Προς το περιεχόμενο

Τελωνείο - Αγορά απο Hong Kong...


kaberis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Την προηγούμενη βδομάδα αγόρασα ένα ραδιο για το αυτοκίνητο μου απο το Ebay. Η χώρα προέλευσης : Hong Kong. Να μην τα πολυλογώ μου κόστισε στο ebay 223$+78$ μεταφορικα = 301$.

 

Μου έδωσαν εναν αριθμο φορτωτικής και μέσω του Site http://www.dhl.gr μπορώ ανα πάσα στιγμη να δς που βρίσκετε. Το θεμα όμως είναι οταν στο Status του δέματος εφτασε εδώ :

 

Καθυστέρηση κατά τον εκτελωνισμό (Athens - Greece).

 

Με παιρνουν τηλέφωνο και ζητούσαν +95ευρώ για τον εκτελωνισμό! Το δέμα εγραφε οτι ήταν αξίας 55$ αντί για 223$ που έδωσα.

 

Μηπως δεν παει κατι καλα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση να μην έγραφε 55$; Επίσης, μήπως παίζει και να το άνοιξαν..

 

 

μαλλον το ανοιξαν. Οχι έγραφε 55$, αποτι ξέρω δηλαδή γιατι έτσι μου ε'ιπε ο κινέζος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα πληρώνεις ΦΠΑ 19% στην αξία του προϊόντος (δεν ξέρω αν δέχτηκαν τα $55 ή το τιμολόγησαν βάσει τιμοκαταλόγου) και στα έξοδα αποστολής. Επίσης σίγουρα πληρώνεις έξοδα εκτελωνισμού και ίσως κάποιον μικρό δασμό (ίσως και καθόλου γιατί νομίζω ότι τα ηλεκτρονικά δεν έχουν δασμό).

Το κακό είναι ότι οι μεγάλες εταιρίες courier έχουν δικούς τους εκτελωνιστές στο αεροδρόμιο και επιδιώκουν να περνάνε όλα τα δέματα από τελωνείο και να χρεώνουν υπέρογκα έξοδα εκτελωνισμού και αποθήκευτρα. Αν είχε έρθει μέσω ΕΛΤΑ ίσως να μην είχε σταματήσει καθόλου στο τελωνείο, αλλά ακόμα και αν σταματούσε να χρέωναν ελάχιστα έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μια ερωτηση, για αγορα απο e-bay τα εξοδα αποστολης ειναι μονο αυτα που αναγραφονται στο site (Shipping and handling) ή θα χρειαστει να πληρωσω κ κατι επιπλεον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αγοράσει γύρω στα 30 αντικείμενα από το ebay και ποτέ δεν μου συνέβη κάτι παρόμοιο. Εγώ τουλάχιστον πλήρωνα μόνο shipment στον πωλητή και πάντα παραλάμβανα το δέμα μου από το τοπικό κατάστημα των ΕΛΤΑ ή σε περίπωση μικρού αντικειμένου μου το έφερναν σπίτι.Πάντως είναι πολύη πιθανόν φίλε θεματοθέτη στα τελωνεία να ανοίγουνε τα δέματα σε ορισμένες περιπτώσεις.Έχω ακούσει για περιπτώσεις ατόμων που τους κλέψανε αντικείμενα στο τελωνείο ή το αντικείμενο να έχει φτάσει στον προορισμό του βρεγμένο και σε μαύρα χάλια.

Anyway εγώ εξακολουθώ να αγοράζω από ebay και για την ώς τώρα δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα.

cy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μια ερωτηση, για αγορα απο e-bay τα εξοδα αποστολης ειναι μονο αυτα που αναγραφονται στο site (Shipping and handling) ή θα χρειαστει να πληρωσω κ κατι επιπλεον?

 

Αν ψωνίσεις απο Ε.Ε μόνο αυτά πληρώνεις..

Αν ψωνίσεις ΕΚΤΟΣ Ε.Ε είναι πιθανό να πληρώσεις και τελωνείο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, όσο γουστάρουν είναι. Και για 50 ευρώ εμένα μου έβαλαν δασμούς.

 

Βασικά αποφύγεται τις εταιρείες courrier γιατί οι ίδιες επιδιώκουν να περάσει τελωνείο ώστε να βγάλουν το κατιτίς τους.

 

Με άλλα λόγια αν πας ο ίδιος και κάνεις τον εκτελωνισμό θα σου έρθει λιγότερα από 95 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν φίλε μου θα πληρώσεις εισφορά σε τράπεζες, Φορ ΑΕΙ, δασμούς βιομηχανικών προϊόντων και ΦΠΑ τρίτων χωρών! Πρόσφατα αγόρασα και εγώ μια πηγή αλλά ήρθε από Καναδά. Τα παραπάνω που αναφέρω δεν πρέπει να ξεπερνάνε τα 40 ευρώ (τα κλεφτρόνια υπολογίζουν στο συνολικό ποσό και τα μεταφορικά). Εκτός αυτού όμως θα πληρώσεις άλλα 23-28 ευρώ τα οποία δικαιολογούνται ως πρακτορειακά δικαιώματα της DHL. Και φυσικά κάθε μέρα που αργείς να παραλάβεις το πακέτο θα τη πληρώνεις 7 ευρώ λόγο του ότι στο κρατάνε στην αποθήκη (πιάνει χώρο βλέπεις!).

 

Γενικότερα στο τελωνείο είναι λαμόγια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι να παιρνετε εκτος ε.ε. μεγαλης αξιας ενω υπαρχει περιπτωση να πληρωσετε τελωνειο...

κ στην γερμανια μια χαρα τιμες εχει για πηγες ηχεια...

55$ εγραψε για να "κοροιδεψει" τους τελωνειακους οτι ηταν μικρης αξιας,αλλοτε περνανε κ αλλοτε οχι...ειτε κανουν αυτο με μικρη αξια ειτε βαζουν gift απ εξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμές που μπορείς να βρεις στην Ασία ή την Αμερική, αναλόγως το προϊόν, δεν παίζονται στην Ευρώπη.

 

Μια καλή ιδέα είναι να του λέτε να γράφει τι είναι ακριβώς, αλλά με μικρή αξία ως 'used'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αγορές ως 45 ευρώ τα προιόντα παραδίδονται χωρίς δασμούς, ΦΠΑ ή άλλους φόρους.

 

Το ζήτημα είναι οτι συνήθως ανοίγουν τα προιόντα... οπότε αν το δέμα περιέχει καμιά βιντεο-κάμερα ή κάποιο στερεοφωνικό δεν νομίζω να πιστέψουν οτι κοστίζει κάτω από 45 ευρώ άσχετα με τι έχει δηλωθεί :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...