Προς το περιεχόμενο

720p Vs 1080p (Pc => Tv-Lcd)


mantsat

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Telika apo oti exw diavasei to definition me tis 1080p exei ftasei sta oria tou (Psss ti eipa twra). Apla Sthn metafora mias tainias apo film an thn skanareis se megalyterh analysh apo 1080p den prokeitai na petyxeis kalyterh poiothta. Twra me tis tainies pou gyrizontai shmera, an gyristoun psifiaka se megalyterh analysi allazei to pragma.

 

Poio einai arage to epomeno vhma sthn poiothta ths VT??? EGw lew 3d perception!!! H texnologia realD pou exoun ta imax ktl se TV! Eyxomai to Crysis 3 na to paioume se tetoia monitor (An kai tha eimai megalos gia paixnidia tote).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ρε παιδια να ρωτησω κατι, εχω συνδεσει το PC DVI->hdmi Sony 1080p tv , η αναλυση που εχω στην tv ειναι 1024-768, οταν παιζω παιχνιδια ενοειται πως τα εχω βαλει 1080, η απορια μου ειναι οταν βλεπω ενα video με αναλυση 1080 σε ποια αναλυση το βλεπω 768 ή 1080?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

joker !!!

Μια ακόμα ερώτηση καταφθάνει!!!!

Μιας που έχεις εμπειρία, συγκριτικά με μια οθόνη PC, μια TV-LCD (λόγω μεγέθους) είναι περισσότερο κουραστική για χρήση internet - επεξεργασία κειμένου- chatting- κλπ ? Ή δεν έχει διαφορά??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

An exo analisi 1080 sthn epifaneia ergasias ta gramata fenonte psires, logiko den einai;

 

Είναι λογικό, επειδή κανείς δεν σε έχει ενημερώσει να αλλάξεις τα dpi στις ρυθμίσεις οθόνης. Στις ίδιες ίντσες, αν βάλεις μεγαλύτερη ανάλυση πρέπει αντίστοιχα να μεγαλώσεις και τα dpi (εκεί που λέει small fonts/large fonts/custom επιλέγεις custom και ρυθμίζεις τα dpi), και θα έχεις του ίδιου μεγέθους γράμματα με μεγαλύτερη ευκρίνεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λογικό, επειδή κανείς δεν σε έχει ενημερώσει να αλλάξεις τα dpi στις ρυθμίσεις οθόνης. Στις ίδιες ίντσες, αν βάλεις μεγαλύτερη ανάλυση πρέπει αντίστοιχα να μεγαλώσεις και τα dpi (εκεί που λέει small fonts/large fonts/custom επιλέγεις custom και ρυθμίζεις τα dpi), και θα έχεις του ίδιου μεγέθους γράμματα με μεγαλύτερη ευκρίνεια

 

Θα εχω προβλημα γιατι την τηλεοραση την εχω clone, δεν νομιζω να γινεται να αλλαξω dpi στην tv και στο μονιτορ του pc να μην αλλαξει, μαλλον η καλυτερη λυση ειναι οταν παω να δω βιντεο να αλλαζω την αναλυση,σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

joker !!!

Μια ακόμα ερώτηση καταφθάνει!!!!

Μιας που έχεις εμπειρία, συγκριτικά με μια οθόνη PC, μια TV-LCD (λόγω μεγέθους) είναι περισσότερο κουραστική για χρήση internet - επεξεργασία κειμένου- chatting- κλπ ? Ή δεν έχει διαφορά??

 

tainies kai games einai asteri.

se internet ktl. emena me kourazi kai exo to laptop giautes tis doulies.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Piga simera mia bolta apo Carrefour - Kwtsobolos kai tsekara tileoraseis...

1) Cineos #1 -mia CRT me morfi LCD- (Me diafora apo Samsung, tin toshiba den tin eixan...)

2) Exoun kati perierges prosfores "apo 2369 mono 1459!!!!" pou me problimatisan....

