Προς το περιεχόμενο

Ζητείται... κουλά απο προσπάθεια ανεύρεσης εργασίας...


46+2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολλοί από μας θα έχουν ψάξει για δουλειά.. Προτείνω να αναφέρουμε διαφορα περίεργα απο αγγελίες, συνεντεύξεις και πρώτες (δοκιμαστικές) μέρες σε δουλειά!

Θα αναφέρω το τελευταίο μου συμβάν!! Γνωστό περιοδικό ζητά φιλόλογο για επιμέλεια κειμένων.Στέλνω βιογραφικό και κλείνω ραντεβού. Θεϊκο, βεβαια, το περιβάλλον (κουβανέζικη μουσική, πίτσες, μπύρες και "το τσιγαρο επιτρεπεται"....) αλλά ήθελαν να δουλέυω δοκιμαστικα, χωρίς μισθο για 2-3 μηνες κι αν τους κάνω θα μου έδιναν 600, χωρίς ασφάλεια, χωρίς δώρο και χωρίς σταθερο ωράριο... με απειρες απλήρωτες υπερωρίες και σαβ/κυριακα!!

Κι όταν αρνήθηκα ο εκδότης μου είπε κατηγορηματικα " Εσύ, παιδί μου, δεν θες να δουλέψεις, θες να πληρωθείς....:confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, δίκαιο δεν είχε. Ακούς εκεί να έχεις την απαίτηση να σε πληρώνουν κιόλας. Δε φτάνει που σου προσφέρουν τόσο ωραίο περιβάλλον για να περνάς την ώρα σου*, έχεις και παράλογες απαιτήσεις :lol:

 

* Αφού και επίσημα πλέον η εργασία χαρακτηρίζεται "απασχόληση", προφανώς ο τύπος θα σου έδινε ένα χαρτζιλίκι και όχι μισθό και ασφάλιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μία από τις αρκετές συνεντεύξεις που έχω πάει, μου ζητήθηκε να τρέχω Μεταμόρφωση και αν έχει δουλειά (support σε πληροφοριακό σύστημα) να κάθομαι παραπάνω. Φυσικά και δεν έγινε λόγος για πληρωμή των επιπλέον ωρών εργασίας. Φυσικά και είπα όχι...:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που μου ειπε tο αφεντικο μου στην αρχη της "καριερας μου" ως DJ (ερασιτεχνης ανθρωπος ειμαι....)

 

"δε μας ενδιαφερει τι μουσικη αρεσει στο κοσμο αλλα αν η μουσικη μας τους αρεσει!"

 

δηλαδη σε οποιον αρεσουμε ερχεται αλλιως μη ερθει!

εκανα καιρο να το καταλαβω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μου είχε πει ο πρώτος ερδογότης ήταν ότι απαγορεύεται να ψάχνω για άλλες δουλειές όσο δουλεύω για αυτόν!!! Όλα τα λεφτά ο τυπάς!!

 

Γιατι μπορεις? Με τα ωραρια που σε βαζουν να χτυπας πώς να πας σε αλλα ραντεβου για δουλεια!!!

Το αλλο θεικο που μου ειπαν πριν μια βδομαδα ειναι για μια αγγελια πωλητριας βιβλιοπωλειο (πολυ γνωστου!!) οτι θελουν να προσλαβουν καποιον που δεν εχει πτυχιο για να μην κανει ονειρα για κατι καλυτερο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zητήται γέρος με τρεμάμενα για να ρίχνει τη ζάχαρη στους κουραμπιέδες.

^^ Δεν μπορώ να θυμηθώ αν είναι απο ανέκδοτο ή αν το είχα βρει σε εφημερίδα. :???:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την πρώτη συνέντευξη μου ειχε τυχει να με ρωταει η γυναικα που μου παιρνε τη συνεντευξη, τι δουλεια κανουν οι γονεις μου, αν μενω μονη μου και τετοια..

 

Επισης σε μια αλλη συνεντευξη μου ειχε τυχει να βλεπω υπαλληλους να τσακώνονται μεταξυ τους (5-6 ατομα) και γω να καθομαι στον καναπε να περιμενω να με φωναξει καποιος για συνεντευξη :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για θεϊκά interviews μπορειτε να διαβάσετε τον Ζαχαρία ΔενΤοφτιάχνω

Ψιλο αστεία Ψιλοσοβαρά τι έχει τύχει στον τυπά που έχει επινοήσει αυτό

τον χαρακτήρα....και τι του ΖΗΤΑΓΑΝΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...