Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέας μητρικής


Heatspreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους παιδιά και καλώς σας βρήκα, έστω και αργά μιας και στο Forum γράφτηκα αρκετά αργά... Δεν πειράζει όμως, αργά και καλά...

 

 

Με ενδιαφέρει μια μητρική η οποία να κλοκάρει πολύ καλά και πολύ σταθερά. Όπως φαίνεται και από την υπογραφή μου, με ενδιαφέρει το Gaming και το Overclocking.

 

Λογικά θα πάω σε κάποιο P35 ή αν δεν αργήσει το νέο Chipset της Intel, θα παω σε X38. Λογικά το δεύτερο θα είναι πολύ ακριβό και πόσο να κλοκάρω παραπάνω πια με αέρα ή έστω νερό??? Νομίζω ότι δεν θα είναι η P35 που θα με κόψει! Κάνω λάθος?

 

Τι έχετε να πείτε για τη παρακάτω? Φυσικά καλό είναι να μου πείτε και άλλες απόψεις.

 

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.524350

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε όλους παιδιά και καλώς σας βρήκα, έστω και αργά μιας και στο Forum γράφτηκα αρκετά αργά... Δεν πειράζει όμως, αργά και καλά...

 

 

Με ενδιαφέρει μια μητρική η οποία να κλοκάρει πολύ καλά και πολύ σταθερά. Όπως φαίνεται και από την υπογραφή μου, με ενδιαφέρει το Gaming και το Overclocking.

 

Λογικά θα πάω σε κάποιο P35 ή αν δεν αργήσει το νέο Chipset της Intel, θα παω σε X38. Λογικά το δεύτερο θα είναι πολύ ακριβό και πόσο να κλοκάρω παραπάνω πια με αέρα ή έστω νερό??? Νομίζω ότι δεν θα είναι η P35 που θα με κόψει! Κάνω λάθος?

 

Τι έχετε να πείτε για τη παρακάτω? Φυσικά καλό είναι να μου πείτε και άλλες απόψεις.

 

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.524350

 

Για P35 να πας γιατι η x38 λογικα θα δεχετε ddr3 μνημες.

Για την συγκεκριμενη abit παρολο που δεν την εχω δουλεψει ποτε -απο αυτα που ακουω- θεωρω πως ειναι αρκετα τιμια λυση για τα χρηματα της.

 

Εναλλακτικα καλα λογια εχουν ακουστει κ για τη MSI P35 NEO2-FR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

to X38 8a vgainei se 2 versions...mia gia ddr2 kai mia gia ddr3 (opws ginetai kai me to P35) :)

 

pantws h kykloforia tou X38 efage anavolh gia tis 10 Oktwbriou nomizw...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με νοιάζει το X38, γιατί δεν θέλω να μπλέκω πάλι με beta πράγματα.

Πέρα από αυτό η Intel θέλει να το βγάλει γρήγορα οπότε καταλαβαίνετε...

 

Δεν με νοιάζει μια value for money μητρική, με νοιάζει μία που να κλοκάρει καλά και να παίρνει και τους Penryn.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς το eshop δεν την έχει και ούτε θα τη φέρει ξανά. Μίλησα πριν λίγο μαζί τους. Να αγοράσω λέτε τη P5K Premium WiFi-AP (s775, DDR2) ?

Μήπως δεν είναι τόσο καλή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε ρωτήσω κάτι? Για πιο λόγο θέλεις να αλλάξεις μητρική (αν επιτρέπεται)? Γιατί βλέπω ότι έχεις την striker.

 

Και αυτό που λέει ο παππούς, αλλά και πέρα από αυτό δεν τα κρατάω πολύ τα πράγματα μου. Γενικά μου αρέσει να δοκιμάζω νέα Hardware. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς σου απάντησε εκ των προτέρων. ;)

 

Αυτήν η απάντηση εμένα δε με κάληψε. Και όπως βλέπεις παρακάτω, καταλαβαίνεις ότι τον άνθρωπο τον ενδιαφέρει πιο πολύ να "αλλάξει". Και ρωτάω αυτό που ρωτάω, γιατί αν μου έλεγε για παράδειγμα ότι χάλασε η μητρική μου και θέλω να αλλάξω, να πω ναι και να προτείνω. Τώρα όμως με αυτό που λέει, θα του πω πως ΓΙΑ ΜΕΝΑ, δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος. Όσον αφορά το oc η μητρική του "τσακίζει", όσον αφορά τους penryn, θέλουν ακόμα καιρό για να βγουν. Όταν βγουν με το καλό, θα υπάρχουν και καλήτερες-πιο εξελιγμάνες μητρικές για να διαλέξει.

