Προς το περιεχόμενο

Folders με ΠΟΛΛΑ αρχεία αργούν να ανοίξουν


Sadako

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν.. Έκανα και φορμάτ στο γιατί έλειπα ένα χρόνο, οπότε δε νομίζω να παίζει κανά conflict απο καμία εφαρμογή, υποθέτω είναι απλά θέμα tweaking..

 

Όταν πάω να ανοίξω κάποιο φάκελο που περιέχει ΠΟΛΛΑ αρχεία και subfolders (μιλάω για μεγέθη της τάξης των 20000+ αρχείων και κάποιες χιλιάδες subfolders), με το που πατάω απο πάνω, κολλάει για κάπου 20 δευτερόλεπτα το window του φακέλου (όταν λέω κολλάει εννοώ ότι και το παράθυρο μου βγάζει not responding) και μετά ξεκολλάει και μπαίνω κανονικά. My first guess είναι ότι κάνει κάποιο preview και γι'αυτό κολλάει. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το απενεργοποιήσω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοεις preview οπως τα thumbnails σε φωτογραφίες και video?

 

Περα απο αυτο, αν εχεις φακελο με 20000 αρχεια τα 20 δευτερολεπτα που λες οτι σου κολλαει λιγα μου φαινονται! Παλια δηλαδη εμπαινες μεσα στο φακελο και αμεσως σου εδειχνε τα 20000 αρχεια χωρις καθυστερηση? Εμενα μου κανει εντυπωση που ξεκολλαει και στα δειχνει.

 

Γενικως οσο μεγαλωνουν οι φακελοι, η αποδοση σε καποιες ενεργειες οπως πχ να δεις τα αρχεια μειωνεται δυσαναλογα. Αυτο μπορει να εχει να κανει με τον τροπο που εχει υλοποιηθει η ρουτινα στα windows και να μην μπορεις επομενως να κανεις κατι.

 

Απο περιεργεια, κανε ενα dir στο φακελο απο γραμμη εντολων να δουμε ποσο γρηγορα το κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντιμετωπιζω κι εγω το ιδιο ζητημα,και ναι,πριν το φορματ,ο φακελος μου με περιπου 16000 mp3 σε 3-4000 φακελους,ανοιγε με τη μια.εχω σπασει κι εγω το κεφαλι μου,αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι φταίει; Τα Windows :P Μάλλον κανένα preview είναι ενεργοποιημένο αν έχει φώτο ο φάκελος ή είναι κάποιο αρχείο corrupted. Από την άλλη, κάντε κι ένα defrag γιατί τόσα πολλά μικρά αρχεία σκορπισμένα στο σκληρό αυξάνουν κατακόρυφα το seek time. Ή μπορεί να έχει κάποιο bad cluster ο σκληρός και να κάνει καθυστέρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν παιζει τιποτα απ'ολα οσα λες,τον εχω τσεκαρει,δεν εχω κανενα corrupted,και το γεγονος προεκυψε μετα απο φορματ..

 

εχω σταματησει παντως να ασχολουμαι.οι γνωσεις μου πανω σε windows με εγκαταλειπουν... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχετε XP ξέρω τι φταίει, η microsoft άρχισε το windows downdate & destroy ώστε να πουλήσει vista, δηλαδή θα τα κάνει τα xp σα το κ**ο της μαϊμούς.

νταξει,αυτο παραπαει.δωσε μου κανα 2 πηγες ομως...:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Αν έχετε XP ξέρω τι φταίει, η microsoft άρχισε το windows downdate & destroy ώστε να πουλήσει vista, δηλαδή θα τα κάνει τα xp σα το κ**ο της μαϊμούς.

Eχουμε αποδειξεις για κατι τετοιο η απλα λεμε οτι θελουμε..?

 

poscaman συμβαινει το ιδιο οταν ανοιγεις τους συγκεκριμενους φακελους με καποιο file manager (πχ total commander)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι ξερουν τι σημαινει MFT βαζουν το Diskeeper και το κανουν ενα κομματι παλι. Οταν το MFT μεγαλωνει λογω χρησης, σε περιπτωση που δεν υπαρχει χωρος στα επομενα clusters, δημιουργειται σε αλλο σημειο του δισκου. Αυτο σκοτωνει το πρακτικο File access time, καθως το λειτουργικο ψαχνει εγγραφες του αρχειου σε 2 , 3, κλπ διαφορετικα μερη στην επιφανεια του δισκου.

 

MFT Breathing Room

As the core of NTFS' date=' the MFT plays an important role in the composition of an NTFS volume and its performance. The MFT continually references files as the system locates data, reads from the data, and writes the data to the disk. Thus, the performance of the MFT is essential to the performance of the entire volume.

NTFS's developers understood the importance of the MFT's performance and took steps to ensure that the MFT maintains high performance during its lifetime. First, NT automatically places the MFT at the beginning of the disk when you first format an NTFS volume. The outer tracks of a disk yield the highest rotational and data transfer rates, and most NTFS volumes correspond to an entire physical disk; thus, the MFT's placement at the beginning of the disk minimizes the time that MFT-related disk I/O operations require. Second, NTFS's developers addressed potential MFT fragmentation by creating a special buffer zone around the MFT, which the NTFS volume reserves for use by the MFT. By default, this buffer zone uses approximately 12.5 percent of the disk. Although this allocation usually minimizes MFT fragmentation, sometimes the buffer zone isn't adequate.

