Προς το περιεχόμενο

Nvidia GeForce 6600GT Anemistiras


kdiamant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λογικά δεν έχεις καλο airflow στο κουτί σου για αυτό έπεσε η θερμοκρασία από το board σου τώρα για 1-2 βαθμούς

 

Πιστεύω έπεσε η θερμοκρασία του συστήματος επειδή:

 

Όταν φυσάει ο ανεμιστήρας, ρίχνει αέρα στην ψύκτρα, ο οποίος ζεσταίνεται και βγαίνει ζεστός από τα πτερύγια της ψύκτρας, πέφτοντας πάνω στη μητρική ζεστός και ζεσταίνει τη μητρική (άρα και τον αισθητήρα της)

 

Όταν ρουφάει ο ανεμιστήρας, ρουφάει από την ψύκτρα, άρα η ψύκτρα ρουφάει από τα πτερύγιά της αέρα (αυτόν που βρίσκεται κοντά στη μητρική) και έτσι ψύχεται "κάπως" η μητρική...

 

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν τα παραπάνω.

 

Υ.Γ. Το κουτί μου έχει τρύπες στο πλάι, στο ύψος του επεξεργαστή, και σκεφτόμουν εκεί να βάλω έναν αθόρυβο 9,2 εκατοστών ανεμιστήρα, να εξάγει από εκεί αέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με καλο airflow αυτές τις διαφορες στο board σου λέμε δεν θα τις δεις βάλε ένα ανεμιστήρα μπροστά και έναν πίσω και έναν στο ύψος του επεξεργαστή σου να ρίχνει αέρα μέσα και γυρνα και του επεξεργαστή σου σωστά και θα δεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε kdiamant ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα με σενα,και λαδια δοκιμασα,και καθαρισμο..αλλα παλι τα ιδια.Ετσι αντικατεστησα ψυκτρα-ανεμιστηρα με μια Zalman http://www.zalman.co.kr/eng/product/view.asp?idx=149&code=013 την οποια και βρηκα σε καποιο μαγαζι στη Στουρναρη (αν μενεις Αθηνα). Το τελικο αποτελεσμα ειναι απολυτα ικανοποιητικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Θα μπορούσε να μου πει κάποιος σας παρακαλώ αν το coolerακι της εν λόγω κάρτας καλύπτεται από την εγγύηση;

Ρωτάω επειδή αντιμετωπίζω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα και όταν πήρα στο πλαίσιο μου είπαν οτι πρέπει να αγοράσω set ψήκτρας-fan (σαν αυτά που αναφέρονται πιο πάνω) γιατί η εγγύηση δεν αφορά τα μηχανικά μέρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί η εγγύηση δεν αφορά τα μηχανικά μέρη.

 

Από τέτοιες "χαριτωμενιές".... για να μην πω τίποτα άλλο...

 

Να ζητήσης αντικατάσταση της κάρτας. Τι θα πει μηχανικά μέρη;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bασικά έχω την ίδια κάρτα γραφικών.

 

Την ίδια μ' εμένα (4800SE) ή με το topic (6600GT);

 

Αν είναι ίδια μ' εμένα τότε μάλλον να την πετάξεις καλύτερα... :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα και πάλι!Τέλος η κάρτα γραφικών.Τα κακάρωσε....Άρχιζε και πέταγε μπλέ οθόνες και απο θόρυβο ελικόπτερο.Έτσι λοιπόν τήν πήγα πίσω στο e-shop απο όπου την είχα αγοράσει και ευτυχώς είχα ακόμα εγγύηση και εδώ και 10 μέρες περιμένω....Α ρε Ελλάδα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...