Προς το περιεχόμενο

Αγορά συστήματος Intel Xeon Double QuadCore X5365 3GHz


Krokodilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να αγορασω ενα συστημα Intel Xeon Double QuadCore X5365 3GHz, το οποιο ειναι απλα ενα συστημα Xeon X5365 2 CPU με 4 Cores ανα CPU δηλαδη συνολικα 8 Cores = 8·3 = 24 GHz.

 

Ωραια ως εδω. Ανθρωποι που ξερω απο Γερμανια, Αγγλια, Αμερικη, Καναδα το θεωρουν πολυ απλο να το κανω και να παω να το αγορασω.

Αμ δε! Στην Ελλαδα αλλα και ειδικοτερα στη Θεσσαλονικη που ζω, με λυπη μου διαπιστωσα οτι δεν υπαρχει αυτο που ζηταω να αγορασω!

Και οχι μονο αυτο αλλα δεν υπαρχει ουτε και ενας απλος Intel Xeon X5365!

Και οχι μονο αυτο αλλα ουτε και το παλαιοτερο του μοντελο Intel Xeon X5355!

 

 

Τι μπορω να κανω? Που μπορω να διαμαρτυρηθω επισημα για να ακουσουν οι "επισημοι" οτι ειμαστε ακομη πολλα χρονια πισω?

 

Μπορει να μου πεις κανεις αν μπορω να αγορασω αυτο απο κανενα καταστημα στην Ελλαδα?

Απο ebay φαινεται οτι ειναι η μονη μου επιλογη(και η καλυτερη απο αποψη τιμων) αλλα ειναι ασφαλες?

 

Παντως εχω κανει ρεζιλι τη χωρα μας για αυτο το θεμα αφου το εχω κανει ποστ, σε πολλα ξενα sites. Ετσι πρεπει!

Και μερικοι ξενοι δεν με πιστευουν και με συμβουλευουν να παω σε καμια κεντρικη πολη της Ελλαδος.

Αχ και να ξεραν! Ζω στην περιφημη συμπρωτευουσα της Ελλαδας και τιποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Παίδες sorry, αλλά τι φταίει η Ελλάδα και οι υπεύθυνοι αν δεν υπάρχει στην αγορά αυτό το απίστευτο μηχάνημα που περιγράφει ο topic starter; Και εγώ στο χωριό μου δεν βρίσκω και πρέπει να κατεβώ στην πόλη για να πάρω έναν καινούριο σκληρό δίσκο που θέλω, ποιός φταίει, οι υπεύθυνοι και η κωλοελλάδα; Αφού ζήτημα να υπάρχουν στο χωριό καναδυό pc ακόμα...

Αν υπήρχε ζήτηση θα το έφερναν τα μαγαζιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην τα παρεις στραβα αυτα που θα πω

 

Το οτι στην ελλαδα πρεπει να βελτιωθουν καποια πραγματα και το οτι ειμαστε αναπτυσσομενη ακομα χωρα δεν κρινεται απο το αν τα καταστηματα εχουν στα προς πωληση προιοντα εναν intel xeon, αλλα απο αλλα, και υπαρχουν πολυ σοβαροτερα θεματα απο αυτο

Προφανως δεν υπαρχει ζητηση για αυτο δεν υπαρχει το συγκεκριμενο προιον

 

ειναι σα να μην εχεις να φας και να διαμαρτυρεσαι οτι δε μπορεις να βρεις πουθενα αστακο, ή να πεφτει το αεροπλανο που επιβενεις και να διαμαρτυρεσαι οτι τους τελειωσε ο καφες

 

Αν θες τωρα το συγκεκριμενο προιον μπορεις να επικοινωνησεις π.χ. με το e-shop και να ρωτησεις αν μπορεις να σου φερουν το συγκεκριμενο το αναφερει αλλωστε και στην ιστοσελιδα του.

 

Η διαμαρτυρια θα επρεπε να απευθυνθει προς τα καταστηματα και οχι προς τους "επισημους" οπως αναφερεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

εσένα περίμενε η ''χώρα'' μας να γίνει διεθνώς ρεζίλι...

:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

Σωστο! Απλα ε αγανακτησα με αυτα που ακουω για αλλες χωρες και....

 

 

Οι συγκεκριμένοι CPU λείπουν μονο απ τη χωρα?

Εδώ υπάρχουν νησιά και μέρη στη Ελλάδα χωρίς γιατρούς,

και φεύγουν οι άνθρωποι τσάμπα..

 

Μα φυσικα το κυριοτερο, το απολυτα βασικοτερο, αλλα επειδη αυτο που προς το παρον με ενδιαφερει ειναι οι Xeon,για αυτο ειπα για αυτους. Μα πως γινεται να ειμαστε τοσο πισω?

