Προς το περιεχόμενο

ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για να μετρησω τη ταχυτητα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καποιο προγραμμα ή σελιδα που να μετραει τη ταχυτητα adsl οσο το δυνατον πιο κοντα στη πραγματικοτητα:-D

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

βασικα οπως θα χεις διαβασει σε πολλα ποστς σελιδες σαν την προηγουμενη δεν ειναι αξιοπιστες

το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να μπεις στο ftp.ntua.gr και να κατεβασεις 4-5 αρχεια μεγαλα ταυτοχρονα

ομως εγω εχω ενσταση σε αυτο,καθως εγω ετσι κατεβαζω με 500 Κbyte/δευτερολεπτο (7mbit grammi) ενω στο σερφαρισμα και κατεβασμα απο αλλες σελιδες και προγραμματα η συνδεση μου συμπεριφερεται σαν 384kbit

 

αν εχει κανεις να μας προτεινει κατι πιο ρεαλιστικο απο το ftp downloading θα με ενδιεφερε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα οπως θα χεις διαβασει σε πολλα ποστς σελιδες σαν την προηγουμενη δεν ειναι αξιοπιστες

το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να μπεις στο ftp.ntua.gr και να κατεβασεις 4-5 αρχεια μεγαλα ταυτοχρονα

ομως εγω εχω ενσταση σε αυτο,καθως εγω ετσι κατεβαζω με 500 Κbyte/δευτερολεπτο (7mbit grammi) ενω στο σερφαρισμα και κατεβασμα απο αλλες σελιδες και προγραμματα η συνδεση μου συμπεριφερεται σαν 384kbit

 

αν εχει κανεις να μας προτεινει κατι πιο ρεαλιστικο απο το ftp downloading θα με ενδιεφερε

 

περιμενω και γω καμια ιδεα για μια πιο ρελιστικη μετρηση ταχυτητας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ομως εγω εχω ενσταση σε αυτο,καθως εγω ετσι κατεβαζω με 500 Κbyte/δευτερολεπτο (7mbit grammi) ενω στο σερφαρισμα και κατεβασμα απο αλλες σελιδες και προγραμματα η συνδεση μου συμπεριφερεται σαν 384kbit

 

Χωρίς να είμαι και πολύ σχετικός με το θέμα, όταν λέμε "μέτρηση ταχύτητας" εννοούμε με πόσα kb/sec έχει την μέγιστη δυνατότητα να κατεβάζει η σύνδεσή μας. Οπότε για το λόγο αυτό επιλέγουμε ένα site με πολύ καλό server έτσι ώστε να θεωρούμε ότι όταν κατεβάζουμε κάτι απο αυτόν, αυτός να μπορεί να ανταποκριθεί στο κάλεσμά μας για download χωρίς να μας κόβει σε ταχύτητα (π.χ επειδή έχει πιττάρει απο συνδέσεις) ενώ η γραμμή μας παίρνει και άλλο. Όταν σερφάρεις στο νετ, απο site σε site, η ταχύτητα θα εξαρτάται απο πολλούς άλους παράγοντες (που δεν κατανοώ ούτε γνωρίζω πλήρως) και δεν μας δείχνει την πραγματική ταχύτητα που μπορεί να πιάσει η γραμμή μας. Συνεπώς με ftp download θεωρώ ότι είναι η πιο αξιόπιστη λύση.

 

Τώρα για την ταχύτητα "web page surfing" μπορείς να βάλεις ένα extension του firefox (π.χ Extended Statusbar που θα σου δείχνει ανα πάσαστιγμή την ταχύτητα κατεβάσματος (που θα διαφέρει απο site σε site πάρα πολύ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα οπως θα χεις διαβασει σε πολλα ποστς σελιδες σαν την προηγουμενη δεν ειναι αξιοπιστες

το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να μπεις στο ftp.ntua.gr και να κατεβασεις 4-5 αρχεια μεγαλα ταυτοχρονα

ομως εγω εχω ενσταση σε αυτο,καθως εγω ετσι κατεβαζω με 500 Κbyte/δευτερολεπτο (7mbit grammi) ενω στο σερφαρισμα και κατεβασμα απο αλλες σελιδες και προγραμματα η συνδεση μου συμπεριφερεται σαν 384kbit

 

αν εχει κανεις να μας προτεινει κατι πιο ρεαλιστικο απο το ftp downloading θα με ενδιεφερε

 

ftp.ntua.gr, το καλυτερο τεστ για να δεις τη ταχυτητα σου,κατεβαζεις ενα αρχειο και βλεπεις με τη ταχυτητα το κατεβαζεις:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ftp.ntua.gr, το καλυτερο τεστ για να δεις τη ταχυτητα σου,κατεβαζεις ενα αρχειο και βλεπεις με τη ταχυτητα το κατεβαζεις:-D

 

Σωστος, ετσι ειναι τα αλλα ειναι αναλογα με τα κεφια τους,αυτο που γραφει ο φιλος εδω ειναι η πραγματικοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποιο προγραμμα ή σελιδα που να μετραει τη ταχυτητα adsl οσο το δυνατον πιο κοντα στη πραγματικοτητα:-D

ευχαριστω

Kamia selida...

Xtes katebaza me 2.2Mb/s kai se tests pou ekana se sites mou elegan oti exw apo 6(!) ews 13Mbit... trixes.

Par't'augo kai koureuto....

 

- Des poso sugxronizei to router sou basika.

- Kane mia metatroph se Kb/s

- Des poso katebazeis (me DLmanager)

- Bgale sumperasma.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ftp.ntua.gr, το καλυτερο τεστ για να δεις τη ταχυτητα σου,κατεβαζεις ενα αρχειο και βλεπεις με τη ταχυτητα το κατεβαζεις:-D

To kalutero gia sena.

Emena to ftp ths forthnet mou dinei 300Kb/s perissotero.

 

Paizei rolo pou briskesai, kai me poion provider.

Ara as dokimasei ta 2-3 gnwsta ftp kai as dei o idios se pio exei kaluterh apodosh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kai merika tips gia na metrame swsta.

 

- Reboot sto pc.

- Kleisimo antivirus, kleisimo Windows Firewall, kleisimo router Firewall, kleisimo opoiondhpote chat progammatwn pou fortwnontai automata/kanoun auto-update/mail-checkers/etc

 

- Exw frontisei na bebaiw8w apo prin, oti to pc einai ka8aro apo ious/malware/diallers/etc

 

- Bgazw to kalwdio tel apo splitter/filter kai to bazw kateu8eian sto router.

 

- Frontizw prin ap'ola to kalwdio mou, pou 3ekinaei apo ton pinaka ths oikodomhs kai ftanei se mena, na einai se aristh katastash/poiothta kai h dunaton tupou UTP (xontro enisxumeno).

Proswpika exw trabh3ei UTP kalwdio apo ton pinaka ths oikodomhs, kateu8eian sto diamerisma se eu8eia kai oxi apo to pitarismeno swlhna pou pane ola ta alla. (eutuxws o fwtagogos htan dipla).

 

 

As pros8esei kapoios kapoia tips pou de mporw na skeftw auth th stigmh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

click START to begin

01/10/2007 18:23:53

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 508.78Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 13.36Mb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

 

click START to re-test

01/10/2007 18:24:18

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 520.42Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 13.40Mb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Information: Other network traffic is congesting the link

 

Εχω τωρα αυτη την ταχυτητα, δεν ξερω ομως κατα ποσο ειναι αξιοπιστο ειναι της 4net.Eχω 2 pc σε online κατασταση με διαφορετικους χρηστες αν παιζει ρολο και αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...