Προς το περιεχόμενο

Ο σκληρός χτύπησε! Επαναφορά αρχείων;


DataMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας, έπειτα από συνεχή χρήση υπολογιστή (λόγο εκτεταμένης εργασίας), με λειτουργικό Windows Vista και δίσκο HITACHI 100GB και ενώ τελέιωσα την εργασία μου και τερμάτισα τον υπολογιστή κανονικά, όταν ξεκίνησα τον υπολογιστή αργότερα ΧΑΘΗΚΑΝ ΟΛΑ.

Δεν έκανε boot

Έβαλα τον δίσκο σε άλλο σύστημα και έδειχνε άδειος (μη διαμορφωμένος)

Προσπάθησα με προγράμματα (GetDataBack, File Scavenger, Easy Recovery και HDD regenerator), αλλά δεν κατάφερα τίποτα.

 

Υπάρχει τρόπος να επαναφέρω τα αρχεία μου;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φίλε μου. Αυτη την στιγμή κάνω και εγώ την ίδια ακριβως δουλειά, επαναφέρω δηλαδή αρχεία απο ένα χτυπημένο δίσκο. Εγώ χρησιμοποιώ το STELLAR PHOENIX FAT&NTFS και τα επαναφέρω. Το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι τα αρχεία τα επαναφέρει με αλλαγμένο το όνομα των αρχείων, αλλά αυτό πιστεύω ότι δεν είναι και τόσο μεγάλο πρόβλημα. Δοκίμασε και με αυτό το πρόγραμμα μήπως και σου κάνει δουλειά, εμενα πάντως με έχει σώσει αρκετές φορές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να ειναι εγκατεστημενο το οποιδηποτε προγραμμα σε αλλο σκληρο ή μπορει να ειναι και σε αυτον που "χτυπησε"?

πως παει το ολο θεμα ρε παιδια για να καταλαβω και εγω γιατι με ενδιαφερει...

εγω που εχω 1 σκληρο στο ενα pc (500αρη) και παω να τον ανοιξω καμια μερα και δεν... πως την κανω τη δουλεια μετα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που το έχω κάνει στο παρελθόν με απόλυτη επιτυχία με το GetDataBack Ntfs, έβγαλα τον χτυπημένο δίσκο και τον έβαλα ως slave σε ένα άλλο computer στο οποίο εγκατέστησα και το πρόγραμμα. Αν δεν είχα δεύτερο computer διαθέσιμο, θα έπρεπε να αγοράσω έναν άλλο σκληρό, να τον βάλω ως μάστερ και να εγκαταστείσω εκ νέου το λειτουργικό και φυσικά το πρόγραμμα επαναφοράς, ενώ τον χτυπημένο σκληρό θα τον άλλαζα σε slave. Πάντως, σε κάθε περίπτωση, χρειάζεται ο άλλος σκληρός για να τρέχει το λειτουργικό σύστημα, το πρόγραμμα επαναφοράς αλλά και για να σώσεις τα αρχεία που θα καταφέρεις να επαναφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένας ακόμα τρόπος ο οποίος όμως κοστίζει.... Αν όμως τα αρχεία είναι τόσο σημαντικά, δεν έχει τόσο σημασία το κόστος νομίζω ;-)

Πας λοιπόν κι αγοράζεις έναν ολόιδιο δίσκο με αυτόν που έχεις. Τους λύνεις και τους δύο, παίρνεις μόνο το δίσκο από τον παλιό και τον τοτποθετείς στον καινούργιο. Έτσι, όλα σου τα δεδομένα μπορείς να τα πάρεις πίσω χωρίς απώλειες. Αυτό συμβαίνει γιατί όταν λέμε οτι έχει χτυπήσει ο δίσκος, στην ουσία έχει χτυπήσει η κεφάλη που διαβάζει τον δίσκο. Παίρνοντας λοιπόν το δίσκο και βάζοντάς τον σε μία καινούρια κεφαλή, το πρόβλημα λύνεται... ;-)

 

