Προς το περιεχόμενο

Νομιζεις οτι η απαισιοδοξια ειναι κολλητικη??


zaleia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οπως ειναι ο ιος ενα πραμα...τα μονα αντιβιοτικα ειναι τα ψυχοφαρμακα και οτι-σε-σκοτωνει

αν με καταλαβαινεις τι θελω να πω...

βεβαια ο απαισιοδοξος βλεποντας τα πραματα γυρω του με "αρνητικο ματι" θα αναρωτηθει "γτ ζω??" οποτε ο θανατος θα του φανει μια διεξοδος και θα ελπισει οτι εκει π θα παει θα περασει καλιτερα! Αρα στο τελος ακομι και ο ποιο απαισιοδοξος γινεται αισιοδοξος!! Το θεμα ειναι εσυ διατιθεσαι να τον ακολουθησεις??

 

Σωστη η τοποθετηση σου,θα ελεγα οτι κολλημενη απαισιοδοξια ισον ψυχασθενεια, αρα χρηζει ιατρικης παρακολουθησης.Μην τολμουμε να επιμενουμε να συνεφερουμε τετοιο ατομο θαναι ματαιο,και μαλλον κακο θα του κανουμε,διοτι καθυστερουμε την νοσηλεια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ο πεσιμισμος ειναι μια κραυγή , ω ναι ! Η αξιοπρέπεια συνίσταται στην συνέπεια στις πεποιθήσεις μέσα απο τις πράξεις ; το ατομο που είναι πεσιμιστής και έχει αξιοπρέπεια γνωρίζει οτι δεν πρέπει να το προεκτείνει και στο περιβάλλον του , αλλιώς όταν "απλώνει" τον αρνητισμό του κάτι θέλει ... και αυτο βέβαια δεν είναι κακό , να θέλει κάτι δηλαδή ...

 

Πίσω τώρα απο τον επιτηδευμένο πεσιμισμό κάτι παίζει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμεσα στα δυο νομιζω οτι η αισιοδοξια ειναι αυτη που μεταδιδεται και οχι η απαισιοδοξια.

(οταν λεμε απαισιοδοξια εννοουμε την ταση που εχει το ατομο να βλεπει τα πραγματα και να δινει περισσοτερο σημασια στα δυσαρεστα παρα στα ευχαριστα,σωστα? αλλο να συγκρινεις ενα ατομο που περναει μια δυσκολη φαση και εχει προβληματα, λογικο να δινει βαση σαυτα..εκει υπαρχει Empathy φυσικα)

Καλά αυτά που λες αλλά έχεις κάτσει με απαισιόδοξο άτομο πάνω από 1 ώρα?είναι να κόβεις φλέβες.Θέλει πολύυυ δύναμη για ν'αντέξεις!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι αυτό εξαρτάται πολύ από τον "αποδέκτη" της απαισιοδοξίας του άλλου. Πόσο ευαίσθητος είναι ο "αποδέκτης" ως προς τον απαισιόδοξο ? Πόσο επηρεάζεται από τον απαισιόδοξο. Πόσο μπορεί να τον επηρεάσει ? Πόσο αισιόδοξος είναι ο αποδέκτης από τη φύση του ? Όλα αυτά... Επίσης, υπάρχουν διάφοροι τρόποι έκφρασης ή/και "αποδοχής" της απαισιοδοξίας. Μπορείς να είσαι απαισιόδοξος με έναν πολύ δημιουργικό τρόπο, μπορείς να είσαι και μίζερος απαισιόδοξος και να υποφέρεις κάθε μέρα. ΑΝ όμως, υπάρχει έστω και κάποιος, που να μπορεί να σου δείξει τις χαρές και τις χάρες της ζωής, όταν εσύ θες μόνο να πεθάνεις, μπορεί η απαισιοδοξία σου να εξελιχθεί σε κάτι πολύ δημιουργικό ! ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλοτε ειμαι αισιοδοξος αλλοτε απαισιοδοξος αλλοτε ματαιοδοξος.γενικως παντα συνυπηρχαν πολλες αντικροουμενες πτυχες του χαρακτηρα μου, αλλο λιγο κ θα οδηγηθω στην σχιζοφρενεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ε δεν μιλάμε για σοβαρή κατάσταση δυσθυμίας ξέρω γω , μιλάμε για στάση απέναντι σε όλα χωρίς να ξεπερνάμε τα όρια αντοχής !

Η αλήθεια είναι οτι χωρίς την "απαισιοδοξία" δεν θα υπήρχε για παράδεγιμα η τέχνη όπως την ξέρουμε και η δημιουργία που λές τελικα βγαίνει μέσα απο τον αγώνα απέναντι στον αρνητισμό που τον βιώνεις μέσα στο πετσι σου για μια σχετική σε χρόνο περίοδο ... δηλαδή καταλήγουμε τελικά στο οτι είναι ένα τρόπος να καλυτερέψεις τα πράγματα...

