Προς το περιεχόμενο

Προσοχη στις πρίζες!!


djpal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μετασχηματιστες 1:1 συνηθως στις οικιες θα ηταν καλο να υπαρχουν για προστασια (οπως στις πριζες μπανιου) αν και για να βαλεις μετασχηματιστη 1:1 για ολο το φορτιο του σπιτιου (κουζινα,θερμοσιφωνα κ.τ.λ.) ειναι ασυμφορο και κανεις δεν το κανει.

 

Συνήθως μετασχηματιστες 1:1 μπαίνουν στις τροφοδοσίες χαμηλής τάσεως κήπου λόγω νερών (βροχές κλπ.). Επίσης και στις στις πριζες μπανιου 230 V όπως πολύ σωστά ανέφερες αν και τις τελευταίες αν θυμάμε καλά τις έχουν απαγορέψει. Πάντως εγώ τις αποφεύγω.

 

Το κύριο μέλημα όταν χρησιμοποιούμε μετασχηματιστες 1:1 είναι να είναι πολύ καλά απομονωμένοι (διπλή μόνωση) από το οικιακό ρεύμα αλλά και από τη γη.

Επίσης οι αγωγοί τροφοδοσίας των συσκευών που τις τροφοδοτούν πρέπει να είναι πολύ καλά απομονωμένοι (διπλή μόνωση) από τη γη όπως και οι ίδιες οι συσκευές (το κομμάτι τους που έρχεται σε επαφή με την τάση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα και δεν μπορουν να εξηγηθουν ετσι απλα.

σαν καταληξη (απλοποιημενη) μπορουμε να πουμε οτι οσον αφορα τον μεσο ανθρωπο στην ουσια απο τα αμπερ κινδυνεύσουμε.

απλα να γνωριζουμε οτι στην ακτη ενος αγωγου δεν υπαρχει ρευμα, μονο ταση.

τη στιγμη που τον ακουμπαμε αναλογα με την αντισταση του σωμστος μας και την μονωση μας ως προς τον αγωγο (γαντια κ.τ.λ.) και την μονωση μας ως προς το εδαφος (λαστιχενια σολα κ.τ.λ.) αλλαζει η αντισταση και αρα το ποσοστο της διελευσης του ρευματος (amber)

λιγο πολυ οποι οι ανθρωπο εχουμε την ιδια αντισταση σωματος (με ελαχιστες περιπτωσεις ανθρωπων οπου ακομα και ξυπόλητοι εχουν τεραστια αντισταση,ειναι ομως ελαχιστοι) και αυτο που κανει την διαφορα για το αν σκοτωθουμε ή οχι στην οθσια την διαφορα την κανει η μονωση προς το εδαφος. βρεγμενο πατωμα, ξυλινο πατωμα, λαστιχενια σολα στα παπουτσια κ.τ.λ.) μου εχει τυχει να βαζω δοκιμαστικο κατσαβιδι σε πριχα και να αναβει, να δοκιμαζω με πολυμετρο και να βλεπω 220 v και πριν απο ολα αυτα κατα λαθος ειχα ακουμπησει τη φαση και δεν ενιωθα τιποτα.

για μια στιγμη νομιζα οτι ειμαι ενας απο τους 4400.

μετα καταλαβα οτι τα συγκεκριμενα αθλητικα που φορουσα ειχαν τελεια μονωση. (δεν τα πεταξα, ακομη τα κρατω).

και κατι τελευταιο. ορισμενοι, (οπως εγω, σαν ηλεκτρολογος) δυστυχώς αρκετες φορες λογω δουλειας μας χτυπα το ρευμα (απροσεξια κ.τ.λ.)

το ρευμα λοιπον προκαλει ηλεκτρολυση στο αιμα που ειναι συσσωρευτική.

θεωρητικα θα επρεπε να ειμαι εθελοντης αιμοδοτης ωστε αγου δινω αιμα να παραγω πλασμα που θα μετατρεπεται σε νεο αιμα ετσι ?

δεν το κανω ομως (οπως μου εχουν συστησει) γιατι αναρωτηθηκα, αν το αιμα μου εχει υποστει ηλεκτρολυση γιατι να το παρει καποιος δύστυχος σε ενα νοσοκομειο. δεν το θεωρω σωστο.

ουτως ή αλλος με τον καιρο, το αιμα μας αναπληρωνεται ετσι κι αλλιως σιγα σιγα. οποτε το μονο που εχω κανει ειναι να υπερπροσεχω με τις κατα λαθος ηλεκτροπληξιες για να παθαινω πιο λιγες. (και τα εχω καταφερει)

βγηκα ομως αρκετα off topic και σταματω.

απλα ηθελα να το πω κι αυτο γιατι πολλοι δεν γνωριζουν τους εμμεσους κινδυνους της ηλεκτροπληξιας.

Υ.Γ. τους μετασχηματιστες 1:1 οσον αφορα το μπανιο θα μπορουσαμε να μην τους χρησιμοποιουμε αφου τα ρελε διαρροης κανουν μια χαρα τη δουλεια τους. ομως υπαρχουν περιπτωσεις οπου αν μενεις σε ενοικιο σε παλια πολυκατοικια π.χ. να μην μπορεις να βαλεις ρελε γιατι οι πολυκατοικια των 20-30 ετων καπου εχει διαρροη (αντε βρες τη) και σου ριχνει συνεχεια το ρελε. οποτε δεν μπορεις να τον λειτουργησεις

(μου εχει τυχει πολλες φορες να μην μπορω να βαλω ρελε εξ αιτιας αυτου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ΔΕΗ στα συμβολαια της γραφει οτι νομιμα μπορει να εχει αποκλιση 14% + - (αν θυμαμαι) χωρις να μπορεις να την μυνησεις για τιποτα. 220+14%=250.8V

 

Πληροφοριακα

 

Το στανταρ της ευρωπαικης ενωσης σημερα ειναι 230V, και στην περιοχη που μενω τις ωρες μη αιχμης το βολτομετρο του παγκου δειχνει 231. Το μεσημερι μπορει να πεσει και μεχρι τα 218V. Το καλοκαιρι ειδα μεχρι και 211V, μετα απο επαναφορα τασης μετα απο διακοπη (μαλλον πηραν μπροστα ολα τα μοτερ απο τα ψυγεια και απο μερικα κλιματιστικα με μνημη) για 2 λεπτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληροφοριακα

 

Το στανταρ της ευρωπαικης ενωσης σημερα ειναι 230V, και στην περιοχη που μενω τις ωρες μη αιχμης το βολτομετρο του παγκου δειχνει 231. Το μεσημερι μπορει να πεσει και μεχρι τα 218V. Το καλοκαιρι ειδα μεχρι και 211V, μετα απο επαναφορα τασης μετα απο διακοπη (μαλλον πηραν μπροστα ολα τα μοτερ απο τα ψυγεια και απο μερικα κλιματιστικα με μνημη) για 2 λεπτα

 

Προφανώς και είναι 230 V και από φάση σε φάση είναι 400 V, δες προηγούμενο post μου #15 σε αυτό το θέμα εδώ. Στα χαρτιά γιατί στην πραγματικότητα πρέπει να είναι 230.94 V (400 V / √3) αφού η πολική τάση είναι η ελεγχόμενη. Αυτός είναι και ο λόγος που μετράς 231 V στις ώρες μη αιχμής.

Αυτή τη στιγμή μετράω 226.5 V (στη μία φάση) στην πρίζα χωρίς πολλές ανοικτές καταναλώσεις, δηλαδή εντός ανοχών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...