Προς το περιεχόμενο

XP gaming Vs Vista gaming


Arioch79

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η λογική μου ως gamer είναι η εξής:

Προκειμένου να σκάω τα μαλλιά της κεφαλής μου κάθε τρεις και λίγο για αναβάθμιση, προτιμώ να σκάω τα μισά και να παίζω games έξι μηνών και βάλε (π.χ. πριν από μερικούς μήνες τερμάτησα για πρώτη φορά το Far Cry!).

Η "τακτική" αυτή με άφηνε πάντα ικανοποιημένο, γιατί αφ' ενός τα πιο απαιτητικά game genres (FPS κατά κύριο λόγο) δεν είχαν (και IMHO ακόμα δεν έχουν) παρουσιάσει κάποια σημαντική καινοτομία στο gameplay, οπότε η μόνη διαφορά είναι τα γραφικά, και αφ' ετέρου μου έμενε και κάνα έξτρα φράγκο τοιουτοτρόπως ώστε να προμηθεύομαι τα αγαπημένα μου σουβλάκια.

Πρόσφατα όμως παραβίασα τον κανόνα αυτό. Οταν είδα ότι το demo του PES7 σερνόταν στο PC μου, δεν άντεξα και πήγα και έσκασα 300 ζεστά ευρώπουλα για να πάρω μια 8800GTS (πεντάθυρη), έτσι ώστε να μπορώ να το απολαύσω σε όλο του το μεγαλείο, και επί τη ευκαιρία να μπορώ να παίξω και κάνα Crysis άπαξ και βγει.

Ομολογώ ότι έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος από τις αποδόσεις της κάρτας. Τόσο το PRO όσο και άλλα games που είχα προμηθευτεί, αλλά είχα αφήσει να μαζεύουν ψηφιακή σκόνη στο ψηφιακό ράφι μου, έπαιζαν σε τετραψήφιες αναλύσεις με όλα τα settings στα high (NWN2, Jericho Demo, MOHA, Settlers VI, Bioshock).

Ημουν τόσο ενθουσιασμένος που, σε μια κρίση παλιμπαιδισμού αποφάσισα να συμπεριφερθώ στην κάρτα όπως συμπεριφερόμουν πριν από 20 χρόνια, όταν μου έπαιρναν οι γονείς μου άλλο ένα transformer, ήτοι (Ε.Τ.) να κοιμάμαι με το transformer αγκαλιά. Επειδή όμως η κάρτα είναι "μυτερή", και πρέπει να μπαίνει σε συγκεκριμένο μέρος (ενώ το transformer το αφήνεις όπου θες), απέρριψα αυτή την πιθανότητα ως μη εργονομική.

Εκανα όμως κάτι άλλο, που απεδείχθει τρις χειρότερο (για να μην πω τετράκις και παρεξηγηθούμε με τη microsoft). Αποφάσισα να βάλω Windows (σ)Vista, προκειμένου να απολαύσω κι εγώ αυτό το "Νταϊρέκτ Εξ Δέκα" που λένε και οι νεότεροι.

Πανωλεθρία! Η μονάκριβη (κυριολεκτικά και μεταφορικά) κάρτα μου, γονάτισε από τις απαιτήσεις του νέου λειτουργικού. Δεν λέω ότι οι επιδόσεις ήταν ανάλογες με αυτές της ταπεινής προκατόχου της (7600GS), αλλά σίγουρα ένα σημαντικό μέρος των πρώην 300 μου ευρώ έφευγε από το παράθυρο. Τι να τα κάνω τα Aero, αν δε μπορώ να παίξω ούτε Aero Fighters στο Mame με framerate της προκοπής (this joke appears courtesy of Markos Seferlis).

Μετά από διάφορες δοκιμές με οδηγούς κλπ, αποφάσισα να βάλω τα ΧΡ σε ένα άλλο partition, οπότε βρήκα πάλι την υγειά μου. Και κάνω την εξής ερώτηση: Γιατί ρε παιδιά τέτοια διαφορά στις επιδόσεις ανάμεσα στα δύο λειτουργικά; Εντάξει, δε χρειάζεται να μπείτε σε λεπτομέρειες, απλά πείτε μου αν είναι φυσιολογικό ή αν κάνω εγώ κάποιο λάθος.

Να σημειώσω ότι ομολογουμένως, το σύστημά μου φρενάρει αρκετά τις επιδόσεις της κάρτας (AMD Sempron 3100+, 2GB RAM DDR1 στα 166MHz ένεκα προβληματικής μνήμης).

Το κυριότερο ερώτημα, τώρα που το σκέφτομαι, είναι το εξής: Τα καινούργια games που υποτίθεται ότι είναι φτιαγμένα με το DX10 (και συνεπώς τα Vista) in mind, θα έχουν καλύτερες επιδόσεις από παιχνίδια που φτιάχτηκαν για XP και DX9;

Οι αλλαγές μεταξύ DX9 και DX10 είναι τρανταχτές; Γιατί απ' όσο γνωρίζω, στο Bioshock δεν είδαν και τρελές διαφορές όσοι το δοκίμασαν.

