Προς το περιεχόμενο

Ίντερνετ για φοιτητή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άλοοο :-D Λοιπόν, από Οκτώβρη θα μένω Πάτρα ως φοιτητής και έχω το πρόβλημα του ίντερνετ. Το σπίτι που μένω δεν έχει γραμμή τηλεφώνου. Εγώ βασικά ενδιαφέρομαι μόνο για dsl και όχι σταθερό τηλέφωνο, οπότε δεν νομίζω να με συμφέρει να πληρώνω τα 30Ε πάγιο του πΟΤΕ + τα 10Ε περίπου της σύνδεσης. Για αυτό ρωτάω μπας και υπάρχει κάποιος εναλλακτικός τρόπος σύνδεσης στο ίντερνετ με μικρότερο κόστος, μέσω κάποιου ιδιωτικού δικτύου, ή ασύρματης σύνδεσης ώστε να αποφύγουμε το πάγιο του πΟΤΕ....

 

Να πώ επίσης ότι η ταχύτητα δεν είναι πρόβλημα...δηλαδή και με 768 βολεύομαι.

 

 

Για ρίχτε καμιά πρόταση στο τραπέζι...:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεχρι στιγμης στην πατρα ιδιοκτητο ειχε μονο η vivodi και μπορουσες να τραβηξεις γραμμη μονο χωρις καν συνδεση οτε, απο τον αλλο μηνα εχω την εντυπωση οτι θα προσφεριε ιδιοκτητο και η forthnet, ιδιαιτερα σημαντικο ειναι και που θα ναι το σπιτι που θα μενεις, οποτε ψαχτο

 

p.s υπηρξαν πολ υμεγαλες καθυστερησεις απο vivodi στο παρελθον εδω για ενεργοποιηση γραμμης απο ταχυτητες δεν υπηρχαν παραπονα αλλα σε μια βλαβη στη γραμμη ενος φιλου εμεινε χωρις νετ για πολυ καιρο για πανω απο μηνα και αφου δεν το φτιαχνανε διεκοψε συνδεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεχρι στιγμης στην πατρα ιδιοκτητο ειχε μονο η vivodi και μπορουσες να τραβηξεις γραμμη μονο χωρις καν συνδεση οτε, απο τον αλλο μηνα εχω την εντυπωση οτι θα προσφεριε ιδιοκτητο και η forthnet, ιδιαιτερα σημαντικο ειναι και που θα ναι το σπιτι που θα μενεις, οποτε ψαχτο

 

p.s υπηρξαν πολ υμεγαλες καθυστερησεις απο vivodi στο παρελθον εδω για ενεργοποιηση γραμμης απο ταχυτητες δεν υπηρχαν παραπονα αλλα σε μια βλαβη στη γραμμη ενος φιλου εμεινε χωρις νετ για πολυ καιρο για πανω απο μηνα και αφου δεν το φτιαχνανε διεκοψε συνδεση

 

Η forthnet νομίζω πως για να πας στο ιδιόκτητό της πρέπει να υπάρχει ήδη η γραμμή, δηλαδή να έχεις τηλέφωνο στο σπίτι από πριν.

 

@makis89: Για τι δεν κοιτάς κάτι σε φοιτητικό; http://diodos.gsrt.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο,τι και να πει παντως ο καθενας εδω περα(και εγω μαζι) το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις τηλ τους παροχους που σε ενδιαφερουν και να συνεννοηθεις, επισης αν σου δοθει η δυνατοτητα να τραβηξεις μονο γραμμη dsl να ξερεις οτι θα ναι λιγο πιο ακριβο απο οτι θα πληρωνες αν ειχες γραμμη οτε αλλα και παλι συμφερει αφου δε θα πληρωνεις παγιο οτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κοιτάξει και τις φοιτητικές προσφορές, απλώς ενδιαφερόμουν μήπως γίνεται να μην πληρώνω πάγιο οτέ. Ή ναι είναι ασύρματο το dsl ώστε να μην χρειαστεί να τραβήξω γραμμή τηλεφώνου. Στο σάιτ της βιβόντι λέει όμως για να ελέγξω διαθεσιμότητα να εισάγω αριθμό τηλεφώνου. Το θέμα είναι ότι εγώ δεν θέλω να έχω τηλέφωνο στο σπίτι. Μόνο γραμμή ίντερνετ ή ασύρματο άν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης μια λυση θα ηταν μια καρτα για ασυρματο Ιντερνετ (Cosmote ή Vodafone)μιας και δε θες τηλ στο σπιτι,αλλα εχει ογκοχρεωση και οι τιμες δεν πρεπει να ειναι και ο,τι καλυτερο για φοιτητη....:???:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης μια λυση θα ηταν μια καρτα για ασυρματο Ιντερνετ (Cosmote ή Vodafone)μιας και δε θες τηλ στο σπιτι,αλλα εχει ογκοχρεωση και οι τιμες δεν πρεπει να ειναι και ο,τι καλυτερο για φοιτητη....:???:

