Προς το περιεχόμενο

why Gmail is still in Beta??


peterp@n^

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι μεσα στην google δεν δουλευουν προγραμματιστες αλλα ΜΠΕΤΑτζηδες. (ειπα κι εγω την βλακια μου παλι :Ρ ) . Δεν ξερω φιλε την απαντηση στο topic σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gia na exoune etoimi tin dikaiologia gia pan endexomeno.

Diladi an aurio tipota den leitourgei swsta , h an poune oti ksafnika meiwnoume to inbox se 100mb (leme twra) i dikaiologia tha einai oti ola auta simbainoune gia akoma einai se "beta"

Poly kalh h aporia sou pantos....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι μεσα στην google δεν δουλευουν προγραμματιστες αλλα ΜΠΕΤΑτζηδες. (ειπα κι εγω την βλακια μου παλι :Ρ ) . Δεν ξερω φιλε την απαντηση στο topic σου...
καραλολ!!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί υπάρχουν ακόμα μερικά bugs, όπως για παράδειγμα, αρκετές φορές μου βγάζει σαν όνομα σε ένα attachment το "UNKNOWN PARAMETER VALUE".

 

Επίσης, όπως ακούγεται τις τελευταίες μέρες, η google ετοιμάζει μερικές αλλαγές στο gmail, κάποιοι λένε ακόμα και για ολοκληρωτική αλλαγή του interface, ώστε να πλησιάζει περισσότερο σε αυτό του google docs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τα περισσότερα projects του Google είναι σε (public) beta. (το gmail για πολύ καιρό ήταν σε restricted beta και έκανες sign-up μόνο μέσω invite).

 

Προφανώς είναι τακτική της εταιρείας να "δοκιμάζει" για πολύ καιρό τα projects της. To beta αφετέρου παραπέμπει σε heavy development, αιτιολογεί την δωρεάν διάθεση, επιτρέπει/προτρέπει τους χρήστες να κάνουν report προβλήματα, feature requests, να ζητούν bugfixes (χωρίς να απαιτούν αποζημιώσεις ή άμεση λύση των προβλημάτων ή ...). Φυσικά όλα αυτά καλοπροαίρετα γιατί η Google μέχρι τώρα έχει δείξει καλό πρόσωπο στους χρήστες (και δε πιστεύω ότι ακόμα έχουν "κακές" προθέσεις).

 

Έχουν όμως βγάλει τρελά χρήματα τα άτομα και έχουν αποκτήσει πολύ ισχυρή θέση, οπότε imho αν (κάποτε) κάποιος θέλει να εκμεταλλευτεί "κακόβουλα" το beta θα κλαίει πολύς κόσμος...

 

Παντώς παρά το ότι μένει σε beta, το project δεν είναι στατικό. Συνεχώς προσθέτουν νέα features και διορθώνουν τα παλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Νομίζω ότι ο praetorian έδωσε μια πολύ καλή απάντηση... αν προσθεσουμε και το γεγονός ότι beta, σημαίνει πως η υπηρεσία είναι ένα βήμα από την τελική της μορφή και συνεχώς αλλάζουν πράγματα ίσως να είναι και λογικό...

 

Αν το προσέγγιζα από μάρκετινγκ άποψη πάντως θα είχα μια πειστική απάντηση... είναι ακόμα beta γιατί είναι ακόμα αρκετά πίσω από τους ανταγωνιστές τους (παρ ότι πολύ καλύτεροι σε κάποια πράγματα)... αν η στρατηγική της Google επιβάλλει την "ολοκλήρωση" πολλών online υπηρεσιών μαζί τότε δεν μπορεί σε ένα νευραλγικό τομέα να παραδεχθεί πως έδωσε όλα τα όπλα της (άρα όχι beta) και είναι ακόμα πίσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...