Προς το περιεχόμενο

Παρουσίαση: Transmission v.08x για MacOS X 10.4


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Πρόσφατα κυκλοφόρησε η καινούργια έκδοση του Transmission, του δωρεάν torrent client. Η έκδοση 0.80, απαλλαγμένη από πολλά bugs του παρελθόντος αλλά και από το 'στίγμα' του leech client (που οδήγησε αρκετούς private trackers να απαγορεύσουν τις εκδόσεις Transmission μέχρι και την 0.70) υπόσχεται πολλές εκπλήξεις.

 

Γενικά για το πρόγραμμα

Το Transmission είναι ένα open-source project και είναι διαθέσιμο compiled για MacOS X 10.4 (ως Universal Binary), FreeBSD/OpenBSD/NetBSD package, BeOS R5 (ω ναι, φτιάχνονται ακόμα προγράμματα για BeOS) και ως source code για Linux. Στο παρόν thread θα ασχοληθώ με την έκδοση για MacOS X (duh!).

 

Στην έκδοση 0.8x, τα κυριότερα χαρακτηριστικά του είναι η χαμηλή κατανάλωση πόρων, το μικρό μέγεθος του προγράμματος (4.7 ΜΒ - συγκριτικά ο Azureus είναι γύρω στα 58 ΜΒ) αλλά και ένα χαρακτηριστικό που περίμεναν πολλοί...

 

Μια γρήγορη παρουσίαση

Το Transmission έχει ένα κύριο παράθυρο, το οποίο είναι μεν λιτό αλλά και αρκετά λειτουργικό.

Υπάρχουν τέσσερα tabs που βοηθούν στο να αντιληφθεί ο χρήστης τι συμβαίνει με τα torrents του: Τα βασικά είναι τα tabs Downloading, Uploading και Paused ενώ υπάρχει και το All που μας δείχνει τα περιεχόμενα όλων των υπολοίπων tabs μαζί (αν θέλετε να έχετε πλήρη εικόνα για το τι ανεβάζετε και τι κατεβάζετε ανά πάσα στιγμή).

 

image1cy7.png

Εικόνα 1: Το Τransmission με το default toolbar του.

 

Aπό τα default κουμπιά στο toolbar, αυτά που μας ενδιαφέρουν κυρίως είναι το Pause και το Resume (με προφανείς λειτουργίες) ενώ το πλέον απαραίτητο είναι το Ιnspector, το οποίο μας εμφανίζει διάφορες χρήσιμες πληροφορίες σε ξεχωριστό pop-up παράθυρο, τα περιεχόμενα του οποίου μάλιστα αλλάζουν δυναμικά όταν διαλέξουμε άλλο torrent.

 

picture2fr2.png

Εικόνα 2: Ο inspector ενός τυχαίου torrent - οι βασικές πληροφορίες για το torrent

 

Η πιο εντυπωσιακή όμως λειτουργία του νέου Τransmission είναι (επιτέλους!) η ενσωμάτωση της λειτουργίας selective downloading, την οποία μέχρι τώρα είχε μόνο το Azureus (από τους clients που ήταν διαθέσιμοι για το MacOS). Τι επιτελείται με τη λειτουργία αυτή; Η επιλογή κατεβάσματος συγκεκριμένων αρχείων μέσα από ένα torrent!

Για παράδειγμα, ας πούμε ότι βρίσκω ένα torrent που περιέχει όλες τις συμφωνίες του Beethoven. Όμως δεν θέλω να κατεβάσω τη 5η και την 9η γιατί τις έχω ήδη από άλλη πηγή. Με τη λειτουργία του selective downloading μπορώ πλέον να επιλέξω να μην κατεβάσω τις δύο συμφωνίες που ήδη έχω και να κατεβάσω μόνο τις υπόλοιπες.

 

picture1ne5.th.png

Εικόνα 3: Επιτέλους, selective download!

 

Μια άλλη ενδιαφέρουσα λειτουργία είναι το Speed Limit: όταν θέλω να περιηγηθώ στο Internet ενώ ταυτόχρονα κατεβάζω, μπορώ να ρυθμίσω εκ των προτέρων μία ταχύτητα download και μία ταχύτητα upload και, πατώντας ένα κουμπί κάτω αριστερά, το πρόγραμμα συμμορφώνεται με τα όρια ταχύτητας που έχω θέσει για να έχω άνετη πλοήγηση στο αγαπημένο μου Insomnia forum. Δεν χρειάζεται λοιπόν να κατεβάζω χειροκίνητα το download και το upload και να το ξαναρυθμίζω μετά - πατάω το κουμπί του Speed Limit και... καθάρισα!

 

Τελικά συμπεράσματα

Το νέο Transmission είναι ελαφρύ, λειτουργικότατο και αξιόπιστο. Μετά από έναν μήνα παράλληλης λειτουργίας του με το Azureus, εγκατέλειψα για τα καλά τον μπλε βάτραχο, ο οποίος ήταν και παραμένει ένας client που τρώει πάρα πολλά resources. Πλέον το Τransmission με καλύπτει πλήρως.

 

+++++++++++++

 

Eίδος: Torrent Client

Universal Binary: Ναι

Ελάχιστο Λειτουργικό: MacOS X 10.4

Τιμή: Δωρεάν - Άδεια Xρήσης: GPL

Link: http://transmission.m0k.org/index.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που κυρίως με ενοχλεί με το transmission (αν και εγώ αυτό χρησιμοποιώ) είναι η μη υποστήριξη πολλαπλών trackers.

Κατά την έναρξη ενός torrent το transmission συνδέεται μόνο με έναν από τους διαθέσιμους trackers και αρχίζει να κατεβάζει από τους seeders μόνο από εκεί, επηρεάζοντας και την τελική ταχύτητα.

