Προς το περιεχόμενο

Ο αναποφάσιστος αγοραστής!


mastermind88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά. Συγχαρητήρια σ'όλα τα μέλη που απαντούν σε όλα τα μηνύμ ατα βοηθώντας μας να αποφασίσουμε τι mac θα πάρουμε.

Είμαι φοιτητής ιατρικής και πήρα τη μεγάλη απόφαση να μπω και εγώ πλέον στην κοινότητα των mac. Χρησιμοποιώ εδώ και 10 χρόνια windows και είδη είμαι στον τρίτο υπολογιστή. δεν θα αρχίσω να λέω για crashing και τέτοια... όλοι τα ξέρουμε αν και μερικές φορές το έβρισκα διασκεδαστκό.

Μόλις είδα στην εφημερίδα το νέο iMac είπα "εδώ είμαστε"

Όμως με όλα όσα γράφονται στο φόρουμ μπήκα σε αμφιβολίες.

Μου άρεζε βέβαια και ο πρωην-λευκός Μακ αλλά ως οικολόγος ο συνδυασμός αλουμίνιο γυαλί με έκανε να το θέλω ακόμη περισσότερο.

Διαβάζοντας και τις 8 σελίδες του φόρουμ αλλά και ορισμένα άρθρα από το ιντερνετ μπήκα σε τετράλυμα για το τι να πάρω.

 

Έτσι έχουμε:

1) iMac 20" 2.4GHz και τα λοιπά γνωστά...

2) iMac 20" 2.16GHz (λεύκό) - ή το καινούριο φθηνότερο iMac 20" 2.0Hz που πρακτικά είναι το ίδιο πράγμα από ό,τι κατάλαβα καθώς είπα πρώτη φορά θα πάω σε Mac.

3) Μετά σκέφτηκα την κορυφή MacΒook Pro αλλά τείνω να το βγάλω από τη λίστα γιατί δε μου φαίνεται λογικό να σκάσω minimum 2000€ για ένα λαπτοπ με 15,4" οθόνη- βέβαια θα ακούσω και εσάς.

4) τέλος έρχεται το απλό macbook των 13,3" το οποίο είναι μεν στιλάτο και από φορητότητα πετάει αλλά από οθόνη δεν είναι λίγο μικρή για ένα τέτοιο λειτουργικό.Επίσης και η κάρτα γραφικών δεν είναι πολύ λίγη για κάτι τέτοιο?

 

Οι απαιτήσεις μου δεν είναι τρελές: Internet, office, τραγούδια, ταινίες και καμία μα καμία σχέση με παιχνίδια.

Θέλω να σας θυμίσω ότι είδη έχω ένα λαπτοπ turbo-x 15,4" με intel centrino m 1.73Ghz και 512ΜΒ που αρχίζει να τα φτύνει σιγά σιγά παρόλα αυτά δε προτίθεμαι να το αποχωριστώ καθώς είναι το πρώτο μου.

 

Τα χρήματα που προτίθεμαι να δώσω έίναι μέχρι τα 1700€ πάνω-κάτω(προτιμότερο).

Εσείς τι μου προτείνεται να πάρω τον σταθερό για το σπίτι - όπου γίνεται και η περισσότερη δουλεία με τις εργασίες- ή να πάρω δεύτερο φορητό?

Επίσης να περιμένω το Leopard που βγαίνει σε 1 μήνα ή να πάω να πάρω το tiger τώρα?

 

Τέλος σχετικά με τις εφαρμογές γραφείου-και αν βέβαια έχετε δοκιμάσει και τα 2 προγράμματα. Office h iWork? Η μαθητική έκδοση των office στερείται πολλά από την κανονική? και μήπως το μειονέκτημα του iWork είναι ότι θα πρέπει να πάρεω ξεχωριστά το Filemaker?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητήρια σ'όλα τα μέλη που απαντούν σε όλα τα μηνύματα

 

Σε ευχαριστώ. Το αξίζω.

 

Οι απαιτήσεις μου δεν είναι τρελές: Internet, office, τραγούδια, ταινίες και καμία μα καμία σχέση με παιχνίδια.

