Προς το περιεχόμενο

αναλογικά ηχεία σε DVD player...


mariosCS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω πάρει πριν 2 χρόνια περίπου τα Creative Inspire T6060 5,1 speakers, για να τα χρησιμοποιήσω για το PC. Ολα καλά, ποτέ κανένα πρόβλημα, και ο ήχος πολύ καλός !

 

Τώρα μπήκε στο σκηνικό αγορά DVD player, και σκέφτομαι, είτε να πάρω DVD player, με δικά του ηχεία home cinema (βρήκα κάπου στα 160-180 euros, philips hts3100/3115) , είτε να πάρω ένα DVD player, που να έχει audio output 5,1 - 6ΧRCA, και να τα συνδέσω με τα ηχεία κάπως έτσι

 

δηλαδή να παίρνω δύο δύο τα ηχεία από το dvd player, και με μετατροπέα να τα κάνω σε stereo Jack , και να τα βάλω στις υποδοχές του sub woofer front, rear, and Central/subwoofer.

 

έχει δοκιμάσει κανείς τέτοια συνδεσμολογία ?

 

θα ακούγεται χάλια ο ήχος?

 

Υποθέτω πως σίγουρα θα ήταν καλύτερο να πάρω ολόκληρο το σύστημα μαζί, αλλά σκέφτομαι πως θα μου έρθει διπλάσια τιμή, αφού έχω ήδη τα ηχεία....

 

τι νομίζετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να ακούγεται χάλια ο ήχος; Τα ηχεία σου, αν δεν είναι καλύτερα, σίγουρα δεν είναι χειρότερα από αυτά που έχει ένα set home cinema των 160?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να ακούγεται χάλια ο ήχος; Τα ηχεία σου, αν δεν είναι καλύτερα, σίγουρα δεν είναι χειρότερα από αυτά που έχει ένα set home cinema των 160?

 

ναι ε.... ? εμ... λόγο της παράξενης συνδεσμολογίας βασικά... αυτό με προβληματίζει...

 

έλεγα αν το είχε δοκιμάσει κάποιος / η ξέρει επί της συγκεκριμένης ένωσης, να έλεγε τις εντυπώσεις του :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τα είχα τα ηχεία έτσι ακριβώς όπως θες εσύ να τα κάνεις. Είχα ηχεία της Creative (P5800 σύνολο 70 watt RMS) ακριβώς όπως τα δικά σου απο άποψη ισχύος συνδεδεμένα πάνω σε ένα DVD player με εξόδους 5,1 - 6ΧRCA. Και εμένα καλά μου φαινότανε και λέω "τζάμπα την έβγαλα απο home cinema" μέχρι που αγόρασα κανονικό home cinema και κατάλαβα την διαφορά.

 

Τώρα αν εσύ θες να την βγάλεις με 50 ? (και καλά κάνεις), για αυτό που πληρώνεις καλά είσαι. Να ξέρεις απλά ότι ο ήχος που έχεις είναι μετριότατος και δεν συγκρίνεται με την απόδοση ενός home cinema. Αλλά άλλο τα 50? και άλλο τα 150 και τα 250?...

 

Αν ρωτάς καθαρά απο άποψη συνδεσμολογίας, έχω να σου πώ ότι τα ηχεία που έχεις θα κάνουν μια χαρά την δουλειά τους και δεν θα έχεις προβλήματα απώλειας. Ο ήχος θα παίζει όπως έπαιζε και όταν είχες τα ηχεία στον υπολογιστή σου. (τουλάχιστον έτσι δούλευε το πακέτο στο δικό μου σετ DVD player και ηχείων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τα είχα τα ηχεία έτσι ακριβώς όπως θες εσύ να τα κάνεις. Είχα ηχεία της Creative (P5800 σύνολο 70 watt RMS) ακριβώς όπως τα δικά σου απο άποψη ισχύος συνδεδεμένα πάνω σε ένα DVD player με εξόδους 5,1 - 6ΧRCA. Και εμένα καλά μου φαινότανε και λέω "τζάμπα την έβγαλα απο home cinema" μέχρι που αγόρασα κανονικό home cinema και κατάλαβα την διαφορά.

 

Τώρα αν εσύ θες να την βγάλεις με 50 ? (και καλά κάνεις), για αυτό που πληρώνεις καλά είσαι. Να ξέρεις απλά ότι ο ήχος που έχεις είναι μετριότατος και δεν συγκρίνεται με την απόδοση ενός home cinema. Αλλά άλλο τα 50? και άλλο τα 150 και τα 250?...

