Προς το περιεχόμενο

DELL 1520 vs HP 6551


nicoler

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά

Είμαι νέα στο site αλλα χρειάζομαι άμεση βοήθεια. Πρόκειται να επενδύσω σε ένα laptop και δεν θέλω να πληρώσω κάτι που θα μου βγάλει την πίστη με προβλήματα κάθε τρείς και λίγο.,..

Λοιπόν, πρόκειται να δώσω 1000-1200 και το θέλω για το πανεπιστήμιο, για να βλέπω καμια ταινία, για να παίζω το καινούριο Harry Potter, εννοείται για να σερφάρω και θέλω να είναι ελαφρύ (3-3,5), 15,4 οθόνη το πολύ, να έχει διάρκεια ζωής η μπαταρία, καλή κάρτα γραφικών, καλο DVDR (ποιά είναι η διαφορά με το Super Multi??) και να έχει καλό service γιατί μια φίλη που είχε ένα compaq είχε πληρώσει τα μαλλιοκέφαλα της στην ACS...

Υπόψιν, μένω Κέρκυρα, οπότε service centers δεν είναι μια ανάσα δρόμο...

Είμαι ανάμεσα DELL 1520 vs HP 6551, μου αρέσει και ο Sony Vaio σειρα FZ αυτός που βγαίνει και σε κόκκινο.. (ΟΚ είμαι κοριτσάκι κοιτάζω και τα χρώματα, μην με αποπαίρνετε...)

Επειδή δεν μου περισσεύουν λεφτά και είμαι σε δίλλημα.... βάλτε ένα χεράκι..

 

Φιλιά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον δωσε links για τα μηχναηματα που σε ενδιαφερουν, μετα το dell inspiron 1520 ειναι customisable οποτε θα χρειαστει να δωσεις και για αυτο τα χαρακτηριστικα που σε ενδιαφερουν

 

επισης 3-3.5 κιλα θεωρειται βαρυ για 15αρι λαπτοπ, το πιο βαρυ απο αυτα ειναι το dell και ειναι πιο ογκωδες απο τα αλλα δυο, ειναι βεβαια κορυφη και αν δεν επιλεξεις την 8600gt και σκληρο στις 7200 θα σου ρθει στα χρηματικα πλαισια που θες και με πολυ μικρο κοστος εχεις 3 χρονια εγγυησης.

A και στους inspiron εχεις επιλογη στο χρωμα εχει και ενα πολυ ωραιο κοκκινακι (rubby red), εχει και ροζακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν.. κάτσε να σκεφτώ,

NVIDIA 8600

Σκληρός 160 τουλάχιστον

Επεξεργαστής τουλάχιστον 1,8

Μνήμη 2048

Δεν με ενδιαφέρει το λογισμίκό, μάλλον θα προτιμήσω XP

Οθόνη 15,4

τα παρελκόμενα (Bluetooth, usb slots 4-5,)

Δεν ξέρω και πολλά, καλά τα πάω??

Α! Μεγάλη διάρκεια ζωης μπαταρίας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να απαντήσω για το Super-Multi. Τα απλά DVD-recorders γράφουν στα φορμά +R,+RW,-R,-RW και διπλού στρώματος DL, ενώ το Super-Multi γράφει σε όλα τα προηγούμενα και σε DVD-Ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μεγαλη διαρκεια θα παρεις 9αρα μπαταρια που ομως εξεχει λιγο πισω

λοιπον μπες εδω πατα τεχνικες προδιαγραφες για να δεις τι επιλογες εχεις και μετα παρτους τηλ να σου κανουν μια προσφορα, γιατι τα dell δεν πουλιουνται πουθενα παρα μονο μεσω mail και τηλεφωνου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HP 6551 δεν υπάρχει. Υπάρχει ο HP dv6541ev με:

 

Κάρτα γραφικών NVIDIA 8400M

Σκληρό δίσκο 160GB/5400rpm

Επεξεργαστή Intel Core 2 Duo T7300 2.00GHz

Μνήμη 2 GB

Vista Premium

Οθόνη 15,4 1280x800

 

και επιπλέον: Card Reader 5-in-1 IEEE-1394 x 1 ExpressCard/54 x 1 USB 2.0 x 3 Docking Station connector x 1 Headphone out x 1 Microphone in x 1 S-video out x 1 VGA out x 1 Ethernet RJ-45 x 1 Modem RJ-11 x 1 Line-out x 1 HDMI-out port x

 

Τιμή 979?. Αν είχε κάρτα γραφικών 8600 θα ήταν τέλειος...

 

 

O Dell Inspiron από την άλλη έχει NVidia 8600 κάρτα γραφικών αλλά δεν έχει hdmi έξοδο και κοστίζει με το ΦΠΑ πάνω από 1400?.

