Προς το περιεχόμενο

720p Vs 1080p (Pc => Tv-Lcd)


mantsat

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Θέλω να συνδέσω το pc μου με TV-LCD και σκέφτομαι ή να πάρω μια 32''-37'' HD με περίπου 700 ευρά ή να δώσω περίπου 1400 ευρά για μια τηλεόραση 37'' Full HD.

Θέλω να βλέπω ταινίες-σειρές που κατεβάζω σε ποιότητα 720p ή 1080p (και να χρησιμοποιώ το pc) και όποιος έχει εμπειρία ας μου πει αν αξίζουν τα διπλάσια λεφτά σε σχέση με την ποιότητα.

Μία ταινία 1080p είναι κλάσεις ανώτερη σε μία TV full HD απ'ότι μια ταινία 720p σε μια TV HD ready ή είναι λίγο πολύ το ίδιο πράμα?

 

Ευχαριστώ πολυ!!!Παρακαλώ απαντήστε μου!!!

 

Πάρε μία με 700€ 720p τώρα, και του χρόνου την βάζεις στην κρεβατοκάμαρα και αγοράζεις μια δεύτερη 1080p για το σαλόνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Σ'ευχαριστώ για τις φωτος....Μου κατεστρεψες τη μέρα.. :P

axxaxaxa ante se prizosa na paris tv pio grigora

 

Το "Είσαι καλά" επίτηδες το έβαλες????

sto orkizome oxi,to gkomenaki evlepa na paro foto kai otan eida ti traviksa katalava oti tha to skeftis etsi,pantos teriakse eee?:-D

 

P.S. joker ψαχνεις φωτογραφική στα 42 Mpixels ή ξόδεψες όλα σου τα λεφτά στην 42άρα???? :D

oxoxoxo e den mou exei xriasti fotografiki eos tora,me to kinito kano ti doulia mou.

 

telika pos to vlepeis?exei diafora 1080p me 720p??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι τοση διαφορα η τελευταια φωτο που ειναι 1080p με την αλλη 1080p? Δε το καταλαβαινω αυτο.. Η διαφορα με το spiderman, ειναι ελαχιστη ως ανυπαρκτη θα ελεγα.. η κανω λαθος? Η ποιοτητα στα παιχνιδια παντως ειναι απιστευτη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι τοση διαφορα η τελευταια φωτο που ειναι 1080p με την αλλη 1080p? Δε το καταλαβαινω αυτο.. Η διαφορα με το spiderman, ειναι ελαχιστη ως ανυπαρκτη θα ελεγα.. η κανω λαθος? Η ποιοτητα στα παιχνιδια παντως ειναι απιστευτη..

 

i teleutea foto einai apo ergo me mikri analisi,( peripou sta 680x300 ) kai exei ginei upscaling sta 1920x1080.

gia na to po pio apla,to pc tin exei "tentosi" se tetia analisi.

 

sta 720p me 1080p ontos DEN yparxei diafora sta erga kai as einai riparismena,sta paixnidia uparxei megali omos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω και εγω κατι αλλο με αφορμη το θεμα που εχει ηδη ανοιχτει και εχουν οντως ακουστει πολυ σωστα πραγματα...

 

Εγω ψαχνω για τηλεοραση εδω και καιρο και εχω αμφιταλαντευτει αρκετα... Η χρηση της θα ειναι κατα μεγαλο ποσοστο τηλεοπτικο σημα και DVD (SD δηλαδη), Divx, ενω δεν εχω αποκλεισει το ενδεχομενο να συνδεω και τον υπολογιστη... Νομιζω οτι με τους παρουσες συνθηκες μια full HD τηλεοραση θα μου ηταν σχετικα αχρηστη, καθως HD υλικο δεν εχω. Προσαναλοτιζομαι στην Panasonic TX-42PX70E, Plasma 42" Hd ready 100hz και με ενδιαφερει η γνωμη σας στα εξης...

