Προς το περιεχόμενο

Folders με ΠΟΛΛΑ αρχεία αργούν να ανοίξουν


Sadako

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εννοεις preview οπως τα thumbnails σε φωτογραφίες και video?

 

Περα απο αυτο, αν εχεις φακελο με 20000 αρχεια τα 20 δευτερολεπτα που λες οτι σου κολλαει λιγα μου φαινονται! Παλια δηλαδη εμπαινες μεσα στο φακελο και αμεσως σου εδειχνε τα 20000 αρχεια χωρις καθυστερηση? Εμενα μου κανει εντυπωση που ξεκολλαει και στα δειχνει.

 

Γενικως οσο μεγαλωνουν οι φακελοι, η αποδοση σε καποιες ενεργειες οπως πχ να δεις τα αρχεια μειωνεται δυσαναλογα. Αυτο μπορει να εχει να κανει με τον τροπο που εχει υλοποιηθει η ρουτινα στα windows και να μην μπορεις επομενως να κανεις κατι.

 

Απο περιεργεια, κανε ενα dir στο φακελο απο γραμμη εντολων να δουμε ποσο γρηγορα το κανει

 

2 είναι οι περιπτώσεις όπου έχω ΠΟΛΛΑ αρχεία σε ένα folder (αν και πάλι χωρισμένα σε ΠΟΛΛΑ subfolders)

Στη μία περίπτωση είναι mp3.. Αν και αυτό δε θα έπρεπε να το κάνει μόνο στην περίπτωση που μέσα στον folder υπάρχουν αυτούσια τα mp3? Γιατί εγώ πάω πάνω απο τον main folder, μέσα στον οποίο έχει απλά όλα τα άλλα subfolders, ένα για κάθε artist.. Ή το indexing το κάνει σε tree level για όλους τους subfolders??

 

Πάντως, ακριβώς το ίδιο μου κάνει και σε ένα άλλο μεγάλο folder (σε αριθμό αρχείων μόνο, γιατί σε μέγεθος είναι μόλις 1,36GB), που περιέχει κάπου 48000 .gp3 αρχεία (guitar pro). Εδώ δεν υπάρχει κάποιος προφανής λόγος indexing..

 

Πάντως, απενεργοποίησα έτσι δοκιμαστικά το Ιndexing μέσα απο τα properties του folder με τα .gp3 αρχεία, και δεν άλλαξε η κατάσταση..

 

Έκανα file listing με dir, σε κανονική ταχύτητα τα κάνει..

 

Τον τελευταίο χρόνο δούλευα σε άλλο pc (έναν Athlon XP 2700), που τον άφησα πάνω όταν κατέβηκα. Εκεί δεν είχα παρατηρήσει τέτοια προβλήματα (αν και τον μεγάλο όγκο mp3 τον ρούφηξα τις τελευταίες μέρες πριν φύγω, που πήρα τον 500άρη SATA, αλλά πάλι πιστεύω θα το είχα προσέξει αν συνέβαινε κάτι τέτοιο)..

 

Η μεγάλη ίσως αλλαγή που έκανα όταν ήρθα εδώ, είναι ότι κουβάλησα τους σκληρούς απο πάνω, και αυτή τη στιγμή το μηχάνημα μου έχει 2 εσωτερικούς IDE 80ρηδες, έναν εσωτερικό 500άρη SATA (συνδεδεμένο με PCI SATA controller μιας και το motherboard είναι κάπως παλιό), κι έναν 320άρη εξωτερικό USB. Μήπως παίζει κι αυτό τον (σημαντικό) ρόλο του??

 

Πάντως, τα mp3 και τα .gp3 τα έχω στον SATA. Αλλά δοκίμασα και στον εξωτερικό που έχει αρκετά πιο λίγα mp3 (κάπου 7μιση χιλιάδες σε 38GB), και κάνει το ίδιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν ειπες 20000 αρχεια και 2-3000 φακελοι νομιζα οτι εννοουσες χυμα 20000 αρχεια εκτος απο τους φακελους.

 

Ναι να κολλαει τοσο για 3000 items (οτι και να ναι) μου φαινεται πολυ. αλλα λογικο στα 48000 αρχεια.

Θα σου προτεινα τα 48000 να τα χωρισεις σε φακελους ανα γραμμα, και μετα να τα ζιπαρεις κιολας. Να εχεις δηλαδη 26 περιπου ζιπ αρχεια με 1500 - 2500 το καθενα αρχεια μεσα. Εγω ετσι εχω κανει με τα δικα μου. Οταν θελω να χρησιμοποιησω καποιο το ψαχνω στο αντιστοιχο γραμμα και το αποσυμπιεζω επιτοπου

 

Το indexing το ειχα δοκιμασει και εγω, δεν εχει σχεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανώς είναι θέμα hardware. Ενας φίλος μου πάθαινε το ίδιο και μόλις άλλαξε mobo και psu ολα οκ! Τωρα τι σχεση εχουν : παρτο αυγο και κουρευτο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις αλλάξει antivirus τελευταία?

 

Πωπω τι ειπες τωρα! Για τις δικες μου καθυστερησεις αυτο εφταιγε. Εχω symantec corporate, και αμα βγαλω το auto-protect δεν καθυστερει.

Μετα το format εβαλα την εκδοση 10 που ειναι πολυ βαρια και δεν την ηθελα στο παλιο μηχανημα.

 

Η αληθεια ειναι οτι προστατευει καλα αλλα καιρος να ψαξω για αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...