Προς το περιεχόμενο

Αγορά συστήματος Intel Xeon Double QuadCore X5365 3GHz


Krokodilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού οι άλλες χώρες είναι πολιτισμένες γιατί φοβάσε το ebay;Παρήγγειλέ το.Και μην μου πεις φοβάσε τα ελληνικά ταχυδρομία

Μα τι τίτλους βάζετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Πιστεύεις ότι πολλοί είναι στην Ελλάδα που ζητάν ΧΕΟΝ για Home use?

Μόνο εταιρίες θα ζητήσουν κάτι τέτοιο και από αυτές ένας περιορισμένος αριθμός.

Λογικό είναι να μην έχουν και να χρειάζεται να κάνουν παραγγελία!

Και μιας και η παραγγελία θα γίνει για σένα και μόνο,τα μεταφορικά επιβαρύνουν εσένα(γι αυτό και τα 300ευρω και ~1μήνα υπομονή).

Μην συγκρίνεις την Ελλάδα των 11εκατομμυρίων με "Ανθρωποι που ξερω απο Γερμανια, Αγγλια, Αμερικη, Καναδα".Άλλη ζήτηση εκεί,άλλη εδώ!

Έχουν αυτοί τα νησιά που έχεις εσύ για διακοπές?(με τα καλά τους και τα κακά τους,δεν αντιλέγω)

Το να λές "Ελλαδα! Τι καταραμενη χωρα ειναι αυτη? Ή εγω ειμαι τυφλος?" απλά και μόνο χάνεις το όποιο δίκιο και άν είχες!

 

υγ:Κατ'εμέ,αν καίγεσαι τόσο για dual XEON κτλ...τα σκάς και τελιώνει η υπόθεση.(για ebay τι να σου πω!έχω 2 φίλους που την πάτησαν με τις super duper προσφορές)

Τα υπόλοιπα είναι άκυρα.Όπως είπαν και άλλοι φίλοι,έχουμε δυστυχώς ποιο μεγάλα προβλήματα για να κράζουμε την χώρα μας.

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε χώρα έχει τα καλά της και τα άσχημα της.

 

Αυτό το έχω γράψει ακριβώς από πάνω φίλε maouris

Αν θες να πιστεύεις κάτι άλλο δικαίωμα σου.Μια τέτοια συζήτηση θα μπορούσε να είναι τεράστια.Εγώ έδωσα ένα παράδειγμα.Η Ελλάδα είναι αυτή που είναι και ο καθένας επιλέγει....τους τύπους,αυτούς τους 300 λέω...Αυτοί που <<καταριούνται>> όπως λες ας αναρωτηθούν πόσες φορές χρησιμοποίησαν βίσμα και οπισθοδρόμησαν μόνοι τους την χώρα.Αλλά όχι,πάντα φταίνε <<άλλοι>>,αλήθεια ποιοι είναι αυτοί οι άλλοι;;

Εμένα μου ήρθε ένα νούμερο τώρα έτσι ξαφνικά τώρα,το 42% ας πούμε....

Τέσπα,μην καταλήξει σε πολιτικό,σταματάω εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε θα πώ κ'εγώ το μακρύ μου (το κοντό μου δεν το λέω καθώς ειμαι εγκρατής τύπος).Ως προς τον τίτλο θα κάνω το εξής σχόλιο:Εδώ ο κόσμος καίγεται...και ο άλλος χτενίζεται.Αδερφέ καταραμένος σημαίνει να εχουν πεσει επάνω σου και να συνεχίζουν να πέφτουν όλα τα κακά του κόσμου....όχι επειδή δεν ικανοποιούνται τα γούστα σου να λέμε ότι να ναι.Μας έκανες και ρεζίλι όπως λες και σε άλλα φορουμς...γιατί ρε μάστορα?κρατικά είναι τα μαγαζιά που πουλάνε πι σι και σου φταίει η Ελλαδίτσα μας?Και εγώ θέλω να πιώ ουίσκι 150 ετών με νορμαλ τιμή..αλλά άμα το καταραμένο δεν έχει ζήτηση και δεν συμφέρει η εισαγωγή του ...μου φταίει η Ελλάδα?Καλύτερα λοιπόν να άλλαζες τον τελείως άστοχο τιτλο σου και να έβαζες: "καταραμένοι οι Έλληνες που δεν αγοράζουν σύμφωνα με τα δικά μου γούστα,έτσι ώστε να υπάρχει στοκ και γι μένα".

