Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια: H Gigabyte DQ6 δε χωράει στο Armor Jr.


slowdive

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την αλλαγή κουτιού τη φοβάμαι γιατί δε θα είμαι πάλι 100% σίγουρος ότι δε θα βρίσκει επάνω στον ανεμιστήρα. Σκέψου ότι η ψύκτρα της μητρικής πάει και λίγο πάνω από τα μαντζαφλάρια των εισόδων/εξόδων (usb, serial, jack κλπ.). Για τόσο πίσω μιλάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά αν ακουμπάει ο ανεμιστήρας επάνω στην ψύκτρα της μητρικής λέτε να υπάρχει κάποιο πρόβλημα (λόγω κραδασμών κλπ)?

 

Ναι, υπάρχει πρόβλημα. Τα πτερύγια του ανεμιστήρα θα ακούγονται κτακ-κτακ καθώς θα "τρίβονται" επάνω στη μεταλλική ψύκτρα. Και στο τέλος ή θα φαγοθούν τα πτεγύρια ή, αν είναι πολύ κοντά στην ψύκτρα δεν θα περιστρέψεται καν ο ανεμιστήρας, θα γυρίσει όσο γίνεται (λίγες μοίρες) και θα κολλήσει κάποιο πτερύγιο στην ψύκτρα.

 

Λύσεις: Ανεμιστήρας 9,2 εκατοστών αντί για τον 12άρη που έχεις ή όπως είπε κι ο Vatos_locos, βάλτον έξω από το κουτί! Σε αυτή την περίπτωση, αγόρασε κι ένα fan guard, να μην σου χτυπήσει κανένα δάχτυλο ο ανεμιστήρας... εμένα ο thermaltake του matrix, πριν του βάλω fan guard, μου χτύπησε το νύχι κι πονούσα για μισή ώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάλε τον ανεμιστήρα από την έξω μεριά του κουτιού :)

 

χααχαχαχαχαχαχαχαχχαα για άλλη μια φορά ο vatos έδωσε την πιο πρωτότυπη λύση :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα δεν του αρέσει ή έξω μεριά ας φτιάξει ένα πλαστικό (θερμοπλαστικό, δηλ. ABS, PC κλπ.) παχους 2 mm με οκτώ τρύπες για τις βίδες και να βιδώσει το πλαστικό στο κουτί και ένα μικρότερο ανεμιστήρα στο πλαστικό.

Η κοπή των θερμοπλαστικών γίνεται πολύ εύκολα με ένα πυρωμένο σύρμα και οι τρύπες για τις βίδες με το γνωστό τρυπάνι.

 

Όμως μικρότερο κόπο θα κάνει όταν βιδώσει από έξω αυτόν που έχει αλλά με προστατευτικό για να μην φάει κανά δάκτυλο ή κανένα καλώδιο.

Εγώ πάντως θα τον έβαζα από έξω. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sapphire μάλλον δεν κατάλαβες καλά.

 

Δεν εννοούσα να χτυπάει η προπέλα επάνω στην ψύκτρα, αλλά το πλαίσιο του ανεμιστήρα. Προφανώς και θα υπήρχε πρόβλημα αν χτυπούσε η προπέλα, δεν το συζητάω καν.

 

Παιδιά αν τον βγάλω απέξω (τον ανεμιστήρα ρε πρόστυχοι :lol::lol:), η ψύξη θα χάσει καθόλου σε σχέση με το αν ήταν μέσα ή όχι;

 

Προς το παρόν πάντως τον έχω στερεώσει με μία βίδα και κάτι γραβάτες και φαίνεται να είναι ΟΚ, αλλά με χαλάει λίγο οπτικά.

 

Επίσης να προειδοποιήσω όσους σκέφτονται να πάρουν την εν λόγω μητρική (Gigabyte P35-DQ6), ότι θα τους βγάλει την παναγία η εγκατάσταση της stock ψύκτρας του Q6600. Δεν κούμπωνε με τίποτα, κόντεψα να σπάσω τη mobo από τη μεγάλη πίεση για να κουμπώσει σωστά και τα χέρια μου ακόμα πονάνε από χθές. Το πρόβλημα είναι ότι ακριβώς κάτω από τον επεξεργαστή στην πίσω πλευρά της μητρικής, υπάρχει ένα heatsink (το λεγόμενο "Crazy Cool Heatsink") το οποίο σύμφωνα με το manual θα πρέπει να το αφαιρέσεις μόνο στην περίπτωση που βάλεις μία άλλη ψύκτρα και όχι την stock της Intel.

 

Τελικά για να καταφέρω να βάλω ακόμα και την stock ψύκτρα, χρειάστηκε να ξεβιδώσω το heatsink πρώτα, να κουμπώσει η ψύκτρα (και πάλι όχι εύκολα) και μετά να το ξαναβιδώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αν τον βγάλω απέξω (τον ανεμιστήρα ρε πρόστυχοι :lol::lol:), η ψύξη θα χάσει καθόλου σε σχέση με το αν ήταν μέσα ή όχι;

 

Η απάντηση είναι ότι θα μειωθεί η παροχή αέρα άρα και η παρεχόμενη ψύξη αν ο ανεμιστήρας αυτός είναι υπολογισμένος να αναρροφά από ανοικτή αναρόφηση και να καταθλίβει το ρευστό (αέρας) σε περιορισμένη κατάθλιψη (έξοδος ρευστού) με υψηλή πίεση.

Είναι καθαρά θέμα των γωνιών εισαγωγής και εξαγωγής του ρευστού δηλαδή της γεωμετρίας των συγκεκριμένων πτερυγίων που φέρει αυτός ο ανεμιστήρας.

 

Αν δεν ισχύει κάτι τέτοιο τότε μια δοκιμή θα σε πείσει, αλλά θα χρειαστείς ροόμετρο για να μπορέσεις να συγκρίνεις τις δύο παροχές (μέσα - έξω). Αν έχεις κάποιο γνωστό, επαγγελματία στον κλιματισμό ή την ψύξη μπορεί και να έχει ροόμετρο και να σε βοηθήσει για να βγάλεις συμπέρασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φίλε μπορεί να είναι βλακεία αυτό που θα πώ αλλά γιατί δεν βάζεις τον ανεμιστήρα απο την εξωτερική πλευρά του κουτιού....

 

dude ρίξε μια ματιά και στα παραπάνω posts...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...