 

Αν ρωτάς καθαρά απο άποψη συνδεσμολογίας, έχω να σου πώ ότι τα ηχεία που έχεις θα κάνουν μια χαρά την δουλειά τους και δεν θα έχεις προβλήματα απώλειας. Ο ήχος θα παίζει όπως έπαιζε και όταν είχες τα ηχεία στον υπολογιστή σου. (τουλάχιστον έτσι δούλευε το πακέτο στο δικό μου σετ DVD player και ηχείων)

 

Σ' ευχαριστώ πολύ Thes1os...

 

Σίγουρα, αν ήτανε η απόδοση καλύτερη από ένα home cinema συμπληρωμένο, αυτό θα ήταν το παράξενο... η αλήθεια είναι πως αυτή είναι μια προσωρινή λύση, γιατί είμαι φοιτητής, και για 2 χρόνια ακόμη θα είμαι εδώ, και απλά δεν ήθελα να μείνω με ένα ήχο Stereo... Για πιο μετά σίγουρα θα κοιτάξω για κάτι σε home cinema comple...

 

μιας και το δοκίμασες, να σου πω: αν συνδέσεις τα ηχεία απ ' ευθείας πάνω στο dvd player, με τις RCA συνδέσεις τους, τι γίνεται? είναι καλύτερα / χειρότερα / δεν ακούγεται κάν ? ή αυτό εξαρτάται από το DVD player και το αν έχει ενισχυτή και τα διαχειρίζεται από μόνο του ? Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν το είχα δοκιμάσει αλλά δεν νομίζω να δουλεύει γιατί δεν θα παίρνει ρεύμα. Είναι τελείως άλλη η πατέντα στα 5κάναλα των PC. Αλλά γι'αυτό που σου λέω δεν είμαι καθόλου σίγουρος.

 

Αν τελικά γίνεται , τότε είναι όπως το λές, θα εξαρτάται από το DVD player και το αν έχει ενισχυτή και τα διαχειρίζεται από μόνο του καλύτερα από ότι το διαχειριζόταν τα ίδια τα Creative.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν, τελικά το έκανα. Οντως δούλεψε, παρόλο που έπρεπε να πειραματιστώ λίγο με τα καλώδια μέχρι να βρω την ίσια τους... χμ... δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω κάτι περισσότερο από stereo από DivX έτσι... ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει το avi να έχει πολυκάναλο ήχο AC3 και να το υποστηρίζει και το DVD player.

Δες τα specifications του player και τσέκαρε τα βίντεο με το gspot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει το avi να έχει πολυκάναλο ήχο AC3 και να το υποστηρίζει και το DVD player.

 

* DVD ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ

USB θύρα συμβατή με MPEG-4, MP3 και μορφοποίηση JPEG

Ενσωματωμένο 3 in 1 SD/MS/MMC/ Card Reader

Τεχνολογία αποκωδικοποίησης MPEG-II

Πλήρως συμβατό με DVD, MPEG-4 DivX, VCD, SVCD, CD-R, CD-RW, Kodak εικόνα και MP3

Dolby Digital 5.1ch Channel Surround Αποκωδικοποίηση

PAL/NTSC TV σύστημα μετατροπής εξόδου

Πλήρως συμβατές λειτουργίες αναπαραγωγής DVD: Πολλαπλές οπτικές γωνίες, Πολλαπλές γλώσσες, Πολλαπλές ηχητικές επιλογές, Λειτουργία κλειδώματος κλπ

Αναπαραγωγή σε αργή κίνηση με υψηλή απόδοση

21Pin Euro Scart έξοδος

Ομοαξονική ψηφιακή έξοδος

RCA έξοδος, S-Video έξοδος, Component Video έξοδος

5.1ch 6xRCA Ηχητική έξοδος

 

* DVB-T ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ

Δέκτης Ψηφιακών επίγειων καναλιών

MPEG-2 Συμβατό

Προγραμματισμός μέχρι και 500 αγαπημένων καναλιών

Η λεκτρονικός οδηγός προγράμματος

Πεδίο εισόδου: 170~230MHz, 470~832MHz

Ανάλυση: 720x576

Αναβαθμήσιμο λογισμικό

Wide screen: 16:9 και normal 4:3 αναλογία οθόνης

Παιχνίδια

Λειτουργία αυτόματης απενεργοποίησης

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

 

μπά.... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...