 

Μάλλον συμφέρει περισσότερο ο HP...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι νομίζω κι εγώ. Ο HP είναι στα χρηματικά πλαίσια που μας είπες. Αντίθετα ο DELL ξεφεύγει χρηματικά, αλλά ... είναι καλύτερος. Επίσης ένα πρόβλημα είναι ότι ο HP έχει Vista. Εσύ όπως ανέφερες προτιμάς τα XP. Αν και θα πάει ταχύτατα ο HP μπορεί να έχεις προβλήματα συμβατότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμή που βγαίνει στο σαιτ της dell δεν έχει καμιά σχέση με την τελική. Αυτό έχει αναφερθεί πολλές φορές και ... ισχύει. Η τελική τιμή μετά από διαπραγματεύσεις είναι σημαντικά χαμηλότερη. Όπως προαναφέρθηκε για να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου για 3 χρόνια και επειδή ο τόπος σου θα είναι μακριά από Αθήνα θεσσαλονίκη ο Dell είναι μονόδρομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δικιο το vostro μου στο site βγαινει 1580ευρω και μαλιστα με σκληρο στις 5400 στροφες, ενω το πηρα με 160 στις 7200 και πληρωσα 1480.

 

Και αυτο το 3 χρονια εγγυηση ειναι μεγας πειρασμος.

 

Και σασι απο κραμα μαγνησιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη μενεις εκτος αθηνας, παρε κατι αναμεσα σε

sony-lg-asus και ισως dell επειδη εχουν onsite εγγυηση,αν προκυψει προβλημα ερχεται κουριερ σπιτι σου

τα dell ειναι σουπερ απλα δεν ξερω αν εχουν onsite εγγυση.

ta sony εχουν 1 χρονο,πολυ αξιοπιστα και με 269 περιπου (τοσα εδωσα εγω σημερα στο πλαισιο) παιρνεις επεκταση εγγυησης γγια αλλα 2 χρονια

τα asus-lg προς τιμην τους εχουν 2 χρονια εγγυηση -οπως και τα τοσιμπα, τα οποιοα ομως απο οσο ξερω εχουν επισημο σερβις στην αθηνα στα σεπολια μονο,αλλα δεν παιρνω και ορκο

τελος,για να μην αδικω την fujitsu αλλαξε πολιτικη και πλεον νομιζω εχει κι αυτη εγγυηση onsite αλλα θα ελεγα καλυτερα να κοιταξεις σε κατι καλυτερο

 

αυτα περι εγγυησεων, τωρα για χαρακτηριστικα θα βρεις αναλογα στην ποια μαρκα καταληξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλως ηλθες!!!

 

παντως δες και τον hp pavilion 9542ev.δεν ξεφευγει πολυ απο τα χρηματα που σκοπευεις να δοσεις και ειναι πραγματικα πολυ καλο μηχανημα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου πω τα εξης:

1.ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ACER

2.μην προτιμησεις fujitsu siemens,innovator,mulrirama

3.παρε καλυτερα toshiba,hp,dell(αν και ξεφευγει απο το badget σου)

4.να προσεχεις τις εγγυησεις να ειναι κατα προτιμηση 2 χρονια και αν εχεις τη δυνατοτητα να αγορασεις επεκταση εγγυησης

5.να προτιμησεις το λαπτοπ σου να εχει 2GB ram για να τρεχουν καλυτερα τα windows vista

6.να προσεχεις ο σκληρος σου να ειναι 5400rpm και ΟΧΙ 4200rpm

7.να αγορασεις το λαπτοπ απο κανα αξιοπιστο καταστημα πχ πλαισιο(αν εχει κοντα στον τοπο κατοικιας σου!!!)

8.να προτιμησεις ο επεξεργαστης του λαπτοπ να ειναι intel core2 duo ''santa rosa'' δηλ Τ7100,Τ7300,Τ7500,Τ7700

9.σου ξαναλεω να δεις τον hp9542ev.Πραγματικα αξιζει τον κοπο και τα χρηματα του.το προτεινω ανεπιφυλακτα και πιστεψε με, εχει βολεψει αρκετο κοσμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να πώ ότι με κατατοπίσατε πλήρως! Ευχαριστώ ευχαριστώ ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση!! Λοιπόν, αυτός ο HP 6551 που σας λέω υπάρχει τον είδα στο site της HP. 1099Euro καλά δεν ακούγεται?? Ο Dell είναι κορυφή, θα πάρω τηλ την Εταιρεία για να δώσω τα ίδια χαρακτηριστικά και να δώ πόόόόσο ψηλά θα πάει πιά....

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτός είναι;

 

http://h10010.www1.hp.com/wwpc/gr/el/ho/WF06b/532971-531879-1731729-1731729-1731729-79744947-80405314.html

 

Γιατί αυτός έχει κάρτα γραφικών Ιntel X3100 που είναι μόνο για εργασίες γραφείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...