Προς το περιεχόμενο

Samsung E900 ή Samsung E840? ή αλλο??


GeorgeMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Χαιρετω τη παρεα!

Θα ηθελα να με διαφωτισετε ως προς το κινητο που θελω να αγορασω.

Συγκεκριμενα, απο τιμη δε θελω να περναει πολυ τα 200€.

Το θελω για καθημερινη χρηση.

Πρωταρχικος στοχος ΔΕΝ ειναι η καμερα του, εχω για απαιτητικες στιγμες ψηφιακη φωτογραφικη.

 

Επειδη λοιπον τα Sony Ericsson δε λενε κατι σχεδιαστικα (κονσερβοκουτια ειναι, και το W810 και το W610 και το S500), κι επειδη οι καρτες μνημης τους (M2) ειναι πολυ ακριβοτερες των αντιστοιχων microSD, εχω καταληξει σε ενα απο αυτα τα 2 Samsung.

Ειναι πολυ καλυτερα σχεδιαστικα (κατα την αποψη μου), ενω εχουν αντιμετωπιστει καποια προβληματα του παρελθοντος.

 

Οι διαφορες τους ειναι:

Το E900 εχει φλας, το 840 οχι.

Το 840 εχει ραδιοφωνο, το Ε900 oχι.

To E840 εχει 2,22 ιντσες οθονη, ενω το Ε900 2,05 (ιδιας αναλυσης).

Το Ε840 ειναι πολυ λεπτοτερο (μισο εκατοστο πιο λεπτο) απο το Ε900.

Το Ε840 για να ειναι λεπτοτερο εχει και μικροτερη μπαταρια.

Το Ε840 εχει επιφανεια καθρεπτη.

 

Απο αυτα σημαντικο θεωρω το ραδιοφωνο...

 

Το Ε900 βρεθηκε 213€ ενω το Ε840 239! Δεν υπαρχει προβλημα για τα 239, αλλα θα ηταν καλυτερα οσο πιο κοντα στα 200€.

Πιο καλο θεωρω το Ε840, αλλα πραγματικα δε ξερω σε ποιο να καταληξω!

 

Περιμενω αποψεις-συμβουλες.

 

Εαν ξερετε και κανενα αλλο καλο θα χαρω να το ακουσω...

 

Ε900

Ε840

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Προσωπικά μεταξύ των δύο θα προτιμούσα το Ε900 και όχι το 840.

Ο λόγος είναι δακτυλιές.... θα σε αναγκάζει να είσαι με ένα πανάκι στο χέρι...

Τώρα αν αυτό που ψάχνεις την συγκεκριμένη περίοδο σε ένα κινητό είναι το design δεν είναι άσχημα ...

Μέχρι 200Ε οποιαδήποτε εταιρεία? Βάζοντας ως πρώτο χαρακτηριστικό το design και fm radio?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δε με πειραζει να κουβαλαω κι ενα πανακι :)

Ναι οποιαδηποτε εταιρεια εως 200, αντε μετα βιας 230-240. Πρωτο χαρακτηριστικο μεταξυ των 2 που λες, θα εβαζα με αρκετη διαφορα το Design. :)

 

Δεν εβαλα γενικα ως πρωτο χαρακτηριστικο το design, απλα μπορω να δωσω κατι παραπανω γιαυτο. Εαν δεν το εβαζα σε υψηλή θεση, θα επαιρνα ενα W810 που και αρκετα φτηνοτερο ειναι, και ραδιο εχει και 512ΜΒ καρτουλα σου δινει, απλα ΔΕ θελω κονσερβοκουτι Sony Ericsson. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το U700 παραειναι ακριβο...

Το Lg Ke500 δε μπορω να το βρω σε καποιο γνωστο καταστημα στην ελλαδα, ουτε το Ε950...

Το Ε840 το σχολιασα παραπανω...

 

Μπορεις να με διαφωτισεις λιγο περισσοτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω μια παρενθεση..Είναι υποκειμενικο το σχεδιο, αλλα θεωρείς κονσερβοκούτι το s500 και όχι το ε900;Σαν σχεδιο θα προτιμουσα το 840 πάντως.Έχει και το ραδιόφωνο που θέλεις. Ωστόσο οπως είπε ο φίλος παραπάνω, δακτυλιές θα είναι όντως πρόβλημα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ε καλα οχι και τοσο το S500, αλλα γενικα δεν παω τη σονυ (οχι οτι εχουν κανα προβλημα τα κινητα της).

Δεν ειναι και διακαης πόθος το ραδιο, απλα καλο θα ηταν να υπαρχει...

 

Περιμενω περισσοτερες προτασεις! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως φίλε μου το lg ke500 το έχει στο γερμανό http://www.e-germanos.gr/e-germanos/open/browse?product=42327&category=93 Πολύ ωραίο σχέδιο και αυτό, προσωπικά θα προτιμούσα το 840 μεταξύ των 2, αλλά αν μπορούσα να έχω και άλλη επιλογή, δεν θα έπαιρνα κανένα από τα 2 γιατί απλούστατα βλέπω οτι υπάρχει touch screen...Μεγάλος μπελάς σε τέτοια κινητά.Αλλού πατάς αλλού πηγαίνείς,και θα βαρεθείς να κάνεις κατα λάθος κλήσεις. Μπορεί και να αγανακτήσεις στην πορεία... Θα σου πρότεινα το Ε590 αλλά δε νομίζω με τπτ να σου αρέσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to ke 500 den exei touch pliktra,apla etsi fainetai ;)

makria apo se s500 maura (provlima kataskeuis me to pliktrologio)

to e590 einai poly kali agora alla exei xalia ixo to ixeio tou se periptwsi pou se endiaferei auto to kommati....

alla pou proteinw se auti ti timi

nokia 6300

motorola k1

motorola z6

se k530

 

kales agores ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

To ξερω οτι το Ε900 ειναι υπο καταργηση, εχει πανω απο 1 χρονο που βγηκε.

Απο την αλλη για το Ε840 δεν εχω βρει κανενα απολύτως review :(

Μονο στο καταστημα γνωστης εταιρειας το ειδα απ'εξω και ηταν μια χαρα... Αλλα τιποτ'αλλο...

 

Το Ke500 ισως και να το εχει εκει, αλλα θελω να δω σε τι τιμες το δινουν...

 

Edit: Λοιπον ειδα τι ειπατε οσο εγραφα :P Το Ε840 δεν εχει touchscreen αλλα touchπληκτρα που τα εχω δει και δεν μου ειναι προβλημα. Οσο για το LG, χμμμμμμμ με βαλατε σε σκεψεις... :)

Και το Ε590 ειναι ενδιαφερον...

 

Αχ μονο να εβρισκα κανενα review απο το Ε840...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Θα ψαξω για ολα οσα αναφερθηκαν πιο αναλυτικα και θα ενημερωσω εν καιρω. :) Χιλια ευχαριστω! Αναμεινατε μολις βρω χρονο απαντησεις! (btw 3000+ posts!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το 6300 απορριπτεται, το Motorola K1 απορριπτεται, το Sony K530 απορριπτεται επισης.

Το Ε590 θα εξεταστει, το Motorola Ζ6 φαινεται παρα πολυ καλό αλλα ξεφευγει η τιμη (269 το βρηκα, υπαρχει πιο φτηνο καπου?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...