Προς το περιεχόμενο

Win XP Home και Win XP PRO τοπικό δίκτυο


ialysos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά γεια σας,

Πρώτη φορά ποστάρω ερώτηση στο forum γιαυτό λίγο την κατανόηση σας. Προσπαθώ να συνδέσω 2 PC απτα οποία το ένα είναι με windows XP Home Edition SP1(σταθερό) και το άλλο είναι με windows XP PROFESSIONAL(laptop). Έχω βάλει 1 switch gigabit ανάμεσα τους σε περίπτωση που χρειαστεί να μπουν κι άλλα PC στο δίκτυο. Οι IP είναι static, η πύλη είναι το IP του "κεντρικού" PC, έχουν ονόματα κι ανήκουν στο ίδιο workgroup, έχουν οριστεί κοινόχρηστοι φάκελοι και για τα 2 και γενικά έχουν εφαρμοστεί όλες οι ρυθμίσεις που αναφέρονται στα διάφορα tutorials που υπάρχουν στο forum. Ενώ ping-άρονται και τα 2 PC μεταξύ τους, "βλέπω" μόνο από το σταθερό PC στο laptop, αλλά όχι και ανάποδα. Το θέμα είναι ότι τα Win XP Home δεν έχουν επιλογή για απενεργοποίηση ή ενεργοποίηση του Simple File Sharing, οπότε δε μπορώ να καθορίσω τα δικαιώματα χρήσης για τους κοινόχρηστους φακέλους.

Το ερώτημα είναι αν μπορεί τελικά να γίνει η δικτύωση γιατί είναι απαραίτητο το laptop να "δει" το σταθερό, ή αν απαιτείται κάποια περαιτέρω ρύθμιση ή η εγκατάσταση του SP2 στο σταθερό ή τελικά να γίνει format στο σταθερό και να μπουν Win XP PRO SP2 και να τελειώσει εκεί το θέμα?

Κάθε είδους βοήθεια (υπερ)πολύτιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αποτελεσματα απο το ping ειναι τα ιδια και στα δυο pc;; Και αν ναι, τι αποτελεσμα παιρνεις;; (packet loss κλπ...)Την παραμετρο firewall την εχεις τσεκαρει φανταζομαι ετσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αποτελέσματα είναι τα ίδια και στα 2 PC. Κανένα από τα 2 δεν έχει packet loss,κι έχω απενεργοποιημένο το firewall στο laptop που χει και win XP PRO SP2.Στο σταθερό με Win XP Home SP1 δεν τρέχει firewall.Λες να το γλυτώσω το format?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

StavrosD, δε με πειράζει καθόλου ποιοι θα χουν πρόσβαση στα αρχεία. Μου αρκεί να μπορεί το laptop να γράφει σε έναν συγκεκριμένο κατάλογο του σταθερού. Γίνεται αυτό? Γιατί, δεν υπάρχει επιλογή για δικαιώματα χρήσης και πρόσβασης για συγκεκριμένους users και η επιλογή που υπάρχει για μοίρασμα στο δίκτυο δε μου λειτουργεί. Μην ξεχνάς ότι μιλάω για Win XP Home με service pack 1 κι όχι Service pack 2...Ξέρεις κάτι παραπάνω? Please help me!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε δεξί κλικ στον κατάλογο που θες να φαίνεται στο δίκτυο, δεξί κλικ, properties->sharing->enable sharing, και επέλεξε από κάτω το κουτάκι που λέει "allow users to modify files"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

StavrosD,το δοκίμασα αλλά χωρίς αποτέλεσμα.Δε μπορεί ο laptop να "δει" με τίποτα το σταθερό από τις θέσεις δικτύου, οπότε δε βλέπει και κοινόχρηστους φακέλους.Έχω φτιάξει και ανάλογους χρήστες από το ένα PC στο άλλο,αλλά δε λειτουργεί ως ιδέα.Λέτε να βάλω κανένα service pack 2 στο σταθερό με τα Win XP Home SP1? Οποιαδήποτε πρόταση δεκτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αααα! Πες το έτσι.