Πιστέυω οτι ένα άτομο με εμπεριστατωμένες- κοσμοθεωρία κτλ- απόψεις για την απαισιοδοξία ,μπορεί σε μια στροφή της ζωής του να κάνει "παπάδες" ..μπορεί να κάνει πολλά περισσότερα απο τους αφελείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ, δεν το έθεσα σωστά, ποιον θεωρείς ειλικρινώς απαισιόδοξο και ταυτόχρονα με αξιοπρεπή στάση απέναντι στη ζωή;

 

Δεν είμαι σίγουρος τι είναι η αξιοπρεπής στάση απέναντι στην ζωή, είναι μια κρίση περιεχομένου ηθική η οποία είναι αυθαίρετη στην όποια περίπτωση. Για να μην κολλήσουμε εκεί πάντως, αξιοπρεπές για εμένα είναι να μην φορτώνω τους άλλους με τα προβλήματα μου, και ειδικά με τις δυσοίωνες αναπόδεικτες σκέψεις μου για το μελλον. Οπότε ένας αξιοπρεπής απαισιόδοξος Helm είναι ένας απαισιόδοξος Helm incognito.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αυτά που λες αλλά έχεις κάτσει με απαισιόδοξο άτομο πάνω από 1 ώρα?είναι να κόβεις φλέβες.Θέλει πολύυυ δύναμη για ν'αντέξεις!

 

εγωισμος ή κλειστομυαλο ατομο θελει

γενικα τα ατομα π νομιζουν ο,τι λενε ειναι το σωστο ειναι τα μονα ατομα π μπορουν να ανοιξουν συζητηση/διαμαχη με απαισιοδοξα ατομα....Ο οποιοσδηποτε αλλος θα λυγισει εστω και λιγο...Γιατι στη συζητηση τα επιχειρηματα πανε και ερχονται...οποτε ολο και καποιο θα του κολλησει στο μυαλουδακι του :neutral:

Αρα κανεις δεν ειναι απολυτως αισιοδοξος/απαισιοδοξος .

Η αισιοδοξια/απαισιοδοξια για μενα ειναι μια συναρτηση με μεταβλητες x,y(x=χρονος, y=γεγονοντα)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε ένας αξιοπρεπής απαισιόδοξος Helm είναι ένας απαισιόδοξος Helm incognito.

 

Οπότε αν ερωτηθείς την άποψή σου, δεν εκφράζεις τη θλίψη σου επειδή θα είσαι φορτίο, αλλά δεν την αυτοσαρκάζεις κι όλας γιατί θα είσαι show off κυνικός... Οπότε λες ψέμματα ότι ο κόσμος τα σπάει και περνάς τέλεια!

 

Αυτό λέμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τί λέτε εσείς, αλλά αισιοδοξώ ότι στο μέλλον θα πάψω να είμαι απαισιόδοξος... :lol:

 

 

Γαμώτο! Τί το 'θέλα; Τώρα έγινα αισιόδοξος!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγωισμος ή κλειστομυαλο ατομο θελει

γενικα τα ατομα π νομιζουν ο,τι λενε ειναι το σωστο ειναι τα μονα ατομα π μπορουν να ανοιξουν συζητηση/διαμαχη με απαισιοδοξα ατομα....Ο οποιοσδηποτε αλλος θα λυγισει εστω και λιγο...Γιατι στη συζητηση τα επιχειρηματα πανε και ερχονται...οποτε ολο και καποιο θα του κολλησει στο μυαλουδακι του :neutral:

Αρα κανεις δεν ειναι απολυτως αισιοδοξος/απαισιοδοξος .

Η αισιοδοξια/απαισιοδοξια για μενα ειναι μια συναρτηση με μεταβλητες x,y(x=χρονος, y=γεγονοντα)...

Σωστά μιλάς ,όταν βέβαια τα άτομα που μιλάν είναι στα πλαίσια του φυσιολογικού αισ.η απαισ.

 

Δεν ξέρω τί λέτε εσείς, αλλά αισιοδοξώ ότι στο μέλλον θα πάψω να είμαι απαισιόδοξος...

 

 

Γαμώτο! Τί το 'θέλα; Τώρα έγινα αισιόδοξος!

Χαχα...καλό
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε αν ερωτηθείς την άποψή σου, δεν εκφράζεις τη θλίψη σου επειδή θα είσαι φορτίο, αλλά δεν την αυτοσαρκάζεις κι όλας γιατί θα είσαι show off κυνικός... Οπότε λες ψέμματα ότι ο κόσμος τα σπάει και περνάς τέλεια!

 

Αυτό λέμε;

 

Τις περισσότερες φορές που μας ρωτάνε πως τα περνάμε δεν θέλουν καν να μάθουν στα αλήθεια. Οποτε δεν χρειάζεται να πεις πολλά.

