Προς το περιεχόμενο

προταση για adventure?


plato

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Τα Syberia τα εχω παιξει.Δεν υπαρχει καλυτερη ατμοσφαιρα σε παιχνιδι κατα την αποψη μου.Επισης το still life και το Agatha Christie - Murder on the Orient Express τα εχω "καθαρισει".Το still life πολυ καλο με πολυ μαπα τελος για μενα.Το Agatha Christie - Murder on the Orient Express δεν μου αρεσε καθολου.Πολυ διαβασμα, πολυ μπλα μπλα, με χαλασε... Θα δοκιμασω μερικα απο τα αλλα.Τοσο δυσκολο ειναι να ξαναφιαξουν ατμοσφαιρα σαν του Syberia?Εστω να βγαλουν το 3.Επαιζα και νομιζα οτι ημουν εκει.Μπορει να ειχα κολλησει σε γριφο για ωρα και δεν βαριομουν καθολου, πραγματικα σε μετεφερε σε αλλο κοσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Secret Files -Tunguska πλησιάζει αρκετά την ατμόσφαιρα των Syberia. Αρκετά καλή προσπάθεια από ένα πολύ καλά σχεδιασμένο adventure.

 

Επιπλέον, για τους όποιους μανιακούς γριφολύτες, o Ματσαμάκης Μπάμπης έχει κάνει μια αρκετά φιλόδοξη προσπάθεια δημιουργώντας μια σύνθεση γρίφων σε ένα πακέτο. Θα σας πρότεινα να του ρίξετε μια ματιά. Το αρχείο είναι γύρω στα 50 mb.

 

Η λήψη του αρχείου μπορεί να γίνει από εδώ: hχχp://rapidshare.com/files/53959689/incustody4.rar.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators

Δυο καλα παιχνιδακια οπως επισης και το Scratches director's cut

Ενδιαφέρον το Scratches director's cut (με το τελευταίο update που αναβαθμίζει τα γραφικά). Ατμοσφαιρικό, μου θίμισε κάπως Myst και Amerzone στο χειρισμό. Καλογραμμένο, με καλή μουσική και speech, γρίφους που κολλάνε στην υπόθεση. Ωραία scares- κάπως απότομο τέλος, αλλά αρκετά ανατριχιαστικό. Έξυπνη και η προσθήκη του extra κεφαλαίου για το aftermath της ιστορίας.

 

Λίγο σύντομο, ενώ όταν έμαθα τι έπρεπε να κάνω για να δω το alternate ending χαλάστηκα λίγο (δεν προβλέπεται να ασχοληθώ άλλο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Λοιπόν παλικάρια.

Μιας και πλησιάζει εξεταστική και είναι κρίμα να κάτσει καμιά στραβή και περάσουμε κανένα μάθημα, θέλω να μου πείτε παιχνιδάκια στο στυλ του Longest Journey και ειδικότερα του Dreamfall -πιο πολύ adventure και λιγότερο action, μην είναι δηλαδή σαν το Fahrenheit που έφαγα 2 πληκτρολόγια για να το τερματίσω. Θέλω καινούρια τρισδιάστατα γκεηλίκια, μη μου πείτε σιέρα και λούκας άρτς δλδ.

 

Θέλω να κολλήσω, θέλω σενάριο, θέλω γαμάτους χαρακτήρες, δε θέλω δίκιο, θέλω άμυνα. Πείτε, πείτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lucifer, παιχνίδι με όλα τα στοιχεία που ψάχνεις σε 1, δεν υπάρχει.

Μερικές προτάσεις που αξίζει να τσεκάρεις.

 

- Myst V: End of Ages Αν δεν έχεις ασχοληθεί με τη σειρά, ΝΑ η ευκαιρία.

- Paradise Κινηματογραφική αίσθηση και καλό σενάριο.

- Secret Files: Tunguska Αρκετά κοντά στο στυλ του Longest Journey.

- Undercover: Operation Wintersun Θα σου αρέσει πιθανότατα το setting του Β'Παγκοσμίου.

- Penumbra: Black Plague Καλό θριλεράκι, αλλά κάπως μοναχικό.

- Overclocked: A history of Violence Φρεσκαδούρα. Απλή συνωνυμία με το δυναμίτη του Κρόνενμπερκ. Καλό φαίνεται.

- Sherlock Holmes: The awakened Από τα λίγα της λίστας που έχω παίξει. Πολύ καλό.

- eXperiment112 Νομίζω ότι δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμη. Δες το ντέμο οπως+δήποτε.

CSI: 3 Dimensions of Murder Εναλλακτικό.

 

*Θέλεις φρέσκα κουλούρια και δεν υπάρχει πολύ υλικό. Δεν τα φτιάχνουν όπως παλιά κλπκλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είναι 9. Είναι με σειρά προτεραιότητας; Αν όχι, πρότεινε.

Επίσης έχεις παίξει το scratches;

 

Δεν τα έβαλα με σειρά προτεραιότητας. Τώρα, πως πήγε και έκατσε το Μυστ5 πρώτο-πρώτο, είναι κάπως creepy :ρ

To scratches το έπαιξα πριν κάνα χρόνο για λίγο και το άφησα γιατί δεν με τράβηξε. Αν το έπιανα πριν 4 χρόνια θα το ξεψάχνιζα. Σκεφτόμουνα να το προτείνω πάντως.

 

 

Edit

Τα syberia 1&2, θεώρησα ότι τα ξέρεις/έχεις παίξει, διαφορετικά είναι κομμένα και ραμμένα στην περιγραφή που έδωσες πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πρότεινα μακριά από τα Syberia. Το TLJ και το Dreamfall μου άρεσαν πολύ και αν πας μετά από αυτά στα Syberia πιστεύω ότι το story/setting θα σε αφήσει παγερά αδιάφορο. Το ίδιο και ο κεντρικός χαρακτήρας.

(Μην πέσετε να με φάτε, ξέρω ότι ανήκω στο 1% του πληθυσμού των adventure-gamers που έχουν ακόμα γούστο :P :P )

 

Το Experiment112 το έχουν κάτι θείτσοι πάντως. Πρέπει να πω πως έχει πολύ ενδιαφέρον interface. Αν έχει και κάτι άλλο πέρα από αυτό δεν το ξέρω. No free time lately.

 

Το Moment of Silence το έχεις παίξει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

προσπαθώ να τρέξω το Safecracker και δεν το τρέχει ενώ το έχει κάνει κανονικά εγκατάσταση σε ενα laptop msi wind u100

 

καμια ιδέα??

 

το σηκώνει το παιχνίδι απλά όταν πατάω να το τρέξει είτε από το pc είτε μέσα από το cd δεν μου κάνει το χατίρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πάντως, αν και Myst fan, το Myst 5 δεν είναι ο τρόπος να ξεκινήσεις ενασχόληση με τη σειρά.

Είτε RealMyst, είτε Riven (extremely recommended) είτε Exile. Μετά από αυτά το πολύ καλό story το έκαναν κάπως κουλουβάχατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπαθώ να τρέξω το Safecracker και δεν το τρέχει ενώ το έχει κάνει κανονικά εγκατάσταση σε ενα laptop msi wind u100

 

καμια ιδέα??

 

το σηκώνει το παιχνίδι απλά όταν πατάω να το τρέξει είτε από το pc είτε μέσα από το cd δεν μου κάνει το χατίρι

 

Απλά δεν το σηκώνει, δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

 

EDIT: Για να μην είμαι και τελείως off-topic Broken Sword 1-4 FTW!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...