3) Se ti apostasi blepete tileorasi eseis giati stis 37'' pou mou lete apo ta ~3 metra mou fanikan kapws kourastikes...Isws bebaia epeidi paizan tautoxrona kai alles 20 tvs.... Alla kai 32'' pali liges mou fanikan...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 3+ μέτρα 37"-40" είναι οκ. Τώρα για τις ερωτήσεις περί browsing και επεξεργασία κειμένου, δεν γίνεται ρε παιδιά να συνδέσετε το pc που χρησιμοποιείτε για τις καθημερινές δουλειές, στην TV. Δηλαδή με λίγα λόγια θέλετε να έχετε ένα monitor 37+ ιντσών. Ε δεν γίνεται αυτό! Για το σαλόνι έχουμε ένα HTPC(αν θέλουμε ντε και καλά pc) για λόγους μεγάλου έυρους τύπων αρχείων που βλέπουμε. Αν δηλαδή έχουμε πολλές ταινίες αλλά σε περίεργα forma που δεν παίζουν σε dvd player. Αν από την άλλη δεν θέλουμε να δώσουμε ένα κάρο λεφτά για HTPC, παίρνουμε ένα επιτραπέζιο dvd player με δυνατότητα αναπαραγωγής divx + θύρα HDMI για το upscaling. Χρήση pc σε οθόνη τόσο μεγάλη δεν γίνεται, δεν είναι λειτουργικό.

 

Το άλλο θέμα με το HD και το TrueHD, σε αυτές τις ίντσες που συζητάμε, δεν έχει νόημα. Δεν θα δείτε καμιά διαφορά σε ταινίες. Χώρια που τα κανάλια της τηλεόρασης θα φαίνονται οικτρά. Τώρα για τα παιχνίδια...Με τι κάρτα γραφικών και σε πόσα FPS θα δείτε ανάλυση 1920χ1080? Μάλλον με κάποια πολύ ακριβή. Οπότε αν δεν την διαθέτετε, ας μην μπείτε στον κόπο για TrueHD.

 

Για μένα, καλύτερη λύση για τον φίλο που άνοιξε το topic, είναι μια 40" TV 720p σε συνδυασμό με ένα HTPC. Τα λεφτά που θα περισσέψουν από τη διαφορά HD-TrueHD φτάνουν και περισσεύουν για ένα καλό HTPC. Που συν τις άλλοις θα διαθέτει και μια φτηνή κάρτα(π.χ. ATI) που θα κάνει hardware acceleration σε HD υλικό.

 

Και σε 3 χρονάκια που οι TrueHD τηλεοράσεις θα έχουν πέσει στο 1000άρικο και σε πολλές ίντσες, πουλάει την τωρινή και παίρνει μια TrueHD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και από μένα..

 

Διάβασα προσεκτικά το τόπικ καθώς και κάποια άλλα και μπορώ να πω ότι κάπου καταλήγω αλλά έχω και μερικές απορίες.

Θέλω να αγοράσω και γω μια LCD από 37" έως 42" όχι όμως με πολλά χρήματα.

 

Σήμερα λοιπόν έκανα μια "γύρα" και είδα κάποιες τηλεοράσης από κοντά.Το ερώτημα που θέτω εγώ είναι το εξής: είναι πιο σημαντικό να είναι 100hz η τηλεόραση και HD READY ή να μην είναι 100hz και να είναι FULL HD;

 

Θεωρώ ότι το να είναι 100hz είναι καλύτερο όμως θα ήθελα την γνώμη σας.

Επίσης λέτε εδώ αλλά και αλλού που διάβασα ότι τελικά σε αυτές τις ίντσες δεν έχει διαφορά η εικόνα,ωραία αλλά ρωτάω το εξής:αν βάλουμε βίντεο FULL HD (1080p) σε τηλεόραση HD READY (720P) πως θα το δείχνει;;Γιατί λέω μελλοντικά μπορεί να μην βγαίνουν αναλύσεις 720p τί θα γίνει αν κάποιος έχει τέτοια τηλεόραση;

 

Ελπίζω να περιέγραψα σωστά αυτό που θέλω να πω.

 

Η βοήθειά σας θα ήταν πολύτιμη..

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν κούρασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kalo tha eina na mas pis gia ti xrisi tin thes,sigoura ti thes gia tainies apoti eida,an omos einai kai gia games allazi to prama.

 

Το ερώτημα που θέτω εγώ είναι το εξής: είναι πιο σημαντικό να είναι 100hz η τηλεόραση και HD READY ή να μην είναι 100hz και να είναι FULL HD;

edo den mporo na apantiso giati den exo 100hz.

 

αν βάλουμε βίντεο FULL HD (1080p) σε τηλεόραση HD READY (720P) πως θα το δείχνει;;Γιατί λέω μελλοντικά μπορεί να μην βγαίνουν αναλύσεις 720p τί θα γίνει αν κάποιος έχει τέτοια τηλεόραση;

den tha exeis kanena apolitos provlima kai oute tha katalavis tin diafora.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Joker

γιατί όμως ενώ είναι καταφανέστατη η διαφορά της εικόνας των 560p που έχουν οι CRT έναντι των 720p των HD , δεν υπάρχει διαφορά απ το 720p στο 1080p?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...