 

1. Σχετικα με Divx, διαβασα ενα σχολιο οτι υπαρχουν players που αναβαθμιζουν την ποιοτητα της εικονας του divx. Εγω εχω το ευλογημενο GVG (οι παλιοτεροι χρηστες του forum θα θυμουνται), θα πρεπει να προχωρησω σε αγορα καλυτερου player για να εχω αισθητη βελτιωση στις 40-42" που θα ειναι η τηλεοραση?

 

2. Αληθευει οτι μια 720p hd ready τηλεοραση μετατρεπει "ευκολοτερα" το sd σε 720p απ΄οτι μια 1080p full hd τηλεοραση σε 1080p?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

joker :

1) μου άρεσε η εξήγηση με το τέντωμα... :-P

2) δε φαίνεται όντως να υπάρχει διαφορά μεταξύ εικόνας 720p και 1080p

3) όσο περισσότερο το σκέφτομαι τόσο περισσότερο μπερδεύομαι... Πάω όπως συμβούλεψες προς 37'', αλλά με προβληματίζει το εξής... Οι 37αρες hd κάνουν γύρω στα 800 ευρώ.. Οι 37αρες full hd ξεκινούν από 1350 ευρώ... Δε μου περισσεύουν τα 500 ευρώ της διαφοράς, αλλά και 800 ευρώ δεν είναι λίγα για μια τεχνολογία η οποία ήδη έχει (ξε)περαστεί (δεδομένου ότι μπορεί να θελήσω κάποια στιγμή να παίξω και κανα παιχνιδάκι σε 1920χ1080)...Όταν πέσουν οι τιμές για να μπορώ να πάρω μία full hd στα 800 ευρώ θα έχουν έρθει οι LED (που θα γ@***** και θα δέρνουν) οπότε θα σκέφτομαι και τότε αν αξίζει τον κόπο....Ίσως το σκέφτομαι λάθος δε λέω, αλλά όταν είναι να δώσω λεφτά το ξεψειρίζω....

4) Δε μπορώ ακόμα να καταλάβω πως αφού οπτικά-υποκειμενικά δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ hd και full hd σε Tvs 37''-42'', γιατί αυτές βγαίνουν σε full hd?

5) Την Tv σου joker τη βρήκα 1350 euros στο net.Μήπως να πάρω αυτήν τελικά???? :S Ας όψεται το μικρό μου σαλόνι....Εκτός και τη βγάλω στο μπαλκόνι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα παρω μια κ καλη το καλοκαιρι FULL HD 40" και οσο εχει (εως 1500Ε). γιατι κατεμε, χαμηλοτερη ποιοτητα δεν αξιζει, οπως δεν αξιζουν και περισσοτερα λεφτα για καποιον που δεν του περισευουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά όποιος έχει διάθεση ας postάρει φωτογραφίες από την Tv-Lcd του εν δράσει για να γουστάρουμε-ζηλέψουμε και μεις που δεν είμαστε (ακόμα τουλάχιστον) προνομιούχοι!!!!

 

Θα ήταν άκρως ενδιαφέρον να δούμε συγκριτικές φωτογραφίες του πως φαίνεται η ίδια ταινία 720p και 1080p στην ίδια οθόνη.Και αντίστοιχα ένα παιχνίδι....

 

Σας ευχαριστώ!!!!

 

νομιζω εχεις υπερεκτμησει τις δυνατοτητες των φωτογραφικων μηχανων, αυτο πρεπει να το βλεπεις με τα ματια σου.

 

Φιλε μου σχετικα με τις αποριες σου η μονη λυση ειναι να επσκεφτεις μεγαλο καταστημα και να δεις σε λειτουργια βιντεο bluray και στα δυο εδη τηλεορασεων, για να εχεις αποψη, επισης ενας αλλος παραγοντας ειναι να σκεφτεις ποσο θες να κρατησεις την τηλεοραση που θα παρεις πριν την αλλαξεις γιατι αν ες αλλη σε δυο χρονια μη δωσεις 1400 ευρω καταλαβες τι εννοω ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) μου άρεσε η εξήγηση με το τέντωμα... :-P

e pos alios na to eksigiso pio apla??

