Προς το περιεχόμενο

WD My book essential edition


stemac

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πηρα τον WD My book essential edition στα 500 GB και εχω μια απορια.. Συμφωνα με κατι φιλους το κουμπι μπροστα λειτουργει ως on / off . Αυτο ξερει κανεις αν ισχυει ?

Αν τον εχει καποιος και μπορει να απαντησει.. απο το μαγαζι που το πηρα δε ξερει κανεις τους αν θα πρεπε.

 

Μηπως αλλα μοντελα την εχουν αυτη τη δυνατοτητα? Γιατι αναλογως θα τον γυρισω μεχρι να μου δωσουν ενα που να λειτουργει η αλλιως θα τον δώσω πισω και με κατι παραπανω θα παρω καποιο που να το κανει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάμεσα στις διαφορές μεταξύ των εκδόσεων essential και premium νομίζω ότι μία είναι η ύπαρξη ή όχι του μπροστινού διακόπτη on/off.

 

Οι άλλες είναι, αν θυμάμαι καλά, η ύπαρξη στην έκδοση premium θύρας firewire και φωτεινής ένδειξης πάνω στη συσκευή του ποσότητας του ελεύθερου χώρου.

 

Πάντως καλό είναι να κρατάς πολύ συχνά αρχεία backup γιατί αυτοί οι MyBook έχουν παρουσιάσει πολλάααααα προβλήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοτε τι αξιζει ? να δωσω κατι εξτρα και να παω στο premium ι να παρω αλλον στη θεση του? και αν ναι ποιον? Γιατι να κανω back up τον back up σκληρο ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παράδειγμα κυκλοφορούν κάτι Seagate 500 GΒ γύρω στα 120 ευρώ που δεν έχει ακουστεί τίποτα το άσχημο, ενώ για τα MyBook αν κάνεις ένα search στο φόρουμ θα γεμίσεις από threads που αναφέρουν προβλήματα...

Πάντως να ξέρεις ότι με κανένα σκληρό δεν μπορείς να είσαι σίγουρος 100% ότι δεν θα παρουσιάσει προβλήματα... Η μόνη σίγουρη λύση είναι να έχεις τα αρχεία διπλά, σε δύο διαφορετικά μέσα αποθήκευσης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok θα τσεκαρω και το seagate ευχαριστω για τις απαντησεις σου , παντως δυστυχως με τα data φτανεις στα ορια της παρανοιας εξωτερικος σκληρος για back up και να τα κανεις και σε dvd και απο πανω να μη χασεις τα μεν η σου καει/ κλαταρει το αλλο...

 

τεσπα και παλυ ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...παντως δυστυχως με τα data φτανεις στα ορια της παρανοιας εξωτερικος σκληρος για back up και να τα κανεις και σε dvd και απο πανω να μη χασεις τα μεν η σου καει/ κλαταρει το αλλο...

 

Εναλλακτική λύση Νο 3,τα μοιράζεσαι με όλους τους γνωστούς σου και έχεις απεριόριστη δυνατότητα αποθήκευσης.:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κατάρα του MyBook μόλις ξαναχτύπησε!!!! :( Άλλο ένα παιδί με πρόβλημα. Κοιτάξτε εδώ!!!! Τι άθλιοι που είναι αυτοί οι δίσκοι, το φωνάζουμε εδώ στο φόρουμ εδώ και μήνες, και υπάρχει κόσμος που συνεχίζει να τους αγοράζει!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελα που τα εχουν αλλα ως φοιτητες σκορπισμενοι παντου παλι θα παρει καιρο να βρεις πιος εχει τι ποτε πως κτλ για να τα παρεις αλλα ναι τουλαχιστον δεν ειναι εντελως χαμενα :D Επισης κατεβασα το button manager το ετρεξα το βλεπω στο task manager αλλα εδω και 2 ωρες σχεδον δεν εχει κανει τπτ ουτε complete ουτε για boot του pc η του My book .... καμια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κατάρα του MyBook μόλις ξαναχτύπησε!!!! :( Άλλο ένα παιδί με πρόβλημα. Κοιτάξτε εδώ!!!! Τι άθλιοι που είναι αυτοί οι δίσκοι, το φωνάζουμε εδώ στο φόρουμ εδώ και μήνες, και υπάρχει κόσμος που συνεχίζει να τους αγοράζει!!!!

 

κοιτα kpartsi μη με παρεξηγησεις σε ευχαριστω πολυ για ολη τη βοηθεια αλλα ρε παιδι μου απο οσο ειδα το εχεις παρει πολυ προσωπικα το θεμα με τα My book :-D ( και καλα κανεις και προειδοποιεις το κοσμο για να ξερει ) αλλα πια βλεπω ποστ σου και κοιταω με φοβο το my book μη και κανει κανα μπουμ και σκασει !!

 

στο παρον θεμα μιλησα με ενα τεχνικο απο service γνωστης αλυσιδας και ειπε οτι απο My book 250GB εχουν ερθει πολλα πισω απο 500GB λιγα, νορμαλ αριθμος δλδ. Εγω μιας και εχω η videos η iso στο book θα παρω dvd να τα κανω back up

και οσο αντεξει αμα χαλασει μες στη εγγυηση θα το γυρισω θα παρω τη πιστωση και θα παρω μη book . Ετσι το βλεπω εγω εκτος αν καπου κανει νερα η ιστορια ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις πόσα προβλήματα έχω διαβάσει εδώ μέσα με τα MyBook και πόσα παιδιά έχασαν τα δεδομένα τους.... Σίγουρα όμως εσύ δεν θα έχεις κανένα τέτοιο πρόβλημα!!!! :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβαζα για κανα μισα ωρο ενα thread εδω για dvd's .. το πρωι παω για ψωνια.. ναι ελπιζω να μη γινει σε μενα αλλα δε θα παω ως προβατο στη σφαγη οτι εχει ο σκληρος θα ναι και σε dvd, δε διαφωνω οτι εχουν προβλημα ειναι προφανες :) απλως απο οτι ειδα και μιλησα με κατι τεχνικους ( που παλι αυτο δεν ειναι εντελως αντικειμενικο) το προβλημα εμφανιζεται βασικα στους 250GB. Τωρα εγω λεω να δωσω μια ευκαιρια στο my book παιζει και σε μια βδομαδα να τρεχω να τον δωσω πισω και να ζηταω να μου πιστωσουν την αξια του, παιζει και οχι εγω θα εχω κανει οτι μπορω για να προστατευσω τα αρχεια μου απο κει και περα ειναι θεμα της θεας τυχης :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...