Προς το περιεχόμενο

SOS - Errors στο Memtest86


pusher

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δείτε στη photo τις ρυθμίσεις που έχω κάνει στις μνήμες και στο FSB. Την τάση των μνημών την έχω στα 1,9 Volts. Δείτε και τα αποτελέσματα του test και πείτε μου τι φταίει!!!

 

Μνήμες: TWIN2X2048-5400C4

Motherboard: P5AD2-E Premium

CPU: Intel Pentium 4 630 στα 3,00 GHz

 

1000890copyww8.jpg

 

 

Δείτε τώρα και τις δύο οθόνες με τις ρυθμίσεις του BIOS και πείτε μου τι να επιλέξω σε κάθε μία:

 

 

1103519813thoxyoep39211ug2.gif

 

 

1103519813thoxyoep3932lml1.gif

 

 

1.Πόσα passes πρέπει να τρέξουν χωρίς error ώστε να πω με σιγουριά ότι σε αυτό το setup οι μνήμες λειτουργούν σταθερότατα;

 

2. Η εγγύηση στις μνήμες περιλαμβάνει και την περίπτωση των errors; Δηλαδή αυτό είναι αρκετό για να μου τις αλλάξουν;

 

3. Επειδή κάθε φορά που έτρεχα το test το σφάλμα παρουσιαζόταν στην ίδια ακριβώς θέση της μνήμης αποφάσισα να επιλέξω να τρέχει το test σε ένα συγκεκριμένο εύρος διευθύνσεων (για όσους δεν το ξέρουν υπάρχει και αυτή η δυνατότητα) που περιλαμβάνει και την "προβληματική" διεύθυνση. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι δεν εκδηλωνόταν πλέον σφάλμα! Κάποια ερμηνεία γι' αυτό;

 

4. Ακόμη αφού μπορώ να επιλέξω από ποια μέχρι ποια διεύθυνση θα τρέχει το test είναι απαραίτητο να βγάλω το ένα dimm και να μείνω με το άλλο (και αντίστροφα) για να δω σε ποιο είναι η βλάβη;

 

Please help!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Δοκίμασε αλλη μια φορα καθως απο οτι φαινεται καποιο module ειναι προβληματικο

2. Ολες οι μνημες εχουν εγγυηση απο 5 χρονια εως εφ ορου ζωης οποτε μπορεις να το αλλαξεις στο καταστημα που την αγορασες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την 1η φωτογραφία, υποθέτοντας ότι έχεις 2 μνήμες του 1 GB, το πρόβλημα φαίνεται να βρίσκεται στη μνήμη που είναι στο 1ο SLOT.

 

 

Δοκίμασε, πάντως, ως εξής :

 

Στην 1η οθόνη του BIOS βάλε το DRAM frequency στο "AUTO".

Στην 2η, βάλε "Configure DRAM Timing by SPD" στο "Enable".

 

Πουθενά να μην είναι ενεργοποιημένη ρύθμιση σχετική με overclocking, performance boost κλπ.

 

Τρέξε τώρα τα test.

 

Αν πάλι σου βγάζει πρόβλημα σε κάποια ή κάποιες διεύθύνσεις, τότε δικαιούσαι αλλαγή της μνήμης βάσει της εγγύησης.

 

8) 8) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η CPU έχει FSB στα 200 MΗz και για να δουλέψει η μνήμη στα 675 με το μεγαλύτερο διαιρέτη πρέπει να πάω το FSB στα 225. Με μικρότερους διαιρέτες πρέπει να το πάω ακόμη ψηλότερα το FSB. Έχω δοκιμάσει και με FSB 200 και τις μνήμες στα 400, αλλά πάλι τα ίδια!

 

Στο κατάστημα τι να πω; Ότι έτρεξα memtest και μου πετάει errors; Υποτίθεται ότι θα κάνουν κι αυτοί το ίδιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό θα πεις εγώ χθες γύρισα τις δικες μου στο πλαίσιο και τους είπα ότι με memtest βγάζουν errors και μου είπε ok τις κοιτάμε και τις αλλάζουμε ;)

κυνήγα τες για να στις αλλάξουν αφού δεν τις έχεις clockάρει τότε βαρέσανε μονες τους οποτε γυρνα τες πίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό θα πεις εγώ χθες γύρισα τις δικες μου στο πλαίσιο και τους είπα ότι με memtest βγάζουν errors και μου είπε ok τις κοιτάμε και τις αλλάζουμε ;)

κυνήγα τες για να στις αλλάξουν αφού δεν τις έχεις clockάρει τότε βαρέσανε μονες τους οποτε γυρνα τες πίσω

 

Τελικά εντόπισα και ποιο DIMM είχε το πρόβλημα. Τις επέστρεψα στο eshop και μου είπαν ότι θα τις στείλουν Αθήνα για έλεγχο και θα με ενημερώσουν από Τετάρτη - Πέμπτη.

