Προς το περιεχόμενο

Εξετάσεις ΥΓΕΙΑΣ!? σε ΑΕΙ και ΤΕΙ


Dunno

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπότε, αντί να κράζεις αυτούς που ζητούν κάποια πιστοποιητικά υγείας και να μιλάς για Ελλαδιστάν/Μπανανία και κ*λοπανεπιστήμια (στα οποία άλλωστε κανείς δεν σε υποχρέωσε να γίνεις φοιτητής), καλύτερα θα ήταν να κράζεις όσους δεν ζητούν πιστοποιητικά υγείας και δεν προσέχουν όπως θα'πρεπε την υγεία σου.

 

Προφανώς δεν ήθελα να σπουδάσω σε ελληνικό πανεπιστήμιο γιατί ήξερα από πριν πόσο μπουρδέλα είναι.

Όμως είναι μονόδρομος όταν θες να σπουδάσεις αλλά δεν έχεις τα λεφτά για εξωτερικό.

 

Και ποιοι είναι αυτοί για να προσέξουν την υγεία μου, οι γονείς μου ;

Δηλαδή μας περνάνε για ανεύθυνους, εγώ δεν μπορώ να κάνω εξετάσεις από μόνος μου, πρέπει να μου δώσει εντολή το κάθε ΑΕΙ η ΤΕΙ ;

Είμαι 18+ και το κράτος με θεωρεί πλέον υπεύθυνο πολίτη, γι αυτό μου δίνει και το δικαίωμα της ψήφου...

 

Παράδειγμα για να καταλάβεις το λόγο που κάποιες ζητούν και κάποιες όχι: Για σκέψου να έχεις κάποιο δερματολογικό πρόβλημα στα χέρια και να είσαι φοιτητής χημείας και αναγκασμένος στα εργαστήρια να πιάνεις διάφορες ουσίες.

 

Όπως είπα και πριν,

αν ήθελα να γραφτώ στο γυμναστήριο να μου ζητήσουν τις εξετάσεις βέβαια,

αυτό που λες είναι μια παρόμοια περίπτωση, δε διαφωνώ.

Αλλά όχι να τις ζητάνε ανεξερέτως σε όλες τις σχολές!

 

@Ather: και στο στρατό είναι απαραίτητες ενοείται, αλλά εδώ μιλάμε για τα εκπ.υδρύματα τις ελλάδας aka μπουρδέλα

 

όπως λέει και ο sam sam η ακτινογραφία έχει και κινδύνους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Προφανώς δεν ήθελα να σπουδάσω σε ελληνικό πανεπιστήμιο γιατί ήξερα από πριν πόσο μπουρδέλα είναι.

Όμως είναι μονόδρομος όταν θες να σπουδάσεις αλλά δεν έχεις τα λεφτά για εξωτερικό.

Offtopic μεν, κλαψούρα άνευ λόγου δε. Τα ελληνικά ΑΕΙ δεν είναι καθόλου μπουρδέλα αν δεν συμμετέχεις κι εσύ στον γενικότερο χαμό. Είναι εύκολο να κατηγορούμε και να δείχνουμε με το δάχτυλο αλλά πολύ πιο δύσκολο να συμβάλλουμε στην καλυτέρευση.

Μην ξεχνάμε ότι (όπως και με το Κράτος) είμαστε και εμείς "μέρος του συστήματος". Συμβάλλουμε κι εμείς στην μπουρδελοποίηση ή μη του όλου θέματος. Οπότε στο χέρι σου είναι να αλλάξει το ΑΕΙ.

 

Και ποιοι είναι αυτοί για να προσέξουν την υγεία μου, οι γονείς μου ;

Δηλαδή μας περνάνε για ανεύθυνους, εγώ δεν μπορώ να κάνω εξετάσεις από μόνος μου, πρέπει να μου δώσει εντολή το κάθε ΑΕΙ η ΤΕΙ ;

Είμαι 18+ και το κράτος με θεωρεί πλέον υπεύθυνο πολίτη, γι αυτό μου δίνει και το δικαίωμα της ψήφου...

Ναι, οι εν δυνάμει γονείς σου είναι. Όπως σου επιβάλλουν να φορέσεις ζώνη για να μην σκοτωθείς ή κράνος για να μην ανοίξει το κεφαλάκι σου (και είδαμε πόσο υπεύθυνοι είμαστε εκεί, μόνο αν μας ρίξουν τρελλό πρόστιμο συμμορφωνόμαστε αλλά και πάλι γκρινιάζουμε και διαμαρτυρόμαστε), έτσι σου επιβάλλουν και τις εξετάσεις.

 

Μας λες ότι είσαι 18 χρονών. Πες μου ειλικρινά, με το χέρι στην καρδιά, πόσες φορές έχεις κάνει πλήρες check-up (γενική αίματος, ούρων);

 

Όσο για την υποχρέωση τέλεσης ιατρικών εξετάσεων σε όλες τις σχολές, ίσως δεν διάβασες τις απαντήσεις των άλλων μελών. Πες μου, υπάρχουν ή δεν υπάρχουν μεταδοτικές ασθένειες τις οποίες θα μπορούσες, εν αγνοία σου ότι τις έχεις, να τις 'περάσεις' στους συμφοιτητές σου; Έχω ή δεν έχω απαίτηση από το "μπουρδέλο ΑΕΙ", όπως το αποκαλείς, να με προστατέψει από ανεύθυνους που δεν έχουν πατήσει ούτε μία φορά σε μικροβιολόγο;

Απάντησε μου ως υπεύθυνος πολίτης άνω των 18 που έχεις δικαίωμα ψήφου.