Για σοβαρευτείτε ολίγον και προσέχετε τι γράφετε...απ τον τίτλο εγώ νόμισα ότι μας θέρισε η πανούκλα και η ελονοσία!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μπορω να κανω? Που μπορω να διαμαρτυρηθω επισημα για να ακουσουν οι "επισημοι" οτι ειμαστε ακομη πολλα χρονια πισω?

 

epeidi ta magazia pou epsakses den eixan ton epeksergasti??

ahahaha

an einai na ta peis opws ta grafeis, tote sto show tis pania tha htan mia kali arxi!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, η Ελλάδα δεν είναι σε καθόλου καλή πορεία, και πολλά πράγματα δεν πάνε καθόλου καλά. Εμείς την καίμε και μετά βγάζουμε (στους καμμένους νομούς) αυτοδύναμα την κυβέρνηση που μας άφησε αβοήθητους. Έχει και τα καλά της βέβαια, γι αυτό είμαστε ακόμα εδώ. Απέχουμε βέβαια έτη φωτός σε τέτοια θέματα από τον Καναδό, τον Αμερικανό κτλ. Και φυσικά έχουν και αυτοί τα κοινωνικά τους προβλήματα και δεν είναι τέλειες κοινωνίες (ίσα ίσα μπορεί να είναι και πολύ άρρωστες). Αλλά γιατί θα πρέπει να απασχολεί εμένα; εγώ πρέπει να διορθώσω αυτά που κάνω και γίνονται εδώ. Τι σου χρωστάει η Ελλάδα και την κάνεις ρεζίλι σε ξένα fora; Κρατικός φορέας είναι οι εισαγωγείς computer H/W; και άσχετα αν σε χαλάει η όχι, η αγορά κινείται με βάση τη ζήτηση, όχι με βάση το βίτσιο του καθενός.

 

Όπως πολύ σωστά ανέφεραν οι περισσότεροι στα ποστς τους, δε σε είδα να χαλιέσαι που δεν έχει αντιπροσωπεία Ferrari η Θεσσαλονίκη (γιατί προφανώς σε αφήνει αδιάφορο το θέμα). Αν θέλεις quad core για χρήση στο σπίτι (που σίγουρα είναι βίτσιο) να τα σκάσεις και να το έχεις. Οι τιμές στα προϊόντα που φεύγουν μαζικά είναι χαμηλές ακριβώς γιατί ο εισαγωγέας ξέρει ότι θα φέρει πολλά κομμάτια (και δε θα του μείνουν). Αν ξέρει ότι θα φέρει 5 και τα 4 θα του μείνουν δε θα φέρει ούτε το ένα. Είμαι σίγουρος ότι αν είχες κατάστημα θα έβριζες γιατί οι Έλληνες δεν αγοράζουν τα 5 που έφερες και σου μείνανε ...

 

Άλλαξε τον τίτλο γιατί όπως πολύ σωστά ανέφερε ένας φίλος, κάτι σε χολέρα μου κάνει ... ας είμαστε λίγο πιο συγκρατημένοι και ας σκεφτόμαστε περισσότερο πριν γράψουμε ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε θα πώ κ'εγώ το μακρύ μου (το κοντό μου δεν το λέω καθώς ειμαι εγκρατής τύπος).Ως προς τον τίτλο θα κάνω το εξής σχόλιο:Εδώ ο κόσμος καίγεται...και ο άλλος χτενίζεται.Αδερφέ καταραμένος σημαίνει να εχουν πεσει επάνω σου και να συνεχίζουν να πέφτουν όλα τα κακά του κόσμου....όχι επειδή δεν ικανοποιούνται τα γούστα σου να λέμε ότι να ναι.Μας έκανες και ρεζίλι όπως λες και σε άλλα φορουμς...γιατί ρε μάστορα?κρατικά είναι τα μαγαζιά που πουλάνε πι σι και σου φταίει η Ελλαδίτσα μας?Και εγώ θέλω να πιώ ουίσκι 150 ετών με νορμαλ τιμή..αλλά άμα το καταραμένο δεν έχει ζήτηση και δεν συμφέρει η εισαγωγή του ...μου φταίει η Ελλάδα?Καλύτερα λοιπόν να άλλαζες τον τελείως άστοχο τιτλο σου και να έβαζες: "καταραμένοι οι Έλληνες που δεν αγοράζουν σύμφωνα με τα δικά μου γούστα,έτσι ώστε να υπάρχει στοκ και γι μένα".