Νόμιζα ότι έβλεπε το PC

Αν δεν το βλέπει, στον Explorer ή στο start->run βάλε δύο "\" και μετά το IP του υπολογιστή στον οποίο θες να συνδεθείς.

π.χ. αν το IP στο τοπικό δίκτυο είναι 192.168.1.100 δίνεις:

\\192.168.1.100

και συνδέθηκες, ακόμα και αν είναι σε διαφορετικά workgroup

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

StavrosD,το χω δοκιμάσει κι αυτό. Το αποτέλεσμα: \\192.168.0.1 not accessible!Παρότι pingάρονται μεταξύ τους, όταν πάει να δει το σταθερό σαν κοινόχρηστο,δεν το βλέπει. Ξέρει κανείς τί παίζει άμα ενεργοποιήσω τον guest ως χρήστη?Άμα ορίσω κάποιον συγκεκριμένο χρήστη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλείσε antivirus & firewall (ακόμα και το windows firewall), και δοκίμασε. 99,999% θα λειτουργήσει, οπότε μετά άρχισε να τα ενεργοποιείς ένα ένα μέχρι να δείς ποιό σου μπλοκάρει στο δίκτυο την σύνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σταθερό δεν έχει firewall εγκατεστημένο,δε βγαίνει στο Internet, ενώ το laptop έχει το firewall απενεργοποιημένο. Κάτι είχα ακούσει ότι τα windows XP HOME edition είχαν κάποια προβλήματα με τη δικτύωση και απότι φαίνεται επιβεβαιώνονται. Πάντως στο σπίτι με 2 PC με windows XP PRO SP2 δεν είχα κανένα πρόβλημα. Λες να κάνω format? Απλά έλεγα μήπως μπορέσω και το αποφύγω γιατί έχει ένα φαρμακευτικό πρόγραμμα μέσα το σταθερό και είναι όλη η βάση δεδομένων του εκεί. Πάντως, ευχαριτώ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στους δύο υπολογιστές,πήγαινε στο Start->Control Panel->Windows firewall

Είναι στο OFF; Αν όχι, δοκίμασε να το απενεργοποιήσεις, ή πήγαινε στο "Exceptions" και επέλεξε το "File and Printer Sharing"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε StavrosD,και το windows firewall είναι απενεργοποιημένο στο laptop που ναι με SP2,ενώ το σταθερό με SP1 δεν έχει καν firewall,ενώ δεν έχει και κάποιο άλλο εγκατεστημένο.Ξέρεις τί λέω?Κάνω remove όλα τα shares που έκανα,κάνω remove τα ΙΡs,workgroups,ονόματα κτλ. κάνω restart και στους 2,και μόλις ξαναξεκινήσουν ξανακάνω τις ρυθμίσεις από την αρχή...Νομίζω είναι η τελευταία λύση πριν το format,γιατί και να εγκαταστήσω SP2 στο PC με windows Home, πάλι δε νομίζω να γίνει κάτι...Για windows μιλάμε....-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα να ξανακάνω όλες τις ρυθμίσεις από την αρχή αλλά χωρίς κανένα αποτέλεσμα... Δεν ξέρω τί φταίει... Η επόμενη λύση είναι ένα SP2 που κατέβασα από το site της MS, να το βάλω κι αυτό μπας και δω άσπρη μέρα. Απότι φαίνεται τα windows μαύρη θα την κάνουν, αλλά αυτά έχουμε αυτά θα χρησιμοποιήσουμε... :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα τα προβληματα ειναι κοινα σε δικτυα workgroup.Ακου να δεις τι θα κανεις.Πηγαινε και βαλε κωδικο στους χρηστες που μπαινεις στα windows και στα 2 μηχανηματα.Πχ: στο λαπτοπ σου αν μπαινεις με administrator βαλτου κωδικο 1234 και στο αλλο Pc αν μπαινεις με User βαλτου και εκει ενα password.Απο οτι εχω καταλαβει πρεπει να υπαρχει καποιο password για να μπορει να κανει authenticate.Αν καποιος βρει κατι αλλο ας το αναφερει.Εΐναι παντως πολυ συχνο το προβλημα και λυνεται αν δοκιμασεις διαφορα με τα accounts των χρηστων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...