 

Τις φορες που όντως θέλουν να μάθουν πως τα περνάμε, άμα δεν θέλουμε να τους φορτώσουμε, δεν τους λέμε πολλά.

 

Αυτή η εσωτερική θλίψη ας εκφραστεί σε καμία τέχνη σε κάνα τέτοιο τίποτα, ας γίνει κάτι όμορφο τουλάχιστον, μην το τρώει ο κόσμος στην μάπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμεσα στα δυο νομιζω οτι η αισιοδοξια ειναι αυτη που μεταδιδεται και οχι η απαισιοδοξια.

(οταν λεμε απαισιοδοξια εννοουμε την ταση που εχει το ατομο να βλεπει τα πραγματα και να δινει περισσοτερο σημασια στα δυσαρεστα παρα στα ευχαριστα,σωστα? αλλο να συγκρινεις ενα ατομο που περναει μια δυσκολη φαση και εχει προβληματα, λογικο να δινει βαση σαυτα..εκει υπαρχει Empathy φυσικα)

Μακάρι νάταν έτσι...τότε θάταν πολύ απλό να πείσουμε τον απαισ.να βλέπει πιο αισ.τη ζωή.

 

+1000

 

Αχ δώστε μου προσοχή,αχ πείτε μου πόσο όμορφη είναι ή ζωή μου και πόσο καλά τα έχω καταφέρει θέλω να τ' ακούω...

 

Όλοι οι άνθρωποι έχουμε τα πάνω μας και τα κάτω μας. Είναι θέμα χαρακτήρα, αντίληψης, βιωμάτων και φιλοδοξιών και κυρίως ανασφαλειών.

 

Εγω θεωρώ τον εαυτό μου άκρως κυκλοθυμικό. Παράλληλα όμως τον θεωρώ και αισιόδοξο γιατί υπάρχουν φάσεις που μιζερέυω με την πάρτη μου, με την ζωή μου, με τα όνειρα που χάθηκαν, με τα πράγματα που δεν έκανα γιατί τεμπέλιασα, για τις αποφάσεις που δεν πήρα γιατί δείλιασα, για τα λεφτά που πάντα είναι λίγα, για την φράτζα μου που δεν πέτυχε σήμερα...

wtf? that' s life όμως ...

 

Σαν "φυσική 'αμυνα" όμως κάποιος που είναι αισιόδοξος ή έστω νοήμων, αξιολογεί τις καταστάσεις και αυτόματα μέσα στην μιζέρια του βρίσκει ή καμιά φορά εφευρίσκει τρόπους για να νιώθει καλύτερα...

 

Με κουράζουν λοιπόν αφάνταστα οι "απαισιόδοξοι" άνθρωποι και ειδικά εκείνοι που γουστάρουν να έχουν ένα μόνιμο προφίλ επιτηδευμένης κατάστασης ημι-καταθλιψης με τρομάζουν...

 

Πιστεύω οτι αυτοί οι άνθρωποι είναι πιο ικανοί στο να μανιπιουλάρουν εναν "αισιόδοξο" και να τον τραβήξουν στον βούρκο για να πλατσουρίζουν παρέα παρά το αντίθετο...

Συμφωνώ κ εγώ μαζί σου,αλλά μιλάμε για τους αληθινά απαισ.κ όχι τους δήθεν που το κάνουν για να τους προσέξεις.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγωισμος ή κλειστομυαλο ατομο θελει

γενικα τα ατομα π νομιζουν ο,τι λενε ειναι το σωστο ειναι τα μονα ατομα π μπορουν να ανοιξουν συζητηση/διαμαχη με απαισιοδοξα ατομα....Ο οποιοσδηποτε αλλος θα λυγισει εστω και λιγο...Γιατι στη συζητηση τα επιχειρηματα πανε και ερχονται...οποτε ολο και καποιο θα του κολλησει στο μυαλουδακι του :neutral:

Αρα κανεις δεν ειναι απολυτως αισιοδοξος/απαισιοδοξος .

Η αισιοδοξια/απαισιοδοξια για μενα ειναι μια συναρτηση με μεταβλητες x,y(x=χρονος, y=γεγονοντα)...

Και βέβαια έτσι είναι.Αλλά το κάθε άτομο είναι περισσότερο η λιγότερο απαισ.η αισ.στη ζωή του.Δεν γίνεται βέβαια να του τύχουν τα μύρια όσα κ να χασκογελάει...δεν μπορεί,θα τον πάρει από κάτω...το θέμα είναι πόσο γρήγορα θα σηκωθεί?Αν γίνει γρήγορα(σχετικά πάντα)χαρακτηρίζεται <<αισιόδοξο>>άτομο.Αν αργήσει κ σκέφτεται συνέχεια την κακιά του μοίρα,είναι βέβαια <<απαισιόδοξο>>άτομο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...