Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια: H Gigabyte DQ6 δε χωράει στο Armor Jr.


slowdive

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η mobo P35-DQ6 της Gigabyte έχει μία τεράστια ψύχτρα εκεί που βρίσκονται οι είσοδοι και οι έξοδοι της μητρικής, η οποία πέφτει ακριβώς επάνω στον ανεμιστήρα που βρίσκεται στην πίσω πλευρά του Thermaltake Armor Junior και δε χωράει για να τη βιδώσω!

 

Τι μπορώ να κάνω; Δώστε καμιά ιδέα please γιατί θα τα σπάσω όλα μαζί :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πολυκατάλαβα που ακριβώς "βρίσκει" η μητρική... Αν θες εξήγησε το λίγο περισσότερο...

 

Σαν πρώτη σκέψη πάντως μπορείς να βγάλεις τον ανεμιστήρα στο πίσω μέρος του Thermaltake και να τον βάλεις σε άλλη θέση (εφόσον βέβαια έχει 2η θέση για ανεμιστήρα το κουτί -μη μείνεις και χωρίς...) ή να βάλεις κάποιο μικρότερο fan...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισυνάπτω φωτογραφία.

 

Δεν ξέρω αν μπορείς να καταλάβεις από αυτή. Τώρα όπως είναι στη φωτό, έχω ξεβιδώσει τελείως τον ανεμιστήρα και απλά ακουμπάει επάνω στην ψύχτρα της mobo.

 

Δεν ξέρω αν μπορεί να μπει αλλού. Θα δοκιμάσω να τον ζορίσω λίγο μπας και βιδωθεί έστω και πρόχειρα. Γιατί και μικρότερο ανεμιστήρα να πάρω, οι τρύπες για τις βίδες είναι σε στανταρ σημεία, οπότε πάλι μπορεί να μην μπαίνει, εκτός κι αν το πλαστικό γύρω από τον ανεμιστήρα έιναι πιο λεπτό.

 

thanks

post-78054-129062952799_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ψύκτρα που εμποδίζει είναι αυτή που κάθεται ο ανεμιστήρας πάνω στη φωτογραφία, έτσι? Οχι εκείνος κάτω αριστερά...

 

Έτσι όπως το βλέπω μάλλον θα χρειαστεί να βάλεις μικρότερο ανεμιστήρα... Απλώς θα τον βιδώσεις με μια βίδα και θα τον στερεώσεις κάπως πρόχειρα (με λαστιχάκι πχ) από το άλλο μέρος για να μην πέφτει... Δεύτερη θέση για ανεμιστήρα δεν φαίνεται να διαθέτει το κουτί. Δεν γνωρίζω βέβαια αν υπάρχουν πιο λεπτοί ανεμιστήρες, όπως λες και συ, αν ναι έχει καλώς :)

 

 

EDIT: Αν η μητρική δεν χωράει για λίγο (μερικά χιλιοστά δηλαδή) εξαιτίας του ανεμιστήρα, μπορείς να καταφύγεις σε άλλες λύσεις, όπως να "φαγώσεις" το πλαστικό γύρω από το fan τόσο ώστε να χωρέσει να μπει η ψύκτρα. Όχι όμως τόσο ώστε να φαγωθεί τελείως το πλαστικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτή είναι η ψύκτρα που λες, εκεί που κάθεται ο ανεμιστήρας.

 

Όπως είναι τώρα, βιδώνει μία μόνο βίδα του ανεμιστήρα (αν και πάλι ακουμπάει επάνω στην ψύκτρα έστω και ελαφρά). Αν τον ζορίσω προς τα κάτω για να βιδώσει κι άλλη βίδα, πιέζεται πολύ η Mobo και τη φοβάμαι λίγο.

 

Για "φάγωμα" που ,λες δύσκολα να γίνει, είναι κάτι παραπάνω από λίγα χιλιοστά και το πλαστικό του ανεμιστήρα δεν έχει μεγάλο περιθώριο για να το σκάψω.

 

Τι να πω δεν ξέρω απογοητεύτηκα λίγο από την Gigabyte....

 

edit: Γενικά αν ακουμπάει ο ανεμιστήρας επάνω στην ψύκτρα της μητρικής λέτε να υπάρχει κάποιο πρόβλημα (λόγω κραδασμών κλπ)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάντως πάρεις μικρότερο ανεμιστήρα νομίζω υπάρχουν κάτι αντάπτορες για να βάλεις διαφορετικού μεγέθους ανεμιστήρα.

 

πχ κάτι τέτοιο(δεν είναι για το μέγεθος του δικού σου αυτό αλλά μόνο αυτό είχε) http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.804143

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά όπως το βλέπω τώρα, ίσως θα μπορούσα να ανοίξω 4 καινούριες τρύπες λίγο πιο δίπλα από τις original. Βέβαι το πώς θα τις ανοίξω είναι άλλο θέμα...:cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edit: Γενικά αν ακουμπάει ο ανεμιστήρας επάνω στην ψύκτρα της μητρικής λέτε να υπάρχει κάποιο πρόβλημα (λόγω κραδασμών κλπ)?

 

Δε νομίζω... Αρκεί ο ανεμιστήρας να μην πιέζει υπερβολικά την μητρική...

