Προς το περιεχόμενο

mushkin xp2 DDR800 4-4-3-10...overclocked ;)


phovos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

είναι και παρα είναι :( δυστυχώς όσο για τα charts που είδες λογικά ήταν όλοι για 24/7 γιατί και εγώ στα 1100 με 2,25 είμαι τα 3 τα είχανε φάει για bench :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alex posa mbyte exeis sto everest twra?

Everest read 8439

ram @ 600Mhz 5-5-5-15

cpu @ 2160Mhz

 

Σε περισσότερα δε κράτησα άλλα screenshot παρά μόνο μία με Spi 1mb στα 616Mhz κι ενα validation γιατί όπως είπα είχα πρόβλημα με BSOD

 

Στο memtest86 έβγαζε 5563mb/s στα 616Mhz αλλά αυτό με κάθε επιφύλαξη γιατί δε μου εμφανίζει συχνότητα μνήμης οπότε υποθέτω η τελευταία pic που έχω από memtest είναι από τα 616Mhz

 

τώρα έριξα τις μνήμες χαμηλά και πάω για mobo max fsb...άντε να δούμε άμα θα 500ρισει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

500αρίζει μια χαρά το P5K Deluxe ... Απλά όπως σου είπα, επειδή έχει Vdrop θέλεις modαρίσματα για ψηλές συχνότητες στον Ε4400 (αναφέρομαι σε > 3.5GHz :wink:). Vdimm δεν είναι και αναγκαστικό, αφού είπες μετά από τα 2.45V κακαρώνουν ... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω αλλά δεν είμαι πολύ αισιόδοξος για τα 500fsb πες το προαίσθημα αν σε βολεύει...

 

Από ρυθμίσεις την έχω βάλει από τώρα (370Mhz) στα:

ΝΒ=1,55 (επόμενη επιλογή 1,7 :( )

SB= 1.2

Vfsb=1.4

Vdimm = 2.2

CPU PLL = 1.5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο είπα Αλέξη :wink: Ε τώρα τί πάει να πει ότι δεν τα πας καλά με τα κολλητήρια ? Steady hand πάνω από όλα χρειάζεται, και αν δεν μπορείς, κράτα την αναπνοή σου :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σκεφτείς ότι προχθες πήγα να βιδώσω το cage των δίσκων και το κατσαβίδι βρέθηκε μέσα στο κουτί γιατί μου έφυγε από το χέρι σκέψου τι θα γίνει με το κολλητήρι...:D:D

 

btw για εκείνα τα 500 που λέγαμε...

6*370 με τις τάσεις που είπα ποιο πάνω = ΟΚ

6*375 = ΟΚ

6*380 = no boot, no bip-->reset-->overclocking failed please press F1 to run setup

6*380 1.45Vcore = no boot, no bip-->reset-->overclocking failed please press F1 to run setup

7*370 1.45Vcore = τα ίδια με πάνω.... χμ... κάποιο λάκκο έχει η φάβα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

try:

1)266Fsb*10=2.66ghz

2)333Fsb*9=3ghz

3)333Fsb*10=3.33ghz

Afou exeis Cpu me 10x multy den xriazete na pieseis poli to Chipset.

Meta ta 2,66ghz, An deis oti einai unstable dose parapanw Volt sti Cpu. So simple.

Kane eggatastasi 3d pexnidi +fraps i 3dmarks 2006 gia na blepeis pos pai to sistima sou sto 3d, an exeis megali ptosi to FramesPerSec tote isos ftei to O/c tis Cpu.

 

Default:CPU_DEF.gif

 

Prosoxi min asxoli8eis me moding giati mboreis na xaseis tin eggiisi. prosopiki gnomi

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα aka takos κοιτάω να δω πόσο fsb αντέχει η μητρική εξού και ο μικρός πολλαπλασιαστής.

Το πρόβλημα είναι ότι δε περνά τα 375Mhz είτε είναι 6*375 είτε 7*375.

Έβαλα και ρυθμίσεις που σε ίδιο board πάει άνετα 450+ αλλά σε μένα τπτ.

 

Ίσως απλά η cpu κόβει τη μητρική και δε μπορεί να ανεβάσει fsb... :(

 

anyway πειράματα κάνουμε να περνά η ώρα...έτσι κι αλλιώς ο E4400 θα κάτσε ι μέχρι το Νοέμβριο μετά πάμε για quad penryn ;)

 

EDIT...

Λέτε να έχει fsb holes όπως η striker????

 

ΕDIT 2

Χε Χε Χε....Αν είναι δυνατόν επιτέλους κατάφερα να φτάσω τα 375Mhz ΣΤΑΘΕΡΑ! Τελικά ήταν θέμα CPU όπως είπα και πριν...με λίγο ρευματάκι έστρωσε!!!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...