Πάντα φιλικά papou

ps. Αυτή είναι απλά η γνώμη μου. Εννοείται πως αν το παλικάρι θέλει να αλλάξει μητρική για οποιοδήποτε λόγο θα το κάνει και ας το κάνει. Επαναλαμβάνω πως ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ δεν έχει ουσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου μπορεί να έχεις δίκιο σε αυτά που λες, αλλά κατάλαβα και αποφάσισα ότι τα High End συστήματα είναι φασαριόζικα. Τι εννοώ? Όταν πήρα το 680i ήμουν από τους πρώτους και για να το κάνω να δουλέψει έφτυσα αίμα εγώ και όσοι striker-άδες τότε. Ποιο ήταν το λάθος μου?

 

1) Η Striker είναι η καλύτερη μητρική πρώτα για SLI και μετά για Overclock.

2) Το κακό έγινε όταν πίστευα ότι η GTX θα ρίξει τη τιμή της, αλλά κάτι τέτοιο δεν έγινε, καθώς το 2900XT δεν απέδωσε τα αναμενόμενα, οπότε η nVidia επαναπαύτηκε. Με αυτό πάει το σχέδιο μου για SLI.

3) Έπαιξα με τις ρυθμίσεις της μητρικής, η οποία σε κάποια πράγματα είναι πραγματικά απίστευτη, αλλά και σε μερικά άλλα είναι πολύ δύσκολη. Αυτό που θέλω λοιπόν είναι μια εύκολη Overclockable μητρική.

4) Με ενδιαφέρουν και οι penryn, αλλά όταν θα βάλω λογικά θα έχω και άλλη μητρική. :) Ton E6600 δεν τον αλλάζω με τίποτα ακόμα.

5) Με ενδιαφέρει επίσης, η μητρική να έχει κυκλοφορήσει ώστε να μπορώ να βρω άκρη! Τώρα όσοι παίρνουν 680 και striker ρωτάνε εμένα, τώρα θα ρωτάω εγώ ;)

 

Και στο δια ταύτα τώρα. Από τις παρακάτω πια προτείνεται και γιατί:

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1033&product=1010824

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1033&product=990272

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Noμίζω οτι η Abit IP35 είναι από τις καλύτερες επιλογές που μπορείς να κάνεις μιας και σε ενδιαφέρει το o/c... Με καλή ψύξη (αέρα ή και νερό) χτυπάνε 500άρια FSB με το συγκεκριμένο board.

 

Οι μητρικές που αναφέρεις λογικά είναι καλές αλλά λίγο υπερβολικές για τα γούστα μου... ;)

 

ΕDIT: Η ΙP35 είναι διαθέσιμη στο Πλαίσιο

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1033&product=973521

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε είσαι στο θέμα. ;)

Και εγώ για αυτήν πήγαινα, αλλά δεν υπάρχει. Σήμερα μίλησα με eshop και μου είπαν ότι δεν θα τη ξαναφέρουν :(

 

Αυτές που προτείνω είναι αυτές που θεωρώ ας το πούμε καλές. Αλλά δεν ξέρω πια από τις δύο. Η Blitz με τρομάζει λίγο, καθώς δεν είναι και πολύ κυκλοφοριμένη.

 

Γενικά από αυτές τι ακούτε? Ποια είναι καλύτερη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτήν η απάντηση εμένα δε με κάληψε. Και όπως βλέπεις παρακάτω, καταλαβαίνεις ότι τον άνθρωπο τον ενδιαφέρει πιο πολύ να "αλλάξει". Και ρωτάω αυτό που ρωτάω, γιατί αν μου έλεγε για παράδειγμα ότι χάλασε η μητρική μου και θέλω να αλλάξω, να πω ναι και να προτείνω. Τώρα όμως με αυτό που λέει, θα του πω πως ΓΙΑ ΜΕΝΑ, δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος. Όσον αφορά το oc η μητρική του "τσακίζει", όσον αφορά τους penryn, θέλουν ακόμα καιρό για να βγουν. Όταν βγουν με το καλό, θα υπάρχουν και καλήτερες-πιο εξελιγμάνες μητρικές για να διαλέξει.

Πάντα φιλικά papou

ps. Αυτή είναι απλά η γνώμη μου. Εννοείται πως αν το παλικάρι θέλει να αλλάξει μητρική για οποιοδήποτε λόγο θα το κάνει και ας το κάνει. Επαναλαμβάνω πως ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ δεν έχει ουσία.

 

Δεν διαφωνώ μαζί σου,και γω αυτό θα έκανα.

Αλλά είναι δική του απόφαση.

 

Τελικά το Πλαίσιο έφερε και την ABIT IP35 PRO

http://www.plaisio.gr/product.aspx?c...product=973513

Πάω για εκεί μάλλον...

Αξιοπρεπές κομμάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...