Προς το περιεχόμενο

ASROCK 4COREDUAL-SATA2 + Intel CPU


sarisn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά,

 

Πριν λίγες μέρες μου κάηκε το Asus P4P800 mobo που είχα μετά από 3.5 χρόνια καθημερινής σχεδόν λειτουργίας. Λέω λοιπόν να μεταπηδήσω κι' εγώ σε Core2 Duo αλλά επειδή δεν παίζει πολύ χρήμα αυτή τη περίοδο, μου είπε ένας φίλος ότι αυτό το mobo http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.528384 έχει και AGP slot (είχα αγοράσει πριν 3-4 μήνες την GeCube X1950XT) και δέχεται και τις DDR1 μνήμες που έχω τώρα.

 

Σαν CPU έλεγα να βάλω αυτόν http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.558241 αλλά απ' ότι γράφει εδώ http://www.asrock.com/mb/cpu.asp?Model=4CoreDual-SATA2&s= δεν τον υποστηρίζει. Έχει κανείς αυτόν τον συνδυασμό ή ξέρει αν ισχύει κάτι τέτοιο?

 

Αν όντως είναι έτσι, λέω να πάω για αυτόν http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.558239 .

 

Καλή επιλογή? :)

 

 

Thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημερα. :-D Το mobo αναφερεις δεν υποστηριζει επεξεργαστες με 1333mhz Fsb σαν τον e6550 που θες. Ο e4400 ειναι μια πολυ καλη λυση, αν τον θες για καθημερινες εργασιες κ οχι πολυ βαρια πραγματα. Τωρα, αν θες cpu για κατι πιο βαρυ, θα σου προτεινα να εβρισκες μια mobo με υποστηριξη 1333mhz Fsb. Βεβαια, μπορεις να παρεις κατευθειαν μια τετοια μητρικη και οποιον απο τους 2 cpu, ετσι ωστε να εχεις περεταιρω δυνατοτητες αναβαθμισης cpu (λογω του fsb ;) ).

 

P.S: Τωρα που το εψαξα λιγο, δεν βρηκα καποιο Mobo με υποστηριξη 1333Mhz fsb και ddr1 ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α μάλιστα ΟΚ, οπότε τον ξεχνάω προς το παρόν τον 6550. Βασικά το PC το χρησιμοποιώ για λίγο Photoshop (όχι τίποτα σπουδαίο μην φαντάζεσαι) και κανένα παιχνιδάκι (WoW αυτήν την περίοδο). Θέλω να πιστεύω ότι ακόμα και ο 4400 θα λειτουργεί αισθητά πιο γρήγορα από τον Ρ4 3.00 GHz που είχα :P

 

Ευχαριστώ :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά θα πάω για τον E4400 :) , ένας από τους λόγους είναι και το OC που διάβασα σε ένα άλλο thread ότι όντως μπορεί να φτάσει τα 3 GHz σχετικά εύκολα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Logika, o E4400 tha mporei na dosei 3GHz,

me "light" overclocking [exei X 10 multi] :mrgreen:

 

E4400

sSpec Number : SLA3F , Stepping L2 ---> can't reach easily with stock cooler 3GHz. Possible on air (maybe more). Under water 3GHz is TOO easy (even 3.6GHz or more :wink:)

sSpec Number : SLA98 , Stepping M0 ---> easy to speed up to 3GHz @ stock cooler. ~3.3GHz @ on air (maybe more). Under water TOO easy, >=3.8GHz possible :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω το 4coredual-vsta που είναι σχεδόν ίδιο μόνο που είναι sata 1, με τον 4300, δουλευει μια χαρά η cpu στα 2,53 ghz, υποστηρίζει ασύγχρονο fsb, agp, pci bus οπότε γίνεται o/c μόνο στον επεξεργαστή. Επιπλέον έχω δοκιμάσει διάφορες agp και pcie κυρίως ατι (9550 agp, x800xl agp, 1950 pro pcie, 2900xt, nv 7600 gs pcie) και μνήμες ddr1, ddr2, και όλa δούλεψαν άψογα, απλά έχε υπόψη ότι το pcie είναι x4 (το agp είναι χ 8). Επιπλέον υπάρχουν drivers και για Vista 32/64.Ολα δούλεψαν με την μια, αντίθετα από μια asus με το ίδιο Chipset η οποία είχε προβλήματα, οπότε μην σε ανησυχεί το ότι η asrock δεν είναι το super ονομα.

και οσον αφορα το wow δυστυχώς το ο/c δεν βοήθησε, ενώ στις εφαρμογές η διαφορά είναι μεγάλη, στο WoW πιάνει τα ίδια fps με πριν :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μας σε παρακαλώ και τι έγινε μόλις τα αγοράσεις γιατί είμαι πολύ κοντά στην αγορά των ίδιων κομματιών.(ακόμα και GeCube X1950 έχω για να καταλάβεις...)

Ο Quad 6600 λέει(http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.558238) ?Η Asrock τον δέχεται κατά πως διαβάζω και έχει πέσει η τιμή αισθητότατα..

