από πριν, και να πέσει μέσα. Εσύ τι ακριβώς έκανες για να τον αποδείξεις λάθος; Σταμάτα να κάνεις σαν αδερφή και κάνε αυτό που πληρώνεσαι, παίξε μπάσκετ.

 

Κοινώς, επαληθεύει αυτό που έλεγα. Δεν ήθελαν εκπρόσωπο τύπου, ήθελαν φορέα προπαγάνδας και επιδοκιμασίας της οποιασδήποτε προσπάθειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα δεν είναι η κριτική konnak , το πρόβλημα είναι να έχεις έναν πάνω απο το κεφάλι σου ενώ είσαι σε προετοιμασία , σε τουρνουά ,σε διεθνή οργάνωση , και να σου μιλάει για σορία λαθών, να σε υπονομεύει ,να μιλάει για ανεπιτυχή απόδοση και τις υπόλοιπες , επαναλαμβάνω ΠΙΠΕΣ του συρίγου !

 

Εξάλλου άλλο να είσαι ρήτορας και άλλο να είσαι μέσα στο γήπεδο και να παίζεις , εντάξει τι να κάνουμε τώρα έχει διαφορά , είναι πολύ απλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχεμ... Εγώ μεγαλύτερο πρόβλημα θεωρώ τη μία ο Λάζος να ξεσπαθώνει εναντίον του ελληνικού πρωταθλήματος, και να λέει ότι είναι για κλάματα, την άλλη να βγάζει ανακοίνωση για το ασφαλιστικό θέμα των παικτών, την τρίτη να λέει ότι "δεν φέρθηκαν καλά στον Φώτση", κτλ κτλ...και όλα αυτά μέσα στην προετοιμασία για το Eurobasket! Άλλος ρητόρευε, όχι ο Συρίγος. Παίξε μπάσκετ ρε μαλάκα και άσε τους συνδικαλισμούς, τα ξεσπαθώματα και την προβολή στα ΜΜΕ, για μετά το Eurobasket. Που ζήτημα είναι να έπαιξε αξιοπρεπώς 15 λεπτά σύνολο σε όλο το τουρνουά. Χέσε μας που το πρόβλημα της εθνικής ήταν ο Συρίγος. Ας ήσασταν όπως στο Βελιγράδι και ο Συρίγος πάλι ύμνους θα έγραφε. Ο αθλητής Παπαδόπουλος δεν μίλησε καθόλου, ο πρόεδρος της ένωσης παικτών Παπαδόπουλος όμως μας έπρηξε τα αρχ*δια. Και πρώτος αυτός αποπροσανατολίζει τους συμπαίκτες του με όλα αυτά τα καραγκιοζιλίκια. Και μετά, τρώει 10 τάπες από τον Κιριλένκο και χάνει το ένα ριμπάουντ μετά το άλλο, έχοντας κάνει μπλοκ άουτ (πω πω, τα θυμάμαι και συγχύζομαι ακόμα και τώρα!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<---...νομίζεις οτι δεν τους νοιάζει , ασχετα με το αν δεν μιλάνε; ή οτι ο ΠΣΑΚ έχει δημιουργηθεί μόνο για τον συμφέρον ορισμένων καλαθοσφαιριστών; Εμ δεν είναι μόνο η εθνική , και δεν είναι μόνο οι καλοπληρωμένοι παίχτες , εξάλλου δεν νομίζω να έχετε την απαίτηση οι ΑΘΛΗΤΕΣ ΝΑ ΚΡΑΤΑΝΕ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥΣ ΚΛΕΙΣΤΟ ! Πως να γίνει δηλαδή...

Το τι κρύβεται πίσω απο το πρωτάθλημα και ΠΟΣΟΙ ΑΣΧΕΤΟΙ με τον αγωνιστικό χώρο εμπλέκονται ας μην το συζητήσουμε καλύτερα , παίζει πολυ βρωμιά , ας πάρουμε για παράδειγμα τους παράγοντες και τα κόζια τους ;;;

 

Τέλος πάντων , για μένα δεν είναι πως απέδωσε ο παπαδόπουλος στο γήπεδο , έχω κουραστεί να βλέπω αυτές τις σφήνες τύπου συρίγου απο τους δημοσιαγράφους . Το αν θα τραβήξει μια όμαδα αγωνιστικά όντως θα φανεί μέσα στο γήπεδο, το πως όμως θα τραβήξουν ως επαγγελματίες έλληνες αθλήτές έξω απο αυτό είναι κάτι που μπορεί να λυθεί μέσα απο τις συνελέυσεις τους (περι timming konnak δεν διαφωνώ)

 

Καλύτερα οι δημοσιογράφοι να αφήσουν τα δεοντολογικά πέπλα τους για τους εμπαιγμους τους και να ασχοληθουν με καμια στατιστική γιατι αρκετα μας τα έχουν φουσκώσει ... άλλοι κράτάνε το τόπι και άλλοι την πένα , οι τελευταίοι λερώνουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι δεν παίξαμε το καλύτερο μπάσκετ της ιστορίας μας είναι γεγονός.

Παρ όλα αυτά όμως απο κάποιες μικρολεπτομέρειες δεν φτάσαμε στον τελικό και σταθήκαμε καλύτερα απέναντι σε ομάδες που είχαμε πρόβλημα (Σλοβενία 2005, Ισπανία 2006).