 

ΥΓ: Μου φαίνεται απίστευτο ότι υπάρχει άνθρωπος που γκρινιάζει και ωρύεται επειδή του 'επιβάλλουν' κάτι καλό για τον ίδιο και για τους άλλους γύρω του. Wonders will never cease... :|

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Offtopic μεν, κλαψούρα άνευ λόγου δε. Τα ελληνικά ΑΕΙ δεν είναι καθόλου μπουρδέλα αν δεν συμμετέχεις κι εσύ στον γενικότερο χαμό. Είναι εύκολο να κατηγορούμε και να δείχνουμε με το δάχτυλο αλλά πολύ πιο δύσκολο να συμβάλλουμε στην καλυτέρευση.

Μην ξεχνάμε ότι (όπως και με το Κράτος) είμαστε και εμείς "μέρος του συστήματος". Συμβάλλουμε κι εμείς στην μπουρδελοποίηση ή μη του όλου θέματος. Οπότε στο χέρι σου είναι να αλλάξει το ΑΕΙ.

 

 

Ναι, οι εν δυνάμει γονείς σου είναι. Όπως σου επιβάλλουν να φορέσεις ζώνη για να μην σκοτωθείς ή κράνος για να μην ανοίξει το κεφαλάκι σου (και είδαμε πόσο υπεύθυνοι είμαστε εκεί, μόνο αν μας ρίξουν τρελλό πρόστιμο συμμορφωνόμαστε αλλά και πάλι γκρινιάζουμε και διαμαρτυρόμαστε), έτσι σου επιβάλλουν και τις εξετάσεις.

 

Μας λες ότι είσαι 18 χρονών. Πες μου ειλικρινά, με το χέρι στην καρδιά, πόσες φορές έχεις κάνει πλήρες check-up (γενική αίματος, ούρων);

 

Όσο για την υποχρέωση τέλεσης ιατρικών εξετάσεων σε όλες τις σχολές, ίσως δεν διάβασες τις απαντήσεις των άλλων μελών. Πες μου, υπάρχουν ή δεν υπάρχουν μεταδοτικές ασθένειες τις οποίες θα μπορούσες, εν αγνοία σου ότι τις έχεις, να τις 'περάσεις' στους συμφοιτητές σου; Έχω ή δεν έχω απαίτηση από το "μπουρδέλο ΑΕΙ", όπως το αποκαλείς, να με προστατέψει από ανεύθυνους που δεν έχουν πατήσει ούτε μία φορά σε μικροβιολόγο;

Απάντησε μου ως υπεύθυνος πολίτης άνω των 18 που έχεις δικαίωμα ψήφου.

 

ΥΓ: Μου φαίνεται απίστευτο ότι υπάρχει άνθρωπος που γκρινιάζει και ωρύεται επειδή του 'επιβάλλουν' κάτι καλό για τον ίδιο και για τους άλλους γύρω του. Wonders will never cease... :|

 

Σίγουρα είμαστε μέρος του συστήματος και μπορούμε να συμβάλουμε στην βελτιστοποίηση των πραγμάτων.

 

Αλλά αυτό απαιτεί ατελείωτες ώρες προσπάθειας, επιμονής και υπομονής, καθώς πρέπει ίσως να μπεις σε κάποια παράταξη και να φτάσεις κάπου ψηλά, έτσι ώστε να μπορείς να αλλάξεις μερικά ασήμαντα πράγματα.

 

Η δύναμη του ενός είναι σχεδόν μηδενική, και μόνο αν αφιερώσεις τη ζωή σου σε κάτι αποκτάς πραγματική δύναμη για ουσιαστικές αλλαγές.

 

Άρα όπως καταλαβαίνεις ο λόγος των αποτελεσμάτων ως προς τις ώρες είναι τόσο μικρός που πρέπει να αφοσιωθείς ολοκήρωτικά σε αυτό αλλιώς χάνεις τον καιρό σου.

 

Με το 18+ απλά ενοούσα ότι είμαι ενήλικας.

Είμαι 19 και έκανα γενικές αίματος και ούρων (εδώ και ένα μήνα) από μόνος μου χωρίς καν την ώθηση των γονέων.

Στη συνέχεια έκανα και άλλες για HIV, ηπατήτηδα κτλ που είναι και πανάκριβες.

 

Αυτό που μου επιβάλουν είνα πράγματι καλό για μένα.

 

Όμως αυτό που με ενοχλεί είναι ότι πρόκειται για προσωπικά δεδομένα, και αυτός είναι ο λόγος που "γκρινιάζω".

 

Δεν πιστεύω ότι παραπονιέμαι χωρίς λόγο άρα δεν πρόκειται για γκρίνια.

 

Απλά δεν τόνισα όσο θα έπρεπε ότι το πρόβλημά μου είναι το απόρητο των προσωπικών δεδομένων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...