Για σοβαρευτείτε ολίγον και προσέχετε τι γράφετε...απ τον τίτλο εγώ νόμισα ότι μας θέρισε η πανούκλα και η ελονοσία!!!!

 

Σωστός !

Ο τίτλος είναι τελείως άστοχος ακροβατώντας στο όριο του απαράδεκτου :evil:

Δεν μπορεί μια χώρα να είναι απαράδεκτη επειδή δεν υπάρχει σε διαθεσιμότητα η όποια απαίτηση του οποιουδήποτε ... :confused::confused::confused:

Για να σοβαρευτούμε λίγο και να σκύψουμε λίγο πάνω στα πραγματικά προβλήματα - και είναι πολλά :cry: - της όμορφης πατρίδας μας.

Καλός ο ΧΕΟΝ ... αλλά υπάρχουν και σοβαρότερα προβλήματα να μας απασχολούν από την άμεση ή όχι διαθεσιμότητά του. :evil:

 

Έλεος πιά :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι ακριβως ετσι αλλα anyway.

Δεν υπαρχει ζητηση γιατι μας εχουν κανει να κοιμομαστε στο χωρο της τεχνολογιας και ειδικοτερα στα θεματα υπολογιστων. Αμα δεν κοιμομασταν λογω της ελλειπεστατης(ή ελλιπεστατης?) αναπτυξης που εχει η Eλλαδα στο χωρο αυτο, τοτε θα υπηρχε μεγαλυτερη ζητηση.

 

Το θέμα δεν είναι να ξυπνήσουν οι Έλληνες σε θέματα τεχνολογίας για να έρθουν τα super-duper-τρέχα-γύρευε κομμάτια τις κάθε εταιρίας στην Ελλάδα.

Αν και όπως λες ξυπνήσουν οι Έλληνες όσον αφορά τεχνολογικά θέματα η αγορά που θα αυξηθεί θα είναι αυτή των προϊόντων μεσαίων και κατώτερων "θέσεων" (mid-range).

Το αν θα έρθει αυτό που λες εσύ στην Ελλάδα εξαρτάται, όπως πολύ καλά είπαν και κάποιοι άλλοι από την ζήτησή του. Ρώτησες σε κάποιο κατάστημα αν μπορούν να σου φέρουν αυτά που ζητάς και σου είπαν όχι;

Επειδή προφανώς αυτά που ζητάς είναι για επιχειρηματική χρήση και όχι για οικιακή νομίζω ότι θα ήταν πιο φρόνιμο να επικοινωνήσεις με καταστήματα όπως eshop.gr, plaisio.gr και να ρωτήσεις αν μπορούν να σου φέρουν τον εξοπλισμό.

 

Και από περιέργεια τι θα κάνει το μηχάνημα που θέλεις να φτιάξεις και θέλει τόση επεξεργαστική ισχύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδα το τιτλο και τρομαξα!λεω τι εγινε και εγω δε το καταλαβα!διαβασω μεσα και απλα επαθα πλακα!να κρινουμε μια χωρα με τον εαν βρισκουμε το καθε εκκεντρικο πραγμα που μας κολλαει τη καθε στιγμη και μαλιστα αμεσως!αποτι διαβασα,δε σου ειπαν οτι δε μπορουν να στο φερουν,απλα οτι δεν το εχουν στο στοκ,αρα μια χαρα δουλευει το εμποριο,με τα δεδομενα της ελλαδας μιας μικρης σε πληθυσμο,μεγαλη σε αξια χωρας.κανεις μια παραγγελια και τελος,η μηπως ηθελες αυτο που ζητας να το εχει ο φουρνος της γειτονιας σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αληθεια οτι τεχνολογικα υστερουμε να μην αναφερουμε οτι και η Πολιτεια δεν ενισχυει αυτη την προσπαθεια. Δεν την ενισχυει οταν ολα μα ολα τα ειδη Πληροφορικης εχουν 19 τοις εκατο ΦαΠΑ και αναμενεται να αυξηθει. Τοτε για ποια Ελλαδα μιλαμε βρε γαμωτο που τουλαχιστον δεν βοηθα τους νεους και τις επιχειρησεις που ακομα και για ενα ρημαδι ποντικι χρεωνονται με τοση Φαπα/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να αγορασω ενα συστημα Intel Xeon Double QuadCore X5365 3GHz, το οποιο ειναι απλα ενα συστημα Xeon X5365 2 CPU με 4 Cores ανα CPU δηλαδη συνολικα 8 Cores = 8·3 = 24 GHz.