 

Πόσες ώρες πρέπει να τρέχει κανείς memtest για να εντοπίσει πρόβλημα; Πάντως στην περίπτωσή μου έβγαζε σφάλματα από το πρώτο pass.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άμα σου βγάζει από την αρχή δεν υπάρχει λόγος για παραπάνω κανονικά για να δεις πρέπει να τρέξουν τουλάχιστον να φτάσει στο πέμπτο test και να το περάσουν χωρίς errors αλλα αν το αφήσεις και ένα 24ώρς είναι ακόμα καλύτερα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άμα σου βγάζει από την αρχή δεν υπάρχει λόγος για παραπάνω κανονικά για να δεις πρέπει να τρέξουν τουλάχιστον να φτάσει στο πέμπτο test και να το περάσουν χωρίς errors αλλα αν το αφήσεις και ένα 24ώρς είναι ακόμα καλύτερα ;)

 

Αν βγει λάθος από την αρχή και ειδικά όταν αυτό το λάθος βγαίνει συνέχεια όσες φορές κι αν ξεκινήσεις το test προφανώς και δεν έχει νόημα να συνεχίσεις. Αν όμως υποθέσουμε ότι έχουμε κάνει οριακό overclocking και η μνήμη φλερτάρει με την αστάθεια πόσες ώρες χρειάζεται να τρέξει το memtest; Υπάρχουν σαφείς οδηγίες στη σελίδα του;

 

Στη σελίδα του (http://www.memtest86.com/) λέει:

  • An extensive user guide with simple step-by-step instructions for using Memtest86 to diagnose and troubleshoot PC memory problems.
  • Detailed instructions for using Memtest86 to safely over-clock your PC.

 

Αλλά αυτά με την αγορά του CD... Υπάρχουν κάπου αλλού οι οδηγίες εκτός από το CD που πωλείται;

 

Και τέλος επειδή σκέφτομαι να αγοράσω και κάρτα γραφικών υπάρχει αντίστοιχη εφαρμογή με το memtest για τις μνήμες τις και κάτι για τη gpu;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κανεις Oc απλά το αφήνεις να περάσει 2-3 φορες το test 5 πχ εγώ με τις μνήμες mous στα 1000Mhz με 4-3-3-3 με 2.250 Volt έβγαζαν 1 μονο λάθος και αυτό στο τέλος του πέμπτου test με 2.3Volt το λάθος εξαφανίστηκε ;) βεβαια εγώ αφού είπα να τις κρατήσω εκεί το αφίσα ένα βραδυ να τρέχει μονο του και κοιμήθηκα και όλα κομπλέ ;)

 

το memtest δεν είναι ανάγκη να το αγοράσεις κατέβασε το lates iso από εδώ εκεί που λέει Free Download και γραφτό σε ένα δισκάκι πχ με το nero :)

direct link

 

για vga μονο τα benchmarks θα σε βοηθήσουν στο να βλέπεις αν θα βγάζει artifacts η όχι αλλιώς το atitool το οποιο κάνει και για nvidia και για ati κάρτες έχει επιλογή να σου ανοίγει ένα παραθυράκι και να κάνει render μια εικόνα έτσι ώστε να στρεσάρει την vga σου αρκετά και να δεις αν σου βγάζει artifacts :P ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κανεις Oc απλά το αφήνεις να περάσει 2-3 φορες το test 5 πχ εγώ με τις μνήμες mous στα 1000Mhz με 4-3-3-3 με 2.250 Volt έβγαζαν 1 μονο λάθος και αυτό στο τέλος του πέμπτου test με 2.3Volt το λάθος εξαφανίστηκε ;) βεβαια εγώ αφού είπα να τις κρατήσω εκεί το αφίσα ένα βραδυ να τρέχει μονο του και κοιμήθηκα και όλα κομπλέ ;)

 

το memtest δεν είναι ανάγκη να το αγοράσεις κατέβασε το lates iso από εδώ εκεί που λέει Free Download και γραφτό σε ένα δισκάκι πχ με το nero :)

direct link

 

για vga μονο τα benchmarks θα σε βοηθήσουν στο να βλέπεις αν θα βγάζει artifacts η όχι αλλιώς το atitool το οποιο κάνει και για nvidia και για ati κάρτες έχει επιλογή να σου ανοίγει ένα παραθυράκι και να κάνει render μια εικόνα έτσι ώστε να στρεσάρει την vga σου αρκετά και να δεις αν σου βγάζει artifacts :P ;)

 

Έχω κατεβάσει και το memtest86 και το memtest86+. Τα 2 iso. Αυτό που λέω είναι αν μπορώ να βρω κάπου τις οδηγίες που υπάρχουν στο CD του memtest86...

 

Ας κάνω και μία τελευταία ερώτηση. Μπορεί το κάθε κατάστημα να διαπιστώσει αν κάποιο κομμάτι (CPU, Ram, Vga κτλ.) που του επιστρέφεται καμμένο έχε4ι καεί από το overclocking ή από δική του κακή κατασκευή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν τις χρειάζεσαι τις οδηγίες του memtest δεν είναι τίποτα ένα απλό πράμα όσο πιο πολύ το αφήσεις τόσο καλύτερα :P

 

τα καταστήματα δύσκολα θα δουν αν κάποιο κομμάτι φρίκαρε από oc μονο στα board υπάρχει μια πιθανότητα λόγο βίος για αυτό όταν τα γυρνάς πίσω κανε clear cmos ;) τώρα για gpu αν δεν την έχεις αλλάξει Bios τότε όχι δεν μπορούν για τις ram αν δεν έχεις flashάρεις το spd τους τότε δεν υπάρχει πιθανότητα να βρούν κάτι

για cpu ακόμα θέλουμε καιρό για να μάθουν γιατί μας άφησε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και μιλάμε για errors στο memtest ας κάνω άλλη μία κρίσιμη ερώτηση. Υπάρχει περίπτωση να προκύψει error στο memtest από το αυξημένο FSB; Ή κάθε error είναι αποκλειστικά θέμα μνήμης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...