 

2) δε φαίνεται όντως να υπάρχει διαφορά μεταξύ εικόνας 720p και 1080p

akrivos

 

3) όσο περισσότερο το σκέφτομαι τόσο περισσότερο μπερδεύομαι... Πάω όπως συμβούλεψες προς 37'', αλλά με προβληματίζει το εξής... Οι 37αρες hd κάνουν γύρω στα 800 ευρώ.. Οι 37αρες full hd ξεκινούν από 1350 ευρώ... Δε μου περισσεύουν τα 500 ευρώ της διαφοράς, αλλά και 800 ευρώ δεν είναι λίγα για μια τεχνολογία η οποία ήδη έχει (ξε)περαστεί (δεδομένου ότι μπορεί να θελήσω κάποια στιγμή να παίξω και κανα παιχνιδάκι σε 1920χ1080)...

auto einai dikia sou apofasi vasi to xrima pou diathetis,esu apofasizis.

i alithia einai omos oti me mia 1080p tha tin kratisis arketa xronia parapano para mia 720p....

 

Όταν πέσουν οι τιμές για να μπορώ να πάρω μία full hd στα 800 ευρώ θα έχουν έρθει οι LED (που θα γ@***** και θα δέρνουν)

auto tha argisi ligo na gini ara an perimenis tha pareis tv se 5-6 xronia,kai otan gini tha exoun PANO APO 3000 xiliarika ara pali 720p i 1080p tha paris.

 

οπότε θα σκέφτομαι και τότε αν αξίζει τον κόπο....Ίσως το σκέφτομαι λάθος δε λέω, αλλά όταν είναι να δώσω λεφτά το ξεψειρίζω....

kai ego otan prokite na doso megalo poso to skeftome arketa,3 mines to papariza gia do an paro 720p i 1080p.

eimoun etimos na paro 37"- 40" 720p kai telika edosa ta dipla kai pira autin pou exo tora.

dld tis idies skepsis ekana me esena k to idio mperdema eixa kai ego..

 

4) Δε μπορώ ακόμα να καταλάβω πως αφού οπτικά-υποκειμενικά δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ hd και full hd σε Tvs 37''-42'', γιατί αυτές βγαίνουν σε full hd?

ektos apo ta games pou exoun terastia diafora,einai mia pagida gia tous katanalotes,panta milame eos 42" intses..

 

5) Την Tv σου joker τη βρήκα 1350 euros στο net.Μήπως να πάρω αυτήν τελικά???? :S

to pio sigouro einai oti tha tin euxaristithis kai tha sou kratisi merika xronakia parapano se sxesi me 37" 720p

 

Ας όψεται το μικρό μου σαλόνι....Εκτός και τη βγάλω στο μπαλκόνι!!!

ee den exoun kai terastia diafora se megethos.

 

i gnomi mou gia na kataliksis kapou einai.

piase kane ena ntouzaki,ftiakse ena diplo kafe,pieston me usixia kai klisto to internet,kane kana paketo tsigara,skepsou ta oikonomika sou ti lene kai vgale tin apofasi sou

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

i gnomi mou gia na kataliksis kapou einai.

piase kane ena ntouzaki,ftiakse ena diplo kafe,pieston me usixia kai klisto to internet,kane kana paketo tsigara,skepsou ta oikonomika sou ti lene kai vgale tin apofasi sou

 

Σωστος ο παικτης... . :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

joker απ'όλες τις συμβουλές-γνώμες αυτή με την οποία δε συμφωνώ είναι να κλέισω το Internet!!! Αυτό δεν κλείνει ποτές...

Τα αθλητικά - ποδόσφαιρο πώς φαίνονται στην τηλεόρασή σου σε σχέση με τις παλιές crt ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

joker απ'όλες τις συμβουλές-γνώμες αυτή με την οποία δε συμφωνώ είναι να κλέισω το Internet!!! Αυτό δεν κλείνει ποτές...

Τα αθλητικά - ποδόσφαιρο πώς φαίνονται στην τηλεόρασή σου σε σχέση με τις παλιές crt ???

 

ta kanalia tis tv den einai kai oti kalitero...an einai gia 37" einai mia xara.

sti dikia mou einai etsi k etsi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...