Προς το περιεχόμενο

VobSub, WinAVI, ConvertXtoDVD πρόβλημα!


kernel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια ταινία .avi και σε ξεχωριστό αρχείο .str τους υπότιτλους.

Επίσης χρησιμοποιώ vobsub και παρόλο που στον win media player 11 βλέπω κανονικά υπότιτλους στα ελληνικά μόλις πάω να κάνω avi to dvd στο μεν winavi βγάζει τα ελληνικά αλαμπουρνέζικα ενώ στο convertXtodvd αν και είναι επιλεγμένοι στην λίστα δεν τους εμφανίζει καθόλου.

Δοκίμασα save as.. στο .str τόσο σε ANSI, Unicode, UTF-8 κτλ αλλά δεν άλλαξε κάτι καθώς και διάφορες ρυθμίσεις μέσα από vobsub χωρίς αποτέλεσμα.

Έχω κάνει άπειρες φορές avi to dvd με τα εν λόγο προγράμματα και αυτό μου συμβαίνει για πρώτη φορά, το πιο περίεργο είναι ότι στον wm player 11 όλα δουλεύουν ρολόι.

Καμιά λήση;

Ευχαριστώ που με διαβάσατε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις βάλει στο convert x to dvd ίδια ονομασία του υπότιτλου με την ταινία?

έχεις κάποως καινούρια version του convertxtodvd?

πες μας βήμα βήμα για το convertxtodvd πως επιλέγεις ότι είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Φίλε kernel πώς λύθηκε το πρόβλημα? Εγώ όταν προσπαθώ να κάνω avi --> dvd με το convertxtodvd, στους υπότιτλους μου γράφει "1 subtitle ροή, 0 internal, 1 external" και χρησιμιποιεί το αρχείο .srt που έχω στον ίδιο φάκελο και με το ίδιο όνομα. Αλλά στο preview κατά το convert, δε βλέπω να φαίνονται οι υπότιτλοι!

Χρησιμοποιώ το convertxtodvd 2.2.3.258. και το vobsub.

Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε kernel πώς λύθηκε το πρόβλημα? Εγώ όταν προσπαθώ να κάνω avi --> dvd με το convertxtodvd, στους υπότιτλους μου γράφει "1 subtitle ροή, 0 internal, 1 external" και χρησιμιποιεί το αρχείο .srt που έχω στον ίδιο φάκελο και με το ίδιο όνομα. Αλλά στο preview κατά το convert, δε βλέπω να φαίνονται οι υπότιτλοι!

Χρησιμοποιώ το convertxtodvd 2.2.3.258. και το vobsub.

Thanks!

Το ConvertXtoDvd δεν μπορεί να κάνει preview τους υπότιτλους.

Όταν σου εμφανίζει αυτό 1 subtitle ροή, 0 internal, 1 external τότε έχεις κάνει τα σωστά βήματα, και είσαι έτοιμος να ξεκινήσεις την μετατροπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ConvertX δε χρησιμοποιεί το VobSub για τους υποτίτλους, αλλά έχει δικό του docoder και οι υπότιτλοι δεν ενσωματώνονται πάνω στην ταινία, γίνονται ξεχωριστό αρχείο μέσα στη δομή του DVD, γι΄αυτό υπάρχει η δυνατότητα εμφάνισης ή μη απ' το menu.

Σε αντίθεση με το WinAvi Video Converter που χρησιμοποιεί το VobSub για την ενσωμάτωση των υποτίτλων πάνω στην ταινία. Βέβαια απ' την v.8 και μετά έχει και τη δυνατότητα επιλογής decoder για τους υποτίτλους που καθορίζει αν θες οι υπότιτλοι να ενσωματώνονται πάνω στην ταινία ή όχι.

Μια ακόμη σημαντική διαφορά των δύο προγραμμάτων είναι ότι στο WinAvi αν κόψεις τη διαδικασία μετατροπής το αποτέλεσμα που θα έχεις πάρει μέχρι εκείνη τη στιγμή είναι πλήρως λειτουργικό, σε αντίθεση με το ConvertX που δεν είναι.

Ακόμα στο WinAvi στη διαδικασία της μετατροπής στο preview, φαίνονται οι υπότιτλοι ενώ στο ConvertX όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kastel τί πρέπει να κάνω τότε για να φανούν οι υπότιτλοι? Η μετατροπή έγινε, άρα μπορώ τώρα να διορθώσω κάτι? Ή πρέπει να τα κάνω πάλι από την αρχή?

 

Thanks..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ConvertX δε χρησιμοποιεί το VobSub για τους υποτίτλους, αλλά έχει δικό του docoder και οι υπότιτλοι δεν ενσωματώνονται πάνω στην ταινία, γίνονται ξεχωριστό αρχείο μέσα στη δομή του DVD, γι΄αυτό υπάρχει η δυνατότητα εμφάνισης ή μη απ' το menu.

Σε αντίθεση με το WinAvi Video Converter που χρησιμοποιεί το VobSub για την ενσωμάτωση των υποτίτλων πάνω στην ταινία. Βέβαια απ' την v.8 και μετά έχει και τη δυνατότητα επιλογής decoder για τους υποτίτλους που καθορίζει αν θες οι υπότιτλοι να ενσωματώνονται πάνω στην ταινία ή όχι.

Μια ακόμη σημαντική διαφορά των δύο προγραμμάτων είναι ότι στο WinAvi αν κόψεις τη διαδικασία μετατροπής το αποτέλεσμα που θα έχεις πάρει μέχρι εκείνη τη στιγμή είναι πλήρως λειτουργικό, σε αντίθεση με το ConvertX που δεν είναι.

Ακόμα στο WinAvi στη διαδικασία της μετατροπής στο preview, φαίνονται οι υπότιτλοι ενώ στο ConvertX όχι.

 

Και εγώ WinAvi χρησιμοποιω και δεν μου τους βγαζει τους υπότιτλους, ΄ςζω την 8.

 

Ούτε στο preview τους βλεπω. Δοκίμασα unistall/install αλλά πάλι τπτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kastel τί πρέπει να κάνω τότε για να φανούν οι υπότιτλοι? Η μετατροπή έγινε, άρα μπορώ τώρα να διορθώσω κάτι? Ή πρέπει να τα κάνω πάλι από την αρχή?

Thanks..

Για να εμφανιστούν οι υπότιτλοι, θα πατήσεις από το τηλεκοντρόλ του player που έχεις το κουμπί που είναι για τους υπότιτλους, και έτσι θα εμφανιστούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...