Προς το περιεχόμενο

laser printer προτάσεις;


patrickdrd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους!

 

Επειδή ο pagepro 1100L (minolta-qms) που τον είχα πάρει πανάκριβα (100 χιλιάρικα τότε) πριν από αρκετά χρόνια μου χει βγάλει την πίστη (έχει ένα σωρό προβλήματα με τα xp),

ψάχνω για αγορά laser printer,

τα κριτήρια μου είναι τα ακόλουθα (τα γνωστά):

  • να παίρνει αναγομώσεις χωρίς τσιπάκια κ ιστορίες
  • να έχει αυτόματα μπρος-πίσω (duplex)
  • αν δεν κάνω λάθος είναι καλύτερα toner+drum μαζί;

 

Δεν κάνω ιδιαίτερα πολλές εκτυπώσεις, για το σπίτι τον θέλω,

απλά θέλω να χω την άνεση που είχα με τον προκάτοχο του να ξεχνάω να αλλάξω toner κλπ...

 

Πήρα την Minolta κ μου προτείνουν κάποιο pagepro νέο μοντέλο (δεν θυμάμαι ποιο),

το οποίο έχει 130 μου είπαν λιανική, αλλά μου το δίνουν στα 105, λόγω... ταλαιπωρίας, αλλά δεν έχει duplex το συγκεκριμένο.

Περιμένω τις προτάσεις σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PagePro 1400W einai pi8anws to montelo tou aplou ektipoth pou sou eipan.

Gia ektipoth 8a sou protina ton PagePro 9100, poly grigoros (35ppm), mhden provlimata kai paei mazi monada k toner alla prepei na einai akrivos...

 

Ean 8eleis kati allo nomizw pas meta se kati diaforetiko pou einai kapio mikro fwtotypiko opws px to bizhub 163 http://www.konicaminolta.eu/business-solutions/products/monochrome-systems/product-overview/bizhub-163-211/introduction.html

h se egxrwmo ektypoth pou exei option duplex opws px to 2550

http://www.konicaminolta.eu/printing-solutions/products/colour-printers/product-overview/magicolor-25502550dn/specifications.html.

 

Sto PP9100 sigoura ksexnas na alakseis toner (paei nomizw stis 50.000 ektiposeis!), omws einai mionektima na einai mazi to toner kai h monada 8a elega giati to na alazeis k ta 2 mazi einai poly akrivo kai den se simferei toso.

Tsipakia exoun oloi oi sigxronoi ektipotes (ta opia prepei na vreis kapion na ta midenizei h na ta antika8istaei) enw ta fototypika oxi, pernoun aplo bottle toner.

Genikws h anagomosi den einai oti kalitero mporei na kaneis dioti sto mellon mporei na sou dimiourgisei provlimata sto mixanima giati einai kapioi pou vazoun otinanai mesa... ase pou xaneis k thn eggyhsh an doun oti den exeis valei ay8entiko mesa.

Thn Minolta pires thlefwno alla pian ennoeis? Thn AlphaCopy? Poloi fernoun Minolta , twra pia Konica Minolta.

Elpizw na se voi8isa kapws, isws yparxei kapio montelo pou mou diafevgei apo KM.

Kalh tyxh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, την alphacopy πήρα,

κοίτα, εγώ δεν ψάχνω απαραίτητα για minolta,

π.χ. σας παραθέτω τι μου πρότεινε κάποιος από άλλο forum:

 

Είμαι κι εγώ σ' αυτό το δίλημμα και πήγα και ρώτησα σε μαγαζί με αναγομώσεις να μου πούνε τί να πάρω ώστε να δέχεται αναγόμωση του γραφιτη.

 

Μου είπαν να πάρω το πιο φθηνό HP που θα βρω.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=45&product=853453

Δέχεται αναγόμωση με 35euro (αντί για 55) ενώ υπάρχει και μη original toner όπως θα δεις που τυπώνει υπερδιπλάσιες σελίδες (4500) απ΄το original (2χιλιάδων) και κοστίζει 65euro.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=6&category=69975773&product=790680

 

Duplex εκτύπωση δεν κάνει βέβαια, αλλα θα πρέπει να ανέβεις πολύ σε κόστος πιστεύω.

Το κακό είναι ότι έχει ανάλυση μόλις 600Χ600 αλλα μπορείς αν θες να δώσεις κάτι παραπάνω και να πάρεις το μοντέλο με τα 1200Χ1200 στα 117euro.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=45&product=738018&tab=specs

Στο μαγαζί με τις αναγομώσεις χρησιμοποιούσαν και οι ίδιοι πάντως τον συγκεκριμένο φθηνό HP.

 

Στον συγκεκριμένο HP το τύμπανο είναι ενσωματωμένο. Θεωρητικά όταν το τύμπανο είναι ανεξάρτητο ειναι πιο οικονομικός ο εκτυπωτής, αλλα όταν σε κάποια μοντέλα στοιχίζει μόνο ο γραφίτης περισσότερο απ' ότι σε άλλα το σετ τυμπανο+γραφίτης τελικά ειναι ασύμφορα.

Θα πρέπει να υπολογίζεις το κόστος τόσο του τυμπάνου όσο και του γραφίτη.

 

Τι λέτε για αυτή την λύση;

Θέλει τσιπάκια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To toner pou sou dixnei tou plaisiou logika 8a exei mesa tsipaki opote 8a to vlepei san neo o ektipoths.

