Προς το περιεχόμενο

78 celsius se 7900gs


GBOTSAS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολυ συντομα θα την παρεις στα χερια φιλε μου... Η gpu δεν ειναι cpu βρε.... Επισης κατι παιζει με τον sensora sou μαλλον.

 

 

Στον Πάνο αναφέρεσαι ή σε εμένα ? Επειδή μπερδεύτηκα λίγο ... :???:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο ένα πειραματόζωο του Πάνου (μία παλιότερη 7600GS) είχε πεθάνει στην προσπάθεια να κλοκαριστεί στο Θεό ... Βέβαια δεν ισχύουν τα ίδια για την 7900, αφού μέχρι τώρα καλά κρατεί :razz: Γενικά ο Πάνος, το έχει στο αίμα του το o/c ... Και πού να δείτε τί ετοιμάζει για την 7900 τώρα :wink: Αλλά, δεν μιλάω, θα έρθει η στιγμή που θα το πει ο ίδιος :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εβαλα ενα 12΄ fun με ρυθμ πανω σε μια βαση που κατασκ απο πλαστικο απο cd και ειναι μια χαρα,την εχω και o/c να πηγενει σαν 7950gt περιπου,αλλα το κουτι το εχω ανοικτο,πανω απο 56/57 δεν παει.(το fun αυτο ειναι ειναι απο ενα τροφδ Q-tec,η κατι τετοιο,που πεθανε με το καλημερα,500.. και καλα,να και κατι καλο που εκανε αυτο το τροφδ!!!)

post-69020-12906295132_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[b']αλλα το κουτι το εχω ανοικτο[/b]

 

Όταν το κουτί του ηλεκτρονικού μας υπολογιστή είναι ανοιχτό, αυτομάτως συμβαίνουν δύο πράγματα :

1) Μαζεύεται σκόνη στο εσωτερικό, πράγμα επιζήμιο για τα pc components, αφού π.χ. οι ανεμιστήρες δυσκολεύονται να "σπινάρουν" και κάνουν ακόμα περισσότερο θόρυβο ---> μείωση της διάρκειας ζωής του συστήματος.

 

2) Η μάζα του ζεστού αέρα που απομακρύνεται από τους ανεμιστήρες των mobo / cpu / gpu, παραμένει πάνω από τη motherboard με αποτέλεσμα να μην υπάρχει ανακύκλωση του αέρα (airflow), κάτι που σημαίνει ότι ορισμένα υποσυστήματα δεν ψύχονται αρτίως :wink:

 

Πιστεύω να κατάλαβες το μέγα λάθος που έκανες ... Κλείσε γρήγορα το πλαϊνό ! :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ρε τα ξερω τα σχετικα με airflow και τετοια,το προσεχω με την σκονη,παντος η cpu mobo που τα κοιταξα ειναι οκ απο θερμκ ,θελω να κανω μια τρυπα στο καπακι για να το κλεισω,θα της βαλω και σιτα και μετα θα ειναι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

iced δεν έχει πρόβλημα 2Volt ήταν η αρχική τάση στις μνήμε και 1.2 στον πυρήνα και γίναν 2.3 και 1,55 αντίστοιχα τώρα κοντεύει κανένα μηνα μπορεί και παραπάνω σε αυτή την κατάσταση αν αντέξει 1-2 μέρες ακόμα μετά δεν θα έχει πρόβλημα περιμένω τα tec να έρθουν από εδώ και μετά δεν θα υπάρχει θέμα θερμοκρασίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες να βάλεις, καλό φαίνεται, αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα:

 

Όπως το τοποθετείς, τραβάει αέρα από το πάνω μέρος, άρα αν το βάλεις κάτω από την κάρτα, θα τραβάει αέρα κοντά στο chipset και αν το βάλεις πάνω από την κάρτα θα κρύβει όλη την ψύκτρα και θα τραβάει αέρα από επάνω (από το πουθενά δηλαδή)

 

Εκτός αν γίνεται και αντιστρέφεται αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...