Προς το περιεχόμενο

My book world edition


vamour

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια αλλα μια ερωτηση η ταχυτητα για να γραψεις στο δισκο γιατι ειναι τοσο αργη?Τι να βαλω για να παει ποιο γρηγορα.Οντως η usb θυρα ειναι για να βαλεις και αλλον σκλιρο στο δικτυο.

Ευχαριστω για τις συμβουλες σας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ρε παιδιά, αν δε χρειάζεστε δικτυακό σκληρό δίσκο γιατί πάτε και τον αγοράζετε? Αν ήθελες έναν εξωτερικό usb σκληρό γιατί δεν αγόραζες έναν? Όσο για να βελτιωθεί η ταχύτητα μπορείς να τον συνδέσεις απευθείας στην κάρτα δικτύου του υπολογιστή σου και εφόσον αυτή είναι Gigabit Ethernet τότε θα δεις σημαντική βελτίωση στη ταχύτητα αφού το switch του ρούτερ σου λογικά είναι 100 Mbit όπως των περισσοτέρων ρούτερ. Εναλλακτικά μπορείς να αγοράσεις ένα Gigabit Router αλλά αυτά είναι ακριβούτσικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, αν δε χρειάζεστε δικτυακό σκληρό δίσκο γιατί πάτε και τον αγοράζετε? Αν ήθελες έναν εξωτερικό usb σκληρό γιατί δεν αγόραζες έναν? Όσο για να βελτιωθεί η ταχύτητα μπορείς να τον συνδέσεις απευθείας στην κάρτα δικτύου του υπολογιστή σου και εφόσον αυτή είναι Gigabit Ethernet τότε θα δεις σημαντική βελτίωση στη ταχύτητα αφού το switch του ρούτερ σου λογικά είναι 100 Mbit όπως των περισσοτέρων ρούτερ. Εναλλακτικά μπορείς να αγοράσεις ένα Gigabit Router αλλά αυτά είναι ακριβούτσικα...

 

μα και σε 1000 να το συνδεσει παλι θα σουρνεται.δεν ειναι θεμα interface.και το 100 ειναι 10 mbyte αλλα ο δισκος κολλαει σε λιγοτερα και οπως λενε limitation τοu chipset.δεν ξερω σε αυτο το site που εγραψε ο φιλος τι κολπα εχει για ναπαει πιο γρηγορα ο δισκος και ποσο ευκολα γινονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εχω παρει ενα MyBook World Edition II και εχω ενα ρουτερ Linksys WAG200G. συνδεω το σκληρο με το ρουτερ και μετα κανω ip scan με to adnvanced ip scanner απο 192.168.1.1 μέχρι 192.168.1.254 και δεν το βρισκει. μηπως ξερει κανεις τι πρεπει να κανω για να το δω? πως μπορω να τον βρω αλλιως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια ειναι η default Ιp toy diskoy?αν ειναι σε αλλο δικτυο πχ 10.0.0.χ τοτε λογικο ειναι να μην τον βρισκει.δεν εχω σεταρει δικτυακο δισκο απλα κανω υποθεσεις αν υποθεσω οτι παιζει σαν δικτυακος εκτυπωτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια ειναι η default Ιp toy diskoy?αν ειναι σε αλλο δικτυο πχ 10.0.0.χ τοτε λογικο ειναι να μην τον βρισκει.δεν εχω σεταρει δικτυακο δισκο απλα κανω υποθεσεις αν υποθεσω οτι παιζει σαν δικτυακος εκτυπωτης.

και πως μπορω να το ξερω αυτο? υποθετω οτι ο σκληρος παιρνει ip adress απο το ρουτερ απευθειας και μετα μπαινεις και του οριζεις εσυ μια ip adress.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sto manual τι γραφει?κατι θα πρεπει να εχει ο δισκος λογικα για Ip.ειναι μονο ethernet?

στο μανουαλ δεν αναφερει τπτ και ειναι μονο ethernet. η διαδικασια σε ενα server ειναι αυτη που περιεγραψα αλλα δεν ξερω γιατι δεν γινεται και στο ρουτερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως κανα firewall?μην βαλεις ρουτερ αλλα συνδεσε το στο pc απευθειας.και δες μηπως δινει κανα cd μεσα για να το κανεις αυτο.δεν ξερω πολλα για να βοηθησω περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως κανα firewall?μην βαλεις ρουτερ αλλα συνδεσε το στο pc απευθειας.και δες μηπως δινει κανα cd μεσα για να το κανεις αυτο.δεν ξερω πολλα για να βοηθησω περισσοτερο.

 

thanks φιλε. θα δω τι μπορω να κανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον το προβλημα δεν μπορω να καταλαβω που βρισκεται αλλα πηγα σε φιλω με αλλο ρουτερ το συνδεσα εκανα scan με το scanner για ip του δωσε μια ip και μετα μεσω browser εκανα τις ρυθμισεις μου και του δωσα τα στοιχεια που ηθελα και εκανα map τα files που δημουργησα. μαλλον ο ρουτερ μου Lynksis wag200g δεν ειναι dhcp router δηλαδη μαλλον δεν δινει ip adress σε σκληρό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον το προβλημα δεν μπορω να καταλαβω που βρισκεται αλλα πηγα σε φιλω με αλλο ρουτερ το συνδεσα εκανα scan με το scanner για ip του δωσε μια ip και μετα μεσω browser εκανα τις ρυθμισεις μου και του δωσα τα στοιχεια που ηθελα και εκανα map τα files που δημουργησα. μαλλον ο ρουτερ μου Lynksis wag200g δεν ειναι dhcp router δηλαδη μαλλον δεν δινει ip adress σε σκληρό

 

ολα τα ρουτερ ειναι kai dhcp μαζι οποτε κατι αλλο γινετε.αμα βαλεις τον ρουτερ σου στο pc του φιλου σου τι γινετε?επισης βαλε καρφωτα ip στον δισκο σου αμα γινετε απο τον φιλο σου ωστε μετα να μην χρειαζεται dhcp απλα να γραφεις την Ip και να μπεις στον δισκο απευθειας.επισις αν και χλωμο μηπως υπαρχει κανα firmware update για τον δισκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοιξε έναν explorer και γράψε mybookworld και θα σου ανοίξει το web interface του δίσκου.Κάτω δεξιά θα σου λέει την ταχύτητα και την ip.Πάντως καλό θα είναι να έχει static ip.Όσο για την ταχύτητα είναι θέμα hardware του δίσκου και όχι του lan.Είτε τον βάλεις πάνω στην κάρτα του pc είτε σε hub είτε σε router,είτε με καλώδιο cat5 ή με cat6 το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο....

 

 

-----Προστέθηκε 15/11/2008 στις 12 : 16 : 17-----

 

 

μηπως υπαρχει κανα firmware update για τον δισκο.

 

Προς το παρών,δεν υπάρχει...δυστυχώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...