 

Αν δεν είχες ήδη laptop, θα σου πρότεινα το MacBook το απλό. Ειδικά αφού δεν παίζεις παιχνίδια, δεν βλέπω το λόγο να τα σκάσεις για το Pro. Προσωπική μου άποψη είναι πως στην οθόνη σημασία έχει η ανάλυση που σηκώνει και όχι η διαγώνιος (τουλάχιστον για εμάς που έχουμε καλή όραση).

 

Από τη στιγμή όμως που προτίθεσαι να κρατήσεις το laptop, τότε ίσως να αξίζει να πάρεις ένα desktop. Δεν ξέρω όμως αν αξίζει να πάρεις τον 20'', για λόγους που έχουν αναφερθεί σε άλλα παρεμφερή ποστ, από παιδιά που έχουν εμπειρία και γνώση πάνω στα Mac.

Όπως αξίζει πιστεύω να περιμένεις ένα μήνα για να το πάρεις με το νέο λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι φοιτητής Ιατρικής καλό είναι να δώσεις περισσότερη προσοχή στα βιβλία σου παρά στους υπολογιστές, γιατί η κατάσταση στην αγορά εργασίας είναι άγρια... Ξεμπέρδευε όσο μπορείς νωρίτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά τα πάω με την σχολή και ευτυχώς έχω βάλει μόνος μου το πρόγραμμα γιατί αν περίμενα άπό αυτά που πρεοτείνουν οι ρυθμοί της σχολής άστα!!! :-D

Απλά ο υπολογιστής μου είναι απαραίτητο εργαλείο και βρήκα την ευκαιρία να κάνω μια μικρή έρυνα και βρέθηκα μπροστά σε μια σπουδαία αλλαγή! Τελικά σεν πρότεινες κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτεινω ή τον παλιο 20"(μακρα καλυτερη οθονη απο τον καινουριο 20" και παρομοιες-ισως και λιγο καλυτερες- επιδοσεις με τον φθηνο καινουριο 20" ενω κοστιζουν το ιδιο )

ή τον καινουριο 24"(με κορυφαια οθονη!!).

 

Δες και εδω:

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?p=1738034#post1738034

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?p=1738499#post1738499

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?p=1738529#post1738529

 

 

 

Τωρα αν θελεις φορητο,ειναι δικια σου αποφαση,μιας και δεν ξερουμε τις αναγκες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχεις laptop, έστω και TurboX και εφόσον το θες ΚΑΙ για ταινίες, γνώμη μου είναι να πας για το iMac. Είναι απολαυστικό :) Άμα μπορέσεις να χτυπήσεις το 24άρι, ακόμα καλύτερα αφού έχει καλύτερη οθόνη και απλά...τα σπάει(ή όπως αλλιώς το λένε). Τα MBP είναι περισσότερο professional laptops, οπότε δεν θα στο πρότεινα.

 

Για Office/iWork, εγώ έχω μόνο iWork, αλλά εγώ δεν ανταλλάζω και πολλά αρχεία .doc οπότε δεν με απασχολεί και πολύ το σπορ. Σαν σουίτα είναι άψογη(ειδικά το Keynote, απλά απίστευτο) αλλά έχει κάποιες ασυμβατότητες στο άνοιγμα .doc αρχείων από Office.

 

Περίμενε πάντως κάνα μήνα όπως είπε και ο punky, να το πάρεις με το νέο λειτουργικό. Ή αν όχι με το νέο, να δικαιούσαι αναβάθμιση με ένα συμβολικό ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

apo spoudes file eimaste sinadelfoi! (sympasxontes kalitera)

 

kai twra sta mac:

 

gia ta pragmata pou xriazese oti kai na pareis se yperkaliptei!

kai apopsi mou afou exis idi forito na pas se imac, oloi pername arketes ores ston ypologisti kai i megali othoni metraei an den exis megali anagi tin foritotita.

gia leitourgiko kalitera na perimeneis ta leo kai apo office suite mporeis na exis kai tis 2! egw protimw to iwork gia na douleuw alla exw kai to office gia sigouria..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ασπρος 20" imac στα Multirama εχει αυτη τη στιγμη 1149 ΜΕ φπα ...

Επισης αν βρεις εναν 24" μεταχειρισμενο (1400 και κατω) δεν θα σου λειπει τιποτα σχεδον σε σχεση με τον νεο imac,γιατι εχει και Firewire 800 και καλυτερο συστημα ηχου σε σχεση με τον 20" (δυνατοτερος ενισχυτης + ηχεια) οπως εχουν και οι καινουργιοι !!

