Προς το περιεχόμενο

Vista: Format και εγκατασταση ΧP.


erzetgkouv

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βασικα να σιγουρευτεις οτι εχεις ολους τους drivers για τα xp. επισης κατι λαθος κανεις και δε μπαινει στο bios παντα μπαινεις με το del.

πριν κανεις οτιδηποτε ομως ας μας πει καποιος με σιγουρια αν θα υπαρχει προβλημα dual boot γιατι αν υπαρχει πρεπει να ακολουθησεις καποια αλλα βηματα πρωτα

 

lathos kaneis esi .. ego eimai me pc 3 xrwnwn kai mpainei bios me kapoio pliktro f

alla twra den thimamai me akribws pio ..

tha sou leei file mou me pio pliktro mpaineis sto bios sto post screen molius anoigei to pc diladi..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Giati tetia mania na bgaleis ta vista? Einai klasis kalutera apo ta xp.

Kai efoson to laptop sou irthe me auto to leitourgiko tote simainei oti einai ftiagmeno na sikwnei ta vista opote den uparxei logos na ta bgaleis.

 

Episis einai polly pithano na min mporeis na breis drivers gia xp gia ola ta devices tou laptop sou apo tin stigmh pou to laptop kataskeuazetai gia vista.

 

Gia mena kalutera asto opws einai giati mono se mpelades tha mpeis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ μαζί σου φίλτατε...Μπορεί να είναι μπελαλίδικος ένας φορητός,ειδικά αν δεν ξέρεις και δεν έχεις όρεξη και χρόνο για ψάξιμο. Και στην τελική το χρόνο που θα ξοδέψεις να φορμαρεις,να περάσεις και να ξανασετάρεις τα χπ αλλά και να βρεις οδηγούς,τον χρησιμοποιείς για να προσαρμοστείς στα βιστα.δεν είναι και τόσο δύσκολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να κανω τη δουλεια μου. Προγραμμα αξιας ενος εκατομμυριου δεν δουλευει στα Vista... Oυτε και υπαρχει χρονος για πειραματισμους και αναζητηση drivers στο internet.

 

Αρα, οπως το βλεπω, η μονη λυση ειναι να απευθυνθω σε καποιο μαγαζι και να πληρωσω για να μου κανουν τη δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε τηλέφωνο την εταιρία κατασκευής του laptop σου και πέστους ότι δεν μπορώ να κάνω την δουλειά μου με τα vista και θέλω να μου βάλετε τα xp, ή να μου δώσετε οδηγίες πως θα το κάνω μόνος μου.

 

 

Edit: Αν δεις ότι δυσκολεύονται στην απόφασή τους πέστους ότι αν δεν γίνεται θα ήθελα να σας επιστρέψω το laptop και να έχω τα χρήματα μου πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα χρειαστεις τα εξης πραγματα


  •  
  • Drivers Chipset
  • Drivers LAN
  • Drivers SATA/Storage
  • Drivers WIFI
    Απο το site του κατασκευατη του chipset (παντα εχουνε για XP)
    ---------------------------------------------
  • Drivers VGA
    nVidia - ATI/AMD
    Αν εχεις Intal GMA τοτε στο site της Intel εχει για XP.
    ---------------------------------------------
    Ψαξε στο site του κατασκευαστη του chipset ηχου. Αν κατα τυχη εχεις το Conexant High Definition τοτε κανει και ο driver των Vista, απλα πρεπει να εγκαταστησεις και τον Microsoft UAA Driver πρωτα.
  • Drivers Soundcard
    ---------------------------------------------
  • Drivers Card Reader (αν εχει)
    99% παιζει ο driver των Vista
    ---------------------------------------------
  • Driver Modem
    75% κανει ο driver των Vista. Αν οχι, τοτε ψαξε στο site του κατασκευαστη του (75% να ειναι ιδιος με τον κατασκευαστη της καρτας ηχου)
    ---------------------------------------------
  • Drivers για τα multimedia keys (αν εχει)
    Αμα μετα την εγκατασταση ολων των παραπανω σου μενει μια αγνωστη συσκευη αυτη θα ειναi. Ειδικα αν στις ιδιοτητες λεει "συνδεδεμενη στο διαυλο LPC". Λογικα ο κατασκευαστης του Notebook θα εχει για XP. Aν οχι, τοτε 75% να κανει ο driver των Vista.