Αν περιμένω θα πέσει κιάλλο ή θα τον αποσύρουν και γεια σας?:confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O E4300 έχει ακόμα μεγαλύτερο o/c potential. Με μία Scythe Ninja Plus Rev.B ανεβαίνεις στα ~3.33GHz 24/7 χωρίς πρόβλημα ... :wink:

 

ναι αλλά δεν παίζει ρόλο και η παρτίδα? να ρισκάρω με την scythe ή να ψάξω πρώτα για το δυναμικό του stepping? και κατι άλλο αν εχεις ασχοληθεί, αξίζουν, με βάση το σημερινό software οι quad?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι δε περνεις τον 4500? ακομα πιο ευκολα τα πραματα. ακομα και με την εργοστασιακη ψυκτρα... εγω πχ τον εχω με την εργοστασιακη ψυκτρα που ειχα απο τον πεντιουμ4 630 που ειναι αλουμινιο ολοκληρη στα 3γιγα απλα θετοντας το φσβ στο 266 και ταση την default δλδ 1.3250v...και αυτη τη στιγμη με καπου 30 βαθμους περιβαλλον εχω 39-40 βαθμους και τους δυο πυρηνες...(σε ηρεμια δουλεβει με πολ/στη 6χ οποτε παει στα 1600mhz) ενω σε πληρες φορτο(δοκιμασμενο με το στρες τεστ που εχει το εβερεστ, οκ δεν ειναι και οτι πιο στρεσογοννο αλλα δε θα τρεχει κατι πιο βαρυ ετσι κιαλλιως ποτε...) ειναι στους 60....σε κανα μηνα θα παρω την sythe ninja rev2 κυριως λογου θορυβου.

 

α και επεξεργαστης 1333 με 1066(ιδιας οικογεννιας) δεν εχουν καμια διαφορα οσον αφορα τη ταχυτητα αν δουλεβουν στα ιδια mhz καθως επισης και οι μνημες ειναι και αυτες στα ιδια mhz και timings ή και να εχουν ειναι πανμικρη. η διαφορα ειναι οτι κλοκαρουν καλητερα με ιδιο ή πιο ευκολα με μικροτερο πολ/στη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά δεν παίζει ρόλο και η παρτίδα? να ρισκάρω με την scythe ή να ψάξω πρώτα για το δυναμικό του stepping? και κατι άλλο αν εχεις ασχοληθεί, αξίζουν, με βάση το σημερινό software οι quad?

 

 

Τί να ψάξεις ? Αφού το sSpec number των Ε4300 είναι μόνο το SL9TB (πλέον) ---> L2 stepping ... :wink: Όπως σου είπα ανεβαίνει σχετικά εύκολα στα 3GHz, και με μία ακόμα καλύτερη ψύκτρα τα πράγματα είναι TOO easy :mrgreen: Έχω δει Ε4300 @ Ninja Plus @ 3.4GHz με πολύ καλά temps ...

Απλά όπως σου είπε και ο Tolis, οι Ε4500 επειδή έχουν μεγαλύτερο multi (11 αν δεν κάνω λάθος), σε συνδυασμό με το νεότερο stepping ανεβαίνουν ακόμα περισσότερο :wink: Με τον Ε4500 έχεις τα ~3.2GHz με το stock cooler, απλά το fan θα σου παίρνει τα αυτιά. Άρα αξίζει και η αγορά μιας Scythe, ώστε πέσουν οι θερμοκρασίες, να ανέβει περισσότερο, να παράγονται λιγότερα db θορύβου ... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 multi εχει ναι. και ο 4500 ο δικος μου(δε ξερω αν ειναι ολοι) ειναι revision M0 & stepping D.

τα αυτια τα περνει μονο σε πραγματικα βαρυ φορτιο που βαραινει και τους δυο πυρηνες. πχ οταν παιζω toca race driver 3 ειναι αρκετα ησυχος. λιγο πιο θορυβοδης αποτι σε ηρεμια...ε και δε πρεπει ντε και καλα να παρεις τωρα τη ψυκτρα τη καλη... παρε τη λαλακια που εχει με 7 ευρο κι αστον στα 2,2γιγα αμα δε βαστας τον θορυβο(δε ξερω τι θορυβο θα κανει αυτη που κανει 7 ευρω) και τον επομενο μηνα τσιμπα καλλιτερη ψυκτρα. εγω πχ τον οκτοβρη εφυγα για ninja rev2 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μας σε παρακαλώ και τι έγινε μόλις τα αγοράσεις γιατί είμαι πολύ κοντά στην αγορά των ίδιων κομματιών.(ακόμα και GeCube X1950 έχω για να καταλάβεις...)

Ο Quad 6600 λέει(http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.558238) ?Η Asrock τον δέχεται κατά πως διαβάζω και έχει πέσει η τιμή αισθητότατα..

Αν περιμένω θα πέσει κιάλλο ή θα τον αποσύρουν και γεια σας?:confused:

 

Τα πήρα τελικά και μέχρι στιγμής πάει πολύ καλά το σύστημα. Δεν πρόλαβα να το δοκιμάσω ακόμα σε photoshop, ούτε σε κάποιο παιχνίδι λόγω έλλειψης χρόνου χθες, αλλά σήμερα το απόγευμα θα έχω πιο πολύ χρόνο όπως και αύριο ώστε να περάσω όλα τα προγράμματα, οπότε και θα έχω μια πιο καλή εικόνα :)

 

Θα επανέλθω το βραδάκι :)

 

 

*** EDIT ***

 

Απ' ότι μου είπε το παλικάρι στο e-shop, δεν γίνεται να συνδυαστούν μνήμες DDR1 με κάρτα PCI-E, καθώς επίσης και DDR2 με AGP. Αληθεύει αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι μου είπε το παλικάρι στο e-shop, δεν γίνεται να συνδυαστούν μνήμες DDR1 με κάρτα PCI-E, καθώς επίσης και DDR2 με AGP. Αληθεύει αυτό?

εγω εχω την ιδια μητρικη με ddr2 (1*1gb) τον e4300(στα 2,5) και agp 1650pro και δουλευει μια χαρα αρα ddr2 με agp δεν εχουν κανενα προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...