Και ετσι με λιγοτερα λεφτα απο αυτα που στοιχιζει ενα macbook παιρνεις εναν υπολογιστη που καλυπτει ολες τις multimedia αναγκες σου και μαλιστα σε μια οθονη 24" αναλυσης 1920χ1200!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για το "προτείνετε". -Έλληνες είμαστε ας το προσέχουμε κιόλας-

Όσο για τον 24άρι που προτείνεται δεν θα μου βγούν τα μάτια με τόσο μεγάλη οθόνη- καλά δεν το συζητάω από ανάλυση-θεϊκή.

Και αν το πάρω σε τι απόσταση πρέπει να τον έχω για να μην με πειράζει?Άλλωστε να σας θυμίσω ότι δεν είμαι και γραφίστας για μια τόσο μεγάλη οθόνη.

Συγκρίνοντας όμως τους 2 υπολογιστές βλέπω σημαντική διαφορά στη μνήμη της κάρτας γραφικών του παλιού που περιορρίζεται στα 128ΜΒ έναντι των 256ΜΒ του καινούριου. Δεν θα υπάρχει κάποια διαφορά ή η Nvidia τρώει την ΑΤΙ ακόμη και με την μισή μνήμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα να ρωτήσω. αυτή η διαφορρά Ghz και Mhz παλιού και νέου 24άρι- 20άρι είναι σημαντική? γιατι εντάξει η ανάλυση αλλά να μην ζάσουμε και από ταχύτητα επεξεργαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι επιλογες 2,3,4 εχουν περιπου την ιδια υπολογιστικη ισχυ .

Η επιλογη 1 ειναι περιπου 10-12% ταχυτερη απο την αμεσως επομενη περιπτωση(2)

 

Οσον αφορα την καρτα γραφικων δεν θα εχεις κανενα προβλημα αφου δεν θα ασχοληθεις με games ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος σχετικά με τις εφαρμογές γραφείου-και αν βέβαια έχετε δοκιμάσει και τα 2 προγράμματα. Office h iWork? Η μαθητική έκδοση των office στερείται πολλά από την κανονική? και μήπως το μειονέκτημα του iWork είναι ότι θα πρέπει να πάρεω ξεχωριστά το Filemaker?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Η μαθητική έκδοση του όφις θα σε καλύψει πλήρως.

Το νέο iWork είναι φοβερό, ειδικά το νέο Pages. Πλέον αρκετά καλό και το νέο Numbers, δεν υποστηρίζει όμως μακροεντολές του excel.

Filemaker έτσι και αλλιώς θα χρειαστείς αν φτιάχνεις βάσεις δεδομένων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ότι έχω διαβάσει έως τώρα έχω καταλήξει σίγουρα σε 2 πράγματα και για το τελευτααίο ταλαντεεύομαι.

1) θα περιμένω τα Leopard καθώς όπως διάβασα και στο ThesMac φυσάνε.

 

2) Θα πάρω και Office και iWork αλλά σιγά σιγά γιατι δεν είμαι και Λάτσης. Πρώτο όμως το iWork γιατι το Office 08 θα βγει από τον καινούριο χρόνο.

 

3) Τέλος σε υπολογισττή είμαι ακόμη ανάμεσα σε 2. δυστυχώς θα απορίψω την ιδέα του IKARIWTHS

egw padws pou de paizw paixnidia,phga proxtes kai agorasa enan macbook aplo +mia othonh-tv 22intswn me 1400 eyro.etsi exw kai th forhtothta,alla ka thn apolaystikh othonh otan gyrnaw spiti

__________________

η οποία αν και δελεαστική δε νομίζω ότι θα με ικανοποιήσει.

Έτσι καταλήγω η στον καινούριο 20άρι ή στον καινούριο 24άρι.

Το θέμα είναι ότι σκέφτομαι να χρησιμοποιώ τον 24άρι και σαν τηλεόραση που και που στο μικρό μου σαλόνι ( 4,5x 3,5) με την Elgato. Φυσικά στη μεγάλη απόσταση θα μπααίνει ο υπολογιστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...