 

Αν καπου κολησεις, γραψε μας τη μαρκα και το μοντελο του laptop (αυτο στο αυτοκολητο του κουτιου η στον πατο του laptop).

 

Σε περιπτωση που εχεις το Hewlett Packard DV6542ev τοτε εχω ετοιμο πακετακι με XP drivers να σου ανεβασω στο Rapidshare.

 

Πολλα laptop μπαινουν στο BIOS με F10. Αν δεν σου βρισκει κανενα δισκο στην εγκατασαση των XP, πηγαινε στο BIOS και αμα βρεις μια επιλογη SATA Legacy Mode βαλτη στο enabled για να μην ψαχνεις να βρεις εξωτερικο floppy για τους SATA drivers. Εφοσον δεν σου εδωσαν DVD/CD λογικα θα εχει καποιο recovery partition. Μην το πειραξεις, γιατι μετα θα χασεις τα Vista τελειως σε περιπτωση πουυ θες να τα επαναφερεις αργοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ένα new Αcer 5720 όπου η εγκατάσταση των Windows xp δεν βλέπει το sata contoller επομένως δεν βλέπει σκληρό δίσκο και το Bios δεν έχει καμία επιλογή.. Καμιά ιδέα? Πωσ θα ξεφορτωθώ τα Vista???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ένα new Αcer 5720 όπου η εγκατάσταση των Windows xp δεν βλέπει το sata contoller επομένως δεν βλέπει σκληρό δίσκο και το Bios δεν έχει καμία επιλογή.. Καμιά ιδέα? Πωσ θα ξεφορτωθώ τα Vista???

 

Δες το chipset που εχεις, πηγαινε στο site του κατασκευατη του chipset και βρες ενα driver SATA που ειναι για την εγκατασταση των XP (θα λεει πχ "To properly recognise your SATA hard drive during install use this driver). Τον πετας σε δισκετα η USB flash (ολα τα αρχεια) και μετα σε ενα σημειο που σου λεει πατας το F6 (πατηστε το F6 γιανα φορτωθουν προγραμματα οδηγησης SCSI η RAID) επιλεγεις μολις σου βγαλει τον driver για XP και εισαι ετοιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσο κατάλαβα ο υπολογιστής έχει βγει για να δουλεύει μόνον με Vista. Θα μπεις σε περιπέτειες αν περάσεις ΧP γιατί ότι φοράει επάνω είναι για drivers που είναι για vista. Θα πρέπει να ψάξεις αρκετά μάλλον για να βρεις drivers για xp για το laptop σου. Αν έχει HP μπες στο site της HP το ελληνικό και δες αν για το μοντέλο σου βγάζει drivers και για XP. Είναι πάντως δύσκολο σχετικά και μπορεί και να μην πετύχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσο κατάλαβα ο υπολογιστής έχει βγει για να δουλεύει μόνον με Vista. Θα μπεις σε περιπέτειες αν περάσεις ΧP γιατί ότι φοράει επάνω είναι για drivers που είναι για vista. Θα πρέπει να ψάξεις αρκετά μάλλον για να βρεις drivers για xp για το laptop σου. Αν έχει HP μπες στο site της HP το ελληνικό και δες αν για το μοντέλο σου βγάζει drivers και για XP. Είναι πάντως δύσκολο σχετικά και μπορεί και να μην πετύχει.

 

Τιποτα δεν ειναι ακατορθωτο αν αφιερωσεις ενα απογευμα και αν ξερεις τι κανεις. Για τα πολυ βασικα υποσυστηματα βρισκονται παντα drivers (πχ το Intel 945 εχει ακομα και για Win 98 drivers) ενω για περιφεριακα, μπορεις να καρφωσεις και driver απο Vista και να παιξουν κανονικα (card readers, Infrared κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι και πολυ δυσκολο να βαλεις τα xp. Εγω τα εβαλα στο Laptop μου που ειναι Asus και δεν εχει και πληθωρα απο drivers.. 3 ωρες το πολυ να χρειαστεις.. Με Xp παει πολυ καλυτερα, αλλα τωρα με την αγορα καινουριου σκληρου θα ξαναβαλω τα vista, να δω πως θα πηγαινουν.. Θα απενεργοποιησω και το superfetch και να δουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...