 

Για μικρότερο ανεμιστήρα το σκέφτεσαι? Ας βιδωθεί σε μια βίδα, δεν πειράζει, ο υπόλοιπος θα είναι στερεωμένος με λαστιχάκι ή συρματάκι στη σωστή θέση. Βασικά δεν είναι "κακοτεχνία" της Gigabyte αλλά της Thermaltake περισσότερο για ελλιπή σχεδιασμό του κουτιού...

 

@Land of Banania: Αυτό που λες δεν βοηθάει στη συγκεκριμένη περίπτωση, το μόνο που θα κάνει είναι να βάλει τον ανεμιστήρα ακόμα πιο μέσα στο κουτί (γιατί το fan θα μπεί πάνω στη συσκευή που λες άρα θα αυξηθεί το πλάτος ακόμα περισσότερο), κάτι που θα δημιουργήσει ακόμα περισσότερα προβλήματα χώρου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά όπως το βλέπω τώρα, ίσως θα μπορούσα να ανοίξω 4 καινούριες τρύπες λίγο πιο δίπλα από τις original. Βέβαι το πώς θα τις ανοίξω είναι άλλο θέμα...:cry:

 

moυ φενεται πως με ενα< τρυπανι θα γινει η δουλεια,χαλαρωσε.:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μικρότερο ανεμιστήρα το σκέφτεσαι?

Αν είναι και το πλαίσιό του μικρότερο ναι, αλλά αν απλά αλλάζει το μέγεθος του φουρφουρίου ( :lol: ) και το πλαίσιο παραμένει ίδιο δεν έχει νόημα.

Ένας μικρότερος ανεμιστήρας θα έχει μεγάλη διαφορά στην ψύξη (sorry αν σου φαίνονται λίγο αφελείς οι απορίες μου-δεν είμαι και πολύ σχετικός με αυτά);

 

Όντως το πρόβλημα μπορεί να οφείλεται και στο κουτί όπως λες και όχι στη μητρική, αν και απ' ότι βλέπω άλλες μητρικές δεν έχουν τόσο πίσω τις ψύκτρες τους. Και είναι και στάνταρ σημείο που πάει ο ανεμιστήρας ρε γμτ, θα έπρεπε να το είχαν προσέξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε και τρόμαξα...Τράβα 4 τρύπες λίγο πιο πάνω και τελείωσε η υπόθεση.

τράβα και τα ρινίσματα με μια ηλεκτρική σκούπα και μετά βάλε τη μητρική.

 

Μια άλλη λύση είναι να πάρεις μια λίμα και να φας τη κάτω πλευρά του ανεμιστήρα στο σημείο που ακουμπάει η ψήκτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι και το πλαίσιό του μικρότερο ναι, αλλά αν απλά αλλάζει το μέγεθος του φουρφουρίου ( :lol: ) και το πλαίσιο παραμένει ίδιο δεν έχει νόημα.

Ένας μικρότερος ανεμιστήρας θα έχει μεγάλη διαφορά στην ψύξη (sorry αν σου φαίνονται λίγο αφελείς οι απορίες μου-δεν είμαι και πολύ σχετικός με αυτά);

 

 

Ναι, στους μικρότερους ανεμιστήρες είναι μικρότερα και τα πλαίσια :)

 

Για την ψύξη εξαρτάται... Ο ανεμιστήρας που έχεις τώρα πρέπει να φέρνει 1.500-2.000 στροφές περίπου, μπορείς να πάρεις έναν μικρότερο 80άρη με λίγο περισσότερες στροφές (2,500 περίπου) για να αντισταθμίσεις το airflow.

 

Είναι και η λύση με τα τρυπάνια βεβαίως... :) Δεν το έχω δοκιμάσει όμως οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks guys για τις συμβουλές.

 

Σκέφτηκα και μια άλλη πατέντα, να δοκιμάσω να στερεώσω τον ανεμιστήρα χωρίς καθόλου βίδες, χρησιμοποιώντας κάποιο έυκαμπτο υλικό όπως πετονιά ή γραβάτες (αυτά τα μικρά πλαστικά λουράκια με τα δοντάκια :mrgreen: ). Έτσι ίσως μπορέσω να τον τοποθετησω λίγο παραδίπλα και να μην ακουμπάει καθόλου.

 

Άρα καταλήγουμε σε 5 πιθανές λύσεις:

1) Αγορά μικρότερου ανεμιστήρα

2) Στερέωμα χωρίς βίδες με εύκαμπτο υλικό

3) Καινούριες τρύπες

4) Λυμάρισμα ανεμιστήρα (αν και χλωμό το βλέπω αυτό)

5) Αλλαγή μητρικής :?

 

Άλλες προτάσεις ευπρόσδεκτες. Το πήρα πατριωτικά το θέμα :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγα τα 1) 2) και 4) (σε εξαιρετική περίπτωση). Αν βάλεις μικρότερο ανεμιστήρα οι τρύπες δεν θα ταιριάζουν, οπότε μπορείς να κάνεις έναν συνδυασμό των 1 και 2... (αυτό που έλεγα και πιο πάνω :))

 

Το Νο 5) μπορείς να το αλλάξεις με "αλλαγή κουτιού" ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...