Προς το περιεχόμενο

Ειδα καλα?


giorkarapas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους.Ειδα την Κυριακη το disturbia στο village στου Ρεντη και σε μια σκηνη, λιγο πριν ο μικρος φιλοδωρησει με ενα μπουκετακι τον καθηγητη του φαινεται ξεκαθαρα το μικροφωνο και ολοκληρο εκεινο το κονταρι που που το στηριζει, πανω απο τους 2 ηθοποιους και κατα μηκος της ταξης που διαδραματιστηκε η σκηνη.Ολη η αιθουσα γελαγε με αυτο και αν δεν ηταν και η κοπελα μου να μου το επιβεβαιωσει, θα ελεγα οτι το φανταστηκα.Παρολαυτα ο αδερφος μου ο οποιος ειδε την ιδια ταινια σε αλλο σινεμα δεν ειδε κατι τετοιο!Πως ειναι δυνατον????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Καλησπερα σε ολους.Ειδα την Κυριακη το disturbia στο village στου Ρεντη και σε μια σκηνη, λιγο πριν ο μικρος φιλοδωρησει με ενα μπουκετακι τον καθηγητη του φαινεται ξεκαθαρα το μικροφωνο και ολοκληρο εκεινο το κονταρι που που το στηριζει, πανω απο τους 2 ηθοποιους και κατα μηκος της ταξης που διαδραματιστηκε η σκηνη.Ολη η αιθουσα γελαγε με αυτο και αν δεν ηταν και η κοπελα μου να μου το επιβεβαιωσει, θα ελεγα οτι το φανταστηκα.Παρολαυτα ο αδερφος μου ο οποιος ειδε την ιδια ταινια σε αλλο σινεμα δεν ειδε κατι τετοιο!Πως ειναι δυνατον????

 

Μου έχει τύχει σε θερινό πριν χρόνια να δω την Έκτη Αίσθηση. Λοιπόν η κόπια που είδαμε όχι μόνο σε μια ΟΛΟΚΛΗΡΗ σκηνή αλλά σε πολλές (με πιο χτυπητή την πρώτη σκηνή στο σχολείο), έδειχνε ξεκάθαρα (χωρίς καμμιά απόπειρα να το καλύψει) το "γερανό" και το μικρόφωνο. Στην αρχή γελούσαμε, αλλά τελικά μας απέσπασε πολύ την προσοχή και για μένα η όλη μαγεία της ταινίας καταστράφηκε... Φυσικά αυτό δε συνέβη σε κανένα άλλο γνωστό μου που είδε την ταινία αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδια ιστορία είχα με το The Whole Nine Yards πριν χρόνια σε θερινό σινεμά. Ημασταν 3 άτομα, το είδαμε ξεκάθαρα, και μετά από καιρό όταν το είχε νοικιάσει ένας φίλος και ήμουν σπίτι του, ήθελα να του δείξω το λαθάκι αλλά τίποτα...

 

Ήταν στην σκηνή που είναι ο Perry στο δωμάτιο πίσω από τον καθρέφτη της ανάκρισης και μιλάει με 2 μπάτσους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μικροφωνο αυτο οποτε εμφανιζεται ειναι στο πανω μερος της οθονης και φαινεται συνηθως ελαχιστα...

Ειναι πολυ πιθανο σε καποια σινεμα, η εικονα να "κοβεται" γυρω γυρω για να χωραει καλυτερα στο πανι (ε δεν ξερω πως αλλιως να το εκφρασω :mrgreen:)...

Αποτελεσμα, σε καποια σινεμα να φαινεται το μικροφωνο και σε καποια αλλα που εχουν "κοψει" γυρω-γυρω να μην φαινεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μικροφωνο αυτο οποτε εμφανιζεται ειναι στο πανω μερος της οθονης και φαινεται συνηθως ελαχιστα...

Ειναι πολυ πιθανο σε καποια σινεμα, η εικονα να "κοβεται" γυρω γυρω για να χωραει καλυτερα στο πανι (ε δεν ξερω πως αλλιως να το εκφρασω :mrgreen:)...

Αποτελεσμα, σε καποια σινεμα να φαινεται το μικροφωνο και σε καποια αλλα που εχουν "κοψει" γυρω-γυρω να μην φαινεται...

 

Μα πως ειναι δυνατον?Ειδικα στα βιλατζ οπου φανταζομαι οτι το πανι ειναι ιδιες διαστασεις σε ολα...Τεσπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ίσως να γίνεται ένα cropping κατα την προβολή όπως λέει ο Lighter, ή να πρόκειται για κάποια κόπια πριν τον επίσημο cropping.

 

Πάντως στην περίπτωση της Έκτης Άισθησης στο θερινό, δεν μιλάμε για το εφέ του μικροφώνου που εμφανίζεται και εξαφανίζεται (όπως πχ σε παλιές ελληνικές ταινίες). Μιλάμε για όλο τον εξοπλισμό να φαίνεται σαν να μας δείχνανε πως γυρίζεται η ταινία. Αν θυμάμαι καλά, ωστόσο, πρέπει να έπαιζε κάτι με το cropping και το ίδιο το φίλμ ή τον προβολέα, γιατί μόνιμα (?) στην αριστερή πλευρά βλέπαμε κατι που έμοιαζε με την μάυρη άκρη ενός φιλμ με τις τρύπες να "τρέχουν".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To καδρο παντα ειναι πολυ μεγαλυτερο απο αυτο που βλεπουμε εμεις. Αυτο φαινεται σε ολες τις ταινιες. 1/10 φταιει ο παραγωγος που εχει παρει μεγαλυτερο καδρο απο αυτο που πρεπει, 9/10 μαλακια του προβολαρχη που δεν εχει στησει το καδρο καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα μαρεσε το ταινιακι,ειχε χαβαλε,γελιο κ γενικα περασα με την παρεα ενα πολυ ευχαριστω δυωρο(ποσο ηταν δλδ,δε θυμαμαι...)...μου θυμιζε ταινιες που βλεπαμε μικροι,γκουνις,πολντεργκειστ κ ετσι,παιδικες,εφηβικες με δοσεις ψιλοθριλερ,αλλα χαλαρα πραματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν στέλνουν το πρωτότυπο σε μια εταιρία διανομής, πολλές φορές οι πράξεις δεν είναι τελειωμένες (βλέπεις σημάδια για εφέ όπως πράσινες κουκίδες κτλ.), κυρίως οι πράξεις στην μέση της ταινίας. Για τον υποτιτλισμό όμως χρειάζονται όλες οι πράξεις, έτσι μπορεί στο ράψιμο της μπομπίνας να βάλανε κατά λάθος πράξη από το πρωτότυπο.

 

Περίεργο όμως στα Village γιατί έχουν μηχανήματα που δέχονται ολόκληρη την ταινία σε μια μπομπίνα (τεράστια και πολύ βαριά), γι αυτό και δεν έχουν διάλειμμα, και γι αυτό είναι πολύ προσεκτικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...