Σας ευχαριστώ που με ανεχτήκατε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να υπάρχει τέτοια διαφορά...μήπως ο επεξεργαστής σου δεν είναι "αντάξιος" της 8800 και την περιορίζει?Έχω και εγώ σVista και XP και δεν έχω παρατηρίσει αλλαγές (δηλαδή πάνω απο 5-10 FPS).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με Χ1950Pro 512mb οι διαφορες ειναι απο αρκετα ως πολυ μεγαλες και στο Test Drive που ειχα δοκιμασει και στο Tiberium Wars.Στα ΧP παιζω 1024x768 με τερμα details και τα παιχνιδια πετανε.Στα Vista παιζουν σχεδον με τη μιση ταχυτητα.Στο C&C μολις αρχισει ο πολυς λαος στην πιστα,κολλαει απιστευτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

*** Attention Long Post ***

 

Kata ti gnwmi mou,

ta palia paixnidia dld ta games pou bgikan pro vista i ligo meta ti kykloforia tous, exoun kai THA exoun megales diafores apodosis sta idia sistimata metaksi twn xp k twn vista.

Apo tin allh, teleyteoi titloi, grammenoi eks oloklhroy me ta vista sto mpros i sto pisw meros tou myaloy twn developers trexoun to idio kala, i kai se merikes periptwsis kalytera sta vista opws exoume diavasi oti tha simbeni me to crysis.

 

Kai gia na milisw me paradeigmata, to world of warcraft sto quad core systima mou me 2x8800gtx k 4g 800aras ddr2 ram, panw se xp, me full grafika, xwris dynamic reduction twn details, se analysi 1920x1200, epaize se kathe fasi tou kolimeno sta 60fps, apo adies perioxes farming, mexri crowded towns kathws kai en wra raid me ola ta spells twn sympaiktwn mou se leitourgia.

Sta vista omws.. ta kwlose... Afou epi megalo xroniko diastima, nvidia kai microsoft ta fortonan i mia stin alli gia ta ateliwta crashes twn display drivers me ton en logw titlo, ta bsod, kai ta low frame rates, ftasame sto simio na min exoume pia crashes k sxetika... Ta low frame rates omws paramenoun.

To idio paratirisa kai se enan akoma dx9 titlo pou dokimasa sta 2 leitourgika, to colin mc rae dirt. Sta vista me full grafika, meiomena fps kai merika kolimatakia apo dw k apo kei.

Akoma kai se dx10 titlo paratirisa lower frame rates se sxesi me ta xp se dx9. To company of heroes, parolo pou den exi kamia trantaxti diafora ston optiko tomea metaksy twn 2 dx, to pesimo twn kare parameni sta vista se sxesi me ta xp akoma k ean to paizw sta vista se dx9 mode.

Auto, symfwna me tin apopsi mou, ofeilete sto oti den einai native dx10 title kathws i dynatotita xrisis tou eisixthi me tin kykloforia enos patch tou paixnidiou.

 

Apo tin allh, teleyteoi titloi v.games, me to mark 'games for windows' i opws legete tespa.. opws to bioshock, to stranglehold, to airborne kai alla, trexoun sta vista me to parapanw systima se full detail xwris ixnos kolimatos akomi kai se apotomes peristrofes tou pov se action sequences on crowded places :P me megales rendering apaitisis. (arxizw na fovamai oti m paei perissotero to aggliko...)

 

Etsi epistrefoume sto arxiko symperasma, oti diladi, efoson ta vista fenonte kai EINAI poly diaforetika stin arxitektonikh tous se sxesh me tous propatores tous, einai fysiologiko na min apodeidoun ta megista se titlous xwris tin nea arxitektonikh yp opshn... En antithesi me tous neous titlous oi opioi tha ekmetaleyonte sto epakron tis epeksergastikes ikanotites twn proswpikwn mas ypologistwn mesa apo ta vista.

Epishs to neo leitourgiko systima, synama me ti nea ekdosi tou protokolou epikinwnias kai diasindesimotitas twn drivers me to leitourgiko systima (directx 10 :P ) exei desmeytei kai exei dwsei digmata grafis, pws tha proxwrisei kai ena bhma parapera, prosthetontas nees psyxagwgikes empeiries stous 'paixnidades' oxi mono ston optiko tomea, alla kai se kathe allh ptyxi tou 'tropou paiksimatos' twn eperxomenwn titlwn...

O kairos (kai o noembrhs tha symplirwna) tha deiksei...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

oute to Crysis einai dx10...dx9.0c einai...8a exei kai auto dx10 paths opws ta alla antistoixa games...

 

pantws o Sempron periorizei para poly thn 8800...edw me E6600 sta default clocks tou kai den a3iopoieitai sto megisto h 8800 GTS...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 3dmark06 πάντως σε εμένα βγάζει κάνα χιλιάρικο λιγότερους πόντους στα VISTA..

παρόλα αυτά, δεν την θεωρώ μεγάλη διαφορά, εντάξει είναι σε πρώιμο στάδιο ακόμα το λειτουργικό, και όταν βγει και κάνα sp1 και μάθουμε και πως να τα ψιλοελαφρύνουμε, θα μπορούμε να κάνουμε καλύτερες συγκρίσεις..

πάντως το bioshock έτρεχε νεράκι στα vista...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...