 

Ογκοχρέωση ; :mrgreen::mrgreen: Δεν νομίζω :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως (απ'οτι εχω ακουσει δηλαδη) στις data cards αν ξεπερασεις καποιο οριο των bytes που κατεβαζεις υπαρχει χρεωση...

 

Αν κανω λαθος,ας με διορθωσει καποιος...:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, βέβαια μπορεί να βολευτώ με κάποια τέτοια κάρτα μέχρι να αποφασίσω τί θα κάνω. Με αυτές τί παίζει ; Συνδέομαι στο ιδιωτικό δίκτυο της εταιρίας ασύρματα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απλό. Αν εχεις κανένα συζητήσημο γείτονα θα τον πείσεις να βάλεις ιντερνετ στο δικο του τηλ κ για να τον δελεασεις θα του πεθίς οτι θα εχει δωρεάν νετ. Απο εκεί και πέρα θα κάνεις μια φοιτητική σύνδεση (150Ε/έτος) κ θα πάρεις ένα ασύρματο ρούτερ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απλό. Αν εχεις κανένα συζητήσημο γείτονα θα τον πείσεις να βάλεις ιντερνετ στο δικο του τηλ κ για να τον δελεασεις θα του πεθίς οτι θα εχει δωρεάν νετ. Απο εκεί και πέρα θα κάνεις μια φοιτητική σύνδεση (150Ε/έτος) κ θα πάρεις ένα ασύρματο ρούτερ. :)

 

Ρε σύ μόλις έχω πάει στην πολυκατοικία :-D Πού να βρείς τόοοσο καλό γείτονα ;:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παδια τι του λετε του ανθρωπου για γειτονες και πρασινα αλογα.εδω με ενα φιλο εισαι και δεν μπορεις να αποφασισεις που θα βγεις το βραδυ! για να μοιραζεις dsl λετε????

 

 

εγω μια εναλλακτικη λυση που εχω να προτεινω ειναι η εξης.(δεν ειναι οτι πιο μονιμο και ακουραστο αλλα ειναι τσαμπα)

 

αφου μενεις σε πολυκατοικια, αν εισαι λιγο τυχερος θα πιανεις 3-4 ασυρματα σηματα.καποιο λογικα θα ειναι απροστατευτο, στην ελλαδα ειμαστε.μπες εκει και κανε τη δουλεια σου.

 

εγω εχω μια καφετερια σε μια πλατεια απεναντι που εχει ξεκλειδωτο δικτυο.μενω στον 2 οροφο.ολη τη μερα χρησιμοποιω το internet τους για surfing και το βραδυ που δεν εχει κοσμο για downloading.

 

απλα καθε φορα που θελω σημα παω κοντα στο μπαλκονι.:mrgreen::mrgreen:

 

αν μπορεις κανε κατι τετοιο μεχρι να βολευτεις οριστικα και ασε τις καρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εμενα η γνωμη μου ειναι να μιλησεις καλυτερα απευθειας με την εταιρια την vivodi την forthnet κτλ.Ειμαι και εγω στην ιδια κατασταση με εσενα δλδ ειμαι φοιτητης αθηνα και την ψαχνω να εχω dsl χωρις συνδεση ΟΤΕ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...