Tip: Όταν πάρουμε χαμπάρι οτι ένας δίσκος δεν πάει καλά και είναι έτοιμος να χτυπήσει αλλά δεν ξέρουμε πότε (όσο είναι μέσα στην εγγύηση ακόμα), κατεβάζουμε όλα τα αρχεία μας σε έναν άλλο, βγάζουμε τον προβληματικό δίσκο, στρώνουμε μια διπλωμένη πετσέτα πάνω στο τραπέζι (για να μην αφήσουμε σημάδια πάνω στο δίσκο), και κοπανάμε το δίσκο δυνατά (με τη μεγάλη του επιφάνεια) πάνω στην πετσέτα. Η κεφαλή μας έχει πάρει την άγουσα προς τα αποδυτήρια και ο δίσκος πάει για εγγύηση... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tip: Όταν πάρουμε χαμπάρι οτι ένας δίσκος δεν πάει καλά και είναι έτοιμος να χτυπήσει αλλά δεν ξέρουμε πότε (όσο είναι μέσα στην εγγύηση ακόμα), κατεβάζουμε όλα τα αρχεία μας σε έναν άλλο, βγάζουμε τον προβληματικό δίσκο, στρώνουμε μια διπλωμένη πετσέτα πάνω στο τραπέζι (για να μην αφήσουμε σημάδια πάνω στο δίσκο), και κοπανάμε το δίσκο δυνατά (με τη μεγάλη του επιφάνεια) πάνω στην πετσέτα. Η κεφαλή μας έχει πάρει την άγουσα προς τα αποδυτήρια και ο δίσκος πάει για εγγύηση... :-)

 

Ααααααααααχαχαχαχαχα, σωστος!!!! :mrgreen:

 

Αυτα τα πονηρα κολπακια μου αρεσουν πολυ!!!

 

Και επειδη σε βρισκω πολυ γατο ρε kostasSTi, εσυ ποσες φορες το εχεις κανει αν επιτρεπεται..?

Θελω να πω δηλαδη, ποσο % εχει επιτυχεια αυτο το κολπακι..? Μην γινει καμια στραβη και μας παρουν με τις πςτρεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να πω δηλαδη, ποσο % εχει επιτυχεια αυτο το κολπακι..? Μην γινει καμια στραβη και μας παρουν με τις πςτρεις...

 

Εγώ το έχω κάνει 2 φορές σε κάτι 80άρηδες WD εξωτερικούς που είχα σε firewire κουτιά και είχε 100% επιτυχία :-)

 

Για να πετύχει, το μόνο που θέλει, είναι να τον κοπανήσεις όσο μπορείς (και 2 και 3 φορές για να είσαι σίγουρος) αλλά με τη μεταλλική πλευρά προς τα κάτω για να μην κάνεις ζημιά στην πλακέτα.

 

Το κολπάκι το έμαθα από ένα φίλο που δούλευε σε ένα μαγαζί με pc και το κάνανε ουκ ολίγες φορές... Και δεν είχανε αποτύχει ποτέ απ'ότι μου είπε ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kostasSTi Υπάρχει περίπτωση να αλλάξω τον δίσκο με νέο (όπως περιγράφεις πι πάνω) και να μην έχω αποτέλεσμα?

 

Είναι σίγουρο δηλαδή ότι θα πετύχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν προσέξεις δε θα έχεις πρόβλημα. Με το μαλακό να μην κάνεις ζημιά στην κεφαλή. Αν έχεις κάποιο παλιό δίσκο που δε χρειάζεσαι, άνοιξέ τον να δεις πως είναι και αποφασίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειάζονται τέτοιες βαρβαρότητες. Αν τρέξεις το επίσημο διαγνωστικό της κατασκευάστριας εταιρείας και διαγνώσει πρόβλημα (συνήθως αναφέρει και κωδικό σφάλματος), δικαιούσαι άμεσα να προχωρήσεις σε διαδικασία R.M.A...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Return Material Authorization: Τον στέλνεις (εσύ ή το κατάστημα από όπου τον αγόρασες) στην εταιρεία και στέλνει πίσω καινούργιο ή ανακατασκευασμένο. Προφανώς πρέπει ο δίσκος να βρίσκεται εντός εγγύησης από την κατασκευάστρια, μπορείς να τσεκάρεις στο site της, κάπου θα έχει φόρμα για να εισάγεις το Serial Number του δίσκου και να δεις αν καλύπτεται και για πόσο χρόνο ακόμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...