Προς το περιεχόμενο

cannot copy dvd από sony recorder


kwstas_pap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

μου έγραψαν κάτι παιδικά από την tv με dvd recorder SONY (αυτά τα dvd που συνδέεις στην tv - όχι pc)...

 

ενώ πάιζει κανονικά στο dvd player της tv μου (απλο dvd player sony) έχω τα παρακάτω προβλήματα:

 

1) δεν παίζει στο dvdrom του pc

2) το αντέγραψα με nero (dvd copy) και δεν παίζει ούτε στο απλο dvd της τω

3) το έκανα και descrypt με το dvddecrypt πάλι δεν παίζει

4) το dvdsshrink δεν το βλέπει καν!

 

κάποιος μου είπε ότι δεν έχει γίνει finalize όταν πρωτογράφτηκε από το sony recorder.

 

υπάρχει τρόπος να αντιγραφεί ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ χωρίς να το βάλω πάλι στο αρχικό recorder για να κάνω finalise;

(ο φίλος που μου το έγραψε μένει στη "πέρα χώρα" και θα τον δω σε κανά δύο μήνες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα δεν είχε γίνει finalize πιστεύω ότι δεν θα έπαιζε ούτε στο απλό dvd-player οπότε δεν πιστεύω ότι είναι αυτό το πρόβλημα. Το θέμα είναι ότι τα δισκάκια γραμμένα σε επιτραπέζια dvd-recorder (ή καλύτερα ο τρόπος εγγραφής τους) έχουν περίεργες συμβατότητες με άλλες συσκευές-μάρκες και δεν είναι τυχαίο ότι το μόνο άλλο μηχάνημα που κατάφερε να το διαβάσει είναι και αυτό Sony...

Πάντως οι πληροφορίες που δίνεις δεν είναι ξεκάθαρες.... Για τί δισκάκι πρόκειται;;;; -R ή -RW;;; Δεν παίζει στο dvd-rom του pc... Και με τί τότε το αντέγραψες;;; Με το dvd-recorder του pc;;;; Το έκανες decrypt με το DVD-Decrypter σε τι μορφή;;;; iso ή files;;; Άμα το έκανες files και το γράψεις σε ένα άλλο δισκάκι με το Nero (για παράδειγμα) θα πρέπει να έχει πολύ μεγαλύτερη συμβατότητα...

Εγώ έχω ένα επιτραπέζιο dvd-recorder της LG. Γράφω έργα από την τηλεόραση σε δισκάκι DVD-RW και η μόνη συσκευή συμβατή για να το παίξει είναι το ίδιο το ίδιο το επιτραπέζιο DVD-recorder που το έγραψε και Samsung DVD-Rw του υπολογιστή... Περνάω το δισκάκι στον σκληρό σε μορφή files με το Decrypter... Κόβω τις διαφημίσεις με το Shrink και μετά το γράφω με το Nero σε δισκάκι -R... Αυτό το δισκάκι τώρα, παίζει σε όλα τα επιτραπέζια dvd players και σε όλα τα dvd-roms που το έχω δοκιμάσει ενώ ξαναχρησιμοποιώ το αρχικό επαναγράψιμο δισκάκι για εγγραφή άλλου έργου... Το ξέρω ότι είναι λίγο χρονοβόρος και περίπλοκος τρόπος αλλά είναι ο μόνος που βρήκα για να έχω σε dvd γραμμένα από την τηλεόραση την μέγιστη συμβατότητα με όλες τις φέτες dvd players.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δισκάκι είναι ένα dvd+r (grundig!)

στο pc ΒΛΕΠΩ τα αρχεία του dvd (vob κτλ) αλλά ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ SOFTWARE DVD PLAYER.

Το έκανα decrypt σε files και δοκίμασα τα το παίξω από αυτά τα files όπως μου τα έγραψε στον σκληρό.. ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ (τα κάνει open ο player αλλά βλεπω (όταν πατάω play) μια σκέτη μαύρη οθόνη! (α! και ο χρόνος δεν προχωρά!))

θα δοκιμάσω αυτό που προτείνεις.

 

Thanx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...