Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με το vobsub


crisselectro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω και αρκετο καιρο λειτουργω το vobsub για να μπαινουν οι υποτοιτλοι αυτοματα και να βλεπω ταινιες ή να τις μετατρεπω απο avi σε αρχεια vob ωστε να γινουν dvd.

Ξαφνικα και χωρις κανενα λογο το vobsub δεν ξεκιναει με το πρασινο κλασικο βελακι κατω δεξια στη γραμμη εργασιων και οι υποτοιτλοι δεν μπαινουν , ειτε για να δω την ταινια στο windows media player ειτε για να την μετατρεψω.

Εκανα unistall και ξανα install το vobsub 4 φορες αλλα τιποτα.

Απενεργοποιησα το comodo (firewall) και το Nod32 (antivirus) μηπως το μπλοκαρει κατι απο αυτα αλλα παλι τιποτα.

Ενοειται οτι τους υποτοιτλους srt τους εχω στον ιδιο φακελο με την ταινια και με την ιδια ονομασια.

Δεν ξερω τι να κανω.

Μηπως θελει καποια ρυθμιση; αλλα που; και τι ακριβως;

Βοηθηστε ρε παιδια , δεν μπορω να κανω κατι εγω , και το χρειαζομαι οποσδηποτε.:cry::cry::cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να δοκιμάσεις και το VLC Media Player για την αναπαραγωγή ταινιών avi και υποτίτλων. Παίζει τα πάντα!!!

 

Όσον αφορά στην μετατροπή τους υπάρχει ένα πρόγραμμα που λέγετε XVID2DVD. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπό το Έναρξη > Όλα τα προγράμματα > Vobsub άνοιξε το DirectVobSubConfigure και στην καρτέλα General στο πεδίο Loading επίλεξε το Always Load και πάτα OK.

 

Φιλε accipio με εσωσες χιλια ευχαριστω :-D:-D:-D

Δεν μπορω να καταλαβω πως αλαξε η ρυθμιση απο μονη της , αλλη μια φορα μου το ειχε κανει και μετα απο μια επανεγκατασταση που εκανα ειχε διορθωθει τωρα που εκανα το ιδιο δεν διορθωθηκε.

Καλυτερα που το ρυθμισα οπως μου ειπες για να ξερω αλλη φορα αν ξανασυμβει τι να κανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να δοκιμάσεις και το VLC Media Player για την αναπαραγωγή ταινιών avi και υποτίτλων. Παίζει τα πάντα!!!

 

Όσον αφορά στην μετατροπή τους υπάρχει ένα πρόγραμμα που λέγετε XVID2DVD. ;)

 

 

Το VLC Media Player το ξερω απλος επειδη εχω συνηθησει το win media player γι'αυτο.

Οσο για το XVID2DVD δεν το εχω δουλεψει , συνηθως δουλευω το WinAVIVideoConverter και το Cucusoft.

 

 

Και μιας και το εφερε η ευκαιρια για να μην ανοιγω αλλο θεμα το ImTOO DVD to DivX Converter που χρησιμοποιω μετατρεπω την ταινια απο dvd σε xvid αλλα οι υποτοιτλοι βγαινουν ενσωματωμενοι πανω στο xvid.

Με αυτο το προγραμμα μπορω να τους ξεχωρισω σε srt ; ή πρεπει να χρησιμοποιησω αλλο προγραμμα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πάρεις σε χωριστό αρχείο από την ταινία τους υπότιτλους έχεις δύο βασικές επιλογές:

α) Να τους κρατήσεις αυτούσιους, με τη μορφή εικόνων (κάθε υπότιτλος και μία εικόνα). Θα τους πάρεις σε δύο αρχεία, της μορφής idx και sub. Το δεύτερο θα έχει μέγεθος 3-6 MB ή περισσότερο, ανάλογα με τον αριθμό των γλωσσών που επιλέγεις να κρατήσεις. Το πρόγραμμα που σου χρειάζεται είναι πάλι το VobSub (συγκεκριμένα το VobSub Configure).

β) Να τους μετατρέψεις σε srt. Πρέπει να κάνεις -με άλλα λόγια- οπτική αναγνώριση χαρακτήρων. Κατάλληλο πρόγραμμα είναι το Subrip, αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις (και πάλι) το VobSub (συγκεκριμένα το SubResync). Χρειάζεται ωστόσο εκ μέρους σου αρκετή δουλειά, μια και πρέπει να υποδεικνύεις -στα αρχικά στάδια- τους χαρακτήρες έναν έναν στο πρόγραμμα ώστε να τους αναγνωρίσει σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω νομιζα οτι καθως γινεται rip μια ταινια απο αρχεια vob σε avi ,

με διαφορα προγραμματα ripper που εχω χρησιμοποιοησει ( περιπου τα 8 ) γινεται καποια ρυθμιση σε αυτα , και καθως μετατρεπεται η ταινια σε avi ξεχωριζει ταυτοχρονα τους υποτοιτλους σε αρχεια srt.

Η΄ξερω γω το προγραμμα να διαβασει τους υποτοιτλους και να τους εξαγει απευθειας σε srt χωρις να χρειαστει καποια διορθωση , οπως συγχρονισμος και αλλα τετοια τα οποια αναφερεις , (να ειναι ετοιμοι δηλαδη)

Αλλα ετσι οπως τα λες τα πραγματα καλυτερα να το ξεχασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...