Προς το περιεχόμενο

Άλλο 1GB μνήμης...


Kagkouros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά στο σύστημά μου έχω 1GB μνήμης τώρα και παρατηρώ μερικά μικρά κολληματάκια σε κανά msn, mozzila κ.α.

 

Άμα βάλω άλλο 1GB θα δώ διαφορά στην απόδοση του συστήματος? Θα απαλυφθούν αυτά τα κολιματάκια κλπ?

Υπόψιν πως τρέχω Windows XP.

 

Και κάτι άλλο, από τα 2GB μνήμης στα 3GB ή και στα 4GB θα δω κάποια διαφορά ή μπα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Στα 2 gb θα δεις μάλλον μικρή διαφορά, στα 3 gb ίσως και καθόλου διαφορά και στα 4 gb θα σπάσουν τα νεύρα σου που δεν θα σου την αναγνωρίζει όλη, επειδή τα 32bit λειτουργικά έχουν περιορισμό και θα σου βλέπει λιγότερη από 4 gb...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Remember Janice from "Friends" ? There she goes : " OH , MY , GOD ! " :razz:

Αφού ρε συ kagkoure ξέρεις τί φταίει για τα κολλήματα γιατί το κουράζεις ... ? Κάνε κάνα Hard Disc / Registry Clean, καμιά ανασυγκρότητση δίσκου, κάνα format ! Βασικά πράγματα που δεν χρειάζεται να στα 'πει ο άλλος, για να τα καταλάβεις. Όσο για τα κολλήματα του Messenger, είναι πρόβλημα του γνωστού, παλιού "crashy" MSN :mrgreen: ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν είναι έτσι. Το PC το "συντηρώ" κάλυστα. Και defragments και από όλα και δεν βάζω μέσα ένα κάρο προγράμματα αλλά έχω τα βασικά.

 

Δηλαδή άμα βάλω άλλο 1GB, no difference?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα XP όχι δεν θα δεις και τόσο μεγάλη διαφορά, αφού στα Recommended System Requirements έχουν τα 512MB :wink: Τώρα στα παιχνίδια ναι σίγουρα θα δεις, αλλά από ότι γνωρίζω έχεις 7600GS οπότε δεν τα πάει και πολύ καλά στα τελευταία games, άρα ποιος ο λόγος ? Πάντως, καλά θα κάνεις να κατεβάσεις το TuneUp Utilities 2007 και να κάνεις τα παρακάτω :

 

38621289te1.th.png

 

Βy far ένα από τα πιο εύχρηστα και φιλικά - προς τον χρήστη - προγράμματα που έχω χρησιμοποιήσει :wink: Ειδικά μετά το Registry Cleaning ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου το είπε κανείς. Εγώ το έχω παρατηρήσει.

Π.χ. στο metastock (αφού έχω κάνει registry clean) είναι σαν να είναι μόλις το έχω κάνει εγκατάσταση, δλδ πρέπει να ξανακάνω τις αρχικές του ρυθμίσεις, π.χ. σαν το Limewire που όταν το κάνεις εγκατάσταση σου βγάζει να του ρυθμίσεις κάποιες παραμέτρους....έτσι κάπως, αυτά μια φορά ρυθμίζονται... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλα τα defrag και τα registry clean,αλλά άλλο η μνήμη.-Με 2 Gb μνήμη τα ΧP pro που έχω πετάνε σε σχέση με 1GB-H διαφορά δεν φαίνεται μόνο στα παιχνίδια,αλλά σε όλες τις εφαρμογές από την εκίνηση μέχρι το σβήσιμο του ΗΥ.-2GB είναι ιδανικά για τα XP καθώς full load προγραμμάτων και CPU θα σου μείνουν 500MB free φυσικής μνήμης-Στα 3 gb δεν θα δεις διαφορά είναι άχρητα,και στα 4 gb (αν θες κάποτε και για άλλο λειτουργικό) εχουν τους περιορισμούς των 32βιτ,αλλά λειτουργούν καλύτερα από 3 GB λόγω dual chanell κλπ -Προυπόθεση η συμβατότητα των μνημών μεταξύ τους,που δεν ανέφερε κανείς,γιατί αν δεν υπάρξει θα γίνει αργότερο το σύστημα από καλύτερο και δεν αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 1 γιγκα ειναι μια χαρα, ωστοσο κανε ενα καθαρισμα με το ccleaner 1.41 και φυσικα ανασυγκροτηση με το O-O Defrag.

 

έχω ακούσει και για άλλα disk-cleaners και defragmenters αλλά νομίζω πως των Windows είναι μια χαρά. Κάνω λάθος? Αν ναι σε τι διαφέρουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gia na uparxei sumvatwtita stis mnimes ti prepei na exoun idio akoma kai to timing tis ka8emias i arkei to fsb kai ta mb?

 

Όχι, δεν είναι απαραίτητο να έχουν τα ίδια timings οι μνήμες, ούτε να είναι της ίδιας συχνότητας για να δουλέψει απρόσκοπτα η μητρική... Απλώς, αν έχεις συνδιασμό αργών και γρήγορων μνημών, οι γρηγορότερες μνήμες θα δουλέψουν λίγο πιο αργά

 

Προτείνεται από τον κατασκευαστή να χρησιμοποιείς πανομοιότυπες μνήμες, για να είσαι εξασφαλισμένος ότι δεν θα αντιμετωπίσεις προβλήματα ασυμβατότητας, τα οποία συνήθως προκαλούνται από τους συνδυασμούς διαφορετικής μνήμης, κι όχι από αυτά καθεαυτά τα dimms. (γι' αυτό και κανείς ποτέ δεν λέει το A μάρκας dimm δεν συνεργάζεται με το B μάρκας dimm)

 

Το παραπάνω, βέβαια, είναι εύκολο να γίνει όταν αγοράζεις τον Η/Υ και κρατάς τη σύνθεση εξ' αρχής. Όταν κάνεις αναβαθμίσεις, όλα είναι πιθανά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν είναι απαραίτητο να έχουν τα ίδια timings οι μνήμες, ούτε να είναι της ίδιας συχνότητας για να δουλέψει απρόσκοπτα η μητρική... Απλώς, αν έχεις συνδιασμό αργών και γρήγορων μνημών, οι γρηγορότερες μνήμες θα δουλέψουν λίγο πιο αργά

 

Προτείνεται από τον κατασκευαστή να χρησιμοποιείς πανομοιότυπες μνήμες, για να είσαι εξασφαλισμένος ότι δεν θα αντιμετωπίσεις προβλήματα ασυμβατότητας, τα οποία συνήθως προκαλούνται από τους συνδυασμούς διαφορετικής μνήμης, κι όχι από αυτά καθεαυτά τα dimms. (γι' αυτό και κανείς ποτέ δεν λέει το A μάρκας dimm δεν συνεργάζεται με το B μάρκας dimm)

 

Το παραπάνω, βέβαια, είναι εύκολο να γίνει όταν αγοράζεις τον Η/Υ και κρατάς τη σύνθεση εξ' αρχής. Όταν κάνεις αναβαθμίσεις, όλα είναι πιθανά...

 

me to pou evala tis mnimes m doulepse.alla mia fora pou tin evgala,apo tote pou tin vazw vgazei sfalma to pc (dn anoigei kan,kai kanei sunexwmeno ton ixo apo to motherboard.)kamia lusi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...