 

 

 

Προφανως δεν υπαρχει ζητηση για αυτο δεν υπαρχει το συγκεκριμενο προιον

 

ειναι σα να μην εχεις να φας και να διαμαρτυρεσαι οτι δε μπορεις να βρεις πουθενα αστακο, ή να πεφτει το αεροπλανο που επιβενεις και να διαμαρτυρεσαι οτι τους τελειωσε ο καφες

 

Δεν ειναι ακριβως ετσι αλλα anyway.

Δεν υπαρχει ζητηση γιατι μας εχουν κανει να κοιμομαστε στο χωρο της τεχνολογιας και ειδικοτερα στα θεματα υπολογιστων. Αμα δεν κοιμομασταν λογω της ελλειπεστατης(ή ελλιπεστατης?) αναπτυξης που εχει η Eλλαδα στο χωρο αυτο, τοτε θα υπηρχε μεγαλυτερη ζητηση.

 

 

Αν θες τωρα το συγκεκριμενο προιον μπορεις να επικοινωνησεις π.χ. με το e-shop και να ρωτησεις αν μπορεις να σου φερουν το συγκεκριμενο το αναφερει αλλωστε και στην ιστοσελιδα του.

Ναι επικοινωνησα με ενα απο τα κυρια μαγαζια της Θεσ/νικης και μου ειπαν οτι τα επιπλεον εξοδα που θα χρειαστουν ειναι γυρω στα 300 ? και ~1 μηνας υπομονη.

Και επειδη το βρισκω παραλογο και αντιδεολογικο να πληρωσω 300 ? παραπανω, το σκεφτομαι αν θα επιλεξω αυτους ή το ebay.

 

 

Η διαμαρτυρια θα επρεπε να απευθυνθει προς τα καταστηματα και οχι προς τους "επισημους" οπως αναφερεις

Οπως ειπα οι κυβερνωντες ανα τους αιωνας της Ελλαδας οδηγησαν σε αυτην την υποαναπτυξη, οποτε αυτοι φταινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην τα παρεις στραβα αυτα που θα πω

 

Το οτι στην ελλαδα πρεπει να βελτιωθουν καποια πραγματα και το οτι ειμαστε αναπτυσσομενη ακομα χωρα δεν κρινεται απο το αν τα καταστηματα εχουν στα προς πωληση προιοντα εναν intel xeon, αλλα απο αλλα, και υπαρχουν πολυ σοβαροτερα θεματα απο αυτο

Προφανως δεν υπαρχει ζητηση για αυτο δεν υπαρχει το συγκεκριμενο προιον

 

ειναι σα να μην εχεις να φας και να διαμαρτυρεσαι οτι δε μπορεις να βρεις πουθενα αστακο, ή να πεφτει το αεροπλανο που επιβενεις και να διαμαρτυρεσαι οτι τους τελειωσε ο καφες

 

Αν θες τωρα το συγκεκριμενο προιον μπορεις να επικοινωνησεις π.χ. με το e-shop και να ρωτησεις αν μπορεις να σου φερουν το συγκεκριμενο το αναφερει αλλωστε και στην ιστοσελιδα του.

 

Η διαμαρτυρια θα επρεπε να απευθυνθει προς τα καταστηματα και οχι προς τους "επισημους" οπως αναφερεις

 

 

 

σωστος!!!!

αμα θελεις zeon κανε αυτο που σου ειπε ή απο το ebay, τι περιμενεις η θεσσαλονικη ενα μεγαλο χωριο ειναι. και μη γκρινιαζεις γιατι αυτους που αποκαλεις υποαναπτικτους ελληνες γινεσαι και εσυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω φταίει η Intel. Θα έπρεπε να έχει ένα εργοστάσιο στη Β.Π. Θεσσαλονίκης, ώστε όποιος θέλει να περνάει και να παραγγέλνει το CPU της αρεσκείας του και μέχρι το απόγευμα να το έχει με courier στο σπίτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει ζητηση γιατι μας εχουν κανει να κοιμομαστε στο χωρο της τεχνολογιας και ειδικοτερα στα θεματα υπολογιστων. Αμα δεν κοιμομασταν λογω της ελλειπεστατης(ή ελλιπεστατης?) αναπτυξης που εχει η Eλλαδα στο χωρο αυτο, τοτε θα υπηρχε μεγαλυτερη ζητηση.

 

ναι φυσικα και η ελλαδα ειναι τεχνολογικα πισω αυτο δεν αποδυκνυεται ομως στο οτι τα μαγαζια δεν εχουν στο stock τους εναν xeon, καταλαβαινεις που βρισκεται το εξωφρενικο της διαμαρτυριας σου? δεν ειναι στο οτι λες οτι η ελλαδα ειναι πισω αλλα ο λογος που αναφερεις και ο τροπος με τον οποιο διαμαρτυρεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι φυσικα και η ελλαδα ειναι τεχνολογικα πισω αυτο δεν αποδυκνυεται ομως στο οτι τα μαγαζια δεν εχουν στο stock τους εναν xeon,

 

Δεν αποδεικνυεται ετσι πραγματι. Δεν θελησα αλλωστε να το αποδειξω με αυτο τον τροπο.

