Προς το περιεχόμενο

My book world edition


vamour

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον το προβλημα ειναι το εξης:

Αγορασα τον συγκεκριμενο σκληρο δισκο (το μοντελο με τα 500 gb) και θελω να τον κανς shared με αλλους οχι σε lan αλλα στο internet. Αυτο πως μπορει να γινει?Το θεμα ειναι οτι εχω μπερδευτει και δεν ξερω πλεον τι μου γινεται.Καποιοσ μου ειπε οτι αν μπεις και κανεις account στο http://www.dyndns.com μετα θα ειναι ευκολο.Το εκανα και παλι τιποτα.Προσπαθησα μεσω filezilla για ftp αλλα ουτε παλι εγινε τιποτα λογω router υποψιαζομαι.Μαλλον δεν κανω σωστα το portforward και το http://www.portforward.com δεν εχει την συσκευη για να εβλεπα τιποτα.

Τωρα βασικα θα ηθελα καποιος να μου πει τι μπορω να κανω με τον συγκεκριμενο δισκο ετσι ωστε και ο κουνιαδος μου στην Κυπρο να τον "βλεπει" και να παιρνει αρχεια και να βαζει επισης (για παραδειγμα το λεω αυτο για να καταλαβετε ).

Τουλαχιστον να μου πει κανεις ενα δυο site που να επεξηγουν πως γινεται αυτο γιατι μεχρι στιγμης δεν εχω βρει κανενα guide για τετοιο θεμα.

Η σκεψη μου να το κανω αυτο μεσω ftp δεν ειναι καλη?Δεν θα δουλεψει?

 

Υ.Γ.: Απαντησεις του στυλ "στην μαμα σου το ειπες ..." δεν θα γινονται δεκτες .... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

sorry alla efoson o diskos sou den einai diskos lan alla ine usb se pc pos perimeneis na dei o allos ton disko?gia na dei kapoion ton disko sou tha kanei to pc sou se stil ftp kai sto ftp tha peis oti autos ine o diskos pou exei ta arxeia pou thelo na doso.gia ftp ine i thira 21 i 23 exo kolisei tora.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mou fainetai oti den katalaves poio montello einai.o sugekrimenos sindeetai mono me thira ethernet sto montem/router.

to port gia ftp einai 21 alla den einai ayto to provlima.to provlima einai pos na to stisw olo to sistima .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνώμη κάνεις ftp στην ip του δίσκου και παίζει κανονικά; γιατί νόμιζα πως αυτοί οι δίσκοι είναι προσβάσιμοι δικτυακά μόνο μέσω του ειδικού software που έχουν και δεν έχουν έναν απλό ftp server.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά διαβάζοντας αυτό το review, πρέπει να εγκαταστήσεις το ειδικό πρόγραμμα που δίνει η Western Digital μαζί με το δίσκο σε κάθε PC απο το οποίο θέλεις να έχεις πρόσβαση στο My Book.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναφέρει ξεκάθαρα ότι από το internet έχεις πρόσβαση μέσω της MioNet (κάτι σαν το logmein) αλλά δεν ξέρω αν είναι δωρεάν. σε κάποια review διαβάζω ότι οι άδειες έρχονται μαζί με το δίσκο και σε άλλα ότι είναι 65γιούρια το χρόνο... πφφφφ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ayto akrivws thelw kai egw.o diskos den einai mono gia to sigekrimeno programma tis western digital kai ayto gia tiati eisai se trial mode gia ena mina kai meta ti?ase pou an den balw to programma tis wd den mou vgazei ton disko na ton vlepw stin exereunisi.akomi to koitaw alla de4n exw vgalei akri.

to manual grafei oti sinergazetai me mac alla den xerw gia to apple talk.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Meso web interface ginete. Kaneis port forwarding apo to adsl router sou stin static ip tou diskou sou. Meta afou exeis klisei onoma px sto no-ip.com mpaineis meso http px http://mynetdrive.no-ip.info kai ta blepeis apo ekei. ta kaneis download san apo site. H port einai h 80 pou thes an thymamai kala

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Πήρα και εγώ έναν mybook World Edition II 1,5tb.

Το ερώτημα μου είναι αν τον συνδέσω μέσω usb θα τον δει σαν σκληρό?θέλει το μεγάλο usb σε μεγάλο usb.Και το άλλο ερώτημα μου είναι αν μπορώ να τον συνδέσω στην απευθείας στην κάρτα δικτύου του laptop θα τον βλέπει η θα πρέπει απευθείας να το συνδέσω στο router??

Και αν μπορεί κάποιος να μου πει ακριβώς την IP είναι τις western digital ο σκληρός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα παιζει και απευθειας στην καρτα αλλα αμα εχεις ρουτερ πανω στον ρουτερ.δνε ξερω ποια ειναι η ip.σιγουρα θα γραφει στο manual πως παιζει δικτυακα .γραψτα με ελληνικα διοτι θα στα σβησουν.απαγορευονται τα greeklish.πρωτη και τελευταια φορα που τα διορθωνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μέσω usb δεν συνδέεται αυτός ο δίσκος. Η usb που έχει πάνω είναι για να συνδέσεις κάποιον άλλο καθαρά usb δίσκο και να λειτουργεί κι αυτός ως δίσκος δικτύου. Τρέχει δηλαδή και την δική του ιp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...