Επίσης αν τυχόν πέσει ο server ή οι seeders αποφασίσουν να φύγουν, το transmission δεν προσπαθεί να συνδεθεί με άλλον παρά μόνο αν κάνεις pause το torrent ή restart το transmission.

Τέλος ενώ υπάρχει η λειτουργία της προτεραιότητας κάποιον files σε σχέση με κάποια άλλα (η οποία δεν λειτουργεί και τόσο καλά) δεν ισχύει το ίδιο και για τα torrents σαν σύνολο.

 

Ένα από τα πράγματα που μου λείπουν από τα !@#$ είναι το utorrent το οποίο έχει αρχίσει να υλοποιείται και για mac και ελπίζω να βγεί σύντομα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς, το Transmission αποτελεί συμβιβασμός. Δεν έχει σε καμιά περίπτωση τη δύναμη του Azureus και του uTorrent.

Η τελευταία του έκδοση αποτελεί σίγουρα βελτίωση, αλλά είναι 2 κεφάλια κάτω από τον ανταγωνισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, χρησιμοποίησα πρόσφατα (χθές) για πρώτη φορά το Transmission. Μέχρι τότε χρησιμοποιούσα το Bits on Wheels, το οποίο αν εξαιρέσει κάποιος το ότι δεν έχει selective download, το βρίσκω τέλειο.. Δεν μου έλειψε καθόλου το μTorrent των παραθύρων. Δεν νομίζω ότι μπορώ να αποχωριστώ το Bits on Wheels.... :)

edit: Το βρήκα λιτό αλλά πολύ λειτουργικό το Transmission! Όπως είπε και ο paredwse, καλυπτει πλήρως τις ανάγκες ενός χρήστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να θέλει κάποιος πέρα από το να κατεβάσει και να ανεβάσει ένα torrent. :) (Άντε και το selective download, το οποίο βέβαια με βρίσκει αντίθετο.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Εγώ ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να θέλει κάποιος πέρα από το να κατεβάσει και να ανεβάσει ένα torrent. :) (Άντε και το selective download, το οποίο βέβαια με βρίσκει αντίθετο.)

 

Θα καταγράψω μερικά πράγματα που θέλω προσωπικά σε έναν torrent client:

  • Να βλέπω ανά πάσα στιγμή το ratio για το κάθε torrent ξεχωριστά.
  • Να βλέπω ανά πάσα στιγμή την ταχύτητα download/upload.
  • Να βλέπω πόσους seeders/leechers έχει το κάθε torrent.
  • Να μπορώ να δημιουργήσω εύκολα και γρήγορα ένα torrent για upload.
  • Να μπορώ να ορίζω σε ποιό ratio θα σταματάει το seeding (συνήθως 1:20 με 1:50) - τόσο ολικά όσο και μεμονομένα για κάθε torrent.
  • Να ρυθμίζω άνετα ταχύτητα download/upload - τόσο ολική όσο και μεμονομένη για κάθε torrent.
  • Να έχω την επιλογή του selective download.
  • Να έχω ένα όμορφο και απλό interface.

 

Αυτά μου τα προσέφερε (και με το παραπάνω!) το Azureus...

 

Α, ξέχασα: Θέλω να έχω όλα τα παραπάνω σε ένα ελαφρύ πακέτο που δεν θα γονατίζει τον υπολογιστή μου όταν τρέχει.

 

Αυτό μου το προσφέρει το Transmission. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανε τεράστια βήματα η τελευταία έκδοση! Εγώ στην λίστα του paredwse να προσθέσω ότι θέλω (και χρειάζομαι βασικά) ένα WebUI για απομακρυσμένο έλεγχο και ένσωματομένο RSS... Δεν τα έχει, αλλά και πάλι αξίζει τον κόπο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα κι εγω να το χρησιμοποιησω για 1/2 εβδομαδες, αλλα ξαναγυρισα στο βατραχι.

Αιτια, οτι ΙΜΗΟ δε διαχειριζεται σωστα το upload των αρχειων που εχουν κατεβει... Οταν υπαρχουν λιγα αρχεια ολοκληρωμενα ειναι οκ, αλλα αν πχ γινουν καμια 10αρια, ανεβαζει ο,τι του κατεβαζει και οχι οπου υπαρχει πραγματικη αναγκη σε ratio και leechers.

 

Επισης του λειπει, οπως ειπε ο woci, το WebUI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Super Moderators

Μόλις κυκλοφόρησε η έκδοση 0.90 του Transmission.

 

Από το επίσημο site, οι αλλαγές είναι οι ακόλουθες:

 

  • Encryption support, with option to ignore unencrypted peers (ΣΣ: Ε-π-ι-τ-έ-λ-ο-υ-ς)
  • Ban peers that send too much bad data
  • Only report downloaded, verified good pieces in tracker 'download' field
  • Improved compliance with BitTorrent spec
  • MSE Tracker Extension support
  • Significant rewrite of the libtransmission back-end
  • Icon enhanced to support size of 512 x 512

 

Ειδικά για την έκδοση που προορίζεται για το MacOS X, επήλθαν και οι ακόλουθες αλλαγές:

  • Per-torrent action menu
  • Redesigned inspector with additional statistics and ability to be resized vertically in Peers and Files tabs
  • Redesigned message log
  • Optimizations to decrease memory usage
  • Sort and filter by tracker
  • Various smaller interface additions and improvements

 

Εντυπώσεις το απόγευμα, όταν το εγκαταστήσω στο iMac. :-)

 

Πηγή: Επίσημο site via digg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...