Απλα ενισχυει την αποψη οτι ειμαστε πισω....

 

 

καταλαβαινεις που βρισκεται το εξωφρενικο της διαμαρτυριας σου? δεν ειναι στο οτι λες οτι η ελλαδα ειναι πισω αλλα ο λογος που αναφερεις και ο τροπος με τον οποιο διαμαρτυρεσαι.

 

Τι εχει ο τροπος?:-D

 

Anyway ειναι η αγορα απο ebay ασφαλης?

Και αν αγορασω απο ebay επεξεργαστη με το κουτι, τη μητρικη, καρτα γραιφικων, κλπ ολο το συστημα δηλαδη, μπορει να ερθει με ταχυδρομειο ή ειναι πολυ βαρυ και το ταχυδρομειο δεν υποστηριζει τετοιες αποστολες και θελει courier?

 

 

Thanks anyway....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνταξει ρε φιλε δεν λεω δικιο εχεις αλλα αν φωναζεις ετσι χανεις το δικιο σου.δεν εχουν ολοι την ανεση και την καυλα σου.ειναι σαν να μου λες γιατι σε καθε πολη της Ελλαδας δεν εχει και μια αντιπροσωπια η ferrari.Ας ειμαστε και λιγο ρεαλιστες.Anyway ευχομαι να βρεις την ακρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να ερθει με ταχυδρομειο ή ειναι πολυ βαρυ και το ταχυδρομειο δεν υποστηριζει τετοιες αποστολες

 

ειμαστε ακομα πισω και στα ταχυδρομεια και τα ταχυδρομικα περιστερια δεν μπορουν να αντεξουν τοσο βαρος,

 

χιλια συγνωμη φιλε μου μην παρεξηγηθεις, φυσικα και τα ταχυδρομεια μεταφερουν τα παντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nomizo einai i proti fora pou apantao se kapoion sto insomnia alla de 8a mporousa na kano diaforetika me to sigkekrimeno 8ema pou eida tuxaia.

" Ελλαδα! Τι καταραμενη χωρα ειναι αυτη? Ή εγω ειμαι τυφλος? "

ti titlos einai autos? kai mono auto me kanei na tsantizomai. epeidi diladi 8es esy 24GH kai den iparxei kapoios idiotis na sou parexei kati tetoio nomizeis oti mporeis na ipotimas etsi apla tin ellada?

 

νθρωποι που ξερω απο Γερμανια, Αγγλια, Αμερικη, Καναδα το θεωρουν πολυ απλο να το κανω και να παω να το αγορασω.

an 8es esy kati toso eksezitimeno prepei na prosarmos8oun ola stin dikia sou autonoiti apaitisi?? mporeis para polu apla (sumvadizo me tin logiki sou) na egkatasta8eis stis " Γερμανια, Αγγλια, Αμερικη, Καναδα " opou ekei mporoun na se ikanopoiisoun

 

Τι μπορω να κανω? Που μπορω να διαμαρτυρηθω επισημα για να ακουσουν οι "επισημοι" οτι ειμαστε ακομη πολλα χρονια πισω?

pragmatika aporo se poion episimo 8eleis na diamartiri8eis, ti ennoeis?

eilikrina pisteuo pos gia to epipedo tis oikonomias tis xoras mas kai se sxesi me ton pli8ismo mas den eimaste toso mauro xali opos to parousiazeis.

 

xairomai pantos pou ipirkse kai apo allous kapoia antidrasi gi auto to post

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα έχεις την επιλογή να φύγεις....Κάθε χώρα έχει τα καλά της και τα άσχημα της.

Πήγαινε στο Αμέρικα που έχει και τα γαμάτα τα Mac, αλλά μετά μην διαμαρτύρεσαι αν σου το κλέψουν την πρώτη ημέρα ή σου συμβεί οτιδήποτε άλλο στην <<τέλεια>> κοινωνία τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

etsi gia na katalavw kati.8ewreis ti ellada ws xwra pou paei kala?pws einai se swsti poreia?k dn milaw mono texnologika.paw stoixima exei pollous pou katariounte ti wra k ti stigmi pou genni8ikan s auto to topo k min m peis pws dn einai arketoi.einai genika poli pisw se ola.8a mou peis twra k esi k dn paeis sti ameriki germania pou na paeis kserogw.e re file sorry edw geni8ika ti 8eleis dld?apla to paidi mesa se ola pou vlepei k zei k akouei kapou ksespase k egrapse auto to topic.dld ti eitane apla ekfrasi sinais8imatwn pou tou vgeike edw.k an akomi pisteueis pws i ellada paei kala se oikonomia k genikotera gia vges ligaki eksw k kane mia volta na deis ti pezei trigirw sou alla me anoikta ta matia auti ti fora...filikotata...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...