 

Ωραια ως εδω. Ανθρωποι που ξερω απο Γερμανια, Αγγλια, Αμερικη, Καναδα το θεωρουν πολυ απλο να το κανω και να παω να το αγορασω.

Αμ δε! Στην Ελλαδα αλλα και ειδικοτερα στη Θεσσαλονικη που ζω, με λυπη μου διαπιστωσα οτι δεν υπαρχει αυτο που ζηταω να αγορασω!

Και οχι μονο αυτο αλλα δεν υπαρχει ουτε και ενας απλος Intel Xeon X5365!

Και οχι μονο αυτο αλλα ουτε και το παλαιοτερο του μοντελο Intel Xeon X5355!

 

 

Τι μπορω να κανω? Που μπορω να διαμαρτυρηθω επισημα για να ακουσουν οι "επισημοι" οτι ειμαστε ακομη πολλα χρονια πισω?

 

Μπορει να μου πεις κανεις αν μπορω να αγορασω αυτο απο κανενα καταστημα στην Ελλαδα?

Απο ebay φαινεται οτι ειναι η μονη μου επιλογη(και η καλυτερη απο αποψη τιμων) αλλα ειναι ασφαλες?

 

Παντως εχω κανει ρεζιλι τη χωρα μας για αυτο το θεμα αφου το εχω κανει ποστ, σε πολλα ξενα sites. Ετσι πρεπει!

Και μερικοι ξενοι δεν με πιστευουν και με συμβουλευουν να παω σε καμια κεντρικη πολη της Ελλαδος.

Αχ και να ξεραν! Ζω στην περιφημη συμπρωτευουσα της Ελλαδας και τιποτα!

 

Είπα και εγώ φιλαράκι, θα έχει σχέση με συνθήκες εργασίας, θα σου κοψαν το τηλ κλπ. Άμα θες τεχνολογικό θέμα, πως σου φαίνεται να είσαι στο κέντρο της Αθήνα, 2007 και να σου κόβεται το σταθερό τηλέφωνο ΟΠΟΤΕ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ Η ΤΕΛΛΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΣΧΕΤΟΙ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΕΚΕΙ????

 

Τι μας λες και συ τώρα....

 

 

 

Υ.Γ και αυτοί που λέτε να ξυπνήσουν οι Έλληνες τεχνολογικά, μήπως κοιτάξετε πόσο είναι ο βασικός μισθός τελευταία???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

''Ελλάδα: Τι καταραμένη χώρα ή εγώ είμαι τυφλός;'' μάλλον τελικά τυφλός είσαι αν ισχύει αυτό που λέει ο φίλος Νίκος παραπάνω για τη dell. Πριν καταφύγουμε στις εύκολες λύσεις, ήτοι να εξαπολύουμε μύδρους κατά πάντων ας κοιτάξουμε πρώτα μήπως κάνουμε εμείς κάποιο λάθος. Όπως φαίνεται η Dell σε καλύπτει. Περίμενες δλδ το συνοικιακό μαγαζί Η/Υ να έχει αυτο το πράμα που ζητάς;Θα πας τώρα σε όλα αυτά τα fora να ζητήσεις συγνώμη για το ρεζίλεμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αληθεια οτι τεχνολογικα υστερουμε να μην αναφερουμε οτι και η Πολιτεια δεν ενισχυει αυτη την προσπαθεια. Δεν την ενισχυει οταν ολα μα ολα τα ειδη Πληροφορικης εχουν 19 τοις εκατο ΦαΠΑ και αναμενεται να αυξηθει. Τοτε για ποια Ελλαδα μιλαμε βρε γαμωτο που τουλαχιστον δεν βοηθα τους νεους και τις επιχειρησεις που ακομα και για ενα ρημαδι ποντικι χρεωνονται με τοση Φαπα/

 

Όσον αφορά τους νέους και τις επιχειρήσεις υπάρχουν επιδοτούμενα προγράμματα της Ε.Ε όπως το Δικτυωθείτε και μπορούν να βοηθήσουν απίστευτα. Τώρα για τα 19% έχεις δίκιο, και αυτό είναι το λιγότερο. Επιχείρηση έχουμε και μόνο εγώ ξέρω τι τραβάμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...