[b']MFT fragmentation.[/b] Several situations can cause the MFT to fragment. For example, when the space allocated for user data fills up, NT begins to allocate the MFT zone space to provide additional disk space for user data file storage. As a result, the MFT can fragment because noncontiguous areas are the only space left into which MFT can expand.

Another situation in which fragmentation can occur is when the MFT grows to a size greater than the default allocation of 12.5 percent of the disk. Although this MFT growth is rare, several NTFS characteristics can contribute to its occurrence. First, the MFT doesn't shrink even when you delete files and directories from the volume; instead, the MFT marks the FRSs to reflect the deletion. Second, NTFS stores very small files within the MFT FRSs that refer to the files. Although this setup provides a performance benefit for these files, it can cause the MFT to grow excessively when the volume contains many such files.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

poscaman συμβαινει το ιδιο οταν ανοιγεις τους συγκεκριμενους φακελους με καποιο file manager (πχ total commander)?

η απασχοληση μου με τα windows πλεον ειναι καθαρα στο media κομματι του πραγματος.για ολα τα υπολοιπα,long live Linus Torvalds.

 

 

με αλλα λογια,δεν θα κατσω να κανω αλχημειες για να ανοιξει ο φακελος πιο γρηγορα.μια φορα ανοιγει και τελος.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι ξερουν τι σημαινει MFT βαζουν το Diskeeper και το κανουν ενα κομματι παλι. Οταν το MFT μεγαλωνει λογω χρησης, σε περιπτωση που δεν υπαρχει χωρος στα επομενα clusters, δημιουργειται σε αλλο σημειο του δισκου. Αυτο σκοτωνει το πρακτικο File access time, καθως το λειτουργικο ψαχνει εγγραφες του αρχειου σε 2 , 3, κλπ διαφορετικα μερη στην επιφανεια του δισκου.

 

Ναι αλλα αυτο σπανια συμβαινει και ειδικα στην περιπτωση αμεσως μετα το φορματ ειναι πολυ δυσκολο να ειναι εκει το προβλημα. Πολυ αμφιβαλλω οτι εχει σχεση με fragmentation σε οποιαδηποτε μορφη του

 

Παντως και εγω απο περυσι που εκανα φορματ εχω παρατηρησει κατι περιεργο σε μεγαλα folders (1000 αρχεια και πανω), ειδικα αν τα αρχεια ειναι εκτος απο πολλα και μεγαλα σε μεγεθος.

Κανει λιγα δευτερολεπτα να τα δειξει την πρωτη φορα που το ανοιγω μετα απο reboot. Καθως scrollαρω σε list mode ειναι επισης αργο οσο φερνει στο προσκηνιο τα αρχεια. Οταν τα περασει ολα μια φορα, μετα τα κανει ολα σε χρονο μηδεν μεχρι το επομενο reboot. Εχω την εντυπωση οτι κραταει κατι σαν cache των λιστων και αυτο χανεται με το reboot. Ισως πριν το φορματ αυτη η πληροφορια να εμενε γιαυτο παντα να ηταν γρηγορο. Δεν μπορω ομως αυτη τη στιγμη να φανταστω ποια παραμετρο μπορει να αλλαξα και να το εκανα αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
η απασχοληση μου με τα windows πλεον ειναι καθαρα στο media κομματι του πραγματος.για ολα τα υπολοιπα,long live Linus Torvalds.

 

 

με αλλα λογια,δεν θα κατσω να κανω αλχημειες για να ανοιξει ο φακελος πιο γρηγορα.μια φορα ανοιγει και τελος.:-)

Καμια αλχημεια mate,ισα ισα θα κανει την windows ζωη σου ευκολοτερη.Ριξτου μια ματια,total commander,αξιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα αυτο σπανια συμβαινει και ειδικα στην περιπτωση αμεσως μετα το φορματ ειναι πολυ δυσκολο να ειναι εκει το προβλημα. Πολυ αμφιβαλλω οτι εχει σχεση με fragmentation σε οποιαδηποτε μορφη του

 

Eνας δισκος-κουβας που χρησιμοποιειται για downloads και γινεται σπανια format σπαει το MFT του για πλακα. Ειδικα απο 250GB και πανω. Σε περιπτωση που ειναι και USB, η εξτρα καθυστερηση του USB διαυλου που ειναι σχεδιασμενος για αργες συσκευες με στοχο το χαμηλο κοστος ολοκληρωσης του Interface κανει τα πραγματα να σερνονται. Αλλα σε δισκο (η partition που κρατα λειτουργικο και γινεται καθε τοσο format, οχι, δεν υπαρχει προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλέ τι πηγές; πλάκα έκανα, δεν το καταλάβατε; :rolleyes:

 

φτου γμτ!τσαμπα χαρηκα:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

ναι ρε το καταλαβα,απλα υπαρχουν πολλοι που θα το πιστευαν,και λιγοτεροι που θα το σκεφτοντουσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...