Kalh lysh fenetai, o ektipoths mporei na min einai o pio aksiopistos alla an den eisai epagelmatias (pou den eisai) den xriazesai kati allo.

Apla den exei to duplex, opote an 8eleis 8a ksanavazeis ta xartia xeirokinita na sta typosei apo thn pisw plevra.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)

To toner pou sou dixnei tou plaisiou logika 8a exei mesa tsipaki opote 8a to vlepei san neo o ektipoths.

είναι πρόβλημα αυτό;

2)

o ektipoths mporei na min einai o pio aksiopistos

γιατί το λες;

3)

Apla den exei to duplex, opote an 8eleis 8a ksanavazeis ta xartia xeirokinita na sta typosei apo thn pisw plevra.

Αυτό δεν είναι τόσο πρόβλημα, λύνεται με το να τυπώνεις πρώτα τις μονές κ μετά τις ζυγές ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ, ευχαριστώ για τις απαντήσεις ροζ πάνθηρα!

 

εσύ (ή κ οι υπόλοιποι) τι προτείνεις/προτείνετε πάντως με βάση τα αρχικά μου κριτήρια,

κάποιο καλό μοντέλο (όχι απαραίτητα ακριβό),

αλλά να παίρνει κ αναγόμωσεις κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα κριτήρια μου είναι τα ακόλουθα (τα γνωστά):

  • να παίρνει αναγομώσεις χωρίς τσιπάκια κ ιστορίες
  • να έχει αυτόματα μπρος-πίσω (duplex)
  • αν δεν κάνω λάθος είναι καλύτερα toner+drum μαζί;

 

Το duplex σου ανεβάζει αυτόματα το κόστος αγοράς. Δες εδώ.

 

Toner+drum μαζί έχουν οι HP, Canon, Samsung, Lexmark και ξεχωριστά οι Konica Minolta, Epson, Brother. Μέχρι να αλλάξεις το drum, το κόστος εκτύπωσης ανά σελίδα στους δεύτερους είναι λίγο μικρότερο. Όταν το αλλάξεις (100 ευρώ πάνω-κάτω) το κόστος σχεδόν εξισορροπείται. Αν κάνεις αναγομώσεις, προτίμησε κάτι με toner-drum μαζί. Και θα πρέπει να κάνεις reset στο chip.

 

Αν το duplex δεν είναι τελικά απαραίτητο, δες τον Brother 2030.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'όσο ξέρω όλοι οι καινούριοι. Αλλά μπορεί και να κάνω λάθος.

Για το reset έχω δει μηχανήματα σε refill stores που το κάνουν, αλλά μάλλον δεν θέλεις να δώσεις τρία χιλιάρικα! Θα ρωτήσω πάντως για περισσότερες πληροφορίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HP1010 έχω εδώ και 2 χρόνια και συνιστώ το νεο του μοντέλο (νομίζω 1020) ανεπιφύλακτα. Πολύ φθηνός, άριστη εκτύπωση, τόνερ ανακατασκευασμένο με 50 ευρώ απο Cartridge World και αυτονομία τουλάχιστον 1500 φύλλα. Απροβλημάτιστα. Έχει τυπώσει δεκάδες χιλιάδες φύλλα, ποτέ δεν έχει πει 'ωχ'. Μόνο που δεν έχει αυτόματη εκτύπωση διπλής όψης.

 

Κόστος σελίδας, 3 λεπτά (αν παίρνει το ίδιο τόνερ με το δικό μου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toner+drum μαζί έχουν οι HP, Canon, Samsung, Lexmark και ξεχωριστά οι Konica Minolta, Epson, Brother.

Ayto den einai panta swsto, sini8ws etsi einai, yparxoun omws kai montela pou einai eksereseis.

Kapia refill katastimata (kai oxi mono afta ta katastimata) exoun mixanima pou kanei reset ta chip (sigekrimena montela, oxi ola) k kapia alla exoun idi programatismena chip pou ta alazoun me ta "kamena" (ta xrisimopihmena chip) fisika se poly xamiloteri timh apo tou af8entikou.

Afto to reset to kanoun sini8ws (apo afto pou kserw egw toulaxiston) exei mia epafh opou mpenei ena vysma pou kataligei stin paralili tou pc opou mesw enws programatos DOS to midenizei patwntas kapies entoles. Fisika prosvasi se afto to programa den mporei na tin exei kapios "aplos poliths" (logw tou TOP-SECRET :-P ) oute kikloforei etsi elef8era k dwrean sto internet.

Prepei na exei akres gia na vrei ton katalilo promi8efth tou programatos to katastima.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωχχχ....

 

μπερδεύτηκε ακόμα πιο πολύ το πράμα...

 

άρα τι προτείνετε;

 

κάτι που να παίρνει αναγομώσεις εύκολα;

μήπως υπάρχει κανένα πιο παλιό μοντέλο χωρίς chip;

αυτή η διαδικασία (το "πείραγμα" του chip) πόσο μπορεί να κοστίσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, είσαστε σίγουροι για τα "chip", εχω εναν ΗΡ 1022,

Του έχω ανοίξει το πλαινό και από εκεί τον έχω γεμίσει με χύμα γραφίτη τουλάχιστον 5 φορές, χωρίς κανένα πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...