Αν τα βάλουμε κάτω αντικειμενικά και καταλάβουμε οτι ΔΕΝ είμαστε η καλύτερη ομάδα της Ευρώπης αλλά το παλεύουμε να φτάσουμε στην κορυφή, τότε η τέταρτη θέση δεν μοιάζει με αποτυχία.

Η άμυνα που παίζουμε είναι απο τις καλύτερες στον κόσμο αυτή τη στιγμή αλλά δεν μπορεί να κάνει τίποτα απέναντι σε μια ομάδα που σουτάρει τρίποντα απο τα 7 και 8 μέτρα συνέχεια. Ολα τότε εξαρτώνται απο την ευστοχία της αντίπαλης ομάδας.

Και καμμία ομάδα στον κόσμο δεν μπορεί να μαρκάρει ολα τα σουτ.

Οι Ισπανοί σε όλο το πρώτο ημίχρονο ζήτημα ήταν να έβαλαν 2 δίποντα. Μόνο τρίποντα οχι γιατί έτσι τους βόλευε, απλά 1. έμπαιναν και 2. δεν μπορούσαν να σπάσουν την άμυνα μας.

Σε τέτοια παιχνίδια όλα κρίνονται σε λεπτομέρειες. Ενα στραβό σφύριγμα, ένα τρίποντο of balance στο τέλος του χρόνου, μια τεχνική ποινή κτλπ μπορούν να σε στείλουν απο τον παράδεισο στην κόλαση.

Αλλά με τα ΑΝ δεν παίζεται μπάσκετ.

Αν δεν έβαζε ο Καλντερόν....θα νικούσαμε.

Αν έβαζε ο Λάκοβιτς...δεν θα μπαίναμε ουτε τετράδα.

Αν δεν είχαμε 60% με τους Αμερικανούς ...θα χάναμε.

Η ουσία για μένα είναι οτι το παλέψαμε. Γυρίσαμε παιχνίδια με Κροατία και ειδικά με την Σλοβενία η ανατροπή θα μείνει στην ιστορία.

Παίξαμε φοβερό παιχνίδι εκεί που έπρεπε με την Ισπανία και καταλήξαμε να κάνουμε μια κακή εμφάνιση στον μικρό τελικό με την Λιθουανία.

Σε γενικές γραμμές αυτό που θέλω να πω είναι οτι σε καμμια περίπτωση δεν δικαιώθηκε ο Συρίγος.

Η Ελλάδα είναι μια απο τις μεγαλύτερες ομάδες στην Ευρώπη και μπορεί να παλέψει με όλους για τη νίκη και αυτό απέδειξε και στο φετεινό ευρομπάσκετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νο, no, no. Διαφωνώ.

 

[...]

Η άμυνα που παίζουμε είναι απο τις καλύτερες στον κόσμο αυτή τη στιγμή αλλά δεν μπορεί να κάνει τίποτα απέναντι σε μια ομάδα που σουτάρει τρίποντα απο τα 7 και 8 μέτρα συνέχεια. Ολα τότε εξαρτώνται απο την ευστοχία της αντίπαλης ομάδας.

Και καμμία ομάδα στον κόσμο δεν μπορεί να μαρκάρει ολα τα σουτ.

Οι Ισπανοί σε όλο το πρώτο ημίχρονο ζήτημα ήταν να έβαλαν 2 δίποντα. Μόνο τρίποντα οχι γιατί έτσι τους βόλευε, απλά 1. έμπαιναν και 2. δεν μπορούσαν να σπάσουν την άμυνα μας.

[...]

Αλλά με τα ΑΝ δεν παίζεται μπάσκετ.

Αν δεν έβαζε ο Καλντερόν....θα νικούσαμε.

Αν έβαζε ο Λάκοβιτς...δεν θα μπαίναμε ουτε τετράδα.

Αν δεν είχαμε 60% με τους Αμερικανούς ...θα χάναμε.

[...]

 

Δεν είναι όλα θέμα κωλοφαρδίας φίλε saxon. Τα 7 στα 10 τρίποντα που φάγαμε από τους Ισπανούς ήταν ελεύθερα. Ε-λεύ-θε-ρα. Η περιφερειακή μας άμυνα ήταν τραγική. Ανύπαρκτη. Δεν είναι δυνατόν να παίζεις με τους Ισπανούς, που γνωρίζεις ότι σουτάρουν ακόμα και υπό πίεση, και να αφήνεις συνεχώς ελεύθερα τρίποντα. Και μάντεψε: δεν συνέβη αυτό μόνο με τους Ισπανούς. Ρωσία, Κροατία, Λιθουανία, όλοι μας σκοτώσανε στα τρίποντα. Κάποτε η περιφερειακή μας άμυνα άλλαζε γρήγορα θέσεις στο rotation και τα pick 'n' roll των αντιπάλων και, αν συνυπολογίσεις ότι γενικά έχουμε και ψηλά γκαρντ, ήταν πολύ αποτελεσματική. Τέτοιο γλέντι εις βάρος μας από τα 6,75 δεν έχω ξαναδεί ποτέ. Από όλες τις αντίπαλες ομάδες! Συγγνώμη, αλλά δεν μπορώ να επικαλεστώ κωλοφαρδία στο να τρως ελεύθερα τρίποντα συνεχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...