Προς το περιεχόμενο

Samsung 2232BW GLOSSY OR NOT?


perryleros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

kalisperes kai pali ithela na rotiso ego thn exo sindesi sthn analogiki thira thn 2232 tha do kamia difoara ama thn valo sth psifiaki thira.(h karta grafikon mou einai 8800gts ama kseri kanenas as apantisi THANKS:-)

 

Το ψηφιακό σήμα παντα εχει καλύτερη αποδοση. δοκιμασε το και με την ευκαιρία απαντησε μου και στις ερωτήσεις μου... (κανει auto adjustment;)

καλορίζικη! εγω εχω την 20αρα;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Το ψηφιακό σήμα παντα εχει καλύτερη αποδοση. δοκιμασε το και με την ευκαιρία απαντησε μου και στις ερωτήσεις μου... (κανει auto adjustment;)

καλορίζικη! εγω εχω την 20αρα;)

 

prepi na valo pali drivers?gia na valo to psifiako?

oso gia to auto adjustment den mou to kanei mia fora to ekane sthn arxei kai tora pou to leme to kanei otan svino thn othoni apo to koumpi ths

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

I Othoni ennoeitai oti dn gializei k exei to idio panel m oles tis alles tis klasikes.... To mono prob einai ontws to bleeding to opoio k pali enoxlei mono s perierges gwnies...k Telos akougontai diafora peri kounimatos klp...Oute ayto isxiei... Tin exw agorasei k sas ta lew ek proswpikis apospis... An kapios exei vrei k to exei paksei g tis idanikes rithmiseis g tin sigekrimeni i alles as voithisei gt ontws einai diskolo na tin rithmiseis swsta....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει glossy panel η 2232 και άλλο design. άλλο stand, άλλη θήκη και λίγο καλύτερες γωνίες θέασης

 

H 2232BW DEN EXEI GLOSSY PANEL!!!!

Ektos an exei k i 226bw k i 206bw k i 226cw k oles aytes!!!! ELEOS...diavazete kati ston net k to diadidete xwris na kserete...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
H 2232BW DEN EXEI GLOSSY PANEL!!!!

Ektos an exei k i 226bw k i 206bw k i 226cw k oles aytes!!!! ELEOS...diavazete kati ston net k to diadidete xwris na kserete...

 

 

Δεν φταινε τα παιδιά... Ασχετως αν το glossy panel που γραφετε κατα κορον στο ΝΕτ και δεν επεξηγείτε σωστα εχει να κανει με το πλαστικό εξωτερικό περιβλημα και οχι με το ορατό πανελ απεικονισης :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, επειδή κι εγώ έχω την 2232ΒW, να πω τα εξής:

1) Η οθόνη ΔΕΝ έχει glossy panel.

2) Είναι αλήθεια ότι δεν έχει πολύ καλές πλάγιες γωνίες θέασης (είχα κι άλλες TFT παλιότερα), αλλά αν κάθεστε μπροστά στην οθόνη δεν αποτελεί πρόβλημα.

3) Έχει πολύ καλή ποιότητα χρωμάτων για τα δεδομένα ενός ΤΝ panel αλλά μην περιμένετε να δείτε ότι σε ένα PVA / MVA κλπ panel.

4) Σχετικά με το DVI. Στη φυσική ανάλυση της οθόνης (1680x1050) δεν υπάρχει καμιά ουσιαστική διαφορά στην ποιότητα απεικόνισης. Αλλά το πλεονέκτημα του DVI δεν είναι εκεί. Είναι ότι μπορείτε να έχετε μέσω των drivers της κάρτας γραφικών άλλες αναλύσεις (π.χ. 1280x960) χωρίς μεταβολή του φυσικού μεγέθους των pixel, μεταβάλλοντας (μικραίνοντας) το ορατό πλαίσιο της οθόνης. Και στην περίπτωση αυτή η διαφορά στην ποιότητα απεικόνισης σε σχέση με το αναλογικό σήμα (που θολώνει την εικόνα σε περίπτωση που ζητήσετε ανάλυση άλλη εκτός από τη φυσική), είναι κάτι παραπάνω από εμφανής. Εάν παίζετε παιχνίδια και θέλετε να τα βάλετε σε ανάλυση μικρότερη από 1680x1050 είτε επειδή δεν τα σηκώνει η κάρτα καλά είτε επειδή αυτά δεν υποστηρίζουν αυτή την ανάλυση, τότε το DVI θα σας σώσει γιατί δε θα έχετε καμιά απώλεια στην ποιότητα εικόνας (υπό την προυπόθεση πως κάνετε τις σχετικές ρυθμίσεις από τους drivers της κάρτας (π.χ. για nvidia: Change Flat Panel Scalling, και τσεκάρετε το "no scalling". Η επιλογή αυτή εξαφανίζεται αν συνδέσετε την οθόνη σε D-Sub).

5) To MagiColor που έχει η οθόνη ζωντανεύει κάπως τα χρώματα, ανάλογα με την εφαρμογή, δεν το κάνει όμως πάντοτε επιτυχημένα. Μην το πάρετε και πολύ στα σοβαρά.

6) Η εργονομία των ρυθμιστικών δεν είναι ότι καλύτερο. Θα ψάχνετε πολλές φορές κάτω από την οθόνη στα τυφλά για να τα βρείτε αφού οι ενδείξεις στο μπροστινό μέρος δεν είναι ευκρινείς ιδιαίτερα σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...